PočetnaSoftverKorisniFerenOS - odličan Linux za desktop računala

FerenOS – odličan Linux za desktop računala


Možda ste do sada shvatili da mi često recenziramo razne Linux distribucije, a razlog tome je što volimo probati nove distribucije kada dođu na tržište. One su nekada bolje, nekada lošije, no trudimo se uvijek izabrati one koje bi vam se mogle svidjeti. U tom duhu smo isprobali novi FerenOS. Fantastičnu distribuciju koja opasno gazi konkurenciju i sa mogućnostima ali i sa grafičkim sučeljem.

Mnogi ovu distribuciju uspoređuju sa Mac OS-om. Mi ne bi išli tako daleko jer Mac ima svoj posebnosti, no grafičko sučelje ove distribucije je fantastično. To ćete vidjeti i na slikama koje se nalaze uz ovaj tekst, ali možete ga i sami probati.

Zapravo, nadamo se da ćete ga probati, pogotovo ako razmišljate o prijelazu na Linux distribucije. FerenOS bi svrstali uz bok distribucijama kao što su Ubuntu, Mint i Fedora – izuzetno ga je lako instalirati, koristiti i vrlo je user-friendly. No, da ne dužimo previše. Pogledajmo zašto je FerenOS super distribucija i zašto biste joj trebali dati šansu.

 

FerenOS

FerenOS je Linux distribucija koja je poprilično “ispeglana” i u kojoj – barem nam se tako čini – je uloženo jako puno vremena i truda. Mnogi govore da je ova distribucija idealna da zamijeni Windowse i MacOS. Windowse je malo teže zamijeniti zbog softvera koji radi samo na njemu (op.a. specifičan softver napravljen samo za Windowse), te zbog igri. MacOS je druga priča jer su oboje *nix operativni sustavi koji imaju mnogih sličnosti.

Ono što nam se jedino ne sviđa kod ove distribucije je nemogućnost odabira GUI-ja, odnosno dolazi sa Cinnamonom i nemate izbora osim njega. S druge strane, distribucija je izuzetno konfigurabilna i možete raditi razne “tweakove” pa si ju možete prilagoditi kako vama odgovara. Nismo prezadovoljni time, no to definitivno nije “deal-breaker” zbog kojeg ne bismo koristili ovu distribuciju.

Što se same instalacije tiče, FerenOS je jako lako instalirati. tokom instalacije imate fantastičan čarobnjak koji će vas voditi korak po korak, a sa jednim klikom miša možete odabrati feature koje želite instalirati, a koje ne želite.

FerenOS je izašao ranije ovog mjeseca, a verzija koja je dostupna za skidanje se zove “Murdock”. Inače, FerenOS se pojavio na tržištu krajem 2015.-te godine no u ovih godinu i pol dana je jako napredovao i tek sada je postao punopravni član Linux zajednice i konkurent drugim popularnim distribucijama. Skinuti ga možete sa službenih stranica.

 

“Out of the box”

Kao što bi Amerikanci rekli, FerenOS je “out of the box” distribucija. Zapravo, jedna velika kutija teška 3.6 GB (ISO datoteka), no kada ga instalirate, praktički ga iste sekunde možete početi koristiti. User-friendly Linux distribucije, među kojima je i ova, su tako napravljene da nakon instalacije sve što morate napraviti je logirati se i to je to. Već imate set aplikacija koja su vam dovoljne za nekakav početak. Pitanje je za što koristite operativni sustav i što vam sve treba. No, imate sve spremno za reprodukciju multimedije, surfanje po Internetu, uredske alate …

Ono što moramo napomenuti je da ovo nije minimalistička Linux distribucija i ona zahtjeva malo više računalnih resursa. U naslovu smo napisali da je to odlična distribucija za desktop računala. Dobar je FerenOS i za laptope ali ako imate 8 ili više GB RAM memorije. Probali smo ga na laptopu sa 4 GB memorije (i5 šeste generacije) i na dekstopu sa 8 GB RAM-a (i7 šeste generacije) i postoji određena razlika u korištenju. Na jačoj konfiguraciji sve je radilo savršeno i glatko, dok je na laptopu to išlo malo sporije. Radilo je sve, ali se primjeti ta nijansa koja nedostaje. U ovom slučaju to je memorija.

Jedan od razloga tome je Cinnamon sučelje koje je prilično zahtjevno. Ipak, ako imate malo novije računalo sa dosta RAM-a, nećete imati nikakvih problema. Na službenim stranicama FerenOS se predstavlja kao tranzicijski OS za sve one koji žele priječi sa Windowsa 10 ili MacOS na Linux, pa zato trebate nešto bolje računalo. Uz to, FerenOS dolazi sa instaliranim WINE-om kako biste mogli pokrenuti igre i aplikacije koje možete inače pokrenuti samo na Windowsima.

 

Aplikacije

Kao što smo rekli, Feren dolazi sa mnoštvom korisnih aplikacija i odmah je prilagođen uredskom radu i surfanju po Internetu. Defaultni web preglednik mu je Vivaldi, ali možete naravno instalirati Firefox, Chrome, Operu ili koji već preglednik preferirate. Vivaldi je zgodan i jednostavan preglednik ali mi volimo Firefox i Chrome zbog mnoštva addonova koje nude.

Nadalje tu je LibreOffice kao dio WPS “productivity packa”, Remmina, Skype, Photos, Evince, Screenshot, Calendar i tako dalje. To su sve alati koji su dovoljni za pokretanje multimedijalnog sadržaja, ali i za korištenje Officea.

Feren koristi Cinnamon, no tu su još neke tehnologije koje se koriste za lijepo grafičko sučelje. Feren, konkretno, koristi Zorin 2.0 kako bi Feren izgledao što sličnije Windowsima, ali pomalo vuče i na MacOS sa svojim lijepim ikonicama. Pri dnu ekrana imate “poznati” taskbar kako biste mogli brzo prebacivati se sa aplikacije na aplikaciju, vidjeti vrijeme i datum, podesiti zvuk, spojiti se na WiFi mrežu i slično. Sve dodatne aplikacije možete sami instalirati što je također vrlo jednostavno.

 

Gaming na Ferenu?

Za kraj moramo još spomenuti da je Feren dobar i za igranje igri. To se ne čuje često u recenzijama Linux distribucija, no Feren dolazi sa već instaliranim aplikacijama kao što su Steam for Linux, te PlayOnLinux. Prva aplikacija je zapravo Steam koji vam omogućuje instalaciju i igranje igri koje imaju podršku za Linux. Nismo testirali poznate naslove, no osjećaj je prilično sličan onome na Windowsima. Ako imate dobru grafičku karticu, igre ćete igrati bez problema.

Pretpostavljamo da će i broj FPS-a biti jednak onome na Windowsima ili malo manji ali to se broji u par FPS-ova. Ako vaša omiljena igra nije podržana na Linuxu, tu je aplikacija PlayOnLinux koja vam dozvoljava instalaciju igri koje su napravljene samo za Windowse. On se bazira na WINE-u kojeg već imate instaliranog, tako da je dovoljno da ISO datoteku mountate na Linuxu i preko spomenute aplikacije ju instalirate. Tu već postoji razlika u FPS-ima ali ponavljamo – sa dobrim računalom i dobrom grafičkom to nećete previše osjetiti.

Sve u svemu, jako smo zadovoljni ovom distribucijom i jedva čekamo vidjeti kuda će se dalje razvijati. Za sada nam izgleda kao dobra alternativa Windowsima i Mac OS-u. Čak i za one skeptične koji misle da Linux nikada neće biti dobar za uredski posao i igranje igri.

 

Piše: B.P.


RELATED ARTICLES

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular