Meizu MX3


Zanimljiv telefon u svakom pogledu čije modificirano sučelje Flyme donosi posve drugačije korisničko iskustvo u odnosu na bilo koji Android uređaj

Pametni telefoni koji koriste Android s modificiranim sučeljima nisu nikakva novost. Samsung, LG, HTC, Sony, svi imaju prilagođen izgled. Postoje i proizvođači kod kojih je ROM izmijenjen do neprepoznatljivosti u odnosu na standardni Android. Takav primjer su MIUI, te Flyme OS kojeg je razvio Meizu.

Piše: Dalibor Misaljević

Drugačiji od drugih

MX3 je poprilično zanimljiv uređaju koji se znatno razlikuje od većine telefona koje ćete naći na tržištu. Ne samo zbog modificiranog sučelja nego i određenih hardverskih osobina. Ovdje treba naglasiti kako MX3 nije flagship uređaj ovog proizvođača. MX4 je trenutačno njihov najbolji pametni telefon, s time da se uskoro treba pojaviti još moćniji MX4 Pro. Oba ova uređaja se mogu pohvaliti iznimno moćnim platformama sposobnim pokrenuti sve što se može pokrenuti na telefonu, dok bi im kamere trebale snimati vrhunske fotografije.

Bez obzira na to MX3 je još uvijek daleko od zastarjelog telefona koji itekako ima što za pokazati. Osmojezgreni Exynos procesor, 2 GB rama, odličan i pomalo nestandardan ekran i dosta brza kamera samo su dio atributa koji ga čine poželjnim. Uz to cijena mu nije pretjerano visoka kao što je to slučaj s modelima razvikanih proizvođača.

Izvjesno je kako je Meizu uložio dosta truda u razvoj svojih telefona. Inače, ovaj je proizvođač u svojim počecima bio jedna od najuspješnija kompanija na tržištu Kine po pitanju ponude kvalitetnih MP3 playera. Kasnije je napravljen zaokret u poslovnoj politici kada se kompanija okrenula razvoju pametnih telefona. Već su prvi primjerci bili dosta uspješni, a kako je vrijeme odmicalo reputacija im je sve više rasla.

Flyme OS

Uopće nije čudno što je Meizu jedan od deset najvećih proizvođača pametnih telefona u Kini.
No najzanimljivija odlika telefona je Flyme OS koji predstavlja priču za sebe. Sve u ovom sustavu s minimalističkim sučeljem je krojeno po mjeri od obavijesne trake, pa sve do velikog broja upravljačkih gesti. Modifikacije idu duboko u samu jezgru tako da ga nije moguće uspoređivati s bilo čim drugim. Flyme je doslovce sustav za sebe. Neki kažu da Flyme nalikuje Appleovom iOS-u što je u neku ruku istina, ali samo po pitanju načina upravljanja. Telefon čak ima samo jednu tipku (Home) za razliku od uobičajenih Androida koji imaju minimalno tri integralne tipke na telefonu.

Home tipka ima višestruku funkciju – otključavanje ekrana obavljamo povlačenjem sa Home tipke prema gore, dok ga njezinim pritiskom i držanjem zaključavamo. To znači da tipku za uključivanje kao kod standardnih Androida uopće ne koristimo čime je maksimalno pojednostavljeno upravljanje. Obzirom na samo jednu tipku u igri Task Swicher pozivamo gestom – povlačenjem od dna prema gore.

Dostupna su tri početna ekrana od kojih je središnji onaj koji ćemo najviše koristiti. Sve što instaliramo automatski se pojavljuje na početnom ekranu. Nema takozvanog app drawera, pa tako niti prečaca što uvodi veliku jednostavnost u sučelje. Više instaliranih aplikacija čini početni ekran velikom vertikalnom skrolabilnom mrežom. Widgete i mape dakako možemo stavljati na dodatna dva ekrana.

Dizajn i performanse

O samom Flymeu bismo mogli pisati još dosta toga, ali imamo drugih zanimljivih detalja koje moramo spomenuti (dizajn, izrada, hardver, itd.). Jedino što nas nije dojmilo je verzija Androida s kojom telefon dolazi. Flyme OS 3.5 je baziran na Androidu Jelly Beanu (4.2.1). U trenutku pisanja ove recenzije nadogradnja na Kit Kat nije bila dostupna premda je posljednja verzija ovog OS-a 4.0. No obzirom da je sustav neovisan to vam neće niti malo smetati u radu. Naročito jer sve radi besprijekorno glatko.

Dizajn telefona je također minimalistički. Da nije Home tipke prednja strana bi bila potpuno čista. Stražnji poklopac se sa sredine stanjuje prema rubovima tako da telefon odlično leži u ruci. Istina, poklopac je plastični, ali izuzetne je čvrstoće kao i cjelokupni uređaj. No nije nam se svidjela ulaštena plastika koja pomalo podsjeća na jeftine uređaje. Poklopac baterije se malo teže skida, a za tu je svrhu priložen i odgovarajući alat. Uprkos veličini dimenzije su mu dosta kompaktne. Opremljenost je dosta dobra, zvuk je čist, kao i reprodukcija sadržaja, dok je kamera (Sony) sposobna snimiti odlične fotografije i Full HD video. Kapacitet memorije iznosi samo 16 GB, premda su dostupne verzije do čak 128 GB. Nažalost memorija nije proširiva, a ujedno 16 GB verzija nema NFC.

Ekran je još jedna od zanimljivih odlika telefona, podjednako zbog formata (15:9) i rezolucije (1800 x 1080), a veličina je 5,1 inča. Kvaliteta slike, oštrina, vidljivi kut i svjetlina su odlični. Ništa neobično obzirom da je u pitanju Sharpova tehnologija.

U svakom slučaju MX3 je još jedan poprilično intrigantan dalekoistočni telefon koji se pojavio na našem tržištu, a trenutno ga ekskluzivno možete kupiti u Tele 2.

SPECIFIKACIJE
GSM 850/900/1800/1900, 3G 850, 900, 1900, 2100, 1700, micro SIM, 5,1-inčni IPS ekran osjetljiv na dodir rezolucije 1800×1080 piksela, Exynos 5 5410, četiri Cortex A-15 jezgre radnog takta 1,6 GHz i 4četiri Cortex A-7 jezgre radnog takta 1,2 GHz, 2GB radne memorije, grafički procesor PowerVR SGX544MP3, 16 GB interne memorije za pohranu podataka, WLAN, GPS, micro-USB, Bluetooth 4.0, 8 MP stražnja kamera sa LED bljeskalicom, 2 MP prednja kamera, baterija Li-Ion 2400 mAh, dimenzije 139×9,1×71,9, masa 143 g, Flyme OS 3.5 (Android KitKat 4.2.1)

USTUPIO
Studio marketing
www.meizu.com
www. tccm.com

CIJENA
2895 kn
(Tele 2 u dućanu)
2445 kn
(Tele2 web shop)

ZA
zanimljivo i intuitivno sučelje, dobre performanse, odličan ekran, čvrsto kućište koje dobro leži u ruci

PROTIV
16 GB interne memorije koja nije proširiva, Android Jelly Bean, glatka plastika poklopca baterije

OCJENA
4/5


RELATED ARTICLES

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular