PočetnaSoftverSigurnostAndroid ili iOS – koji je operativni sustav bio sigurniji za korištenje...

Android ili iOS – koji je operativni sustav bio sigurniji za korištenje u 2017. godini?


Android i iOS su dva operativna sustava koji su danas dominantni (i u stvari jedini) operacijski sustavi koji postoje za pametne telefone. S obzirom na to kako je ove godine Microsoft obustavio svoju podršku za Windows pametne telefone, sva pažnja je usmjerena na Android i iOS.

iOS u formi pametnih telefona postoji na tržištu deset godina. U tom vremenu Android je dobio pravu konkurenciju, koja se ogleda u gotovo svakom aspektu sa kojeg možemo promatrati neki operacijski sustav. Oba sustava su, kako je vrijeme prolazilo, sve više i više napredovali i u pogledu pouzdanosti korištenja tako i u pogledu kvalitete i sigurnosti.

S obzirom na to da je 2017. godina završila, vrijeme je da razmotrimo koji je od ova dva OS-a bio bolji ili bolje rečeno – koji se od njih pokazao boljim i sigurnijim u ovoj godini. Android ili iOS i kako je njihov razvoj u pogledu sigurnosti korisnika tekao u ovoj godini – pročitajte u nastavku.

 

 

Bloatware i njegova prisutnost kod oba sustava

iOS

Korisnici iOS 11 sustava znaju kako iOS 11 dolazi sa nekoliko, ne previše predinstaliranih aplikacija. Većina od tih aplikacija se može obrisati, što je svakako odlična stvar jer nam je svima poznato kakav negativan učinak na sam rad uređaja mogu imati bloatware aplikacije.

Još jedna odlična stvar u vezi iOS 11 bloatwarea jest ta što se za njih zna da su osmišljeni od strane Applea (jer su jedini uređaji koji koriste iOS 11 iPhonei i iPad-i, dok je kod Android OS-a situacija dosta drugačija).

 

Android

Kod Android OS-a, odnosno bolje rečeno kod Android uređaja (jer tih uređaja ima čitavo mnoštvo) je situacija dosta drugačija. S obzirom na to kako je broj proizvođača Android pametnih telefona puno veći od broja proizvođača iOS pametnih telefona (jedan u usporedbi sa nekoliko desetaka) time je i sama primjena Android OS-a drugačija. Slično je i kod bloatwarea.

Svaki proizvođač Android pametnih telefona će u već postojeći Android dodati i nešto svoje. To znači da je broj i količina bloatwarea puno veća nego što je to slučaj kod iOS-a. To u prijevod znači kako je korisnici neke bloatware aplikacije moći obrisati, dok druge neće.

Neke će moći samo onesposobiti (i obrisati, ali tek preko postupka rootanja uređaja). Sve u svemu po pitanju bloatwarea iOS odnosi pobjedu. Razlozi? Manje bloatwarea nego kod Android uređaja i lakše ukanjanje istih sa uređaja.

 

iphone-x-face-id

 

Mjere sigurnosti, zaključavanje uređaja, lozinke i slično

iOS

Novi iOS, odnosno iOS 11 je korisnicima iPhonea i iPad-a omogućio neke, dosad neviđene mogućnosti, kao što je recimo mogućnost zaključavanja i otključavanja uređaja korištenjem lica korisnika (Face ID).

Osim mogućnosti zaključavanja i otključavanja uređaja prepoznavanjem lica korisnika iOS 11 korisnicima isto tako daje i mogućnost zaključavanja/otključavanja uređaja prepoznavanjem otisaka prstiju (tzv.Touch ID). Osim ovoga, još neke mjere sigurnosti (koje se dolaskom Touch i Face ID-a manje koriste) su:

  • Zaključavanje korištenjem šest znamenki,
  • PIN od četiri znamenke
  • Custom kreirani PIN-ovi ili lozinke koje koriste kombinaciju znakova, slova i brojeva

 

galaxy s8 iris

 

Android

Kod Androida je situacija bila takva da su Android uređaji čak i prije iOS uređaja imali mogućnost zaključavanja i otključavanja uređaja prepoznavanjem lica, samo što ta tehnologija i nije baš bila toliko dobra. Kod Androida nije toliko naglasak na mjerama sigurnosti uz korištenje tehnologije prepoznavanja lica.

Više je naglasak na tehnologiji otisaka prstiju, čitanja šarenice oka (što recimo ima Samsung Galaxy S8, no ne i svi Android uređaji) kao i još neke stvari čija raširenost i postojanje na uređaju ovisi od branda do branda.

Naravno kako velika većina nepoznatih kineskih mobitela neće imati niti tehnologiji prepoznavanje otisaka prstiju ili čitanje šarenice oka, dok je kod iOS-a opet situacija kako novi iOS uređaji svi imaju ili Touch ili Face ID (iPhone 8 i iPhone X).

Velika većina Android pametnih telefona će kao glavne sustave zaštite korisnika imati ove mogućnosti osiguranja:

  • Zaključavanje PIN-om,
  • Zaključavanje lozinkom koja se sastoji od kombinacije slova, brojeva i znakova,
  • Zaštita uređaja zaključavanjem uz povlačenje na zaslonu,
  • Zaštita uređaja korištenjem obrasca (koji se ”crta” povlačenjem crta po zaslonu uređaja)

Tko je ovdje pobjednik? Teško je reći. Face i Touch ID su odlične tehnologije sigurnosti korisnika, no ako budete htjeli imati uređaje s ovom tehnologijom onda ćete si morati kupiti ili iPhone 8 ili iPhone X. A to nije baš jeftino.

Android s druge strane ima više ”mogućnosti” zaštite korisnika, s time da se one relativno lakše mogu ”probiti”. Opet s obzirom na to kako su Android uređaji u pravilu jeftiniji od iOS 11 uređaja, razmislite i sami što ćete prije kupiti. Ovdje je recimo rezultat izjednačen.

 

google-play trgovina-vs-apple-trgovina

 

Sigurnost korištenja Apple i Google Trgovina

Velika većina analitičara kažu kako je Appleova Trgovina aplikacijama i sadržajem puno sigurnija od Googleove Trgovine. Razlog tomu jest taj što Apple kod svoje trgovine puno obavlja puno rigorozniju kontrolu svega onoga što se ondje nalazi, što se stavlja i što se može skinuti.

To opet ne znači kako je Apple Trgovina u potpunosti ”cijepljena” od problema (što potvrđuje i primjer iz 2015. godine i aplikacije koje su bile maknute iz Trgovine jer su bile zaražene XCodeGhost malwareom, što je samo jedan od primjera, no ne i jedini).

Googleova Trgovina aplikacijama ima svakako veći broj problema s malware programima nego što je to slučaj kod Appleove Trgovine. Ono što pomalo zastrašuje jest činjenica da broj malwareima zaraženih Android aplikacija iz godine u godinu biva sve veći i veći. Neki od njih su recimo Xavier, Judy, Googlian i slični. Pobjednik? iOS. Razlog? Manje malwarea.

 

Konačan pobjednik je…?

iOS. Istina jest kako Android ima svojih prednosti i to nitko ne spori, no kada se govori o sigurnosti onda se treba priznati kako je iOS ovdje puno bolji. To nije samo iz razloga što unutar Apple Storea ima manje malwarea nego što je to slučaj kod Google Play Storea.

Razlog zbog kojih je isto tako iOS po pitanju sigurnosti bolji od Androida jest recimo i ako gledamo stabilnost sustava, dostupnost nadogradnji, njihovu redovitost i način na koji nadogradnje za oba sustava postaju dostupne. S obzirom na to kako su ”jedini” iOS pametni uređaji iPhone i iPad, dok Android uređaja ima na desetke (jer toliko ima i proizvođača), nije iznenađenje to što je iOS, a pogotovo iOS 11 osmišljen na način da bude puno kompaktniji od Androida.

Project Treble bi neke stvari u budućnosti trebao promijeniti u korist Androida. No, dok on ne zaživi, stvari će biti ovakve kakve jesu. iOS je po pitanju sigurnosti (barem u 2017. godini) bolji od Androida.

Piše: S.M.


RELATED ARTICLES

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular