PočetnaSoftverSigurnostAmerička vojska razvija lozinke utemeljene na ponašanju korisnika

Američka vojska razvija lozinke utemeljene na ponašanju korisnika


Prilikom logiranja na neki od internete servisa već nam je postala sasvim rutinska stvar unos lozinke. Iako prije navedena teza stoji, ono što je trenutno trend jest da smo u servisa ulogirani cijelo vrijeme korištenja računala, tako da zapravo to upisivanje lozinke postaje sve manje zastupljeno. No, usprkos toj činjenici puno puta možemo čuti vapaje osoba iz struke sigurnosti da korisnici trebaju postaviti bolje i složenije lozinke. Svake godine objavljuje se popis najlošijih i najkorištenijih lozinki, ali opet iznova mnogi korisnici odabiru te lozinke s popisa jer su lako pamtljive. Sve to zapravo predstavlja veliku opasnost za samog korisnika jer je vrlo lako provaliti ne njegove servise koje koristi. Ipak, problemu s lozinkama lagano se nazire kraj jer kao što možemo vidjeti uvodi se jedinstvena identifikacija preko otiska prsta i slično. No, ovo područje je veoma živahno i tako bismo uskoro mogli dobiti i novu vrstu zaštite koju razvoja Američka vojska, a utemeljena je na ponašanju korisnika prilikom korištenja određenog uređaja.

Američka vojska razvija sustav algoritama koji će pratiti ponašanje korisnika za vrijeme korištenja računala i na temelju toga bi bila moguća identifikacija korisnika. Ono što je karakteristika ovog sustava je da on prati vaše ponašanje, a nije mu potrebna lozinka ili neka od biometričkih karakteristika čovjeka kako bi vas identificirao. Naime, ovaj će sustav bilježiti brzinu pisanja, broj klikova mišem, pogreške koje radite kod pisanja i tome slične podatke te će na temelju tih raznih parametara stvoriti jedinstvenu sliku o vama. Kasnije sustav bi mogao prepoznati koji korisnik trenutno koristi računalo, te mu na temelju toga omogućiti pristup određenim servisima koje zahtijeva.

Ideja ne zvuči loše, ali pred stručnjacima je još jako puno posla. Opsežan je to projekt koji treba pratiti svaki vaš pokret na računalo, tako da mora imati i veliku količinu algoritama koja izvlači bitne podatke iz konteksta. Za krajnjeg korisnika ovakav bi sustav vrlo vjerojatno bio vrlo jednostavan i priljubljen jer korisnik ne bi trebao ništa dodatno raditi, već se ponašati sasvim uobičajeno.


RELATED ARTICLES

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular