PočetnaOstaloTech3D avantura u srcu Zagreba

3D avantura u srcu Zagreba


Posjetili smo Legame, prvi i jedini VR studio u Hrvatskoj. Ovaj zanimljiv projekt nastao je iz velikog entuzijazma prema VR tehnologiji, a omogućava vam da u centru Zagreba iskusite sve čari virtualne stvarnosti putem uređaja poput Oculusovog Rifta i Samsungovog Gear VR-a

Kako je već neko vrijeme virtualna stvarnost (VR) sve popularnija u svijetu moderne tehnologije, mladi poduzetnik Milan Gostimir odlučio se otvoriti prvi i trenutno jedini studio u Hrvatskoj za takvu namjenu. Radi se o Legame studiu koji se nalazi u Savskoj 50 u Zagrebu. Legame Studio je prvi hrvatski studio za virtualnu stvarnost otvoren u svibnju 2015. godine.

U svojoj ponudi nudi najam trenutno najmodernijih uređaja za doživljaj virtualne stvarnosti kao što su Oculus Rift, Samsung Gear VR, ali i odijelo za praćenje pokreta – Perception Neuron. Osim najma brojnih simulacija u kojima možete zaviriti u životinjski svijet oceana, posjetiti planete Sunčeva sustava ili ući u ulogu jednog od pacijenata umobolnice, studio nudi izradu simulacija po narudžbi za poslovne klijente bilo u marketinške ili neke druge svrhe.

vr2

VR dostupan svima

Virtualna stvarnost više nije neka daleka i nevidljiva budućnost, već puno otvorenija i dostupnija apsolutno svima. S obzirom da velika većina VR uređaja iduće godine kreće u masovnu proizvodnju i prodaju, ekipa iz Legamea je vrlo pametno i avangardno krenula sa cijelom idejom.

Kao što smo spomenuli studio je otvoren u svibnju ove godine, te aktivno radi već pet mjeseci. S obzirom na i ne tako dugi period, popularnost ove “igraonice” je zaista došla na jednu zavidnu razinu. Ljudi uvijek ima, svako malo netko dođe, a kako nam sam Milan kaže, vikendima su redovite gužve.

Sistem rezerviranja termina je isključivo putem Interneta na njihovoj službenoj web stranici www.legame.hr. Cijena iznosi 30 kuna po simulaciji, koje traju od 15 minuta pa na više. U ponudi trenutno imaju simulacije putem Oculus Rifta i Samsung Gear VR-a. Svim budućim posjetiteljima bismo ovim putem naglasili i mogućnost dolaska biciklom ili sa kućnim ljubimcima, koje Legame smatra dobrodošlima.
Čim smo ušli unutra, prvo sa čime smo imali susret su izuzezno ugodnim ambijentom i jako simpatičnim i pristupačnim osobljem. Kada uđete, od djelatnika dobijete knjižicu u kojoj se nalazi ponuda svih mogućih simulacija. Na vama je samo da odaberete željenu simulaciju, pogledate na kojoj je platformi (Oculus Rift ili Samsung Gear VR), te avantura lagano može započeti.

Nezaboravan doživljaj

Netko od djelatnika je uvijek tu kraj vas, namješta vam VR uređaj na glavi, te vam stavlja slušalice i objašnjava cijeli princip, ovisno o simulaciji o kojoj se radi. Kako studio raste iz dana u dan, sve je bolja oprema te bogatiji izbor simulacija, pa možemo kroz neko vrijeme očekivati studio u kojem ćemo moći doživjeti simulacije na izuzetno visokoj razini. Kako trenutno ne raspolažu sa sjedalima koje imaju žiroskopnu osjetljivost, netko od djelatnika je kraj vas dok simulacija traje i upravlja sa vašim stolcem kako biste imali potpuni doživljaj. Ne biste vjerovali, no sam taj proces fizičkog trzaja, vibracija ili pokreta podiže iskustvo na novu razinu.

Imali smo priliku isprobati plivanje među morskim divovima, doživjeti Apollo 11 misiju slijetanja na Mjesec u društvu Buzza Aldrina i Neila Armstronga, vožnju roller coasterom i neke druge zanimljive i izuzetno realistične simulacije. Ono što je najzanimljivije kod VR-a je to što nema mrtvih točaka. Gdje god da pogledate, vidite nešto. Same naočale, i Oculus Rift i Samsung Gear VR su zatvorene u potpunosti i lijepo leže na glavi, tako da ne vidite ništa van toga. To uvelike podiže kompletno iskustvo jer time zaista imate osjećaj da ste “negdje”.

Budućnost je virtualna?

Svakako bismo spomenuli i to fizičko zavaravanje tijela. Iako sjedite na stolici i ništa se ne pomiče, mirni ste i statični, mozak cijelo tijelo vara i time daje iluziju da se krećete. Npr. to se izuzetno jako može osjetiti u simulaciji roller coastera ili plivanja sa morskim bićima. Kamera se kreće kroz prostor određenom brzinom, a mozak na cijelo tijelo interpretira to kao pravu kretnju, čime se cijelo tijelo “cima” kao da se pomičete, a zapravo ste na mjestu. Interesantna je i iluzija početne točke.

Kako je VR napravljen uključuju sustav od 360 stupnjeva, jednostavno zaboravite gdje se točno bili okrenuti, tako da se iznenadite nakon što naočale skinete sa glave i vidite da ste za 90 stupnjeva u drugom smjeru od početne točke.

Cilj Legame studija nije samo iznajmljivanje opreme za znatiželjne posjetitelje. Cilj im je okupiti sve istomišljenike i zaljubljenike moderne u virtualnu stvarnost, te primjenjivati ovo u svrhe napredovanja, te u edukacijske svrhe na akademskoj razini. U tom smislu pozivaju na suradnju programere, druge stručnjake i investitore koji bi mogli uspješno sudjelovati u projektima za što bolje i efikasnije predstvaljanje i ekspanzija VR tehnologije u Hrvatskoj, a možda i šire.


RELATED ARTICLES

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular