PočetnaMobyPametni telefoniPC Chip recenzija- LG G4

PC Chip recenzija- LG G4


G3 je bio vrlo dobar i poprilično popularan telefon. Međutim sa G4 LG ide korak dalje i možemo reći kako je ovo najbolji pametni telefon kojega su dosada osmislili.
U odnosu na G3 nova četvorka donosi unapređenja i poboljšanja svih najvažnijih osobina jednog pametnog telefona, počevši od samog dizajna, preko kvalitete ugrađenog ekrana, performansi, pa do sada znatno bolje kamere.

Dašak luksuza
Krenemo li od samog dizajna G4 je manje-više istih dimenzija i težine poput svojeg prethodnika, te je poprilično kompaktan obzirom na veličinu dijagonale.
Novost je blago zakrivljeni ekran. Ovaj je efekt doista iznimno suptilno izveden i ovu činjenicu gotovo ni nećete primijetiti dok telefon ne stavite na ravnu površinu sa ekranom okrenutim prema dolje. LG tvrdi kako je na ovaj način telefon (ekran) otporniji na padove i udarce.
Izmijenjen je ponešto i izgled stražnjeg dijela s tim da sada LG nudi i stražnje poklopce prekrivene kožom. Riječ je o prirodnoj koži u nekoliko različitih boja (smeđa, crvena, crna) što doista daje dašak luksuznosti i originalnosti. Iako mi u ovom slučaju za testiranje nismo imali na raspolaganju kožni G4, imali smo ga priliku vidjeti prilikom prezentacije samog telefona kod nas. Osjećaj pod rukom je odličan i preporučamo nabavku G4 sa kožnom stražnjom površinom.
Sviđa nam se što je LG drugačiji od drugih, pa je primjerice G4 sada jedini telefon visoke klase koji omogućava izmjenu baterije, a pritom podržava i micro SD kartice do 128 GB. Svojevrsni LG-jev zaštitni znak u obliku kontrolnih tipki sa stražnje strane uređaja sada već postaje jasan znak raspoznavanja ovog korejskog proizvođača. Da skratimo nakon što se naviknete na njegove dimenzije G4 je iznimno ugodan za korištenje s tim da je korisniku omogućena atraktivna opcija personalizacije uređaja i mogućnost zamjene baterije.

 

LG G4 se softverski temelji na Androidu 5.1, međutim vizualno se samo sučelje ne razlikuje od onoga što smo ranije viđali kod LG-jevih telefona
LG G4 se softverski temelji na Androidu 5.1, međutim vizualno se samo sučelje ne razlikuje od onoga što smo ranije viđali kod LG-jevih telefona

 

Quantum Display
Iznenađujuće velik napredak LG je sa G4 ostvario po pitanju ugrađenog ekrana. Rezolucija je možda ostala ista kao kod G3, no sve drugo srećom nije.
Razlika u kvaliteta prikaza je kao nebo i zemlja. Kontrast, koji je bio bolna točka ekrana kod G3, je osjetno poboljšan, a posebno se da zamijetiti i znatno viša maksimalna svjetlina što pomaže prilikom rada pri jakom vanjskom svjetlu.
Sada je ekran tvornički kalibriran uz pokrivanje 98% standarda DCI. Boje su poprilično vjerne i precizne i dovoljno zasićene (srećom ne i prezasićene), a vidljivi kut je odličan. Ovo je svakako jedan od boljih IPS LCD ekrana kod telefona visoke klase koji smo vidjeli u posljednje vrijeme. AMOLED ekrani ipak ostaju jednu stepenicu iznad.
Jedan od ključnih aduta G4 trebala bi biti i ugrađena kamera sa posve novim senzorom. I premda su autoru ovog teksta apsolutno u pravilu sve druge osobine kod pametnog telefona važnije od kamere LG se ovaj put doista potrudio ukazati nam na nove fotografske mogućnosti G4.
Ukratko nova kamera donosi poboljšani laserski autofokus i optičku stabilizaciju slike, koristi 1/2.6” senzor od 16 MP, a tu je i široka leća s otvorom blende f/1.8 koja propušta 80% više svjetlosti o odnosu na onu kod G3. Napredne mogućnosti sada uključuju mogućnost spremanja slika u RAW formatu i dostupne opcije za ručno podešavanje željenih parametara prilikom korištenja.
Ono što će većini korisnika ipak biti najvažnije je da kamera u automatskom načinu rada omogućava bilježenje vrlo dobrih fotografija odlično definiranih detalja i preciznih boja, čak i u uvjetima slabijeg osvjetljenja.

Pmaetne postavke omogućavaju vam pojedine mogućnosti telefonu prilagodite mjestu korištenja
Pametne postavke omogućavaju vam da pojedine mogućnosti telefona prilagodite mjestu korištenja
lg g4 dual window
Opcija Dual Window omogućava vam istovremeni prikaz dvije aplikacije na ekranu

 

Napredni fotograf
Ispod površine hardverski gledano G4 pogoni nešto manje moćna varijanta novog Snapdragona koja umjesto 8 posjeduje 6 procesorskih jezgri. Jeli G4 obzirom na sirovu procesorsku snagu nešto manje sposoban telefon u odnosu na ostalu high end konkurenciju? Da. Dali se to osjeti u svakodnevnom radu? Ne!

Štoviše G4 je poprilično brz i odzivan telefon koji omogućava nadasve ugodan rad. Najviše se bi izostanak najbržeg Snapdragona mogao osjetiti u zahtjevnim 3d igrama obzirom na nešto sporiji grafički procesor i ekran visoke rezolucije
Jasno je kako LG G4 nije osmislio kako bi rušio brzinske rekorde, već kao dobro izbalansiran uređaj napredne funkcionalnosti.
Nažalost bolna točka LG-jevih high end telefona ostaje vrijeme autonomije. Usprkos korištenju nešto energetski štedljivijeg hardverskog sklopovlja, prilikom intenzivnog rada baterija se brzo prazni i G4 će vam izdržati svega 6-7 sati. Uz manje intenzivno korištenje moguće je da baterija potraje i dva dana, no realno očekujte da ćete G4 puniti svaku večer.
Sofverski G4 dolazi sa najnovijom verzijom Lollipopa u inačici 5.1. LG-jevo sučelje Optimus u svoju verziji 4.0 zapravo se vizualno ne razlikuje previše od onoga što smo vidjeli kod prethodnika.
Naprednih mogućnosti ne nedostaje, a tu su dobro poznate opcije Dual Window i QSlide, Smart Bulletin, a novost su i tzv. Pametne opcije kojima možete prilagoditi korištenje telefona (uključivanje i isključivanje WiFi i Bluetooh modula, automatsko pokretanje određenih aplikacija i sl.) ovisno o tome nalazite li se kod kuće, na poslu ili na putu.
U konačnici nameće se zaključak kako je G4 vrhunski pametni telefon visoke klase koji se ističe velikim ekranom i naprednom kamerom, te donosi i dašak luksuza u kožnoj verziji, a pritom je cjenovno najpristupačniji pogledamo li konkurenciju.

 

 

SPECIFIKACIJE
GSM, 3G, 4G (LTE), micro-SIM, 5,5-inčni IPS LED WQHD ekran osjetljiv na dodir rezolucije 2560×1440 piksela, Snapdragon 808 SoC, četiri jezgre A57 radnog takta 1,8 GHz+ dvije jezgre A53 radnog takta 1,45 GHz, 3 GB radne memorije, grafički procesor Adreno 418, 32 GB interne memorije za pohranu podataka, dual band WLAN a/b/g/n/ac, GPS, microUSB V2.0 (SlimPort 4k), USB host, NFC, BlueTooth 4.1, 16 MP stražnja kamera sa LED bljeskalicom, optičkom stabilizacijom i laserskim autofokusom, 8 MP prednja kamera, FM radio, zvučnik, baterija Li-Ion 3000 mAh, dimenzije: 148,9 x 76,1 x 6,3-9,8 mm, masa: 155 g, Android Lollipop 5.1 sa LG-jevim sučeljem Optimus 4.0

USTUPIO
LG Hrvatska
www.lg.com/hr

CIJENA
4999 kn

ZA
dizajn, dostupni modeli sa kožnom pozadinom, performanse, jako dobar WQHD ekran, Android Lollipop 5.1, odlična kamera, opremljenost

PROTIV
dimenzije, trajanje baterije, izostanak čitača otiska prsta

OCJENA
5


RELATED ARTICLES

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular