PočetnaOstaloPress ReleasePreko 200 sudionika na devetoj CROZ-ovoj konferenciji QED

Preko 200 sudionika na devetoj CROZ-ovoj konferenciji QED


Zagreb, 20. svibnja 2015. – Više od 200 sudionika konferencije pod nazivom QED (Quality in Enterprise Development), održane od 17. do 19. svibnja u Rovinju, istraživalo je kako unaprijediti poslovanje te ljudske potencijale kroz kreativnost i inovativnost. Predstavnici 39 vodećih IT, financijskih, telekomunikacijskih i javnih tvrtki imali su priliku sudjelovati na mnogobrojnim predavanjima i radionicama uglednih domaćih i inozemnih predavača, među kojima se posebno istaknuo Grady Booch, jedan od najpoznatijih svjetskih računalnih znanstvenika i filozofa te vodeći znanstvenik u IBM research odjelu. Veliku pozornost izazvao je i okrugli stol o perspektivi kreativnosti u visokom obrazovanju i načinima kojima tvrtke i akademska zajednica mogu pripremiti nove generacije na buduće izazove.

Konferenciju i buduće planove komentirala je direktorica prodaje u CROZ-u Vedrana Miholić. “Kao i svake godine, i ovaj put na kraju QED-a imamo mali déjà vu, odnosno dojam kako je ovogodišnje izdanje bilo najbolje dosad. I vjerujemo da nas dojam ne vara. Iznimno sam sretna što su reakcije na sadržaj i predavanja polaznika odlične. Već nas je posjećenost na predavanjima uvjerila da su teme odlične, ali reakcije i silne polemike nakon predavanja pokazale su da su predavači našli način kako doprijeti do publike i pokrenuti procese u svakom od nas da razmišljamo, vjerujem još danima, o kreativnosti i inovativnosti. Teško je izdvojiti iz sadržaja ono što je ostavilo najdublji trag, no možda ipak mogu spomenuti kako su nas impresionirali i Grady Booch kao legenda softverskog razvoja i Korado Korlević svojom jednostavnošću unatoč tome što je iz ničega stvorio nevjerojatne stvari. Obojica su nas snažno inspirirali i motivirali da u svojim okruženjima kreiramo i pomaknemo stvari nabolje. Spomenula bi svakako i da smo već odradili temu za iduću godinu, a to je Face a failure. Naime, svi ovogodišnji predavači istaknuli su važnost i potrebu da u sigurnim uvjetima doživimo i neuspjehe kako bi se iz njih dogodio napredak, kreacija i agilnost. Stoga smo odlučili ‘demontirati’ temu neuspjeha kroz teme koje govore o tome kako stvoriti sigurne uvjete u kojima možemo griješiti, kako se nositi sa neuspjehom, kada je neuspjeh put u izumiranje, a kada u uspjeh itd.”

Tijekom prvog dana konferencije sudionici su imali priliku nakon tradicionalne rekreativne trke duboko uroniti u kreativnost s dvama zanimljivima predavanjima koja su predvodili naš uvaženi astronom Korado Korlević te glavni predavač konferencije Grady Booch. Nakon što je direktorica prodaje tvrtke CROZ Vedrane Miholić službeno otvorila konferenciju uslijedio je intervju s Gradyjem Boochom. U tom su ga intervjuu sudionici imali prilike pobliže upoznati, a osim osvrta na IT evoluciju kojoj je svjedočio u svojoj dugogodišnjoj karijeri komentirao je da bi, da nije inženjer, bio svećenik jer mu je u životu izrazito bitna interakcija s ljudima. Korado Korlević podsjetio je da, poput zvijezda koje su nekad skrivene, i kreativnost u tvrtkama i školstvu nije uvijek vidljiva, već se kod pojedinaca skriva iza slojeva straha, poštovanja i konformizma. On smatra da je trebamo razviti kroz razne metode i pustiti je da raste, a kao jedan od primjera kreativnosti pokazao je kako za samo 300 kuna i s bocom piva napraviti funkcionalan teleskop.

Program drugog dana konferencije započeo je predavanjem Gradjya Boocha koji je imao vrlo zanimljiv osvrt na IT evoluciju, ujedno i temu ovogodišnje konferencije. Nismo ni svjesni što nas sve očekuje na području IT inovacija jer samo prije 10 godina nismo mogli ni zamisliti ovo što je sad normalno i dio svakodnevice, komentirao je Booch tijekom svog izlaganja, a ujedno je dodao kako je svaka nova linija koda korak naprijed u evoluciji. Tijekom predavanja govorio je i o sve većim zahtjevima koji se nameću računalnim stručnjacima: Na neki način živimo u vremenu koje je istovremeno najbolje i najgore za rad u razvoju softvera – toliko toga možemo napraviti, ali se od nas očekuje da napravimo jako puno unutar premalo vremena u svijetu u kojem se tehnologija neprestano mijenja. Biti razvojni inženjer istovremeno je i privilegija i odgovornost.” Drugo predavanje taj dana održao je jedan od vodećih stručnjaka na polju agilnih metodologija Andrea Tomasinija, osnivač tvrtke agile42. U svom je izlaganju predstavio smjernice stvaranja agilne organizacije te govorio o tome zašto prvi korak u svakoj tranziciji mora biti učenje o efikasnom mijenjanju. “Mali jeftini eksperimenti i empiričke metrike dovest će vas do strateških ciljeva, iterativno i postepeno. Agilna tranzicija nikada ne završava, ali znate da funkcionira zbog načina života. Krajnje je vrijeme da organizacije krenu usvajati agilne principe, ali ne na način to imaju i drugi pa ćemo ih mi kopirati, nego tako da te metode prilagode vlastitim organizacijama”, izjavio je Tomasini tijekom svog predavanja.

Drugi i treći dan konferencije obilovali su zanimljivim predavanjima koji su kroz prizmu kreativnosti i inovativnosti obradili teme kao što su lean, agile, scrum, PPM, upravljanje idejama, cloud, upravljanje portfeljima, upravljanje projektima, Lean UX, data science te upravljanjem znanjem. Možda najistaknutiji dio posljednjeg dana konferencije bio je okrugli stol na kojem su predstavnici akademske zajednice i IT tvrtki dali svoj osvrt na školski sustav i na ulogu koju kreativnost može i treba imati u njemu. Pavel Gregorić, koji je doktorirao filozofiju na Oxfordu, komentirao je da je “sustav visokog obrazovanja normiran, a to sprečava kreativnost. U zadnjih 30 godina u cijelosti se promijenilo tržište rada, a obrazovni je program ostao isti. Pomaci nabolje idu strahovito sporo, a mladi su korak ispred profesora i sustava.” Također je dodao da uz znanja i poticajnu sredinu treba postojati sloboda da se uspije u kreativnom naumu, ali i sloboda da se ne uspije. Doktor astrofizike Dejan Vinković, ujedno i predavač na PMF-u u Splitu, smatra da je važno djecu poticati na kreativni rad tako da koriste stvari koje su im zanimljive – bilo da se radi o mobitelima, fizici, matematici ili nečem drugom. Također smatra da je jako teško uklopiti kreativnost u postojeći sustav koji je preformalan. Izvanredna profesorica na FER-u u Zagrebu Željka Car smatra da treba postojati sinergija FER-a, industrije i europskih sveučilišta, a za primjer je navela kako je FER iz EU fondova uspio privući 16 milijuna eura za preko sto projekata koji izgrađuju kreativnost kod nastavnika, omogućavajući im da na kvalitetan način rade sa studentima kojima kreativnosti ne nedostaje. Ujedno je komentirala da su za kreativnost izrazito bitni motivacija i vidljivi rezultati. Predstavnik CROZ-a na okruglom stolu Hrvoje Šimić smatra kako je izuzetno bitno uključiti studente što prije u stvarnu poslovnu okolinu jer tvrtke i organizacije ne mogu očekivati od studenata da budu gotovi “proizvodi” izlaskom s fakulteta. Ideja okruglog stola za njega je bilo poticanje svih iz industrije na jače uključenje mlade u svoje tvrtke jer je za velike i temeljite promjene potrebna sinergija svih.

Svi detalji vezani uz predavače koji su sudjelovali te program dostupni su na web stranici konferencije www.croz.net/qed. Konferenciju QED podržale su i dvije stručne udruge, Agile Hrvatska, udruga građana koji se bave agilnim metodama razvoja softvera, te PMI Udruga Hrvatska, udruga za projekt menadžment.


RELATED ARTICLES

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular