PočetnaOstaloZanimljivostiGoogle čuva kulturnu baštinu u digitalnom obliku

Google čuva kulturnu baštinu u digitalnom obliku


Google je u svijetu poznat po nekoliko ključnih činjenica. Od tih nekoliko posebno se ističu dvije najbitnije: petljaju se u sve što stignu i sve daju besplatno (skoro sve). Mnogi iz zbog ove prve činjenice ne vole, dok iz mnogi zbog drugog navoda obožavaju.

Google ima tendenciju da uvijek iznova dorađuje i usavršava svoje platforme. Nova u nizu njihovih velikodušnih mjera je omogućavanje muzejima i drugim kulturnim institucijama da svoje izložbe i postave prezentiraju potpuno besplatno. Kako bi sve to omogućio, Google je razvio neke pakete softvera koji bi trebali omogućiti muzejima da sasvim jednostavno postave svoje izložbe online. Ne trebate se ni pitati, dakako da je sve opet besplatno!

Google već duže vremena surađuje s muzejima, ali se do sada sam brinuo isključivo o svemu što je trebalo digitalizirati. Sada je cjelokupni proces digitalizacije i postavljanja online prepustio muzejima i galerijama. Google Cultural bila je platforma na kojoj ste do sada mogli pronaći sve izložbe i umjetničke artefakte koje je Google uspio digitalizirati. Od sada taj će se spektar uvelike proširiti jer Google više neće biti primoran sve raditi sam.

Alati koji će omogućiti pretvorbu iz realnog svijeta u digitalni nazvani su Google Open Gallery. Googleov set aplikacija namijenjen je kako velikim muzejima, jednako tako i malim galerijama. Korištenje aplikacija ne bi trebalo biti jako zahtjevno, pa se očekuje da će veliki dio kulturnih ustanova poželjeti pokazati svoja djelo cjelokupnoj populaciji svijeta.

Neki od muzeja već su počeli raditi svoje zbirke umjetničkih djela. Jedan od prvih muzeja bio je Belgijski muzej stripa, koji je veliki dio svoje baštine pustio online. Google je također i ponudio svim zainteresiranim da svoje postave pretoče u digitalni oblik u njihovom centru za digitalnu obradu i kulturnu zaštitu Lab@the Cultural Institute koji se nalazi u Parizu. Dakle, Google je sredio sve stvari kako bi omogućio da se baština očuva i ostane vječna (barem u digitalnom obliku).


RELATED ARTICLES

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular