PočetnaSoftverSigurnostBesplatni antivirus programi

Besplatni antivirus programi


Mnoga istraživanja su pokazala da na Internetu ne možete provesti više od 10-15 minuta bez barem minimalne Internet zaštite jer ćete dobiti virus, malware, trojanca… Morate imati barem neko rješenje. Mi vam donosimo pregled besplatnih antivirus programa, one najbolje pakete koji su u potpunosti besplatni i koje preporučamo da koristite. Oni će vas zaštititi u 99 posto rizičnih slučajeva.

Antivirusni program? Zašto bi kupovao takav softver kad uz Windowse dolazi zaštita? – mogli biste se pitati. Softver koji dolazi sa Windowsima, točnije sedmicom i osmicom, je bolji od nikakvog softvera, ali se teško može usporediti sa softverom kojeg možete posebno instalirati i iza kojeg stoje specijalizirane kompanije koje se bave isključivo zaštitom korisnika od malicioznog kôda. Uz to, tko kaže da morate potrošiti novce na dobru antivirus zaštitu? Postoje softverski paketi koji su u potpunosti besplatni, a pružaju vam i više nego dovoljnu zaštitu. Barem za većinu korisnika.

Definicija dobrog antivirus programa je prilično široka, no po nama dobra zaštita je u mogućnosti ukloniti sve ono loše sa vašeg računala, ali isto tako i spriječiti da virusi i ostali maliciozni programi ne dođu na vaše računalo. Danas je sve više web stranica na kojima možete pokupiti virus, a i virusi samo po sebi su sve profinjeniji i bolje napravljeni tako da je utrka između virusa i kompanija koje rade zaštitu od istih vrlo tijesna.

new-antivirus

Panda Free Antivirus

Softver vrlo zanimljivog imena – Panda Antivirus je prvi alat kojeg moramo spomenuti. Ovo je softver koji je na tržištu već neko vrijeme, no tek je sa zadnjom verzijom postao zanimljiv. Zašto? Zato jer tek sada ovaj softver nudi što bi trebao nudi i korisnici su to prepoznali. Iza ovog softvera stoji tvrtka Panda (op.a. logično, zar ne?) koja je napravila 5 različitih proizvoda za zaštitu. Točnije, radi se o istom proizvodu sa 5 razina zaštite. Pogađate – ova besplatna verzija je prvi stupanj zaštite i nudi ono osnovno, dok ostale četiri komercijalne varijante nude dodatnu i bolju zaštitu. No, bez obzira na to i ova besplatna varijanta je i više nego dovoljna za prosječnog korisnika koji je cijeli dan spojen na Internet i koji skida puno sadržaja sa različitih (sumnjivih) web stranica.

Ako krenemo od instalacije ovog softvera, moramo reći da se izuzetno lako instalira. Dovoljna su vam dva klika mišem da pokrenete instalaciju, ukoliko prihvatite defaultne postavke. Preporučamo vam da ih promijenite – Panda će vam podesiti u web pregledniku početnu stranicu (home page) na Yahoo MyStart. Oni za to dobivaju novac, bez obzira što ćete vi prije ili kasnije vratiti home page na onu stranicu koju ste imali. U svakom slučaju, to je nešto što nas je malo zasmetalo u instalaciji. Kada smo pokrenuli samu aplikaciju, zaboravili smo na to i bili oduševljeni grafičkim sučeljem. UI je napravljen u Windows 8 „modern“ stilu. Vrlo šaroliko i oku ugodno. To sučelje možete i sami minimalno modificirati, no nemate potrebe za time. Ovako na početnoj stranici ovog softvera imate sve što vam treba.

Pandini alati se reklamiraju, između ostalog, kao alati koji troše jako malo resursa i to je točno. Najveća i najjača verzija troši oko 250 MB memorije i cca 400 MB na tvrdom disku, te jako malo procesorske snage. U biti softver pokušava optimizirano raditi kada vi nešto drugo radite na računalu. Ukoliko su vama potrebni resursi, softver radi sa minimalno resursa koliko mu treba, a da vam ipak pruži zaštitu, a s druge strane kada ima prilike koristi puno resursa radi bržeg skeniranja vaših datoteka. Mogli bismo reći da softver jako pazi na performanse i čini nam se da radi fantastično. Mnogi drugi alati ovog tipa se također reklamiraju na sličan način, a kada ih pokrenete praktički vam uzmu 90 posto dostupnih resursa, a minimalno troše samo u „stanju mirovanja“. Nadalje, ovaj softver se pokazao odličan u nalaženju malicioznog kôda, prvenstveno virusa jer se radi o antivirus zaštiti, ali i kod drugih vrsta malicioznog kôda.

Također, na mnogim testovima se Panda AV pokazao kao jedan od ponajboljih alata kod blokiranja URL-ova koji vas vode do zarađenih web stranica. Rekli bismo da mu je modul „web zaštite“ i više nego dobar i možda najjača karika u cijelom programu. Nadalje, sviđa nam se opcija „USB vaccine“ – to je zaštita za eksterne uređaje koji bi mogli zaraziti računalo pa ih Panda prvo skenira i „pokuša izliječiti“ prije nego dopusti da računalo komunicira s tim uređajem. U biti, to je to što se tiče besplatne varijante ovog alata. Ona ne nudi ništa dodatno što bismo mogli izdvojiti, a da nijedan drugi softver nema. Ne, Panda je jednostavan program i svoju zadaću obavlja i više nego solidno.

Dapače, jako dobro radi. Komercijalni alati donose dodatne module kao što su zaštita od hakera i phishinga, zaštitu posebno osjetljivih podataka, mogućnost instalacije softvera na Mac računala, ali i na Android uređaje, mogućnost ubrzavanja rada računala putem ove aplikacije (PC TuneUp opcija), dijeljene digitalnih datoteka preko njihovog cloud sustava, VIP servisi … Sve to košta, pa vidite što vam točno treba i koliko ste spremni za to platiti. Ukoliko već pričamo o komercijalnim rješenjima, tada postoje bolja rješenja za manje novaca. No u segmentu besplatnih AV aplikacija Panda Free Antivirus je odlična i svakako ju preporučamo, a možete ju skinuti sa Interneta i službenih stranica.

360

Qihoo 360 Total Security Essentials

Prvo par riječi o kompaniji Qihoo. Vjerojatno mnogi od vas nisu čuli za ovu kompaniju, a razlog tome je što je ovo kineska kompanija koja je popularna upravo u tom dijelu svijeta. Kompanija postoji već više od 10 godina i vrijedi milijarde dolara, a u svojoj ponudi imaju jako puno korisnih proizvoda. Počeli su kao i većina drugih kompanija – preprodavajući tuđa rješenja. Tako je Qihoo kompanija koja je znala kupiti 100.000+ licenci, dobiti ogroman popust na te iste licence i onda ih je prodavala drugim korisnicima. Tada su vidjeli prostor da i sami naprave AV rješenje i počnu ga prodavati, odnosno da naprave freemium poslovni paket koji će odgovarati svim korisnicima. Za sada u ponuti imaju 360 Internet Security, 360 Mobile Security, 360 SafeGuard, 360 Secure Browser, 360 Mobile Assistant, 360 Security, te 360 Total Security koji nas danas zanima. Mi vam preporučamo, uz ovaj softver, da pogledate i njihov web preglednik koji se čini jako zanimljiv.

Prvo što ćete ugledati kada otvorite aplikacije je prilično zgodno korisničko sučelje. Mogli bismo reći da je i minimalističko. S lijeve strane ćete imati meni sa nekoliko opcija, te vidjeti da li vam je uključena zaštita ili nije, te u ostatku ekrana mogućnosti koje možete koristiti. Većina alata ove kompanije ima istu filozofiju – minimalističko sučelje, mnoge opcije skrivene u menijima unutar alata, te grafički to sve lijepo složiti pri čemu dominira plava boja po kojoj su i poznati. No, to je ono što vas vjerojatno manje zanima. Zanimaju vas mogućnosti ovog softvera. Mogli bismo reći da je po mogućnostima vrlo sličan malo prije spomenutom Panda Free Antivirusu.

Qihoo tvrdi da su u ovu aplikaciju implementirali nekoliko enginea za pretragu malicioznog kôda i to iz Avire, BitDefendera, 360 Cloud Enginea-, te 360 QVMII-ja kako bi vam omogućili, citiramo, ultimativnu zaštitu. Da li je to stvarno tako, ne možemo sa 100-postotnom sigurnošću reći, no sigurni smo da ima istine u tome. To se očituje i u malo sporijoj pretrazi računala koja je vrlo vjerojatno rezultat toga – korištenja više enginea za pretraživanje računala. U svakom slučaju, svi testovi nezavisnih laboratorija gdje je ovaj softver testiran su pokazali jako dobre rezultate na testovima što je prilično dobar znak za krajnjeg korisnika. Kao i Panda i ovaj softver odlično blokira URL-ove koji vode na zaražene web stranice i ne dopušta vam da ih otvorite dok ne isključite zaštitu. Kada isključite zaštitu, sami ste si krivi ukoliko nešto „pokupite“.

Nadalje, 360 Total Security nudi nekoliko razina zaštite. Prva razina je definitivno zaštita od virusa koja je i osnovna zadaća ovog softvera. Druga razina zaštite je zaštita o malwarea, trojanskih konja, crvi … Opet ćemo se pozvati na testove i reći da su rezultati bili daleko bolji od prosjeka. Treća zaštita je zaštita od phishinga i krađe podataka. Sve je više krađe podataka, a sve više ljudi mnoge stvari plaća putem Interneta, tako da je ovakva zaštita uvijek dobrodošla. Ovaj softver vam pruža zaštitu u realnom vremenu, te će isto tako ažurirati automatski aplikaciju čim bude za to imao prilike. Gotovo svakodnevno dolaze nove zakrpe za aplikaciju kako biste vi na računalu imali najbolju moguću zaštitu. Te zakrpe su prilično male, no dovoljne da vas zaštite. Za kraj smo ostavili nama omiljen dodatak – Sandbox. Ukoliko imate kakvu „riskantnu“ aplikaciju ili program možete ga pokrenuti u Sandbox modu. To znači da ćete ga pokrenuti u izoliranoj okolini te taj isti program neće moći utjecati na operativni sustav niti ijedan drugi program koji je instaliran na vašem računalu. Vrlo korisna mogućnost, pogtovo za nas koji puno toga instaliramo na svoje računalo. Sve u svemu, palac gore za 360 Total Security.

avira

Avira Antivirus

Kakva bi to lista antivirusnih programa bila kada ne bismo spomenuli Aviru? Avira je kompanija koja se bavi sigurnošću već 25 godina – otprilike jednako dugo koliko računalni virusi postoje. Njihova filozofija je prilično jednostavna – „evo vam besplatni AV softver, a ako želite profesionalnu zaštitu – nadoplatite“. Vrlo jednostavno. Znači, prosječni korisnici će dobiti na raspolaganje softver koji će ih zaštititi u 95% slučajeva, a ako imate neke stvarno povjerljive podatke tada možete dobiti dodatnu zaštitu (naravno, za određenu novčanu naknadu). Da sve ne ostane na ovoj našoj tvrdnji, evo vam i dokaz. Svi nezavisni laboratoriji (osim West Coast Laboratorija) su ovom softveru dali oznaku Advanced+, što je korak do profesionalne zaštite. Ako želite više o tome saznati, svakako posjetite web stranice AV Test laboratorija (av-test.org) koji svaka dva mjeseca organizira razna testiranja u realnim uvjetima i dodjeljuje određene bodove ovim softverskim paketima.

avira-2016

Zadnja verzija je došla u veljači ove godine i donijela mnogo promjena u odnosu na prošlu verziju. Stariji korisnici će primijetiti da su iz imena izbacili riječ „AntiVir“ i zamijenili ju sa „Antivirus“. Iako se čini ne važno – nije tako. Ovom sitnom promjenom u imenu su željeli pokazati korisnicima da su krenuli u jednom novom smjeru. To se ogleda u novim naprednim alatima koje su ugradili u softver. Ovog puta ćemo preskočiti one jednostavne i osnovne alate, jer ih nema smisla nabrajati, no naprednih alata ima nekoliko i moramo ih spomenuti. Prvi i možda najveći je zaštita u realnom vremenu. Iako je ta zaštita već postojala, mnogo puta je u praksi zakazala i nije funkcionirala onako kako je trebala. S novom tehnologijom koja je implementirana u ovu verziju je taj veliki propust (navodno) ispravljen. Nadalje – Avira se prvenstveno deklarirala kao antivirus, odnosno zaštita od virusa. U ovoj verziju su ugrađeni mnogi moduli kojih kod konkurencije nema – redom, to su prvoklasna zaštita protiv rootkita, adwarea, malwarea, keyloggera, te antiphishing zaštita. Kod većine ovi dodatni moduli, ako ih uopće ima, su prilično šturi i više služe kao „ukras“ antivirusnoj zaštiti, dok ovdje to nije slučaj. Ako naiđete na malware (ili neki drugi maliciozni softver), postoji velika šansa da će ga Avira jedina blokirati ili u potpunosti ukloniti. Također, jako nam se sviđa antiphishing zaštita jer ju rijetko možete naći kod besplatnih sigurnosnih paketa. Ako Aviru usporedite sa Nortonom (komercijalnom verzijom), tada je Avira u ovom segmentu slabija samo 11 posto – izvanredan rezultat.

Skeniranje računala je također unaprjeđeno. Koriste se novi algoritmi koji brže pregledavaju datoteke, detaljnije analiziraju tvrdi disk i daju preciznije rezultate. Iskreno rečeno, ta razlika je zanemariva u praksi. Sa prošlim verzijama ste u prosjeku 300 GB podataka skenirali oko 30 minuta, a sada je to vrijeme 22-26 minuta. Jedini problem koji smo imali kod skeniranja računala je prevelika upotreba resursa, što je dovelo do poteškoća u izvršavanju ostalih zadaća.

I za kraj, tu je i WebGuard – dodatak za web preglednike koji prilično agresivno skenira web stranice koje posjećujete što opet dovodi do toga da se web stranica otvara oko pola sekunde duže.
Što još spomenuti? Korisničko sučelje – prilično minimalistički. S lijeve strane imate posložene alate i mogućnosti, dok s desne strane imate više informacija o njima, te mogućnost konfiguriranja istih. Vjerujemo da bi slijedeća verzija mogla donijeti napredak i u ovom segmentu, iako to nije ništa kritično. Primijetiti ćete samo da postoje i neki alati unutar menija koji nisu dostupni (Backup, FireWall i Email Protection – sive su boje i nemoguće ih je odabrati). Oni su rezervirani samo na premium korisnike i ako nadoplatite dodatnu zaštitu i ovi alati će vam postati dostupni.
Sve u svemu, nova verzija Avire nas je ugodno iznenadila, usprkos manjim nedostatcima i nadamo se da će sa svakom verzijom biti sve bolji i da neće stagnirati kao što je to bio slučaj ranije.

com34

Comodo Internet Security

Prije Comodo Antivirus, danas Comodo Internet Security (CIS), no riječ je o praktički istom proizvodu. CIS je proizvod Comodo grupe koja se bavi zaštitom prvenstveno Windows korisnika (op.a. njima jedino i treba zaštita), a ovaj sigurnosni paket možete naći u četiri verzije. Pogađate, jedna je besplatna, ostale se plaćaju. Usprkos tom nepovoljnom odnosu besplatnih i komercijalnih verzija, osnovna verzija se pokazala kao prilično dobra na svim sigurnosnim testovima. Također, specifična je po tome što ima tri, odnosno četiri razine zaštite. Zainteresirani? Pogledajmo da li je to stvarno tako ili se radi samo o dobrom marketinškom triku.

Prvo što morate znati je da Comodo nije potpuno izašao iz beta verzije. Točnije, kada ga skinete nigdje neće pisati da je cijeli sigurnosni paket u beta verziji, no jedan dio tog paketa je – radi se o engineu za skeniranje računala. Korisnici mogu očekivati konzistentan rad ovog softvera, no tu i tamo će zasigurno naći pokoji bug. S druge strane, zadnjih par mjeseci su zakrpe prilično česte i moguće je da će još ovaj mjesec zaštita biti potpuna. Sad se vratimo malo na one razine zaštite koje smo spominjali. Antivirusna zaštita je prva crta obrane koja bit trebala konstantno skenirati računalo (zaštita u realnom vremenu) i dati vam određenu sigurnost. Prema testovima raznih laboratorija, ova zaštita je „zadovoljavajuća“.

Druga crta/razina zaštite je Comodo Firewall (ili Firewall Pro u komercijalnim verzijama) koji je dobio najviše ocjene na većini testova i tako postao jedan od 3 najbolja ne-komercijalna firewalla (hrv. vatrozid) na tržištu. Treća razina zaštite je HIPS sistem (host-based intrusion prevention system) kojeg mnogi još nazivaju Defense+. Spomenuta zaštita vas štiti od malwarea, aplikacija koje mogu naškoditi operativnom sustavu i zabranjuje pristup u važne datoteke i podatke. Čak blokira i pristup Windows Registryju. Unutar ovog zaštitnog modula se nalazi i sandbox način rada, odnosno mogućnost pokretanja aplikacija u „sigurnoj okolini“ koja ne dopušta trajnu promjenu stanja računala. Prilično zgodno, zar ne? Četvrta razina zaštite je Remote Assistance ili GeekBuddy, no to nećete naći u besplatnoj, nego samo u komercijalnim verzijama.

To su 3/4 osnovne razine zaštite, no mnogo toga je još ugrađeno u ovu novu verziju. Nažalost ne možemo sve spomenuti, no evo što smo izdvojili: On Access Scanning (trenutačno skeniranje sadržaja kojeg skidate sa Interneta), Removable Device Scanning (skeniranje eksternih uređaja), Heuristic Detection (Identificiranje nepoznatog softvera na osnovu analize njegovog ponašanja), Process monitoring (skeniranje memorije i ključnih procesa u Windowsima), Email scanning, Worm blocker (zaštita protiv već zaboravljenih ‘crva’), Compressed File Scans, Safe list, Scan Scheduling… Uz to, ako kupite komercijalnu verziju dobijete barem 10-ak dodatnih zaštitnih modula koji bi trebali zaštititi i najzahtjevnije korisnike.

No, nije sve ni tako sjajno – postoje određeni problemi. Ako zanemarimo grafičko sučelje koje je moglo biti bolje, imali smo problema sa dva segmenta zaštite. Prvi je zaštita kod email poruka, točnije imali smo problema sa POP3 email adresama. Comodo bi ih skenirao i znao bi se zaglaviti. Jednostavno bi se vrtio u krug dok ga nismo ručno ugasili i onda bi sve bilo u redu. Drugi problem koji smo imali je zaštita za web preglednike koja je ugrađena u CIS – prilično je paranoična. Čak i kod otvaranja nekih bezopasnih domaćih web stranica, Comodo bi nas upozoravao da na svoju odgovornost otvaramo stranice i da su vjerojatno zaražene. Nećemo ih spominjati, no sigurni smo da te iste web stranice nisu opasne.

Ako bismo dodjeljivali ocjenu, tada bismo Comodu dali solidnu četvorku. Jako nam se sviđa to što osim klasične AV zaštite imate potpuni paket zaštite sa hrpom dodatnih mogućnosti, a opet s druge strane određeni segmenti nisu na razini na kakvoj bi trebali biti.

piše: B.P.


RELATED ARTICLES

2 Komentari

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular