PočetnaSoftverPC Zaštita: Besplatni anti-malware programi

PC Zaštita: Besplatni anti-malware programi


U prošlom tekstu smo se bavili besplatnim antivirus programima, a danas ćemo sa anti-malwareom. Malware je inače skraćenica od malicious software i to je bilo koji softver koji uzrokuje probleme u radu računala, prikuplja osjetljive informacije o vama, pristupa neovlašteno vašim podacima i sistemskim datotekama, prikazuje neželjene reklame i slično. On je najčešće „nevidljiv“, parazitira u vašem računalu i zakačio se na neku drugu aplikaciju ili sam operativni sustav. Termin „malware“ je napravio Yisrael Radai davne 1990.-te godine. Ono što morate znati je da je malware krovni termin pod koji spadaju virusi, crvi, trojanci, ransomware, spyware, adware, scareware, nagware i slični.

anti-malware

Na tržištu postoji hrpa korisnih anti-malware programa koji se uspješno bore sa malicioznim kôdom, a u potpunosti su besplatni i dovljno dobri za svakodnevnu upotrebu. Pa pogledajmo što se nudi i što bismo vam mi preporučili da koristite.

Microsoft Security Essentials

Microsoft security essentials (MSE) je odličan softver koji dolazi sa Windowsima i jedan je od ponajboljih softvera ove vrste. Zapravo, postoje dvije struje korisnika – oni koji tvrde da je MSE dovoljno dobar i da ne trebate third-party anti-malware zaštitu i oni koji tvrde da im MSE uspješno brani računalo mjesecima. Teško je reći tko je u pravo, no naše iskustvo sa MSE-om je izuzetno pozitivno. Kao prvo, Microsoft ga redovito ažurira, te se na većini testova pokazao kao zadovoljavajući. S druge strane MSE zna biti jako spor u skeniranju računala, a zna uzeti i dosta računalnih resursa. Na našem računalu MSE radi oko 70-75 minuta, što je dvostruko više od prosjeka. Iskreno rečeno, nama nije previše bitna brzina dok god MSE može naći sve što bi nas moglo zaraziti.

Problem su mu jedino ransomwarei koje dosta loše detektira i često iz na propustiti kroz svoje „filtere“. Također, MSE radi dobro kada ga instalirate na „čisto računalo“. Onda vas brani dobro, no ukoliko ga uspijete instalirati na zaraženo računalo, moguće je da vam ga neće uspjeti u cijelosti očistiti. No, bez obzira na sve mane, nama je vrlo dobar i koristimo isključivo ovu aplikaciju na našim Windows mašinama.

Malwarebytes anti-malware

Ako niste fan spomenutog MSE-a, onda bi vas mogao zanimati ovaj softver. Većina ljudi gravitira upravo Malwarebytesu isključivo zbog njegovih mogućnosti, a ne zbog izgleda. Zapravo, to je bila istina prije, sada je došla verzija 2.0 koja je grafički napravila veliki iskorak i sada i izgleda prilično dobro.

Kada otvorite aplikaciju vidjeti ćete veliki gumb „Scan now“ koji je i glavni „feature“ aplikacije i nudi cjelokupan pregled i zaštitu računala sa odličnim reportom na kraju skeniranja.

Malwarebytes dolazi u dvije varijante – besplatnoj i premium. Besplatna verzija je dovoljno dobra za svakodnevnu upotrebu, no premium donosi featuree koje bismo voljeli vidjeti i u besplatnoj inačici. Jedan od tih featurea je real-time skeniranje, odnosno sprečavanje malwarea da uopće dođe na računalo. Besplatna inačica će naći malware na računalu i ukloniti ga, dok će premium verzija ga spriječiti da uopće zarazi vaše računalo. Također, premium verzija i brže skenira računalo, odnosno koristi bolji algoritam, ali nema veze. Puno skeniranje računala traje oko 35-40 minuta.

malwarebytes-anti-malware-2-0

Zemana antimalware

Zemana antimalware je relativno novi softver na tržištu, a već je skočio na sam vrh. Posebice kada pričamo o ransomware zaštiti, no o tome malo kasnije u tekstu. Zemana nas je oduševila s time što je izuzetno „lightweight“ aplikacija koju ni ne znate da imate na računalu, a užasno je korisna. Radi se o cloud-based aplikaciji koja uvijek ima zadnju ažuriranu bazu malwarea i nudi praktički zaštitu u realnom vremenu. Čim se malware pojavi na računalima i detektira se kod nekog korisnika, vrlo vjerojatno će se u roku od par sati naći u njihovoj bazi sa adekvatnom zaštitom.

Spomenuli smo ransomware. Za one koji ne znaju, to je malware koji vam blokira pristup vašim podacima, praktički cijelom vašem sistemu, dok ne platite određenu sumu novca na određeni račun, a potom će vam (možda) računalo biti otključano. Odličan primjer istoga je cryptolocker koji se već godinama nalazi na računalima diljem svijeta. Zemana ima odličnu zaštitu protiv toga i praktički sve takve pokušaje će „odbiti“ u startu. U plaćenoj verziji ćete dobiti još i bolju zaštitu, ćišćenje browsera, addonova, historyja …

zemana-antimalware-serial-key-crack-full-free-download

Emisoft antimalware

I za kraj ostaje nam Emisoftov antimalware koji je specifičan jer koristi 2 enginea u pozadini. Jedan je za uklanjanje bespotrebnih programa koji na vašem računalu koriste previše resursa i drugi je za detektiranje prijetnji koje bi vas mogle ugroziti. To što koristi 2 enginea, ne znači da troši i dvostruko više računalnih resursa. Dapače, koristi ih manje nego konkurencija. Dva enginea su samo garancija da će softver posao odraditi do kraja.

Ono što moramo napomenuti su tri načina rada. Najjači način je „Surf protection“ koji blokira sve moguće stvari – od addonova do web stranica koje šire „zarazu“, te svaku web stranicu koju otvarate uspoređuje sa blokiranim stranicama u svom cloudu i ako se stranice podudaraju, ne dopušta vam da ju otvorite. Riječ je naravno o zaraženim web stranicama na koje ne želite ići. Drugi način rada je „Real-time file guard“ koji stvara razinu zaštite između vas i datoteka koje skidate na računalo i svaku zasebno skenira. U svojoj bazi ima preko 10 milijuna različitih „potpisa“ malwarea i ukoliko uoči takav potpis u vašoj datoteci, blokirati će ju. To je inteligentni sustav koji se samo-optimizira konstantno i svakim danom je sve „pametniji“. Treći je „behavior blocker“, odnosno ultimativna zaštita koja prati vaš sustav i na reagira na svaku sumnjivu radnju ili ponašanje računala, te će isto pokušati spriječiti.

Piše: B.P.


RELATED ARTICLES

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular