PočetnaSoftverMust HaveNajbolje distribucije za izradu NAS-a

Najbolje distribucije za izradu NAS-a


Želite li imati svoj vlastiti server na kojem ćete pohranjivati podatke? Ako je odgovor potvrdan, mi vam predlažemo da napravite svoj NAS uređaj, odnosno da računalo “pretvorite” u NAS. NAS je prilično skup i nepotreban pojedincu, barem u većini slučajeva, no pretvoriti računalo koje ne koristite u takav uređaj je uvijek korisno.

Jeste li ikada razmišljali kako biste kupili NAS (engl. Network attached storage)? Ukoliko je odgovor ‘da’, onda ste vrlo vjerojatno upoznati sa cijenama istih i one nisu male. Dapače, radi se o „investiciji“ od nekoliko tisuća kuna samo za NAS, a na to još dodajte diskove, pa malo bolji UPS i zaštitu od strujnog udara i dolazite do cifre za koju možete kupiti još jedno računalo. Zato postoje jeftinije alternative, odnosno Linux distribucije koje vam mogu pomoći da računalo (bez obzira da li se radi o novom ili starom računalu) pretvorite u vlastiti NAS i uštedite novce.

Dapače, čak ga možete onda i bolje kontrolirati jer upravljate OS-om koji upravlja diskovima i možete raditi što god želite. Dobro, ne baš sve, ali mnogo toga. NAS je koristan i zato jer na njemu možete raditi sigurnosnu kopiju vaših podataka praktički u realnom vremenu, samo morate imati dovoljno velike diskove. Mogućnosti su neograničene, a na vama je da odlučite što na dotičnom uređaju želite držati. Mi NAS koristimo kao centralno mjesto u mreži gdje se nalazi velika količina multimedije, što je super jer istu onda ne morate držati lokalno na računalu nego si samo „uzmete“ ono što vam treba u datom trenutku.

Piše: Boris Plavljanić

NAS

NAS ili kao što smo veći rekli – Network attached storage – je mali server koji se spaja na računalnu mrežu i omogućuje pristup odabranim računalima na mreži koji mogu dohvaćati podatke, spremati ih, mijenjati … Mogućnosti ovise o tome kako ste podesili NAS i kome ste sve dali pristup. NAS je specijalizirani komad hardvera i softvera koji se fokusira isključivo na podatke (datoteke) i ne radi se o klasičnom računalu na koje su spremljeni podaci. Mi čemu vam u tekstu pokazati upravo to – kako od računala „napraviti“ NAS no to se ne može nazivati NAS-om u punom smislu te riječi.

Postoje kompanije koje proizvode isključivo ovakve uređaje i nema alternative istima. Barem te kompanije tako kažu. NAS je super jer mu možete brzo pristupiti, protok podataka je izuzetno brz, lako ga je administrirati i konfigurirati. Klasični server koji često na mreži glumi NAS je malo teže podesiti jer se radi o serverskom operativnom sustavu i priča je mnogo kompleksnija. NAS dolazi sa jednostavnijim OS-om i podešenim parametrima, a vi ih samo onda prilagodite svojim potrebama. Zato od 2010.-te godine raste popularnost ovih uređaja, posebice u malim i srednje velikim poduzećima kojima nije problem izdvojiti 7000-10000 kuna i imati 5-10 terabajta prostora za pohranu određenih podataka.

Čak to mogu biti i povjerljivi podaci jer ih je moguće kriptirati, ograničiti pristup istima, vidjeti tko je što kopirati i još mnogo toga. Većinom poduzeća na NAS uređajima drži podatke koje su javni zaposlenicima kompanije i lakše je poslovati ukoliko se svi podaci nalaze na jednom mjestu. To mogu biti različiti priručnici, formulari, tablice, pravilnici i ostali podaci važni za kompaniju.

FreeNAS se bazira na FreeBSD-u i jedno je od najpopularnijih rješenja ovog tipa
FreeNAS se bazira na FreeBSD-u i jedno je od najpopularnijih rješenja ovog tipa

FreeNAS

Prva i definitivno najpopularnija open source distribucija je FreeNAS. Riječ je o distribuciji koja se bazira na popularnom OS-u FreeBSD i koja koristi OpenZFS datotečni sustav, no o tome nešto kasnije. Ovaj OS se distribuira pod BSD licencom, te ga možete besplatno koristiti na praktički svim arhitekturama. U biti, možete ga instalirati na računalu koje će biti vaš NAS na mreži, samo vam preporučamo da pogledate kako ga pravilno instalirati. Možete ga instalirati preko grafičkog sučelja ili preko konzole. Preporučamo ovo drugo jer je mnogo zabavnije, mada sporije ukoliko se nikada prije niste susreli sa konzolom. Što se samog operativnog sustava tiče, nakon instalacije pristupate mu putem web sučelja koje je prilično minimalistički i nudi esencijalne funkcije. Točnije, možete upravljati podacima, diskovima, korisnicima (davati prava, kreirati grupe i slično), općenito sistemom …

FreeNAS se možda u prvu ruku čini kao jednostavan OS, no ispod haube se krije jako puno mogućnosti i radi se o kompleksnom sustavu. To znači da će ga i početnici lako koristiti jer će koristiti one najjednostavnije opcije, dok će malo napredniji korisnici moći iskoristiti tu kompleksnost koja se krije iza sučelja i raditi sa ovim OS-om što god požele. Postoje određeni pojedinci koji sami pišu kôd i nadograđuju operativni sustav, pišu razne pluginove … no, vjerujemo da vi nećete imati potrebe za time. Postoje mnoge nadogradnje na Internetu koje možete besplatno preuzeti i iskoristiti ukoliko želite proširiti mogućnosti dotičnog OS-a.

Što se samih mogućnosti tiče, popis je prilično dugačak, pa ćemo mi spomenuti samo one najzanimljivije. Ono što vas vjerojatno odmah zanima je tko može pristupiti FreeNAS sučelju? Mogu oni korisnici kojima dopustite. Web sučelje ima SSL enkripciju (moguće ju je uključiti i isključiti) pa se ne morate brinuti da će netko „neovlašten“ pristupiti NAS-u. Kada govorimo o kućnim mrežama, najčešće nema takvih problema jer se radi o poznatim osobama koja se spajaju, no ukoliko imate NAS server na koji se spajaju i korisnici kojima ne želite dopustiti administratorski pristup, ne brinite. Takvi korisnici neće moći dirati po postavkama, niti će im moći pristupiti.

Vi kao administrator u sustav dodajete korisnike i određujete njihova prava i mogućnosti. Dapače – preporuča se samo jedan „admin“ korisnik, dok bi ostali trebali biti obični korisnici koji imaju određena prava pristupa podacima. FreeNAS inače imate lokaliziran na 20-ak jezika među kojima nema Hrvatskog jezika, no ukoliko mislite da biste se lakše snašli na jeziku koji nije engleski, podtražite takvu inačicu. FreeNAS je dosta modularan i ima „plugin arhitekturu“ što znači da se nadograđuje putem modula i pluginova. To je najbolji mogući način zapravo jer isto tako možete ukloniti one module koji vam ne trebaju. Kada kažemo pluginovi/moduli mislimo i na aplikacije – na FreeNAS možete recimo instalirati i Transmission i direktno na njega skidati multimedijalni sadržaj preko torrenta. Naravno da nećete skidati autorski zaštićeni sadržaj, no ukoliko poželite – možete.

Spomenimo još da FreeNAS ima ugrađen SMART dijagnostiku koja će vam pratiti rad diskova i upozoriti vas ukoliko nešto nije u redu s njima. Na taj način ćete spasiti podatke koje biste možda izgubili ukoliko se disk pokvari, a vi to niste u tom trenutku znali. Koristi se OpenZFS datotečni sustav, mada možete koristiti i one „standardne“ – FAT32, NTFS, UFS2, EXT2/3 … O istima pročitajte više na Internetu prije nego se odlučite napraviti NAS. Nadalje, tu je još i praćenje rada NAS-a (grafički prikaz performansi), logiranje svih događanja i slanja istih na email (spremite se za pun inbox reportova), mogućnost kriptiranja podataka, SNMP monitoring, UPS podrška, DNS klijent … Spomenimo da FreeNAS ima ograničenje količine podataka kojom može upravljati, a to je 16 exabajtova. Naravno, govorimo o teoretskom ograničenju jer nema šanse da toliko diskova uparite i napravite tako veliki NAS. Sve u svemu, FreeNAS svakako probajte ukoliko mislite napraviti NAS, vjerojatno ćete biti zadovoljni viđenim.

NAS se najčešće spaja na mrežu kako bi mu mogli pristupiti svi uređaji na mreži
NAS se najčešće spaja na mrežu kako bi mu mogli pristupiti svi uređaji na mreži

NAS4Free

NAS4Free je logičan nastavak na FreeNAS jer su potekli od iste distribucije. Originalni FreeNAS nastao je iz projekta koji se zvao „mOnOwall“. Krajem 2011.-te godine, FreeNAS 0.7 je bio pri kraju i kupila ga je kompanija iXsystem koja je dobila sva prava. Oni su se tada prebacili na verziju 8 i nastavili razvijati FreeNAS. Originalni FreeNAS više nije bio dostupan, nije ga se moglo skinuti, nije se nadograđivao i slično. Naravno, nije se smjelo ni to ime koristiti u daljnjem razvoju. Osnivač FreeNAS-a, Olivier Cochard-Labbe, je „donirao“ izvorni kôd projektu NAS4Free na kojem su radili isti programeri koji su radili i na FreeNAS-u. I oni su nastavili razvijati isti u svom smjeru. Danas se FreeNAS i NAS4Free razlikuju u mnogim segmentima, no imaju i jako puno toga zajedničkoga.

Razlog smo upravo naveli, a uz to, oba operativna sustava su implementirale korisne mogućnosti koje su korisnici tražili još i prije 2011.-te godine tako da je bilo za očekivati da će se dio funkcionalnosti podudarati. Pitanje je kako su te mogućnosti implementirane i na kojem OS-u bolje i sigurnije rade. No, tu su tehnički detalji koji vas ne trebaju zanimati dok god oba OS-a rade dobro.

NAS4Free možete instalirati sa USB-a ili CD/DVD-a na obični tvrdi disk, na SSD, na USB stick ili bilo koji dugi bootabilni uređaj. Sama instalacija (ISO datoteka) ima oko 200 MB što je izuzetno malo za takav OS. Moramo napomenuti da je najnovija inačica ovog OS-a posebno optimizirana za SSD diskove, tako da ukoliko vaš NAS sustav ima SSD kao glavni disk, ne morate se brinuti kako će raditi. Raditi će i više nego dobro. Zadnja inačica je 9.3 koja je izašla tokom travnja ove godine tako da ju slobodno skinite. Možete skinuti i verziju 10, no ona je nesigurna i trenutačno služi isključivo kao verzija za „pokazivanje“ jer će donijeti hrpu novih mogućnosti, vjerojatno do kraja ove godine.

NAS4Free ima posebna WebGUI napisan u PHP-u i putem njega pristupate istome. Sučelje je, barem nama, malo ljepše od FreeNAS-a i radi malo brže. Ponavljamo, većinu funkcionalnosti možete naći na oba OS-a. Recimo, oba OS-a podržavaju nekoliko RAID konfiguracija kao što su RAID 0, 1, 5, 10, 50 i tako dalje. Oba OS-a podržavaju enkripciju diska jer NAS može sadržavati povjerljive podatke koje ne želite da gleda netko tko ne bi smio. Tu govorimo čak i o fizičkoj krađi diska. Ukoliko su podaci kriptirani i netko vam ukrade disk, neće moći pročitati podatke jer ih možete kriptirati sa najjačim 256 bitnim algoritmima koje je nemoguće probiti. Ako nam ne vjerujete, pitajte američke tajne agencije koje muku muče sa takvim podacima. Nadalje, možete koristiti razne datotečne sustave: ZFS v5000, UFS, FAT, NTFS, EXT2/3 …

Mrežni protokoli koji su vam na raspolaganju su SMB/CIFS, AFP (Netatalk), NFS, FTP, TFTP, rsync, Unison, SCP (SSH) i mnogi drugi. Po tome vidite da se na isti možete spajati sa klijentima koji imaju implementirane razne protokole. Na mreži možete bez problema imati računala koja na sebi imaju Windowse, Appleovo računalo sa OS X-om, Linux računalo … Svi će se oni bez problema spojiti na NAS koji je u mreži. To je također jedna od prednosti ovakvih sustava.

Spomenimo još podršku za wireless umrežavanje (korisno kada se mobilnim uređajem želite spojiti na NAS), Wake on LAN, vlan tagiranje, CARP (Common Address Redundancy Protocol), HAST (Highly Available Storage) …

Ako vam ni to nije dosta, tu je još hrpa dodatnih softvera koje možete iskoristiti, a već smo ih spomenuli kod FreeNAS-a: SMART monitoring diskova, torrent klijenti, logiranje svih akcija i praćenja istih, iTunes/DAAP server, UPnP server, Iperf aplikacija za mjerenje bandwidtha, Lighttph (webserver) i još mnogo toga. Također OS s kojim ne možete puno pogriješiti ukoliko ga odlučite koristiti za svoj NAS.

n22

CryptoNAS

CryptoNAS je mnogo jednostavniji operativni sustav od maloprije spomenutog NAS4Free i FreeNAS-a. Ova dva sustava su namijenjena onima koji stvarno žele podesiti NAS do krajnjih granica, kontrolirati sve aspekte istoga i koji žele neke naprednije mogućnosti. Veći broj korisnika ipak preferira jednostavnija rješenja sa jednostavnijim sučeljem i manjim brojem mogućnosti. Ne zato jer ne bi mogli podesiti složeniji sustav nego zato jer za to nemaju potrebe. Mnogi će staro računalo koje im skuplja prašinu u kutu sobe pretvoriti u NAS i sve što žele od njega je da bude upravo to – NAS. Uređaj spojen na mrežu na kojem će držati hrpu podataka bez obzira da li se radi o multimedijalnim sadržajima ili „običnim“ podacima koji su njima važni.

U svakom slučaju, CryptoNAS je takav OS. Jednostavan i lagan za korištenje. CryptoNAS ili prije CryptoBox je OS koji se fokusira na kriptiranje podataka, odnosno enkripciju. Putem istoga ćete moći kreirati particije na diskovima, moći ćete upravljati istima, moći ćete odobriti pristup određenim uređajima, ali sve će se raditi pod određenom zaštitom. To znači da će diskovi biti kriptirati, sva komunikacija između NAS-a i uređaja će biti kriptirana i nitko „izvana“ neće moći vidjeti te podatke.

Moguće je podesiti sve parametre kriptiranja – od algoritma do protokola za komuniciranje sa NAS-om, no ponavljamo – to se svodi na nekoliko parametara koje morate odabrati. Sučelje je izuzetno jednostavno i nema puno skrivenih opcija. Ono što vidite možete mijenjati. Što ne vidite, ne možete. Nama se CryptoNAS svidio upravo zbog jednostavnosti i jer smo bez problema uparili nekoliko računala sa različitim operativnim sustavima sa NAS-om. Podaci su bili na sigurnome i to nam je bilo dosta. Nažalost nije sve ni idealno. Iza ove distribucije stoji kompanija Verbatim, a postojala je određena sumnja da postoji backdoor putem kojeg se može doći do podataka bez znanja „master“ lozinke koja kriptira/dekriptira podatke. Navodno taj backdoor ne postoji. U svakom slučaju, ako trebate jednostavan OS za vaš kućni NAS, probajte CryptoNAS.

NASLite-M2 (34.95$)

I za kraj nam ostaje jedna komercijalna varijanta, a to je NASLite-M2. Iza ove distribucije stoji kompanija Server Elements koja je specijalizirana upravo za to. Oni se bave izradom optimiziranih operativnih sustava za NAS sustave, a u ponudi imaju tri distribucije: NASLite-M2, NASLite-2 i NanoNAS. Ova distribucija je najbolja, no i najskuplja. Cijena joj je malo manje od 35 dolara, odnosno oko 200 kuna. Light verzija, NanoNAS, košta svega 9.95 dolara (cca. 60-70 kuna). Iskreno rečeno, nije to prevelika cijena za dobar OS, pogotovo ako ste naumili napraviti NAS od novijeg hardvera i za malo veću računalnu mrežu.

NASLite-M2 je operativni sustav izuzetno visokih performansi i optimiziran da radi najbolje moguće na što lošijem softveru. Odnosno, čak i da imate nešto lošiji hardver, ovaj OS će raditi dobro. Raditi će bolje nego besplatni OS-ovi koji nisu tako optimizirani. Mogli bismo reći da je to zapravo najveća prednost nad ostalim OS-ovima ovog tipa, mada ima još dodatnih opcija koje ćemo spomenuti u nastavku teksta. NASLite-M2 instalirate kao i svaki drugi OS, a pristupate mu preko Telneta. Tako se administriraju svi OS-ovi ovog tipa. Mogli bismo reći da je NASLite-M2 izuzetno jednostavan OS i lako ga je administrirati, mada ima jako puno opcija. Nešto slično smo vidjeli i kod FreeNAS-a. Na prvi pogled se čini jednostavan, no ako želite možete mijenjati svaki segment OS-a.

Nadalje, NASLite-M2 automatski prepoznaje gotovo sav hardver tako da ne morate instalirati nikakve dodatne drivere. Raspoznaje 99 posto hardvera i to ne samo novog, nego i starog. Ovaj OS se vrti na računalima složenim početkom ovog stoljeća tako da se ne morate bojati da neće prepoznati vaš hardver. Što nije slučaj sa ostalim (besplatnim) distribucijama. OS ima u sebi Linux jezgru 2.6, no preporučamo vam da ju zamijenite novijom ukoliko znate i ukoliko se želite s time zamarati. Tako ćete dobiti stabilniji OS, no to ne znači da „standardna“ jezgra nije dobra ili da OS nije stabilan.

Što još spomenuti? Pa ništa previše – NASLite-M2 nudi sve što i ostali operativni sustavi spomenuti u ovom tekstu. Nudi cijelu lepezu datotečnih sustava koje možete koristiti, hrpu protokola kako biste ga mogli povezati sa klijentima koji imaju različite OS-ove, daje podršku za sve moguće konektore za tvrde diskove, ima SMART alate za analizu diskova, podršku za mnoge RAID konfiguracije, možete ga instalirati na računalo koje ima svega 16 MB RAM-a memorije (da, dobro ste pročitali) i još mnogo toga. Zašto bismo preporučili komercijalnu varijantu naspram besplatnih? Zato jer radi stabilnije, brže i imate 0-24h tehničku podršku ukoliko vam zatreba. 200 kuna nije puno za kvalitetan OS, posebice ukoliko ćete ga koristiti više godina.

NAS (Network-attached storage) je specijaliziran uređaj koji se spaja na mrežu i koji služi isključivo za pohranu i dohvat podataka. To su prilično skupi uređaji koji vas mogu koštati i preko 1000 eura sa jednim ili dva diska.

n34

Pitanje je kako napraviti svoj NAS?

Dovoljno vam je uzeti računalo (može biti i hardverski starije), spojiti ga na mrežu, „napuniti ga diskovima“ i na njega instalirati NAS operativni sustav. To može biti jedan od ovih koje smo mi spomenuli u tekstu ili neki drugi, ukoliko smatrate da je bolji, odnosno prikladniji za vaše potrebe. Nakon toga ga trebate konfigurirati, podesiti tko mu smije pristupiti i to je to. Imate NAS koji ste napravili od računala koje vam je možda skupljalo prašinu u kutu sobe i niste ga imali za što iskoristiti. Ponavljamo, to može biti i računalo starije od 10-ak godina, bitno je samo da radi.

Naravno, performanse će biti u skladu sa hardverom pa nemojte očekivati ultra brzu komunikaciju sa klijentima. Osim ako se ne radi o hardverski malo boljem računalu. Uz to, svakako vam preporučamo i prenaponsku zaštitu koja će vas zaštititi u ekstremnim slučajevima i spriječiti da vam računalo „izgori“, te preporučamo UPS koji će vam držati NAS upaljenim i onda kada nestane struje. Dovoljno je da UPS izdrži 15-30 minuta da ga stignete propisno ugasiti, a ne da se ugasi zbog nestanka struje što ga može oštetiti. Računalne komponente su prilično osjetljive na takve stvari.


RELATED ARTICLES

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular