PočetnaMobyPametni telefoniLG Nexus 5X recenzija

LG Nexus 5X recenzija


Među tisućama modela Androida na tržištu jedna porodica potpuno je različita od drugih, jer ne pripada niti jednom konkretnom proizvođaču nego Googleu, tvrtci koja stoji iza Androida

Autor: Jasmin Redžepagić

Govorimo naravno o telefonima pod zajedničkim imenom Nexus, nastalima kako bi Google na sebi svojstven način odgovorio na pritisak koji je u jednom trenutku na njega stvorio Apple, te kako bi se na tržištu u svakom trenutku nalazio barem jedan telefon koji predstavlja etalon onoga što Android može i želi biti, model koji je čist i neiskvaren ikakvim modifikacijama operacijskog sustava.

Nexus je zapravo čisto komercijalno ime za telefone koje za Google proizvode različite tvrtke, i zapravo im je namjena dvojaka. Prvu i osnovnu smo već spomenuli, stvoriti nešto što će Google moći demonstrirati kao primjer kako njihov telefon treba izgledati i omogućiti kupcima da relativno povoljno dođu do vrhunskog telefona. Ovo je doduše samo djelomično istina, odnosno bilo je istina kod prvih modela – iako im je cijena danas relativno niska, Nexuse više ne možemo nazvati jeftinima no to je razumljivo jer je riječ o telefonima koji se takmiče sa flagship modelima ostalih proizvođača.
Druga svrha Nexus linije je da posluži kao tehnološka demonstracija najnovijeg Androida, i kada se nova inačica pojavi na tržištu, upravo su Nexusi prvi na kojima se pojavljuje službeno, ponekad već i na dan predstavljanja. Upravo zato Nexuse kupuju korisnici koji žele imati najnoviji i najažurniji sustav, a uz to žele i vrlo dobro ako ne i vrhunski opremljen uređaj bez ikakvih uljepšavanja koja bi kvarila funkcionalnost kakvu je definirao Google.

Google Nexus koristi i za još jednu stvar koja nije vidljiva na prvi pogled, a to je za transfer znanja proizvođačima. Samsung i LG, tvrtke koje su bile zadužene za najveći broj modela Nexusa do sada upravo su kroz ove telefone dobile onaj kritični uzlet, kako po broju primjeraka tako i po dodatnim funkcijama koje do tada nisu imale na svojim telefonima. Redovito se Nexus kod svih proizvođača pozicionira tako da ne predstavlja izravnu konkurenciju njihovom najjačem modelu, ali da istovremeno predstavlja neku sponu između njega i slabijih telefona. Ovime Google osigurava da Nexus linija bude konkurentna, ali istovremeno ne i preskupa za prosječnog korisnika.

Upravo sve ovo što smo opisali u ovom možde predugom uvodu je Nexus 5X, najnoviji Nexus koji se pojavio na tržištu, i koji je zapravo svojevrsni odgovor koji je za svoj model Nexus 6 ponudio sam Google.

Pitanje veličine ekrana postalo ja naime vrlo zanimljiv problem na koji većina proizvođača može imati samo jedan odgovor – moraju ponuditi telefone sa manjim i sa većim ekranima. Korisnici su naime vrlo podijeljeni, i dok neki smatraju da je veće uvijek bolje, ekrani veći od 5’’ nekim korisnicima jednostavno ne odgovaraju. Kako se većina telefona kreće upravo između 5 i 6’’, trenutno na tržištu postoje dva Nexusa, 5x i 6P, koji brojkama odgovaraju dijagonali ekrana, naravno u inčima. Postoji još nekoliko velikih razlika među modelima, pa tako 5X, koji smo testirali proizvodi LG, dok je za 6P zadužen Huawei. Tu je i razlika u cijena, koja se na našem tržištu nažalost ponešto izgubila – 5X bi trebao biti jeftiniji telefon, sa svojim plastičnim kućištem i nešto većim dimenzijama, dok je 6P više okrenut skupljim modelima.

Nexus 5X vrlo je dopadljiv uređaj, posebno za one koji tek ulaze u Android svijet. Naš primjerak već je došao sa instaliranom inačicom 6.0, a čim smo ga prvi puta pokrenuli omogućena nam je nadogradnja na 6.0.1, u tom trenutku zadnju i aktualnu verziju u kojoj su ispravljeni neki problemi. Ovo naglašavamo zbog toga što postoji veliki broj telefona za koje nije izašla niti nadogradnja na Android 6.0, a daljnje nadogradnje su jedna daleka želja njihovih vlasnika.

Spomenuli smo da 5X nije premium telefon. no u njegovom konkretnom slučaju to je potpuno svjesna odluka uvjetovana cijenom i željom da korisnik dobije ono što bi mogli nazvati optimalnom konfiguracijom.

S druge strane, Google u ovom slučaju diktira kompletan dizajn, pa je ovo jedan od prvih telefona sa USB-C priključkom, ali nažalost i dalje jedan od rijetkih telefona koji ne podržavaju proširenje memorijskim karticama. USB-C novi je standard koji omogućava dvije stvari – veći brzinu prijenosa podataka i potpuno simetrični priključak koji je sada konačno moguće priključiti bez da pazimo na njegov položaj. Nažalost, za ogromni broj korisnika ovo će biti problematično jer u kutiji sa telefonom dolazi samo USB-C na USB-C kabel, te punjač sa USB-C priključkom. Ovo je dovoljno da telefon možemo napuniti, no kako niti jedno trenutno raspoloživo računalo nema USB-C priključak, biti će vam potreban posebno adapter ako telefon mislite spajati na računalo putem žice. Isto tako, adapter će vam biti potreban i ako mislite iskoristiti svoje stare punjače, što je još jedan od onih iritantnih detalja.

Spomenuvši detalje, moramo spomenuti i jedan koji je jasno vidljiv na prvi pogled, i jedan koji je skriven u telefonu, ali je iznimno bitan za korisnike. Stražnjom stranom naime dominira poprilično veliki krug, koji na prvi pogled nema neku funkciju. No dotaknemo li ga prstom i držimo prst na njemu pokrenuti će se automatska detekcija otiska prsta, te time možemo otključati telefon. Glavna prednost ovog rješenja je zapravo iznimno dobro smješten senzor, koji garantira da ćemo telefon zapravo otključati potpuno prirodno, bez da moramo svjesno senzor potražiti prstom kao što je slučaj na drugim telefonima.

Unutrašnjost telefona krije drugi detalj, a to je posebni koprocesor koji Google naziva Android Sensor Hub. Telefoni naime postaju sve različitiji od računala po tome što sve više i više inzistiraju na višeprocesorskoj arhitekturi. Glavni razlog je naravno ušteda energije, no zanimljivo je vidjeti da neki od modernih telefona danas imaju ukupno i više od 8 ili 10 jezgri, ako ubrojimo sve procesore. Sensor hub je upravo na tom tragu, i riječ je o posebnom koprocesoru koji je zamišljen tako da štedi energiju dok telefon ne radi ništa drugo osim praćenja senzora kao što su akcelerometri (pokret) ili žiroskop (položaj). Klasični telefoni za praćenje stanja senzora moraju koristiti glavni procesor i time troše značajno više baterije. Sve ovo skupa bitno je za korištenje famoznih lifestyle aplikacija, ali i za ono u čemu je Google najbolji, to je prikupljanje podataka o korisnicima.

Jedina realna zamjerka koju možemo imati na ovaj telefon je njegova cijena, koja je kod nas komparativno dosta veća nego u Americi, te činjenica da ga nije moguće proširivati memorijskom karticom, što će prosječnog korisnika vrlo brzo ostaviti u poziciji da mora pažljivo raspolagati preostalom memorijom. Sve ostalo je i više nego dobro promišljeno, te što je najbitnije iznimno brzo i upotrebljivo.

Specifikacije
147x72x8 mm, 136 g, nano-SIM, GSM/CDMA/HSPA/LTE, 5.2’’ ekran 1080×1920, Android 6.0, Quad core 1.44 CortexA53 i dual-core 1.82GHz A57, Snapdragon 808, 2GB RAM, 16GB pohrana, 12.3 MP kamera, 5 MP prednja kamera, čitač otiska prsta

Ustupio
Vipnet d.o.o.

Cijena
4799 kn (bez ugovora)

Za
dizajn, performanse

Protiv
cijena, nema proširenja

Ocjena
4/5


RELATED ARTICLES

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular