PočetnaOstaloZanimljivostiZašto je Pingvin Tux službena maskota Linuxa?

Zašto je Pingvin Tux službena maskota Linuxa?


linus_torvaldsSlužbena maskota Linux kernela koju je razvio Linus Torvalds je pingvin Tux. Možda ste razmišljali o mogućim razlozima zbog kojih je pingvin zaštitno lice Linuxa. Neki vjeruju da je Torvaldsa ugrizao pingvin pa da je zato izabrao da on predstavlja njegov OS.

Tux, pingvin, službena je maskota Linuxa te je predstavljao kreaciju Linuxa Torvaldsa posljednjih 20 godina. Tuxovo podrijetlo u Linux zajednici datira još iz 1996. kada je britanski programer Alan Cox zamislio pingvina kao službenu Linuxovu maskotu i logo. Alan je igrao važnu ulogu u razvoju Linux kernela.

Prvu Tuxovu sliku ikad kreirao je Larry Ewing koristeći GIMP 1996. godine nakon što je dobio upute od Alana Coxa. Linus Torvalds je jednom vidio sliku pingvina koja je izgledala poput lika iz Creature Comforts, nekad popularne američke serije. To ga je inspiriralo da izabere pingvina kao maskotu. Putem Linux mailing liste, koju u originalu možete pogldati OVDJE,  sugerirao je neka poboljšanja početnoj ideji koju je predložio Cox.

linus_torvalds_tux

Nije htio mišićavog pingvina kao sa slike koja ga je prije inspirirala. Umjesto toga, želio je slatkog i sretnog pingvina, baš poput onog koji je postao Tux. Torvalds je opisao da izgleda „sretan“ kao „da mu se posrećilo, ili kao da se najeo haringe“. „Vjerujte mi, ja sam ekspert za pingvine, to su jedine dvije opcije“, napisao je Torvalds u mailu.

James Hughes je bio prva osoba koja je nazvala Tuxa, Tux. Tvrdi da je to akronim za Torvalds UniX. Ime Tux također ima korijen riječi u „tuxedo“(večernje odijelo), a pingvin izgleda kao da nosi večernje odijelo.

tux-linux

 

Još jedna priča povezana s Tuxom jest da je Torvaldsa jednom ugrizao pingvin. Bio je u Nacionalnom zoološkom vrtu i akvariju u Canberri u Australiji. Neki smatraju da je Torvalds dobio „pingvinitis“ nakon što ga je pingvin napao. Imao je „fiksaciju na debele ptice koje ne mogu letjeti“, rekao je Jeff Ayers, Linuxov programer. Torvalds je tvrdio da ga je divlji pingvin ugrizao i zarazio ga s malo poznatom bolesti – pingvinitisom.

„Pingvinitis vas drži budnim noću i tjera da razmišljate samo o pingvinima te da osjećate veliku ljubav prema njima“. Rijetka bolest koju je Torvalds reklamirao u raznim Linux grupama, kroz diskusije, je doista lažna, no cijela priča s ugrizom ima neki djelić istine. Preplašeni mali pingvin u zoološkom vrtu izrazio je svoju naklonost prema njemu te mu dao ugriz ljubavi na prstu.

Torvalds ima Pingvinitis!

„Posjetio sam Australiju nekoliko puta u posljednje vrijeme, najviše zbog Linux.Conf.Au. No moj prvi put, i to onaj kada me ugrizao divlji patuljasti pingvin: “stvarno biste trebali držati ta stvorenja zatvorenim!”, bio je oko 1993. predstavljajući Linux za Australsku Unix grupu korisnika“ rekao je Linux Torvalds u intervju-u.

Mnogi ne vjeruju da je Torvaldsa stvarno ugrizao pingvin. Ipak, nakon toga, procurile su svakojake priče poput „Linusa je napao ogroman, bijesni pingvin koji jede ljude i trči 160km/h“.

Nekim razvojnim programerima se ne sviđa  „slatka slika“ koju je dobio Linux. Prije Tuxa, Linuxove mailing liste su bile pune prijedloga lisica, orlova, sokola pa čak i morskih pasa. Tony Pagano tvrdi da su u pravu što su mislili da to nije bilo dobro. Pagano je bivši učitelj korporativnog logo dizajna na Fakultetu vizualnih umjetnosti. Rekao je da Tux ostavlja osjećaj igračke kada ga ljudi vide u pakiranju proizvoda. „To je neprimjereno. Linux nije uopće sladak“.

Zaboravite slatkoću, Slashdotov urednik Robin Miller je mislio da Tux ima seksipil te da je „odličan“ logo. „Žene privlači Tux, vole ga,“ rekao je. „Zbog toga se Linuxovi razvojni programeri uvijek smiješe.“ Dao je primjer iz svog osobnog iskustva kada je trebao održati predavanje o grupi Linux korisnika na jednom fakultetu, ali nije uspio pronaći pravu predavaonicu.

„Tada su dvije lijepe djevojke izašle iz auta te sa sobom iznijele plišanog Tuxa od jednog metra. Krenule su, a ja sam ih pratio do predavone“ rekao je Miller. „Nećete vidjeti korisnike Microsofta da okolo nose prozor, ili Mac korisnike kako nose veliku plišanu jabuku. No uvijek znate kad ste na teritoriju Linuxa jer ćete vidjeti Tuxa.“

Tux je zapravo kreiran u natjecanju za kreiranje Linux loga. Zapravo su se dogodila tri takva natjecanja no Tux nije mogao pobijediti ni na jednom od njih. Zato se naziva službenom Linuxovom maskotom, a ne logom.

Tux se pojavljivao u video igricama i reklamama. Neke su video igrice imale ženske verzije Tuxa koje su se zvale Penny i Gown. Za Linux kernel verziju 2.6.29, Linus Torvalds je izabrao logo tasmanijskog vraga koji nosi lažni kljun pingvina. Ovo je bio oblik podrške za spas vrste tasmanijskog vraga od istrijebljenja zbog tada raširene tumorske bolesti među njima.

linux-kernel-2-6-29

 

Baš kao i Linux, Tux je također “open source”, te ga bilo tko može koristiti da promovira proizvode vezane uz Linux bez da plaća licencu ili traži bilo kakvu službenu potvrdu i dopuštenja.

Piše S.M.


RELATED ARTICLES

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular