PočetnaOstaloZanimljivostiŠto tvorac web-a misli o današnjem stanju istog?

Što tvorac web-a misli o današnjem stanju istog?


Prva inačica world wide weba lansirana je 12. ožujka 1989. godine. Tada nitko nije mogao ni zamisliti koliku će to promjenu donijeti svijetu i koliko će ovaj pojam postati popularan u godinama koje slijede.

Ono što danas možemo konstatirati jest da je taj događaj promijenio čovječanstvo i cjelokupnu budućnost koja je slijedila, ali i koja slijedi pred nama. Tvorac ideje www-a jest bio Sir Tim Berners-Lee koji je iznimno ponosan na ono što je ponudio svijetu, ali istovremeno i iznimno zabrinut zbog nekih trendova koji se pojavljuju na word wide webu.

Ovih je dana, povodom 28. godišnjice www-a, Sir Tim Berners-Lee progovorio o svojem viđenju današnjeg interneta i servisa koji tamo obitavaju. Izrazio je prije svega veliku zbrinutost problemima koji su pojavili posljednjih godina, ali i onima koji su u prvi plan došli posljednjih nekoliko mjeseci.

Privatnost postaje sve veći problem i trebamo je na neki način riješiti. Sir Tim Berners-Lee smatra kako su servisi koje korisnici danas koriste postali previše pohlepni i kako je trgovanje našim osobnim podacima postala stvar svakodnevice.

Dakako, to je stvar koja negativno utječe na živote mnogih i koju treba žurnim postupkom nekako sankcionirati.

Kada je www pušten u rad ideja je bila da on postane mjesto gdje će svatko imati pravo slobode govora i gdje će svatko moći reći što mu je volja. Nažalost, danas to ide u sasvim drugom smjeru i sve se više čelnih ljudi društva bori protiv slobode izražavanja na internetu.

Jasno je da neke stvari moraju biti sankcionirane i zabranjene, ali prema mišljenju Sir Tim Berners-Leea previše se duboko seže u zabrane. Mnogi završavaju u zatvoru ili čak i mrtvi nakon nekih nepodobnih komentara na internetu.

Posljednji problem s kojim je Sir Tim Berners-Lee silno razočaran jest pojava lažnih vijesti. Ideja interneta bila je stvoriti bazu znanja u kojoj će svi moći nešto naučiti i u kojoj će cjelokupno čovječanstvo postajati pametnije.

Nažalost, pojava lažnih vijesti sve to suzbija već u startu i korisnici više ne mogu percipirati internet kao mjesto gdje će se educirati o nekom pojmu. To je prava šteta i to mora biti zabranjeno od strane onih koji upravljaju popularnim internet servisima.

Piše: D.Ž.


RELATED ARTICLES

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular