PočetnaSoftverKorisniGPS aplikacije: Alati za rad sa GPS uređajima

GPS aplikacije: Alati za rad sa GPS uređajima


Ako posjedujete GPS uređaj vrlo vjerojatno ste se pitali kako upravljati s njime i kako mijenjati određene postavke ili kako dobiti dodatne informacije o uređaju? Prvi način je da probate nešto promijeniti preko ugrađenih postavki u softveru koji se nalazi na vašem uređaju. Te postavke su prilično ograničene i nećete puno toga moći napraviti. Možete jedino probati ažurirati softver i staviti noviju verziju istoga i nadati se da ćete imati veće ovlasti i više postavki na raspolaganju. Vrlo vjerojatno nećete imati.

Što je sa nekim dodatnim informacijama o GPS-u? Kako doći do njih? Nikako bez dodatnih aplikacija koje možete instalirati na računalo i „izvući“ podatke iz samog GPS uređaja. Mnogi korisnici GPS-a ne rade to jer im je dovoljno ono što sam GPS nudi – dobra karta za određeno područje, te navigacija od točke A do točke B. Ipak, ako želite malo više ovlasti nad svojim GPS uređajem, preporučamo vam da isprobate jednu od aplikacija koje ćemo mi spomenuti u ovom tekstu.

Na tržištu postoji začuđujuće puno aplikacija ove vrste i sve od njih nude neke specifične mogućnosti. Najbolje bi ipak bilo da imate instaliran i Linux operativni sustav jer su mnogi alati napravljeni upravo za Linux. No, o tome nešto kasnije u tekstu. Bacimo se prvo na neke stvari koje morate znati prije nego isprobate jedan od alata za upravljanje GPS uređajem.

GPS aplikacije: Gpsd – GPS service deamon

Gpsd je „service deamon“ (op.a. pojednostavljeno – lokalni servis) koji osluškuje serijske i USB portove na vašem računalu, te prati da li ste na računalo spojili kakav GPS ili AIS uređaj. Taj isti gpsd servis prikuplja informacije iz dotičnih uređaja preko TCP porta 2947 na lokalnom računalu. Sa gpsd-om mnoge klijentske aplikacije koje prikupljaju podatke o lokaciji mogu pristupiti prijemniku u GPS uređaju bez da on izgubi konekciju ili podatke, što je čest slučaj ukoliko pokušate pristupiti istome na neke druge načine. Uz to, gpsd odgovara prijemniku sa vrlo jednostavnim podacima koje GPS uređaji mogu parsirati, odnosno „razumjeti“.

Komunikacija ide preko JSON paketa. Kao što smo rekli, gpsd možete instalirati na sve *nix bazirane operativne sustave, a to su sve Linux distribucije, FreeBSD, OS X, a postoji i verzija za Windowse. Cilj gpsd-a je stvoriti solidnu open-source infrastrukturu za programe koji rade na Linuxu i spomenutim operativnim sustavima, a koje žele prikupljati određene podatke i GPS uređaja, te mijenjati iste. I tu nužno ne mislimo samo na izmjenu karata u GPS uređaju.

Aplikacije koje trenutačno koriste gpsd servis su: pyGPS, gpsdrive, Kismet, GPSDrive, gpeGPS, position, roadmap, roadnav, navit, viking, tangogps, foxtrot, opencpn, obdgsplogger, geohist, LiveGPS, geoclue, qlandkartegt, gpredict, oepnCPN, gpsd-navigator, gpsd-ais-viewer i mnoge druge. Kao što vidite, aplikacija ne nedostaje, pitanje je kakve su vaše potrebe i koja aplikacija može zadovoljiti te iste potrebe.

gps aplikacije gpsd

 

Nadalje, Android operativni sustav (od verzije 4.X) također ima ugrađen gpsd servis koji surađuje sa ugrađenim GPS-om. U biti, sve navigacijske aplikacije koje skinete na Android koriste gpsd servis jer se u praksi pokazao kao najpraktičniji i najbolji. Neke navigacijske aplikacije su besplatne, neke se plaćaju, no to nema veze sa ovim servisom. Osim na Androidu, gpsd servis se koristi u mnogim drugim uređajima, odnosno u raznim sistemima. Tako ćete gpsd naći u vojnim IFF sustavima, podmornicama, avionima …

Na Linuxu, gpsd servis možete koristiti gotovo bez ikakve konfiguracije. Dovoljno ga je instalirati, ukoliko ne dolazi instaliran sa određenom Linux distribucijom, i to je to. Hotplug skripte koje dolaze sa gpsd servisom znaju kada vi priključite uređaj na računalo, te znaju kada trebaju pročitati podatke sa njega. Ako ga želite konfigurirati, to možete učiniti preko konzole, odnosno terminala. Na Internetu postoji jako puno dokumenata u kojima se opisuje kako konfigurirati gpsd i što s njim možete učiniti. Jedan od boljih takvih dokumenata smo našli na službenim stranicama Ubuntu distribucije (http://manpages.ubuntu.com/manpages/utopic/man8/gpsd.8.html). U svakom slučaju, ovaj servis je ključan u komunikaciji vašeg GPS uređaja (tj. prijemnika u GPS uređaju) i klijentske aplikacije na računalu. Sada pogledajmo aplikacije koje bi vam mogle biti zanimljive, te što one nude krajnjem korisniku.

GPS aplikacije: Mappero ili Maemo Mapper

Krećemo od jednog vrlo zanimljivog softvera koji se naziva Mappero što je zapravo skraćenica od Maemo Mapper. Riječ je o vrlo dobrom geografskom alatu koji se može koristiti za više stvari. Rekli smo da većina alata služi za podešavanje određenih postavki na GPS uređaju, upravljanje mapama i slično. Mappero nije izuzetak.

Većina korisnika ga koristi za izmjenu karata na samom GPS uređaju i s njim je moguće učitati karte u glavnu memoriju ili na eksternu karticu. Koje karte ćete učitati, ovisi o vašem GPS uređaju pa biste trebali naći prikladne karte. Nadalje, Mappero vam nudi da na ekranu računala pregledavate karte (mape) – možete se pomicati u svim smjerovima, zumirati unutra i van …

gps-karte-maemo-mapper

Mnogo je lakše tako pregledati kartu nego na samom GPS uređaju jer većina takvih uređaja ima jako mali display. Uglavnom je u rasponu 4 do 6 inča. Ekrani su danas 22-27 inča. Što se prikupljanja podataka tiče, Mappero vam prikazuje trenutačnu lokaciju na kojoj se vi nalazite (čita ih sa GPS prijemnika), te vam prikazuje na karti POI – točke od interesa. Čak možete i sami na karte unijeti određene točke. Sa Mapperom je moguće na računalo spremiti i put između dvije točke – koordinate i rute koje se nalaze između spomenute dvije točke.

GPS aplikacije: RoadNav

RoadNav je također softver koji ne smijemo zaboraviti spomenuti. Riječ je o open source rješenju koje možete pokrenuti na svim operativnim sustavima, a ne samo na Linuxu. Izrazito dobro radi sa gpsd-om, no ima jedan problem – trenutačno radi samo sa mapama u Americi. Nažalost, karte povlači sa američkog biroa koji se bavi otvorenim mapama, tako da je softver savršen za Ameriku. Za Europu ne funkcionira, no navodno bi mogao vrlo brzo.

gps-softver-roadnav

 

Ovaj softver vam generira mape u ovisnosti o lokaciji na kojoj se nalazite. Softver radi na principu da nikada ne učitava veliko područje nego točno onoliko koliko mu treba. Na taj način štedi računalne resurse što se na kraju i očituje u njegovom brzom i glatkom radu.

RoadNav vam generira 3D mapu, ali možete imati i 2D mapu ako želite. Uz to, ima podršku za glasovnu navigaciju od zavoja do zavoja, iako je to još uvijek u eksperimentalnoj fazi. Nadalje, ima dvije sheme boje, odnosno modove za dnevni i noćni rad, pokazuje vam na mapi određena mjesta od interesa (POI), može raditi i bez Internet konekcije određeno vrijeme …

gps-mape-roadnav

 

No, pitate se kako ga koristiti kada je to klijent za računalo? Ako ga koristite na računalu, u biti ste vi statična točka koja se ne miče. No, mnogi imaju instaliran RoadNav na malim 7-10 inčnim računalima (tabletima) i imaju ga u autu, a to isto računalo je spojeno na navigaciju kako bi imalo GPS signal. Vjerovali ili ne, takvo custom računalo (ne tablet) možete složiti za manje od 500-600 kuna. Također, RoadNav ima i podršku za ekrane osjetljive na dodir.

GPS aplikacije: Mkgmap

Ako ste vlasnik Garminove navigacije ovaj program bi vam se mogao svidjeti. Riječ je o programu koji vam omogućuje upravljanje kartama na Garminu, odnosno postavljanje novih mapa u dotične uređaje. Pošto se u takve uređaje ne smiju stavljati mape od konkurentskih firmi, niti je to preporučljivo, očito je da se radi o besplatnim mapama.

besplatne mape za gps

 

Točnije, radi se o Open street mapama. Slobodnim kartama koje mnoge navigacije zapravo koriste. Ukratko – mkgmap konvertira Open street karte u format čitljiv Garminovim uređajima te onda te iste mape koristite kada vam zatrebaju. Ovo je zapravo dobra stvar jer vi kada kupite određeni uređaj, dobijete set mapa ili karata za nekoliko država.

Ako kupujete navigaciju u Hrvatskoj, vrlo često ćete dobiti karte za jugoistočnu Europu. Ako kupujete navigaciju u Skandinaviji, dobiti ćete karte toga područja. Naravno, moguće je kupiti i ostale mape, no recimo da ste ograničeni u startu s time. Uz pomoć ove aplikacije možete na uređaj pohraniti kartu cijelog svijeta ukoliko imate dosta interne memorije.

Zapravo, vrlo je zanimljiva ideja koja stoji iza Open street mapa, pa vam svakako preporučamo da ih pogledate. Cilj je stvoriti detaljnu mapu cijelog svijeta kako bi ih svi mogli besplatno koristiti, ali je želja da se te mape jednog dana ažuriraju u stvarnom vremenu – čim se izgradi neka nova cesta da lokalno stanovništvo to učita u Open street mape. Iskreno se nadamo da će ta ideja jednom zaživjeti. U svakom slučaju, vlasnici garmin uređaja bi trebali isprobati ovaj alat. Ako vam se ovaj ne svidi, postoji i GPSExplorer koji isključivo funkcionira sa dotičnim uređajima.

GPS aplikacije: GPX Viewer

GPX Viewer je jednostavan program koji služi za vizualizaciju gpx datoteke. Za one koji ne znaju, gpx ili GPS Exchange format je XML schema za pohranu GPS podataka. Ona može opisivati među točke, rute i staze. To je otvoreni format koji možete koristiti bez ikakvog plaćanja, tako da je idealan za mnoge open source projekte, ali i komercijalne navigacije.

Također, kada skidate određenu rutu sa Interneta (recimo, biciklističku rutu), najčešće ćete ju skinuti u ovom formatu. Uz to, često se određene rute pohranjuju u ovom formatu kako bi se mogle analizirati na računalu ili nekom drugom uređaju ili za razmjenu ruta između dva (GPS) uređaja.

GPS Viewer

 

No, vratimo se mi na sam softver. Pošto je ovo klijentska aplikacija, nju ćete vrlo vjerojatno koristiti na računalu. Stoga u nju možete uvesti spremljenu rutu sa navigacije (ponavljamo, nije bitno da li ste šetali, vozili se na biciklu ili u autu) te će vam ova aplikacija pokazati sve relevantne podatke. Prvi je definitivno sama ruta koja će vam se iscrtati na ekranu. Za to se koristi libchamplain i cairo paketi, no to su detalji koje ne morate znati. Osim što pokazati će vam distancu koju ste prošli, koliko vam je trebalo od točke A do točke B, kada ste krenuli, kada ste završili s istim, kolika je bila vaša prosječna brzina, kolika je bila maksimalna, kolika je visinska razlika između te dvije točke i slično.

Vrlo zanimljiva aplikacija koja jako puno podataka isčita iz gpx datoteke, odnosno loga unutar iste. A sve to zahvaljujući gpsd servisu koji vam pomaže da vaše računalo i ovaj alat komuniciraju sa vašim GPS uređajem.

GPS aplikacije: xgps/xpgsspeed/cgsp

Većina programa koje spominjemo u ovom tekstu su jednostavni, no ova tri alata su izrazito jednostavni i međusobno povezani. To su mali alati koji vam služe za određene radnje i dobivanje određenih informacija, pa krenimo redom.

Xgps je jednostavna test klijent aplikacija za gpsd sa X grafičkim sučeljem. Ona dobiva informacije od GPS-a i prikazuje vam trenutačnu GPS poziciju, vrijeme, vektor brzine i za one uređaje koji to podržavaju lokacije dostupnih satelita. Kao što znate, sateliti su ključni u radu GPS uređaja, no o tome nekom drugom prilikom. Postoji nekoliko opcija koje možete iskoristiti kako biste dobili dodatne informacije kao što su –speedunits, -altunits i slično, a služe za podešavanje mjerne jedinice brzine, udaljenosti i slično. Svakako isprobajte sami te opcije.

XgpsspeedXgpsspeed je brzinomjer koji koristi informacije iz GPS uređaja. S njime također možete podesiti mjernu jedinicu za brzinu na GPS uređaju, a moguće opcije su knot (nautičke milje), kph (kilometri na sat), te mph (milje na sat). Istu stvar možete učiniti i sa xgps-om i opcijom –speedunits.

Cgps – Alat vrlo sličan xgpsu, samo bez grafičkog prikaza i koristi ga se isključivo preko serijskog terminala ili emulatora. Nije nas se previše dojmio, no ako više volite terminal i prikaz podataka u obliku teksta, prednost dajete cgps-u, a ne xgps-u.

GPS aplikacije: NavIT

NavIT je navigacijski sustav za automobile sa svojim routing engineom koji radi i više nego dobro, no stalno je u procesu nadogradnje. Modularni dizajn samog softvera mu omogućuje korištenje raznih vektorskih mapa različitih formata, te prikaz istih putem grafičkog sučelja. To znači da u ovaj softver možete „ubaciti“ bilo kakve mape (dobro, gotovo bilo kakve) i on će ih moći prepoznati i koristiti.

Opet se vraćamo na tekst o RoadNavu – morate imati nekakvo malo računalo na kojem postoji gpsd servis kako biste koristili ovaj servis, te morate imati GPS prijemnik. Da li ćete koristiti prijemnik iz neke druge navigacije (povezati računalo sa navigacijom) ili ćete kupiti USB GPS prijemnik, svejedno je. No, NavIT nema smisla kao čista klijentska aplikacija ukoliko se nalazite u stanu ili kući.

NavIT

 

NavIT je softver za one koji ne žele plaćati navigaciju i karte, nego žele sami napraviti svoju navigaciju. A zapravo sve što trebate je, kao što smo rekli, računalo, GPS prijemnik i ovaj softverski paket. NavIT također podržava ekrane osjetljive na dodir, što je odlična stvar. Kada učitate mapu koja u sebi ima informacije sa mjestima od interesa, oni će vam se prikazati na ekranu. Što se tiče računanja optimalne rute, moramo reći da NavIT radi fantastičan posao, ali vam uz to rekalkulira rutu kada odete sa one optimalne, prati brzinu … A koristiti ga možete na čak 24 jezika, među kojima još uvijek nema Hrvatskog. U svakom slučaju, odličan softver.

GPS aplikacije: Viking

I za kraj smo ostavili onu najbolju navigaciju – Viking. Ako ste čuli za nju, te ju probali, onda znate o čemu govorimo. Ako niste, nastavite čitati. Viking je jedna od rijetkih aplikacija koja u potpunosti koristi Google mape za svoj routing engine i pri tome svjesno krši određene segmente Googleove eule, odnosno pravila korištenja.

Kada spojite GPS uređaj na računalo, Viking će uz pomoć gpsd-a prepoznati uređaj, te vas locirati na mapi. Kao što smo rekli, koristi isključivo Google mape. Ako se vozite u autu i imate ovaj softver na računalu, on će vas u realnom vremenu pomicati po mapi, odnosno skidati će mapu po potrebi i to samo ono područje na kojem se nalazite. Ako malo odzumirate mapu i želite veći pregled oko sebe, Viking će skinuti veći dio mape. U svakom slučaju, softver se prilagođava vašim potrebama.

viking GPS navigacija

 

Čak vam dozvoljava da Google mape skinete na internu memoriju računala i koristite ju bez pristupa Internetu. Kada skinete mape, možete ih koristiti u sva tri moda koja vam Google mape dozvoljavaju – klasični pregled ulica, satelitski pregled, te hibridni. Zanimljivo je da kada skinete Google mape imate mnogo više opcija nego kada koristite Google mape kroz web preglednik. Ovako dobijete još neke dodatne „razine“ te podatke o specifičnim lokacijama, visinu svake točke i slično.

Da, neki od tih podataka se mogu dobiti i kroz web preglednik, no potrebno je malo više truda. Ovako na Viking povučete kompletnu mapu sa svim tim podacima, a aplikacija sama će ih znati iskoristiti i prikazati. Ponavljamo, ništa od toga ne bi radilo da nemate GPS prijemnik koji je zapravo i glavni dio u ovoj priči.

Zaključak

Zaključak ovog teksta je da možete učiniti sve što želite. Ako želite pročitati podatke iz vašeg GPS uređaja – možete. Ako želite učitati nove karte – možete. Ako želite koristiti GPS prijemnik iz GPS uređaja i koristiti neki drugi open source softver – možete. Možete, ali morate imati malo vremena, dati si truda da sve osposobite i posložite onako kako vama odgovara.

Ne zaboravimo i važnu kariku koja to sve omogućava, a to je gpsd servis koji je most između vašeg računala, tj. aplikacije i GPS uređaja/GPS prijemnika. Nekoliko puta u tekstu smo spomenuli da možete napraviti sami svoje računalo. To je jedan vrlo zanimljiv „do it yourself“ projekt koji možete napraviti, a koštati će vas možda i manje od 500-600 kuna. Možete kupiti Raspberry PI, spojiti ga na ekran osjetljiv na dodir, sve to zapakirati u lijepo kućište i to je to – imate malo putno računalo u autu.

Zatim možete preko USB-a uštekati GPS prijemnik i imate sve što vam je potrebno. Svakako pogledajte Pharosove GPS prijemnike koje možete dobiti za pristojne novce, a odrađuju odličan posao. Ne morate imati isključivo GPS navigaciju, te koristiti njen prijemnik. Sve u svemu, ako često putujete ovo bi vam mogao biti zanimljiv projekt.

Piše: B.P.


RELATED ARTICLES

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular