PočetnaSoftverHobiPostanite DJ! Tablet aplikacije za miksanje glazbe

Postanite DJ! Tablet aplikacije za miksanje glazbe


Sigurno ste mnogo puta vidjeli na televiziji najpoznatije DJ majstore kako na pozornici imaju 2 računala, pult za miksanje glazbe, zvučnike koji koštaju više nego prosječan automobil i slično. To može biti lijepo za gledati i slušati, pogotovo što sada svaki DJ ima i vlastiti laser show kako koncerti ne bi bili dosadni i sveli se samo na glazbu. S druge strane to može biti i prilično obeshrabrujuće za one entuzijaste koji bi se također htjeli baviti glazbom, no jednostavno si ne mogu priuštiti svu potrebnu periferiju. Zato smo mi danas ovoj temi pristupili na jedan drugačiji način – zašto ne bi to moglo biti jeftinije? Zar ne postoji način da i običan korisnik „postane“ DJ? Ispada da postoji način, a sve što će vam trebati je računalo, tablet računalo i aplikacija za DJ-e (ne nužno sve nabrojano). Mi smo za vas testirali nekoliko Android i iPad aplikacija, a vi sami odlučite koja vam se čini najbolja i koja vam najviše odgovara. Pa pogledajmo što se nudi na tržištu.

remix glazbe

Wireless DJ (iPad, 9.99$)

Prvo što morate znati je da iPad aplikacije u ovom tekstu rade kao produžena ruka desktop aplikacija. Točnije, vi morate na računalu (prijenosniku) imati pokrenutu aplikaciju koja služi za miksanje glazbe, odnosno neku profesionalnu DJ aplikaciju, a onda možete glazbom upravljati putem ovih aplikacija. Stvar je u tome da su iPadi hardverski prilično slabi i ne mogu vam dati sve ono što vam može dati prosječan prijenosnik, odnosno Mac. Zato se glazba miksa na računalu, a onda se na koncertima, gažama i slično može koristiti tablet kako bi vam bilo lakše, tj. prirodnije upravljati njome. Ipak je lakše koristiti prst i vuči ga po ekranu koji je prilično osjetljiv, nego koristiti miša ili neku skupu periferiju.Wireless DJ i TraktorProDJ (aplikacija koju ćemo slijedeću spomenuti) rade najbolje uz aplikaciju Traktor Pro. To je profesionalni softver za DJ-e sa prilično inovativnom Remix Deck tehnologijom, te dolazi sa jako puno dodatnih efekata što bi vam trebalo biti dovoljno da budete kreativni i napravite nešto originalno. Zadnja verzija je Traktor Pro 2, stoga si ju svakako pogledajte prije nego kupite aplikaciju za tablet (što će vam aplikacija za tablet ako ju nemate na što spojiti?). Također, na službenim stranicama možete naći i razne video i audio tutorijale koji će vam pokazati kako miksati glazbu i kako svladati neke osnove. Sada kada smo to razjasnili, bacimo se na aplikacije i pogledajmo što nam nude.
Wireless DJ je, kao što smo već rekli, multi-touch iPad aplikacija koja najbolje radi uz aplikaciju Traktor Pro, ali podražava i aplikaciju Mixxx, te prilično velik broj drugih aplikacija. Traktor Pro i Wireless DJ su komercijalne aplikacije i za njih ćete morati izdvojiti nešto novaca, no ništa pretjerano. Pogotovo ako ovu aplikaciju uspoređujete sa nekim skupim uređajima, no o tome nešto kasnije.

dj tablet

 

Kako ona radi? Pa da bi Wireless DJ uopće radio, mora biti spojen na istoj Wi-Fi mreži kao i računalo (MacBook). Sve što trebate je skinuti na računalo mapping datoteku sa službene stranice aplikacije, otići u Controller Manager, odabrati Generic MIDI opciju i dodati spomenutu datoteku. Također na iPadu pokrenuti aplikaciju i ona bi se automatski trebala spojiti sa računalom i moći komunicirati sa aplikacijom Traktor Pro. Ona se zapravo spaja na Mac preko sistemskog bežičnog MIDI drivera. Ako želite Wireless DJ spojiti na računalo koje pokreću Windowsi – možete i to, ali ima malo više posla oko konfiguriranja (treba dodatni softver). Wireless DJ je zamišljen kao zamjena za skupe MIDI kontrolere koji koštaju i do 1500 dolara (a ima ih i skupljih), a da ne govorimo da znaju biti teški, masivni i teško ih je nositi sa sobom.

ipad aplikacija
Spomenuta aplikacija vam daje nekoliko osnovnih mogućnosti. Kada ju pokrenete vidjeti ćete virtualni mixer sa raznim opcijama uz rub ekrana. No, tu nemate one standardne diskove koje možete vrtjeti i slično, nego tzv. „magic stripes“, odnosno magične trake koje vam zamjenjuju te diskove. Putem njih možete povećavati visinu zvuka, ubrzavati tempo, dodavat razne efekte i slično. Odabirom nekih od funkcija na rubu ekrana, dobivate pregršt dodatnih opcija – prvi vrhu ekrana imate tri taba: Main, Effects i Library. U libraryju birate glazbu koju imate na računalu i tu ju pokrećete – sasvim jednostavan modul. Effects, odnosno efekti su tab gdje ćete provesti najviše vremena. Tu ćete dodavati razne „loopove“, snimati razne uzorke koje ćete kasnije koristiti, kao i opcije poput „Randomizer“, „Repeater“ i slično. O ovoj aplikaciji se i nema baš puno toga za reći jer je to jedna od jednostavnijih aplikacija i ona je početak za one koji žele ući u svijet elektronske glazbe. Postoje neke bolje, tj. profesionalnije aplikacije sa više opcija. Wireless DJ je sasvim solidna aplikacija, pogotovo za cijenu od 10 dolara i služi svrsi, ali… nedostaju joj mogućnosti unosa novih efekata, uzoraka i slično, što neki proizvodi od konkurencije imaju.

TrakProDJ (iPad, 9.99/13.99$)

Druga iPad aplikacija vrijedna spomena je TrakProDJ koju smo već spomenuli. Odmah da razjasnimo zašto dvije cijene u podnaslovu. Zapravo, trebale bi stajati tri – verzija za iPhone košta 4.99 dolara, iPad verzija 9.99, te iPad Deluxe verzija 13.99 dolara. Iskreno govoreći, isplati se dati 4 dolara više za Deluxe verziju jer ona donosi nekoliko stvarno cool dodataka o kojima će biti riječi u tekstu.

tractor pro
Instalacija je vrlo slična onoj kod Wireless DJ-a, a radi se pomoću Traktor mapping datoteke i spajanja preko MIDI drivera. Ili preko Bonjour servisa ako imate prijenosnik sa Windowsima. Nije najidealniji način, ali radi i to bi trebalo biti najvažnije. Kada pokrenete aplikaciju dobivate 3 odjeljka koji su fantastično organizirani na ekranu iako će neki reći da je 10 inča premalo za tako nešto. U sredini je odjeljak sa efektima (tzv. Mixer), dok lijevo i desno imate deck (špil, kolut) sa dodatnim opcijama. To vam izgleda kao disk unutar kojeg se pokreće određena pjesma, a onda vi na nju stavljate dodatne efekte. Ništa komplicirano, pogledajte sliku uz tekst.
Iznad spomenutih deckova su jednostavni efekti koje možete koristiti, a pri tome imate 3 razine korištenja, odnosno ne možete birati koliko ćete „okrenuti“ određenu tipku kao što možete kada imate fizički MIDI kontroler. Morati ćemo se pomiriti s time da je ovo ipak virtualni alat koji je u nekim segmentima malo ograničen. Nadalje, tu su i cue tipke, te mogućnost brzog pokretanja određenog uzorka koji ste snimili pa ga želite opet koristiti. Zna biti korisno, iako nemojte pretjerati sa jedno te istim zvukovima. Tada pjesma (remix) postaje prilično monotona.
Na dnu odjeljka imate traku koja pokazuje koliko ste pjesme odslušali i koliko je do kraja. Naravno, možete samo jednim dodirom prebaciti na bilo koji dio pjesme, kao i što možete pauzirati pjesmu, utišati ju itd.

Vraćamo se na srednji tab – Mixer. On sadrži EQ i tipke za „ubijanje“ visokih ili niskih tonova, mogućnost stišavanja ili pojačavanja glazbe, te podešavanje glasnoće u slušalicama DJ-a. Čudno je da nigdje nema loop alata, što je jedan od većih nedostataka ove aplikacije. Također, nije moguće koristiti ni 2 decka odjednom, dok Traktor Pro 2 aplikacija podržava istovremeno korištenje 4 decka. Zašto je to tako, ne znamo, no mnogima se to neće svidjeti. Zbog svih tih nedostataka, morati ćete dosta vremena koristiti Traktor Pro ako želite nešto složenije napraviti ili iskoristiti neku standardnu opciju koja jednostavno nije ugrađena u ovu aplikaciju.
Deluxe verzija zato donosi neka poboljšanja. Prvo je Portrait Mode – mogućnost uklanjanja jednog decka sa ekrana i na taj način ćete dobiti veću površinu za upravljanje glazbom, kao i preciznije trake za upravljanje efektima, glasnoćom…
Drugi mod vrijedan spomena je Array Mode koji omogućuje da na jedno Mac računalo (i jednu Traktor aplikaciju) spojite i više iUređaja. Da li će to biti 1 iPad i 1 iPhone ili 2 iPhonea i 3 iPada – ostaje na vama. Također tu je i nova „Configuration“ sekcija za bolje upravljanje aplikacijom, novi efekti, loop alat i razni alati koje sada možete pokrenuti bez uporabe miša.
Nadamo se da ne moramo govoriti da podržava Retina zaslon i da izgleda fantastično na novom iPadu, ali i na iPhoneu koji je mnogo manji.
Nama se ova aplikacija sviđa usprkos svim nedostacima i vjerujemo da će mnogi amateri, pa čak i oni napredniji koji su bliže profesionalcima, moći iskoristiti TrakProDJ do kraja i da će im poslužiti za ono što je i namijenjen – lakšem upravljanju pjesmama i većom fleksibilnošću.

DJ Mixer Pro (iPad, free)

Slijedeća kombinacija, i zadnja za iPad, je kombinacija softvera DJ Mixer Proa za Mac i za iPad. Ako krenemo od softvera za Mac, tada moramo reći da se radi o profesionalnom alatu sa pregršt mogućnosti koje će moći koristiti profesionalci, ali i malo vještiji amateri. Radi se o softveru koji kombinira prilično moćno grafičko sučelje (a koje se lako koristi) te pregršt alata s kojima brzo možete miksati glazbu, dodavati efekte i slično. Naravno, pošto je verzija za iPad besplatna, ova se plaća i košta 99 dolara.

dj mixer pro
Ono što vam ona nudi je 2 decka, odnosno odjeljka – prilično napredan mikser za glazbu i bazu podataka, odnosno vaše pjesme koje imate na računalu. Morate koristiti oboje kako biste nešto napravili – prvo izabrati pjesmu, a onda ju „modificirati“, tj. napraviti remix (npr). Podržava sve poznate audio formate: MP3, M4A, AIFF, FLAC, CDA, OGG, WAV, WMV, CDG…
Također, treba napomenuti da je kompatibilan sa iTunes listama, pa možete bez problema importati sve liste koje imate, kao i cijelu glazbenu kolekciju. Sad kad znate što vam nudi bazna aplikacija, vrijeme je da se prebacimo na mobilnu. No prije toga samo jedna napomena. Vi možete sa ovom aplikacijom koristiti skupe MIDI kontrolere, samo ih morate povezati sa Mac računalom. I sve je to divno i krasno, no to košta. Zato se koristi DJ Mixer Pro na iPadu ili iPhoneu. Potonji uređaj se u praksi pokazao kao nepraktičan, ali ga je moguće koristiti.
Od kuda krenuti? Pa krenimo od cijene, iako ju već znate – aplikacija je besplatna, ali i beskorisna ako ju ne koristite u kombinaciji sa spomenutim softverom. Iako na Internetu možete naći još neke aplikacije koje su ljudi uspjeli povezati sa njome, no to sada i nije previše bitno.

Grafičko sučelje je priča za sebe. Kako ste ograničeni na 10 inča, koliko iznosi dijagonala iPada, jasno je da su neke stvari morale izostati, odnosno za njih nije bilo mjesta. Zato su autori aplikacije napravili ovu aplikaciju kao standardnu glazbenu aplikaciju! Pri dnu ekrana ćete naći nekoliko menija – Menu (glavni izbornik), Playlistu, Mixer, efekte i postavke.
Nakon odabira pjesme za playliste možete ju pustiti ili nadodati još koji efekt. Nadamo se da se podrazumijeva činjenica da ste vi na računalu već napravili nešto originalno ili izmiksali pjesmu, a onda ju još samo malo remiksate na iPadu. Stvar je u tome da kada ste na nekoj gaži ili koncertu možete brzo nadodati još pokoji dodatak pjesmi. Nadalje, ova aplikacija ima i opciju „auto mixing“, odnosno dodaje se efekt na kraju i početku svake nove pjesme. Kako one idu jedna za drugom tako jedna polako „blijedi“, a druga postupno kreće. Zgodan dodatak. Slijedeće što moramo svakako spomenuti je „Interactive mixing“, odnosno mogućnost puštanja dvije pjesme u isto vrijeme putem 2 kanala. Možda će se nekome svidjeti i beat matching (dodavanje beatova na pjesmu), Pitch Control, EQ mode, razni filteri, efekti (zvučni i vizualni), loop alati itd. Aplikacijom je izuzetno lagano upravljati jer je prilično intuitivna i nećete morati potrošiti puno vremena da ju upoznate, ali ćete morati potrošiti određeno vrijeme kako biste napravili nešto originalno i kako biste bili uspješan DJ. Sama aplikacija je pomoć – sve ostalo je na vama.

SPC – Music Sketchpad 2 (Android, 5.16$)

spc aplikacijaKod Android uređaja dolazimo do malo drugačije aplikacije, odnosno samostalne aplikacije uz koju vam ne treba računalo. Pogotovo ako koristite malo jači Android tablet koji ima 2 ili 4 jezgre, nešto memorije i noviji softver. SPC zahtjeva barem Android 2.2, rezoluciju ekrana 800×400 (WVGA) ili veći, te radni takt procesora barem 800 MHz. Ako vaš uređaj zadovoljava ove uvjete, tada možete kupiti SPC i početi ga koristiti. Radi se o aplikaciji za snimanje, miksanje i puštanje glazbe. Optimizirana je za 7-10 inčne tablete, tj. tada vam grafičko sučelje izgleda normalno i nećete imati nikakvih problema sa korištenjem, iako se neki korisnici žale da aplikacija sama po sebi nije intuitivna. Ne bih se složili jer aplikacija ima jako puno opcija i nemoguće je sve „strpati“ u jedan meni ili oko ekrana. Dapače, SPC koristi tabove pri vrhu ekrana i kada naučite gdje se što nalazi, sve ćete moći napraviti unutar par sekundi. To je što se sučelja tiče. Važnije je pitanje što SPC nudi? Pa rekli smo da služi za snimanje i miskanje glazbe. Snimati glazbu sa ovom aplikacijom i nije baš preporučljivo jer mikrofoni koji se ugrađuju u tablete i nisu baš vrhunac tehnologije i zvuk koji snimite neće baš biti čist. Bolje je glazbu učitati u aplikaciju i miksati ju, a snimati svoju glazbu sa nekim drugim softverom i hardverom. Najlakši način za importati glazbu u tablet je preko USB kabela ili SD kartice. Kada ste prenijeli glazbu u uređaj, možete ju učitati u SPC i početi miksati. Pri vrhu imate jednu ikonicu na kojoj je nacrtana datoteka – ona služi za import glazbe, kao i pretraživanje iste.
Odabirom na ikonicu olovke (simbolizira riječ „Edit“) otvarate meni sa efektima i alatima. No prije nego se dotaknemo dotičnih alata, napomenimo samo da aplikacija dolazi sa predefiniranim uzorcima (16) koje možete koristiti. Sasvim su solidni, no vi ćete vrlo vjerojatno htjeti snimiti nešto svoje. Imate unutar aplikacije alat za snimanje uzoraka – potpuno je funkcionalan i iznenaditi će vas svojim mogućnostima. Kada snimite razne uzorke ili efekte, možete ih kombinirati sa glazbom. To radi većina profesionalnih DJ-eva, zar ne? Kada pustite glazbu, možete dodavati efekte u realnom vremenu i poslušati kako to zvuči. Ako vam se nešto ne sviđa, možete vratiti dio pjesme i određene elemente (zvukove) isključiti ili smanjiti, pojačati…Možete čak i „zumirati“ određeni dio pjesme (par sekundi ili malo duži period) pa se s njime pozabaviti – vidjeti tonove (vizualni efekti), dodati efekt u točno određenom djeliću sekunde, dodati loop efekte, beatove, pojačati/smanjiti tempo itd. Također, postoji mogućnost importa već snimljenih (ili skinutih) uzoraka koji su napravljeni u nekim drugim aplikacijama, mogućnost exportanja uzorka (preko SD kartice), povezivanje sa Mikrosonicovom aplikacijom RD3-Groovebox (aplikacija specijalizirana upravo za izradu efekata)…
Možda SPC nije najbolja aplikacija na tržištu, ali nudi mnogo. Mi ne može spomenuti sve što s njom možete, ali kreativni pojedinci će ju moći iskoristiti do kraja i napraviti stvarno super stvari. A da ne govorimo da je ovo velika prednost u odnosu na iPad aplikacije koje ste morali povezivati sa računalom i profesionalnim aplikacijama jer one same nisu dovoljno jake da uopće podrže neke stvari.

RD3 HD – Groovebox (Android, 5.19$)

Aplikacija nešto drugačijeg formata krije se iza imena RD3 – Groovebox. Postoje dvije verzije – „normalna“ i HD. HD je duplo skuplja i nosi nešto više alata, no pošto ovdje govorimo o svega par dolara, cijena uopće nije vrijedna spomena. RD3 možete koristiti na svojim Android telefonima, ali i tabletima za stvaranje zvukova, efekata i elektronske glazbe. Zapravo, spomenuta aplikacija je malo retro, odnosno može stvarati elektroničke zvukove koje ste imali priliku čuti još početkom 90′-ih kada je elektronska glazba još bila u povojima i nije bila ovako raširena kao danas. Aplikacija je razvijena u Berlinu i jedna je od prvih aplikacija ove vrste. Osim što je multi-touch i što vam dopušta da u njoj razvijete neke vrlo unikatne efekte i zvukove, uz to je još namijenjena početnicima, ali i onim iskusnijima kojima glazba i stvaranje glazbe nije strano.

rd3 groove box

 

Grafičko sučelje – također napravljeno u retro stilu. Kada ju pokrenete, vidjeti ćete 2 elektronička klavira, te mnoštvo opcija na rubu ekrana. Vjerojatno vam u početku neće ništa biti jasno. Čemu ovi klaviri, bubnjevi, efekti… ? Kao što smo rekli, primarna zadaća ove aplikacije je stvaranje zvukova. Stvaranje efekata koje onda možete iskoristiti, odnosno još bolje – eksportirati (prenijeti) u neku drugu aplikaciju.
Virtualni analogni klaviri – nudi vam 4 oblika valova, odnosno oblika oscilacije ili laički rečeno 4 vrste zvukova. Uz to, nude se i visoko kvalitetni filteri koje možete kombinirati sa tim istim klavirima i notama i nekoliko dodatnih efekata. Već ovaj modul može poslužiti za stvaranje glazbe, a kamoli u kombinaciji sa drugim instrumentima.
Bubanjevi – 10 vrsta bubnjeva, tj. oblika – 808, 909, 606, CR-78, Linn, KR55, RX11, RZ1, DMX, DPM48. Tu je i 8 kanala po bubnju, mogućnost isključivanja (prigušenja) zvuka, kontroliranje glasnoće i mogućnost naglašavanja određenog kanala, te efekti.
Tehničke mogućnosti – poseban mode za 10 inčne tablete, multi-touch kontrole, snimanje i preslušavanje glazbe u realnom vremenu, SoundCloud integracija, izrezivanje dijelova efekata, kopiranje i korištenje istog, podrška za openSL, App2SD…
Uglavnom, najveća prednost ove aplikacije je snimanje zvukova i njihova reprodukcija, dok nije baš namijenjena da se u njoj miksa ili modificira glazba. Ona više služi za stvaranje efekata koje ćete dodati u neke od spomenutih aplikacija i tamo ih iskoristiti. SPC je idealna za to – ona već dolazi sa predefiniranim zvukovima, a RD3 HD ju samo nadogradi. To je izuzetno lako jer aplikacija ima ugrađen modul za to.

Autor: Boris Plavljanić


RELATED ARTICLES

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular