PočetnaOstaloTechMaterijal EGR proizvodi električnu energiju kod rastezanja

Materijal EGR proizvodi električnu energiju kod rastezanja


Danas električnu energiju proizvodimo na različite načine, ali mnogi smatraju kako još uvijek previše ovisimo o neobnovljivim izvorima energije. Život bez nafte i plina trenutno je još uvijek nezamisliv, iako stručnjaci smatraju kako će u narednih nekoliko desetaka godina ti izvori početi manjkati. Stoga, mnogi se znanstvenici trude pronaći najbolji način za proizvodnju energije, posebice one električne koja danas postaje sve potrebniji oblik opskrbe.

Rioch je japanska tvrtka koja je napravila materijal kojeg su nazvali EGR, a iza čije se kratice zapravo krije izraz ‘Energy-Generating Rubber’. Materijal je zapravo nešto između platna i gume, tako da je ujedno čvrst i fleksibilan što mu omogućuje široku upotrebu. Ono što je karakteristika EGR-a jest to da se prilikom rastezanja materijala stvara elektricitet, što u pravilu znači da materijal proizvodi struju. Ako pratite zbivanja na tom području vrlo vjerojatno ste upoznati s time da postoje već neki materijali koji mijenjanjem svojeg oblika stvaraju određeni elektricitet, no Rioch tvrdi kako je EGR sposoban proizvesti daleko više elektriciteta od postojećih rješenja.

Iz tvrtke nisu navodili ostale detalje, ta za sada samo znamo da je EGR sposoban proizvoditi električnu energiju. Na koji način koristiti tu energiju i kako je akumulirati za sada ostaje velika nepoznanica, isto kao i koliko je zbilja kapacitet energije koji može proizvoditi EGR. Spomenuli su još samo kako je materijal vrlo izdržljiv, što je dokazano raznim testiranjima. Ako se cijeli projekt uspješno razvije, možemo očekivati veliku primjenu tako nečeg u narednim godinama. Posebice iskoristivost ovako nečeg vidimo u tekstilnoj industriji gdje bi se preko odjeće mogla stvarati energija koja bi punila naše pametne uređaje kojih je danas sve više. Nadalje, materijal bi mogao uskočiti na mjesta gdje se traže rastezljiva i izdržljiva svojstva, te bi uz to bio spreman proizvoditi električnu energiju. Projekt je svakako zanimljiv i možemo se samo nadati kako će budućnost donijeti na tržište nešto slično i funkcionalno.

FOTO: ennomotive.com


RELATED ARTICLES

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular