PočetnaHardverAsus Xonar Essence One

Asus Xonar Essence One


Kad su zvučne kartice u pitanju možemo reći kako je situacija na našem tržištu poprilično jednolična. Ponuda se uglavnom svodi  na proizvode orijentirane ka potrošačkom segmentu dok malo ozbiljnija klijentela rijetko kad ima priliku vidjeti kakav novi komad dobrog hardvera.

Asus je jedan od proizvođača koji je relativno nedavno uplovio u zvučne vode PC segmenta. Do sada smo nekoliko puta imali priliku vidjeti njihova različita rješenja, od onih standardnih pa do ponekih naprednih varijanti koje ovaj proizvođač s vremena na vrijeme zna izbaciti na tržište.

 

Digitalno u analogno

Asus je nedavno ponudivši, po mnogim odlikama, jedan iznimno specifičan audio uređaj (Xonar Essence One) napravio svojevrstan iskorak u ovom segmentu i to ne samo u odnosu na samog sebe nego i u odnosu na direktnu konkurenciju. No prije nego pređemo na konkretne detalje vezane uz ovaj uređaj je potrebno naglasiti kako Xonar Essence One nije namijenjen prosječnom kućnom korisniku što se u neku ruku može zaključiti i po njegovoj paprenoj cijeni. Ovaj će proizvod prije svega zanimati audiofilsku skupinu korisnika koja traži ozbiljan uređaj za što vjerniju preobrazbu digitalnih audio bitova s računala (ili nekih drugog digitalnog izvora) u stari dobri analogni zvuk.

Xonar Essence One je prije svega napredni DAC (Digital-to-Analog Converter) temeljen na pomno odabranim komponentama. Pored toga, ovaj uređaj u svojoj konstrukciji sadrži i integrirano zasebno pojačalo za slušalice (sa zasebnim potenciometrom za pojačavanje) zbog čega će još više privući pozornost specifičnih korisnika.

Da je riječ o ozbiljnom uređaju u startu će nam otkriti njegova kvaliteta izrade, dimenzije i masa. Poveća metalna konstrukcija pored komponenti zaduženih za konverziju zvuka u svojoj unutrašnjosti skriva i integrirano napajanje koje ima velik utjecaj na ukupnu kvalitetu signala i daje značajan doprinos kod smanjenja šumova i drugih interferencija.

 

Kvaliteta na nivou

Također, ovdje nećete vidjeti uobičajene 3,5 mm audio izlaze na koje je većina standardnih korisnika navikla, nego su tu po jedan par RCA (činč), odnosno znatno ozbiljniji XLR balansirani priključci koji imaju veću otpornost na vanjske šumove i smetnje. Ovi su priključi naročito korisni za profesionalne aplikacije gdje se koriste dugi kablovi koji moraju biti otporni na spomenute interferencije.

Xonar Essence One se sa računalom povezuje putem USB priključka, a tu još i dva digitalna audio transporta (koaksijalni i optički) koji se mogu kvalitetno iskoristi za, primjerice, prijenos sa adekvatnog CD/DVD/Blu-ray playera.

O pojedinim integriranim komponentama nema potrebe previše razglabati. Oni koji poznaju ovu tematiku iz specifikacija će znati da je riječ o kvalitetnim modulima. Međutim, ne nužno i najboljima koje postoje na tržištu. Da jesu, cijena ovog uređaja bi bila znatno viša od tražene.

Xonar Essence One se može pohvaliti odličnim odnosom signal-šum (120 dB), minimalnim harmoničnim izobličenjima te izuzetnim dinamičkim rasponom zvuka. Jedna od zanimljivijih funkcionalnosti kojom s Asus pohvalio kao prvom u svijetu jest mogućnost 8x simetričnog upsamplinga na maksimalnih 384 kHz. Ovo je prvenstveno korisno kod restauriranja izgubljenih frekvencija prouzročenih MP3 kompresijom.

 

Osobna preferencija

Beat-perfect u kombinaciji sa ASIO 2.2 upravljačkim programima osigurava vjernu reprodukciju nekolicine audio streamova sa minimalnim latencijama, što je neizostavan dio audio produkcije na računalu.

Asus je za one najzahtjevnije ostavio i mogućnost zamjene OPAMP-a (integriranih pojačala) što će se svidjeti znalcima koji imaju osobne afinitete ka određenoj boji zvuka.

No koliko god neki mislili drugačije, doživljaj zvuka je poprilično subjektivna stvar tako da je ponekad malo nezahvalno govoriti o njegovim osobinama, naročito u Hi-Fi kategoriji. No određeni detalji u kvaliteti zvuka se svakako daju razlučiti. Upravo iz tog razloga vam savjetujemo da odaberete li ovaj uređaj čim prije nadogradite njegov firmware te upravljačke programe računala. Ovisno o inicijalnim verzijama firmwarea i upravljačkih programa nadogradnja softvera može donijeti poprilično osjetna poboljšanja u zvuku, tako da ovaj savjet uzmete za ozbiljno.

Obzirom na njegovu funkcionalnost i sve dobre osobine šteta je što se Xonar Essence One ne isporučuje s daljinskim upravljačem. U slučaju da imate nešto starije, ali kvalitetno analogno pojačalo ili ozbiljne aktivne monitore velika je vjerojatnost da vam ponekad nedostaje mogućnost daljinske regulacije glasnoće, naročito kada se udobno smjestite u fotelju i prepustite milovanju omiljenih zvukova. No osjećaj koji u ruci pruža stari dobri potenciometar mnogima je i dalje onaj pravi i iskreni kojeg niti jedan daljinski upravljač ne može zamijeniti.

 

SPECIFIKACIJE:
sučelje USB, zvučni čip C-Media CM6631 High-Definition, frekvencijski raspon (-3 dB, 24 bit/192 kHz) 10 Hz – 48 kHz, odnos signal-šum 120 dB, ukupna harmonička distorzija: 0.0003% (-110dB), sample rate i rezolucija: 44,1 kHz – 192 kHz 16bit/24bit, upsamlipng do 384 kHz, podrška za ASIO 2.2 drivere, DSP: ADI ADSP-21261, D-A konvertor TI PCM1795, analogni izlazi: 1 x 6,3 mm za slušalice, stereo RCA (nebalansirani), stereo XLR (balansirani), digitalni ulazi: 1 x optički, 1 x koaksijalni, dimenzije 261 x 230 x 60 mm

 

USTUPIO
M SAN Grupa
(01) 36 54 900
www.asus.com

CIJENA
3699 kn

 


RELATED ARTICLES

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular