PočetnaSoftverKorisniJava IDE: Programski jezik koji Androidi vole

Java IDE: Programski jezik koji Androidi vole


Ponekad nezasluženo zapostavljamo određenu skupinu IT korisnika i naših čitatelja, a konkretno mislim na programere, odnosno sve one koji vole programiranje i sve one koji će možda ubuduće programirati.

Danas vam donosimo pregled tri platforme, odnosno 3 razvojna okruženja u kojima možete programirati – točnije, njihove prednosti i mane. Ako se do sada niste susreli s programiranjem, tada vam preporučamo da pročitate ovaj tekst i vidite zapravo što vam ovi programi nude, a možda vas zainteresiramo i za samo programiranje.

Zašto baš Java IDE (Integrated development environment), a ne C++, C# ili Ruby? Java nam se čini kao jedan od boljih programskih jezika, posebno početnicima u OO programiranju (objektno-orijentiranom).

Znamo da će biti i onih koji će tvrditi da je C# bolji, iz jednog ili drugog razloga, no unatoč tome smo se ipak odlučili za Javu. Ako ništa drugo, Java ima stvarno široku primjenu i možete ju primijetiti u gotovo svim uređajima danas, posebice u Android pametnim telefonima.

Da, aplikacije za Android se najčešće razvijaju u Javi. Nadamo se da vam je to dovoljan razlog da se i sami okušate u tome, a i shvatiti ćete da programeri više nisu geekovi koji žive sa roditeljima i u kasne noćne sate tipkaju kôd u svojoj mračnoj sobici, nego vrlo važni članovi „IT zajednice“ bez kojih ne bi bilo stvarno korisnih aplikacija koje svakodnevno koristimo. Pa pogledajmo redom što nam pojedini softveri nude.

eclipse-logo

Eclipse

Ne, ovdje se ne radi o nastavku sage o vampirima (op.a. Twilightu), nego o razvojnom okruženju koje nije samo namijenjeno samo za programiranje u Javi, nego i Adi, C-u, C++-u, COBOLu, Perlu, PHPu, Rubyju, Scali, Clojureu, Groovyju, Scheme-i

Prva verzija je nastala još u lipnju 2004. godine i od tada drži naslov najkorištenijeg razvojnog okružja kod većine početnika, ali i naprednijih korisnika. Profesionalci koriste softver koji ćemo kasnije spomenuti.

Sam program možete instalirati na Windowsima, naravno, te na Linuxu i Mac OS X-u, no samo pripazite da skidate dobru verziju. Ovaj softver je u potpunosti besplatan, a možete ga preuzeti OVDJE.

Zašto ga koristiti? Pa prvenstveno jer ga je lako podesiti za rad, odnosno, najmanje ćete se pomučiti da ga postavite za prvu upotrebu. Često ljudi pričaju da je malo nespretan za učitavanje dodatnih libraryja, što je donekle točno, no ne u potpunosti.

Kao i svi programi i Eclipse ima svojih mana, no to ne mijenja činjenicu da vam je sve nadohvat ruke, da sve projekte možete lijepo sortirati i posložiti, ispisivati projektnu dokumentaciju, a na službenim stranicama u sekciji „users“ imate jako puno pomoći za početak.

Od Java Documenta (nešto bez čega ne možete programirati), do raznih treninga, rasprava (forum), dodatnih web stranica (poput JavaRancha) i još mnogo toga.

javaranch

 

Također, postoji i veliki broj pluginova, odnosno alata koji su nastali u suradnji sa zajednicom koja razvija Eclipse. Trenutačno imate preko 1000 alata i 100 online treninga za lakše, brže i ugodnije programiranje.

Ukoliko želite razvijati Android aplikacije, posjetite Android web stranice i pogledajte koje pluginove skinuti, instalirati i kako uopće krenuti.

 

netbeans

NetBeans

NetBeans je softver vrlo sličan Eclipsu no, po meni osobno, bolji. Zašto? Osim što je gotovo identičan Eclipsu što se tiče multi-platformske podrške, besplatan je i podržava mnoge programske jezike (Java, JavaScript, PHP, Pyton, Ruby…), ima daleko bolje grafičko sučelje, te je više user-friendly.

Nemojte nas krivo shvatiti, Eclipse ima prilično lijep GUI, no pomalo je robusan, ali se lako u njemu snaći. Kod NetBeansa je sve nekako jednostavnije, pomalo i bolje organizirano i sve kompliciranije mogućnosti su malo dublje skrivene da vas ne zbunjuju.

Uz to, NetBeans ima odlično riješen auto complete sintakste, konkretna rješenja ukoliko dođe do krive sintakse, odličan navigacijski panel, te mogućnost izrade makro naredbi. Ako se malo maknemo iz samog programa, tu je još i više jezična podrška, odličan storage management, NetBeans Visual Library, Integrated Development Tools i pluginovi slični onima malo prije spomenutim.

Može li početnik uočiti razliku? Pa zapravo i ne, jer ukoliko ste početnik, cilj vam je što prije postaviti softver da radi, bez obzira na neke druge sitnice koje ćete kasnije uočiti. Zadnja verzija je verzija 8.2, koju možete skinuti sa službenih stranica (OVDJE). Ne morate skinuti najveću i najkompliciraniju verziju, dovoljna vam je i ova najmanja od 66 megabajta koja podržava Javu SE.

 

intellij_idea

IntelliJ IDEA (Jet Brains)

Malo prije smo spomenuli da profesionalci ne koriste Eclipse. Ne koriste ni NetBeans. Što koriste? Ovo je jedan od softvera koji koriste i možda je najkvalitenijih trenutačno na tržišut. Jet Brains je tvrtka koja iza sebe ima odlične alate, a ovo je samo jedan od njih i namijenjen je (Java) programiranju.

Nije besplatan, što mu je vjerojatno najveća mana, no s razlogom košta – 99 dolara za članove akademske zajednice (studente), a 199 dolara za programere pojedince. Postoji još nekoliko verzija, no nisu trenutačno bitne. Znamo da kod nas prevladava stav da se softver ne mora kupovati, no vaša je stvar kako ćete doći do njega.

IntelliJ IDEA je softver za napredno kodiranje, nije lagan za korištenje, ima na tisuće potrebnih i bespotrebnih mogućnosti (ovisi što vam treba, a što ne) i prilično je zahtjevan što se tiče hardvera. Da, ne biste vjerovali, no zna ponekad natjerati računalo da iskoristi sve svoje kapacitete.

Od ostalih prednosti izdvojili bismo: On-the-fly analizu koda i sintakse, UML Class Diagrame, mogućnost različitih stilova pisanja koda, pisanje dokumentacije, „pametnog“ asistenta prilikom kodiranja, rješenja za lošu sintaksu, ali i neke logičke pogreške, detekciju duplog koda, te hrpu pluginova.

Ako nas pitate, ovo je softver koji moraju imati svi napredniji programeri i svi oni koji nešto žele napraviti dobar i kvalitetan softver. Isto tako postoji dodatak za Android aplikacije, pa i ovdje možete razvijati aplikacije za svoj omiljeni telefon.

Na kraju bismo vam preporučili samo nekoliko web stranica na kojima možete dobiti kvalitetne informacije o Javi i naći pomoć ako zapnete u programiranju. Ni početnici neće ostati uskraćeni, jer na većini stranica koje ćemo spomenut imate odjeljak za početnike u kojem se nalazi hrpa tutoriala i PDF-ova za učenje.

JavaRanch

Java Task Force

Dream.In Code

Stack Overflow

The New Boston

Android Developers

Stanford predavanja (Java)

Ostali softver sličan opisanima: BlueJ, DrJava, Geany, JBuilder, JDeveloper …

Piše: B.P.


RELATED ARTICLES

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular