Sony PlayStation 4


Najnovija generacija Sonyeve igraće konzole za dnevnu sobu ističe se futurističkim dizajnom, prihvatljivom cijenom, impresivnom hardverskom snagom i redizajniranim kontrolerom DualS

Sjeća li se još netko studenog 2006. godine? Davno je to bilo. Tada je naime uz mnogo pompe predstavljen PlayStation 3. Tko bi rekao da će se PS3, uz vječnog konkurenta Xbox 360, tolike godine uspješno održati na tržištu. Nakon nimalo sjajnog i bajnog početka PS3 se u svojim mnogim verzijama (slim, super slim) nametnuo kao vodeća igraća konzola na tržištu. No sada je konačno došlo vrijeme za nešto novo.

Piše: Slaven Pintarić

Crni paralelogram

Sonyeva četvorka je dakle konačno sa nama i donosi bezbroj novosti. Krenimo redom. Od početka odnosno samog dizajna. PlayStation 4 izgleda posve drugačije od svojeg prethodnika. Ističe se industrijsko-futurističkim dizajnom. Sama je konzola kvadratičnog oblika, preciznije izgleda kao paralelogram.

Crna boja je dominantna, s tim da na jednom dijelu kućišta upada u oči sjajna i glatka površina. Odmah smo zamijetili i iznimno kompaktne dimenzije. Četvorka je u dobroj mjeri usporediva sa PS3 u superslim verziji. Ukupna masa nove konzole iznosi 2,8 kg što nije previše.

Sa prednje strane novost su dvije malene tipke osjetljive na dodir. Jedna nam služi za uključivanje konzole, dok drugom izbacujemo Blue Ray uređaj iz unutrašnjosti. Utor za Blue Ray diskove se savršeno uklapa u prednju stranu uređaja i gotovo da ga nećete primijetiti.

Stražnjom stranom konzole dominiraju prorezi za hlađenje, a tu su smješteni i svi potrebni priključci. Riječ je o priključku za napajanje, te HDMI, LAN i audio priključcima. Što se tiče bežične povezivosti PS4 dolazi sa podrškom za WLAN i BlueTooth.

Konačno priču oko dizajna završit ćemo opaskom kako sjajni dio kućišta zapravo krije mjesto za tvrdi disk. Ovaj je dio, zapravo poklopac, moguće vrlo lako odvojiti bez uporabe alata čime što vam omogućava relativno laku i brzu nadogradnju tvrdog diska.

Konzola je PC!

Osim izmijenjene vanjštine PS4 u odnosu na prethodnika donosi nemjerljivo naprednije i moćnije hardverske osove. Sony navodi kako je 4-ka otprilike 10 puta hardverski moćnija od 3-ojke. Treba reći kako se obje konzole najnovije generacije po prvi puta temelje na glavnim procesorima arhitekture x86. Drugim riječima PlayStation 4 i Xbox One nisu ništa drugo nego osobna računala posebno prilagođena igranju igara.
PS4 se hardverski temelji na posebno razvijenom AMD-ovom SoC-u (System On a Chip) koji se sastoji od glavnog procesora arhitekture x86-64 koji ukupno ima osam jezgri i grafičkog procesora Radeon ukupne računalne snage 1,84 TFLOPS-a.

Jezgre glavnog procesora temelje se na posebno energetski učinkovitoj AMD-ovoj arhitekturi Jaguar, a osnovni radni takt im iznosi 1,6 GHz.

Ugrađeni grafički procesor baziran je na AMD-ovoj arhitekturi GCN i po nekim bi navodima trebao posjedovati 1152 shaderska procesora i raditi na 800 MHz. Ovdje je zapravo riječ o AMD-ovom grafičkom čipu Pitcairn koji je več dugo vremena pokretačka snaga Radeona iz mainstream segmenta tržišta grafičkih kartica.

Jedna od najvećih prednosti koju donosi interna hardverska struktura PS4 svakako je ugradnja čak 8 GB iznimno brze GDDR5 memorije.

Valja spomenuti kako PS4 posjeduje i dodatni zasebni procesor koji je zadužen za pozadinske procese, te omogućava snimanje videa, te pokretanje i igranje igara prije nego što ste ih kompletno preuzeli s Interneta.

Moćni Jaguar i DualShock 4

Prilikom testiranja PlayStation 4 se iskazao odličnim performansama. Pokreće se za manje od 30 sekundi, te sve radi vrlo brzo i glatko. Posebno bismo željeli istaknuti kako su ove performanse postignuti bez pretjerane potrošnje energije. Konzola je u radu vrlo tiha, a najbučniji dio je već poslovično optički uređaj.

Osim unaprijeđenih performansi velik adut nove Sonyeve konzole trebao bi biti i posve redizajnirani kontroler DualShock 4. Iako novi kontroler nije drastično izmijenjen Sony je velikim brojem malih promjena i poboljšanja znatno unaprijedio ergonomiju.

Primjerice između dva analogna sticka sad je nešto više prostora, a sami su stickovi udubljeni na vrhu, te presvučeni gumom.

Novost je integracija svojevrsnog touchpada odnosno površine osjetljive na dodir, malenog zvučnika na samom kontroleru, kao i svjetlosne površine na vrhu. Tipke start i select zamijenjene su sa share i options, a tipke L2 i R2 su veće nego ranije. Kontroler se puni putem micro-USB kabela, a posjeduje i priključak za slušalice.

Novi se kontroler pokazao prilično dobrim u svim igrama. Trajanje baterije također nije osobito dugo, no kontroler možete puniti kada je konzola u standby načinu rada.

PS Plus ili minus?

Jedna od prednosti testiranja igraće konzole nekoliko mjeseci nakon službenog predstavljanja svakako je činjenica kako je već izašlo nekoliko nadogradnji softvera, te kako su mnogi inicijalni problemi stvar prošlosti. Mi smo naš testni primjerak odmah nadogradili na najnoviju dostupnu verziju softvera oznake 1.61.

Spomenimo kako je, kao i do sada, softverski dio PlayStationa temeljen na Linuxu odnosno znatno modificiranoj verziji FreeBSD-a.

Softversko sučelje također je dosta izmijenjeno i unaprijeđeno, a Sony je sa sučelja XMB kod PS3 prešao na tzv. dinamičke izbornike. U fokusu su sada prije svega igre, te društvene mreže i znatno olakšana komunikacija između igrača.

Samo sučelje traži određeno vrijeme prilagodbe no brzo ćete pohvatati konce, a izbornici se prikazuju iznimno brzo, te je općenito brzina rada odlična. Prije samog korištenja trebat će kreirati određeni profil, a za spajanja na PlayStation Sore trebat će vam i PSN account.

Playstation Store, Sonyeva digitalna trgovina igrama, je sastavni dio korisničkog iskustva, kao i nešto što se zove PlayStation Plus. Nažalost moramo vas izvijestiti kako ćete morati dodatno kupiti uslugu PlayStation Plus kako biste mogli PS4 igre igrati online u multiplayer načinu. Iznimke su free to play igre koje možete igrati bez kupovine usluge PS Plus.
PS Store je poprilično dobro organiziran i dovoljno pregledan, međutim cijene igara su iznimno visoke, posebice ukoliko imamo na umu da je riječ o digitalnoj distribuciji. Stoga je kupnja igara na Blue Ray medijima isplativije rješenje.

A što ćemo igrati?

Konačno smo stigli i do samih igara. Nažalost odmah valja reći kako je jedna od najvećih boljki novog PlayStationa relativno mršav, trenutno dostupan, katalog igara. Sigurno ste već čuli kako PS4 ne podržava PS3 igre. Sony je ovom problem planirao doskočiti putem streaming rješenja PlayStation Now koje bi trebalo omogućiti streaming starijih igara na PS4. No Playstation Now će svoju premijeru dočekati tek za nekoliko mjeseci.

Činjenica je kako jednostavno nedostaje ekskluzivnih naslova zbog kojih bi se odmah isplatilo pribaviti PS4. Od ekskluzivnih igara svakako moramo izdvojiti Killzone Shadow Fall, Knack i Resogun.

Killzone Shadow Fall je doista grafički impresivna igra koja jako dobro demonstrira hardversku moć nove Sonyeve konzole. Resogun je retro pucaljka, PSN ekskluziva i djelo nezavisnog izdavača. Nama se nekako najviše dopao Knack, platformska arkadna igra koja će vam, ukoliko je ne shvatite preozbiljno, ponuditi više sati odlične zabave uz impresivnu vizualnu prezentaciju.

Još jedna od zanimljivosti svakako je činjenica kako svaka PS4 igra zahtjeva kompletnu instalaciju na tvrdi disk. Sony ovo naziva cachiranjem kada govorimo igrama na Blue Ray mediju. Kako god bilo obzirom da neke igre mogu zauzeti i preko 40 GB prostora na tvrdom disku, ugrađeni disk kapaciteta od 500 GB mogli biste brzo popuniti. Posebno u slučaju da igre kupujete putem Storea, što onda znači da i sam instalacijski paket morate pospremiti negdje na disk.

Vlasnicima PS Vite Sony omogućava Remote play odnosno nudi mogućnosti da povezivanjem konzola igrate PS4 igre na mobilnoj konzoli.

Za gamere, ali ne i multimediju

Za kraj smo ostavili ahilovu petu novog PlayStationa. Naime poznato je kako je 3-ojka slovila kao iznimno napredan multimedijalni player sa hrpom mogućnosti. Sa četvorkom na ovo manje-više možete zaboraviti. Sony je namjerno osakatio novu konzolu kada govorimo o multimedijalnim mogućnostima.

Primjerice PS4 ne podržava DLNA streaming, ne može reproducirati najobičniji audio CD ili MP3 datoteke (barem zasad), a nećete moći ni reproducirati multimedijalne datoteke sa vanjskih diskova ili USB stickova.Ljubiteljima multimedije ostaje dakle samo osnovna funkcionalnost Blue Ray playera.

S druge strane Sony je osmislio nekoliko novih online on-demand multimedijalnih servisa, popu Music Unlimited i Video Unlimited. Jedini problem što ovakvi servisi nisu dostupni u Hrvatskoj. Da ni ne spominjemo Netflix, BBC Player i slične streaming video servise koje također nećete moći koristiti kod nas. Drugim riječima PS4 je odlična igraća konzola, no posve je neupotrebljiva kao multimedijalni player u dnevnoj sobi za razliku od PlayStationa 3.

Zato je cijena prilično prihvatljiva. Posebno u usporedbi sa Xboxom One. Istina sa Xboxom ćete dobiti Kinect. S duge strane Sony nudi svoje dodatke koji se prodaju zasebno, primjerice kameru koja omogućava neke napredne funkcije poput prepoznavanja lica i detekcije pokreta.

Nećemo okolišati. Nije sporno kako je PS4 dosad najnaprednija i najbolja verzija Sonyeve igraće konzole za dnevnu sobu. I kako bismo je pretpostavili Xboxu One. Međutim nedostatak igara i poprilično skromne multimedijalne mogućnosti natjerat će mnoge da još jedno vrijeme zadrže svoj stari, dobri PS3.

SPECIFIKACIJE

AMD-ov single chip SoC, AMD-ov Jaguar 8-jezgreni glavni procesor X86-64 radnog takta od 1,6 Ghz, dodatni procesor za pozadinske procese poput preuzimanja s Interneta i snimanja, AMD-ov grafički čip Radeon temeljen na arhitekturi GCN 1,84 TFLOPS sa 1152 shaderska procesora radnog takta 800 MHz, 8 GB GDDR5 memorije, 500 GB tvrdi disk, Blue Ray/ DVD combo optički uređaj BD x 6 CAV, DVD x 8 CAV, povezivanje: LAN, WiFi 802.11b/g/n (2.4 GHz only), Bluetooth 2.1+EDR, Priključci: 2x USB 3.0, AUX priključak, Video i audio izlazi: HDMI, digital audio optički priključak, Podržane video HD rezolucije: 720p, 1080p i 1080i, Dimenzije: 305x 275x 53 mm, Težina: 2,8 kg, DualShock 4 kontroler sa integriranim zvučnikom i touchpadom dimenzija: 162mm x 52mm x 98mm

USTUPIO
Sancta Domenica,
(01) 33 69 555
www.sony.hr

CIJENA
3299 kn

ZA
dizajn, kompaktne dimenzije, hardverska moć, osvježeno i redizajniramo softversko sučelje, odličan dualshock 4 kontroler, tih rad, playstation vita remote play

PROTIV
zasad mršav katalog igara, skromne multimedijalne mogućnosti u odnosu na prethodnika, neke funkcije i multimedijalni servisi nisu dostupni kod nas, potreban PlayStation Plus za online igranje

OCJENA
4/5


RELATED ARTICLES

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular