PočetnaSoftverMust HaveLinux je budućnost igranja, Windows je prošlost

Linux je budućnost igranja, Windows je prošlost


Možete li zamisliti budućnost bez Windows operativnog sistema? Vjerujem da većina vas teško. No, ako se pita Gabe Newell-a, ne samo da možete, nego i trebate! Naime, prema riječima ovog informatičkog stručnjaka uskoro bi Windows platformu trebao zamijeniti otvoreni kod u obliku Linux sistema, gdje biste mogli igrati i računalne igre, što je do sada rijetko bio slučaj.

Manifestacija LinuxCon ovih je dana jedan od popularnijih događaja, koji okuplja mnoge informatičke stručnjake. Jedan od izlagača na LinuxCon je bio i Gabe Newell koji je svojim izjavama prodrmao svijet računalnih sistema kakve danas poznajemo. Tvrdnje Newell-a veličale su operativni sistem Linux kao platformu koja bi u budućnosti trebala ukloniti Windows sa scene i napraviti od Linux-a platformu za igranje računalnih igara. Sam Newell tvrdi kako je ova priča za sada dosta neutemeljena, ali će se u budućnosti truditi suzbiti dominaciju Windows-a na tržištu računalnih igara. Naime, prema dostupnim podacima na Steamu samo 0,93 posto korisnika koristi operativni sistem Linux. Za razliku od Linux-a, najnoviji sistem iz radionice Microsofta (Windows 8) drži udio od čak 14 posto.

Ipak, možda iza cijele priče postoji i nešto istine. Linux je na Steam platformu stigao tek prije 10-ak mjeseci, dok prije toga verzije Linux-a nisu podržavale mogućnost igranja računalnih igara. Dakle, Linux-i su relativno svježi na tom području i u budućnosti će zasigurno rasti. No, ipak je teško vjerovati da će u narednim godina propasti nadaleko popularni Windows.

Newell je svoje izlaganje temeljio na činjenici da su sistemi otvorenog koda puno bolji za samog korisnika jer mu dopuštaju inovativnost i kreativnost. Iskreno, što se toga tiče Newell je u pravu, ali ipak postoji i činjenica da veliki broj igrača igara nije sposobno raditi neke velike preinake na softverskim rješenjima koji se nude na tržištu. Teško je vjerovati da će se klinci upuštati u petljanje s programskim kodom i slaganjem nekih novih funkcionalnosti sustava. Biti će takvih pojedinaca kojima će to biti zanimljivo, ali ti pojedinci za sada tek zauzimaju manje od 1 posto sveukupnih korisnika.


RELATED ARTICLES

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular