PočetnaSoftverProgrami za mountanje virtualnih diskova

Programi za mountanje virtualnih diskova


Programi za mountanje diskova nisu novost, no još uvijek ih samo mali broj IT korisnika koristi. Zašto? Da li je problem u nerazumijevanju .iso i sličnih datoteka ili nečemu drugome?

U zadnjih par godina vrlo popularan format je .iso format. Zašto? Pa ISO image je zapravo slika nekog optičkog medija koja se sastoji od samo jednog filea (.iso) koji u sebi sadrži sve ostale fileove. Da pojasnimo. ISO image ili ISO datoteka se radi kako bi se lakše preslikao neki medij i kako bi njegov prijenos ili čuvanje bilo lakše. Nije li lakše raditi sa samo jednim fileom, nego sa više njih?

Prednosti ima još. Osim što u jednoj datoteci imate mnogo podataka, ovaj način „spremanja“ podataka ne kompresira podatke i imate vjernu kopiju nekog optičkom medija. To je važno jer ako se podaci ne kompresiraju, ne postoji prostor za greške koje se znaju javiti kao kada kompresirate podatke u .zip format, recimo.

Isto tako, prijenos .iso datoteke putem interneta ili LAN-a je vrlo zahvalan. Pa mnogi od vas koji skidaju torrente, gotovo uvijek skidaju .iso datoteke, jer se one mogu lako iskoristiti ili zapržiti nazad na optički medij. Nebitno da li je to CD, DVD ili Blu-Ray. Da bi to sve teklo tako bezbolno, na tržištu su se pojavili neki programi koji vam to olakšavaju. Vjerojatno najpoznatiji je Daemon Tools, kao i Alcohol 120%, koji prvenstveno služe za čitanje tih datoteka i korištenje istih, dok alati poput Nere te datoteke vraćaju u „normalne“ i prže ih na medije (iako nije nužno).

Unix-based OS-ovi imaju u sebi ugrađen softver za čitanje .iso datoteka pa ne morate tražiti nikakav besplatan ili komercijalni alat za to.

Negativnih strana ima malo. Tu bi istaknuli nerazumijevanje .iso formata od nekih korisnika koji imaju problema s njima i ne znaju ih koristiti (usprkos raznim alatima), .iso datoteke ne možete uvijek mijenjati i modificirati i to je u biti to. Pogledajmo sada što nam nude najbolji alati za mountanje tih virtualnih diskova. Krećemo sa već spomenutim Daemon Toolsom.

Daemon Tools

Daemon Tools je disk image emulator koji je razvila tvrtka DT Soft LTD i najpoznatiji je ovakav alat. Koristi se većinom za mountanje .iso (i sličnih) datoteka, a namijenjen je samo Microsoft Windows korisnicima. Ostali OS-ovi najčešće imaju ugrađene alate za čitanje virtualnih diskova ili na raspolaganju imaju neke slične besplatne alate.

U početku, ovo nije bio disk image emulator, nego Generic SafeDisc emulator, no u biti, svodi se na isto. Prije nego krenemo na mogućnosti koje nudi, morate znati da postoje 4 verzije ovog alata. Besplatna Lite verzija, te 3 komercijalne: Pro Standard, Pro Advanced i Net verzija. Besplatna inačica nema sve mogućnosti, odnosno, malo je ograničena, no i više nego dovoljna za osobnu upotrebu.

Mi smo sada većinom spominjali .iso datoteke jer su najpopularnije, no ima još nekih formata poput .mdsa, .mdxa i .mdfa – neka vas to ne zbunjuje.

Neke osnovne funkcije koje sve četiri verzije imaju su, naravno, čitanje virtualnih diskova, odnosno .iso i ostalih datoteka, no isto tako kreiranje tih datoteka iz osobnih fileova. Mnogi alati na ovaj način rade backupove jer iste te datoteke možete zaštititi šifrom, a ako želite, možete napraviti nekoliko fileova, ne samo jedan.

Daemon Tools je, između ostalog, popularan i zato jer može kreirati veliki broj virtualnih uređaja koji čitaju virtualne diskove, te oni mogu biti gotovo stalni i uvijek na usluzi. Lite verzija je ograničena na 4 komada, no PRO verzija može kreirati (emulirati) do 16 DT, 16/32 SCSI uređaja i 4 IDE uređaja. Stoga, ako imate nekoliko virtualnih diskova koji vam trebaju, možete ih imate sve učitane u isto vrijeme te ih koristiti kao da su ti optički mediji fizički u vašem optičkom uređaju. Zgodno, zar ne?

Kada smo već kod virtualizacije diskova, spomenimo još neke zgodne mogućnosti poput preimenovanja tih virtualnih uređaja (u bilo koje ime ili slovo želite), mogućnost čitanja mnogih drugih formata: *.b5t, *.b6t, *.bwt, *.ccd, *.cdi, *.bin/*.cue, *.ape/*.cue, *.nrg, *.pdi, *.isz, te brzo korištenje datoteka pomoću Windows Widgeta koji dolazi sa Daemon Toolsom i možete ga imati na desktopu kao više funkcionalni shortcut.

Naravno, to nije sve. Lite verzija još ima mogućnost kreiranja i uređivanja image kolekcija, tako da si možete posložiti sve vaše virtualne diskove i sa par klikova mišem doći do njih, iako ne mogu svi biti u isto vrijeme mountani/učitani, no to nije ni potrebno jer svako učitavanje virtualnog diska troši dio računalnih resursa i ponekad zna usporiti rad računala za 5-10 posto.

Grafičko sučelje Daemon Toolsa je pomalo razočaravajuće. Odnosno, prejednostavno je i ne nudi neke sulude stvari koje bismo možda očekivali, no s druge strane ta jednostavnost je namijenjena svim korisnicima, ne samo naprednim IT korisnicima. Sve je nacrtano i lako se snaći unutar programa.

Pa čak i ako želite napraviti neke naprednije stvari poput korištenja Command-line interfacea, konvertirati datoteke iz jednog formata u drugi, zapržiti virtualni disk na odgovarajući optički medij (vrlo korisno jer ne morate koristiti Neru ili neki sličan program), podesiti user interface kako vama odgovara, koristit File Associations za mountanje podataka direktno iz Windows explorera ili nekog drugog file managera – nećete imati problema.

Za kraj, spomenimo još Net verziju koja je odličan izbor ako radite sa serverima. S ovom verzijom vam je olakšano dijeljenje virtualnih diskova između računala na način da na serveru „dignete“ do 16 iSCSI virtualnih uređaja te ih dijelite sa ostalim računalima na mreži, no upravljati njima možete samo sa jednog računala (servera).

PowerISO

Ako govorimo o programima za mountanje virtualnih diskova, moramo reći da su u biti oni vrlo slični, no pitanje je nekih sitnica i navika ljudi. Nijedan program ili alat ne može trenutačno donijeti nešto revolucionarno da ga svi počnu koristiti samo zbog nekog odličnog featurea. Stvar je navike, brzine i jednostavnosti (ako ovo možemo smatrati prednošću). PowerISO je vrlo moćan alat, a na prvi pogled bi ljudi rekli da je gotovo identičan Daemon Toolsu. Barem kada ih pogledate ovako grafički. No, o tome nešto kasnije, hajdemo vidjeti što ljude „tjera“ da sve više koriste baš ovaj alat.

PowerISO je vrlo mala aplikacija (19 mb), a nudi mnogo toga. Od kreiranja virtualnih diskova do upravljanja kompresijom i enkripcijom, a možete napraviti file veličine 256 gigabajta (prilikom izrade velikih backupova). Vrlo impresivno!

Za razliku od Daemon Toolsa, ovaj softver je moguće instalirati, uz Windowse (32 i 64-bitne), i na Linux i na Mac OS X.

Ono što bi izdvojili za početak je editiranje ISO datoteke, što je teško izvedivo sa Daemon Toolsom. Tu govorimo o editiranju već postojećih .iso datoteka, no postoji jedan problem. Kod audio cd-a nije moguće ništa mijenjati zbog drugačije strukture i zapisa podataka, no, ukoliko .iso datoteku prebacite u BIN ili DDP (Disc Description Protocol), tada možete i takve datoteke editirati. Kod drugih alata, morali biste prvo učitati virtualni disk, kopirati ga, napraviti izmjenu i onda iz tih editiranih ili promijenjenih podataka napraviti novu .iso datoteku, što ponekad zna biti zamorno i komplicirano. Pogotovo ako to često ne radite i niste baš vješti u korištenju ovakvih alata – zato je PowerISO odličan izbor.

Tu dolazimo do još jednog razloga zašto koristiti baš PowerISO – DAA format. Taj format ni popularni alati poput Alcohola 120% i Daemon Toolsa ne mogu učitati ni iskoristiti. DAA (Direct Access Archive) je format koji je razvila tvrtka PowerISO Computing i on se ne razlikuje previše od ISO datoteke, no ovaj format pomoću PowerISO alata možete kompresirati po volji, zaštititi šifrom (jaka enkripcija) i razdijeliti u određeni broj datoteka. Trenutačno nema puno podataka o ovome formatu ni kako je on točno strukturiran i na koji način radi, no to nije toliko ni bitno. Najvažnija je stvar da se mnogi odlučuju na ovaj format prilikom izrade backupa nekih važnih dokumenata koje tako mogu zaštititi i prenositi bez straha da bi netko mogao doći do njih. Čak i da dođe do neke važne datoteke, neće ju moći otvoriti. Prebacivanje iz DAA u ISO datoteku je moguće, no opet, uz uporabu ovog alata i šifre.

Od ostalih mogućnosti spomenimo mogućnost krieranja bootabilnog optičkog medija (cd/dvd), mogućnost izrade ISO imagea iz floppy diska, sličan princip kreiranja virtualnih uređaja kao i kod Daemon Toolsa iako je broj mogućih uređaja nešto manji, podupire sve poznate formate, ali i neke manje zastupljene poput NRG-a i CDI-ja.

Grafičko sučelje je također jednostavno, a većinu stvari možete jednostavno povući (drag’n’drop) u predviđeni okvir i vrlo brzo napraviti iso image ili obrnuto – pokrenuti iso datoteku. Alatna traka ima još 2 zanimljiva alata, a to su Compress i Burn. Compress služi za kompresiranje .iso datoteke, no na malo drugačiji način. Uštede su minimalne, no već smo rekli, ne postoji prostor za greške kao kod zipanja datoteka. No, postoje neki drugi problemi prilikom prženja bootabilnih medija, pa se zna dogoditi da ne možete otvoriti dvd sa „svježim“ Windowsima ili se znaju pojaviti poteškoće tijekom instaliranja. No, to je neka druga teme. PowerISO je odličan alat i naša prva preporuka za ovakve alate.

UltraISO

Još jedan odličan alat za mountanje virtualnih diskova. Ne, nije MagicISO, nego je UltraISO. Program koji se pokazao odličnim u zadnjih par godina, moguće ga je naći samo na Windows operativnim sustavima (32 i 64-bitnim), te je preveden na 37 jezika radi lakše upotrebe. Znamo da većina vas koristi samo engleski jezik, no ima i onih kojima se lakše snaći na lokalnom jeziku, stoga ne treba olako odbaciti taj dodatak. Naravno, postoji Hrvatska inačica, tj. language pack veličine 3.7 mb, pa si ga slobodno skinite sa službenih stranica.

Što ovaj alat nudi? Ništa posebno i revolucionarno, no najveća odlika UltraISOa je to što je možda najsigurniji program za izradu iso datoteka. To su postigli na način da se svaki iso image radi sa dvostrukom provjerom, štedi se mjesto na tvrdom disku, te se sve optimizira i radi savršeno. Dobro, gotovo savršeno.

Također, ovaj alat je možda najbolji za izradu bootabilnih CDa i DVDa. Pogotovo ako ste jedan od onih što vole imati operativne sustave na USB stickovima, a k tome ste i Linux fan. Mnogi Linux korisnici Ubuntu i BackTrack verzije imaju na USBu radi lakšeg korištenja, a i na taj način ne moraju instalirati Linux, nego ga mogu samo pokrenuti sa tog USBa (live korištenje OSa).

Drugi korisni feature je mogućnost editiranja već postojeće .iso (ili neke slične) datoteke. Možete brisati fileove, micati ih, preimenovati – sve što želite. Podržani su svi standardni formati poput .BIN, .IMG, .CIF, .NRG, .MDS, .CCD, .BWI, .DMG, .HFS, ali i jedan novi – .ISZ format. ISZ je skraćenica od ISO zipped, ali nije baš tako jednostavno. Tu se radi o formatu koji koristi ZLIB ili BZIP2 kompresiju, koja pak koristi AES (Advanced Encryption Standard) za različite razine enkripcije. Ubrzo su ovaj format preuzeli i Daemon Tools i Alcohol 120%. Kao što je i moguće sa UltraISOom učitati .DAA format koji je prvi počeo koristiti PowerISO. Vjerujemo da će se ovaj trend stvaranja novih formata nastaviti, pitanje je samo razine zaštite i načina formatiranja podataka.

Na to sve dodajte hrpu addonova, koji mogu stvarno biti moćni i korisni alati. Jedan koristan alat je zasigurno digitalni audio player koji je sada standardni dio alata, no prije je bio tek dodatak. Unutar alata možete slušati pjesme ukoliko želite, imate ugrađeni alat za snimanje sadržaja na optičke medije, direktnu izradu ISO slike sa CDa ili DVDa, podržava sve ISO 9660 standarde, a uz to sve ima i jako dobro grafičko sučelje. Možda malo kompliciranije nego kod spomenutih alata, no i dalje nije nešto posebno komplicirano. Moramo pohvaliti dodatak koji vam pokazuje koliko posto je datoteka kompresirana, koliko je snimljeno, koliko je vremena prošlo i treba proći do kraja.

Za kraj, spomenimo još hardverske zahtjeve koji su minimalni. Ovaj program je moguće pokrenuti na Intel Pentiumu I sa 166 MHz i mislim da je s time sve rečeno. Vrlo dobar alat, sa manjim bugovima kojih je sa svakim updateom sve manje i manje.

AcetoneISO

Za kraj nismo ostavili Alcohol 120%, kao što bi neki mislili jer je „preobičan“. Manje poznati, ali jednako dobar je i AcetoneISO, namijenjen prvenstveno Linux korisnicima. Već smo rekli da sa Linuxom dolazi ugrađeni softver za mountanje virtualnih diskova, no zašto ne imati najbolji alat za UNIX-based OS. AcetoneISO je izuzetno jednostavan i stabilan program, napisan u C++-u (QT 4 frameworku), a ljudi ga često nazivaju Daemon Toolsom za Linux.

Od kuda početi? Što sve nudi AcetoneISO? Kako je to alat za mountanje diskova, očigledno je da će nuditi alate za upravljanje i editiranje ISO i sličnih datoteka, no i mnogo više od toga. Zanimljivo je da ovaj program podržava DAA datoteke, na način da koristi PowerISO-ov Linux softver za pretvorbu iz .daa u .iso datoteku, a pošto su programi na Linuxu besplatni i spadaju pod GNU licencu, ne krše niti jedan zakon. Od ostalih formata tu su: *.bin, *.mdf, *.nrg, *.img, *.dmg, *.cdi, *.b5i, *.bwi  i *.pdi. No, sve je to već viđeno i nema smisla ponavljati isto. Maloprije smo spomenuli da AcetoneISO nudi neke kul stvari, a to su alati za multimediju. Tako je – ovo nije samo program za mountanje diskova, nego mnogo više. Vrlo praktično je da ako imate neki film u .iso datoteci (ili audio cd), da ga možete pokrenuti sa samo jednim klikom. Moguće je i DVD film ripati u XviD AVI ili neki drugi popularni format, možete skidati filmiće sa YouTubea bez uporabe nekih dodatnih alata i pluginova, stare PSX CDe prebacivati u *.bin datoteku te ih pokrenuti sa raznim emulatorima, kompresirati podatke u 7z format, konvertirati Mac OS X fileove (*.dmg) u .iso datoteku, vratiti izgubljeni CUE file, dijeliti iso datoteke u dijelove i na određenu veličinu (npr. dijelove od 500 mb), „izvući“ zvuk iz nekog video isječka ili filma, skinuti razne pluginove i addonove, lokalizirati postavke (postoji nekoliko jezika, ali ne i Hrvatski), snimati podatke na optičke medije, izrađivati audio CDe iz .iso datoteke ali da iskoristite samo određene dijelove (ne morate nužno cijelu datoteku), editiranje postojećih .iso datoteka i još puno, puno toga.

Kao što vidite, ova Linux verzija daje mnogo više od sličnih alata na Microsoftovim Windowsima. Zašto? Možda zato jer na Windowsima imate hrpu programa za svaku pojedinačnu radnju, dok je na Linuxu to malo drugačije. Možda je i razlog to što je ovaj alat za Linux potpuno besplatan i hakeri su željeli napraviti nešto posebno. Ako je to razlog i njihova namjera – svaka im čast. Preporuka svim Linux korisnicima, ali i onima koji će to tek postati.

(PC Chip, broj 196)


RELATED ARTICLES

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular