PočetnaSoftverMust HaveKako postati programer uz 0 kuna troškova?

Kako postati programer uz 0 kuna troškova?


Što dalje gazimo u budućnost, to programiranje sve više postaje najtraženiji posao. Istini za volju, programiranje je toliko traženo da čak i u Hrvatskoj koja je ‘u banani’, tvrtke koje se bave proizvodnjom softvera ostvaruju jako velike profite. Kada svi polako tonu i gase svoje proizvodnje, sektor programiranja i potražnja za kvalitetnim i pedantnim programerima nikada nije bila veća.

Primjera uspješnih programerskih tvrtki u Hrvatskoj ima jako puno, a veliki dio zarade ostvaruju upravo izvozom u zemlje koje slove kao gospodarski jake. Hrvatski programeri i njihova softverska rješenja prepoznati su kao kvalitetni širom Europe, ali i u raznim drugi krajevima na svijetu. Sve to veliki je poticaj malim i velikim tvrtkama da neprestano ulažu u svoj radnički kadar. Programerska struka pomalo je specifična jer za ‘štrikanje’ koda nije potrebno biti na nekoj određenoj lokaciji, već taj posao možete obavljati od doma.To je svojevrsna prednost s dva različita gledišta.

Prvo, niste nužno primorani svaki dan odlaziti na posao desecima kilometara dalje, već možete posao obavljati iz udobnosti vlastitog naslonjača. Drugo, kako se ne bi ostvario ‘izljev’ programera i napuštanje tvrtki, te su tvrtke najčešće primorane ponuditi jako dobre uvjete radnicima da bi ih zadržali u svojem okruženju. Dakle, sve upućuje na to da je programiranje posao u kojem se može uživati i dobro zaraditi, no kako sve to skupa postići. Ako ste početnik, biti će potrebno uložiti puno truda u naobrazbu i vježbanje. Ukoliko programirate već godinama, povremena edukacija biti će od izričitog značaja kako biste ostali u formi.

Članak koji upravo čitate namijenjen je i početnicima i majstorima koji već vrlo dobro ‘plivaju’ u programerskim vodama. Naša ideja je pokušati što kraće nabrojati nekoliko važnih i kvalitetnih izvora zahvaljujući kojima možete naučiti programirati ili možete dodatno produbiti svoje znanje. Danas takvih izvora ima mnogo, no bitno je znati pravilno odabrati. Programiranje stvara određene navike, posebno u početku, kojih ćete se teško riješiti kada jednom dođete na jednu višu razinu. Dakle, potrebno je u samom početku pravilno naučiti kako programirati, kako biste kasnije cijeli proces radili u skladu sa strukom i u što kraćem vremenskom roku. Prije nego krenemo u ovu zanimljivu avanturu potrebno je napomenuti da će svi predstavljeni alati i servisi biti u potpunosti besplatni.

Autor: Marko Županić

 

code

CodeAcademy

Ovaj online servis definitivno je jedan od najpopularnijih izvora za učenje programiranja i to u različitim područjima. Njegovu popularnost pokazuje zavidna brojka od 25 milijuna ljudi, koji su tamo prijavljeni i koji su savladali neki od programskih jezika. Ovaj hvale vrijedan izvor informacija za buduće programere, temeljen je na iskustvu korisnika i najboljoj praksi koja pokazuje kako najlakšim putem postati programer u određenom programskom jeziku. CodeAcademy sadrži puno informacija iz različitih aspekata, a posebno se ističu programski jezici koje biste morali naučiti: HTML & CSS, JavaScript, jQuery, PHP, Python i Ruby.

 

cou

Coursera

Coursera je osnovana 2012. godine i od tada pa do danas promakla se u jednu od najboljih platformi za izučavanje različitih zanata. Ukupno Coursera broji više od 1000 različitih tečajeva, a koji su preuzeti sa 119 različitih renomiranih institucija. Dakle, njihov princip nauke temelji se na predavanjima sa poznatih sveučilišta (University of Washington, Stanford, University of Toronto, itd). Budući da je sustav predavanja studentima pedagoški nekako najviše prilagođen izučavanju, ova bi predavanja trebala biti razumljiva svima koji se upuste u avanturu učenja programiranja. Potrebno je spomenuti kako Coursera veliki dio sadržaja nudi potpuno besplatno, ali je isto tako moguće odlučiti se za neke plaćene opcije na kraju kojih se dobivaju priznati certifikati.

 

mit

MIT open courseware

MIT je, diljem svijeta, poznato sveučilište u kojem su stasale gomile odličnih i kreativnih programera. Budući da se veliki dio predavanja bazira upravo na izučavanju nauke programiranja, MIT nudi dio svojih predavanja potpuno besplatno na internetu. Ova predavanja nisu rezervirana samo za studente, već za sve koji žele naučiti programirati na način kako uče i studenti MIT-a. Ovaj izvor sadrži razna predavanja i lekcije, a među najpopularnije tečajeve spadaju sljedeći: Introduction to Programming in Java (Uvod u Javu), Introduction to Computer Science and Programming (Uvod u kompjutorske znanosti i programiranje) i Practical Programming in C (Programiranje u C jeziku).

 

udemy

Udemy

Ovo je jedna od najpoznatijih svjetskih platformi za izučavanje raznih djelatnosti. Na platformi se nalazi mnoštvo tutorijala i tečaja koji vas mogu povesti u djelatnosti koje niste do sada imali prilike susretati. Na platformi se nalazi puno tečajeva koje će biti potrebno platiti, no ima i onih besplatnih koji su dostupni svim registriranim korisnicima. Učenje se uglavnom provodi preko video lekcija, koje vas vode od početnih koraka pa sve do onih koji dijele početnike od profesionalaca. Što se programiranja tiče, u prvi plan iskaču oni jednostavniji programski jezici, poput HTML-a, CSS-a ili Pythona.

 

w3

W3Schools

Kada već pričamo o jednostavnijim jezicima, vrijedi spomenuti jednu od najrelevantnijih web stranica na kojoj možete pronaći tutorijale iz raznih programskih jezika, a posebice onih jednostavnijih. HTML i CSS spadaju u jednostavnije, no W3Schools je prvenstveno orijentiran na programske jezike koji se kriste isključivo na internetu. Inače, iza W3Schools projekta stoji organizacija koja brine o standardima u web programiranju, tako da su informacije s ovih stranica uvijek svježe i relevantne. Tutorijali su ovdje bazirani isključivo na tekstualnim opisima, s naznakom da je moguće svaki kod isprobati uživo. Dakle, jedan dio stranice osiguran je kako bi korisnici, odnosno učenici testirali svoje znanje uživo kodirajući uz prikaz rezultata kodiranja. Ovo je mjesto jedan od najboljih početaka za svakog tko se želi okušati u programiranju za web.

 

camp

FreeCodeCamp

Ovaj web servis pomalo je drugačiji od ostalih jer je njegova namjena ujediniti programere i pri tome uz učenje raditi na nekim realnim projektima. Učenje programiranja je puno lakše kada vaš softver ima neki doticaj s realnim svijetom, odnosno kada shvaćate da vaša aplikacija zbilja rješava neki vaš problem. FreeCodeCamp ujedinjuje programere profesionalce, one malo manje vješte te studente, i svi oni zajedničkim snagama pokušavaju svladati neke programerske zadatke. Pri tome može se jako puno toga naučiti, a kao krajnji rezultat dobije se softver koji može služiti u neke svrhe. Na FreeCodeCamp-u moguće je naučiti sljedeće jezike: HTML5, CSS3, JavaScript, Databases, DevTools, Node.js, Angular.js, i još poneki programski jezik. Cilj ove platforme je da vas nauči programirati, a nakon toga biste vi trebali pomagati drugima da nauče programirati. Dakle, radi se o sustavu u kojem je glavna namjera dijeliti svoje znanje s drugima i na taj način graditi zajednicu programera.

 

ka

Khan Academy

Nastala je 2006. godine, a njezin inicijator bio je Salman Khan. Ova akademija jedna je od prvih online institucija za učenje. Platforma sadrži mnoštvo video materijala, koji su kreirani na način da vas korak po korak vode ka razrješenju nekog zadatka. Tutorijali su ovdje usmjereni na neke druge aspekte, pa je tako vrlo dobro objašnjeno crtanje, izrada animacija i igara pomoću JavaScripta i ProcessingJS-a. Također, neizostavan dio ove akademije je izučavanje HTML-a i CSS-a, koji su definitivno najpoznatiji i najzastupljeniji jezici na svim platformama.

 

gh

GitHub

GitHub je u svojoj biti zapravo sustav za verzioniranje koda. Za one koji nisu upućeni, to znači da je namjena GitHub-a da vam omogući da vaš kod spremate online i postepeno ga nadograđujete dok ne dođete do finalnog rješenja. Prednosti GitHub-a su što istovremeno na kodu može raditi više osoba i što nastaju različite verzije koda, pa je gubitak istog nemoguća misija, a istovremeno je omogućeno da se možete vratiti na neku od prethodnih verzija ako vam je to potrebno. No, uz to što je GitHub sustav za verzioniranje koda, on je i nepresušan izvor informacija za sve vrste programera. S obzirom da se na ovom servisu nalazi veliki broj kodova koji su vrlo često dobro popraćeni objašnjenjima, vrlo lako ćete pronaći rješenje za ono što vas mući. Dakle, u samoj osnovi ovo nije platforma za učenje, ali sadrži enorman broj korisnih već gotovih kodova koji vam mogu pomoći u svakoj situaciji.

 

sw

Razvojna okruženja za sve vrste programera

S GitHub-om smo završili predstavljanje najboljih besplatnih izvora za učenje nekog od programskih jezika. Sličnih servisa ima jako puno, i potrebno je reći kako su mnogi od njih zbilja kvalitetni i mogu pružiti solidno znanje bilo početnicima ili onim naprednim programerima. Sada se polako prebacujemo na drugi dio članka, a to je predstavljanje razvojnih alata. Danas uglavnom postoje integrirani razvojni alati (IDE) koji služe u različite svrhe i u sebi sadrže sve potrebne komponente kako bi povezali pisanje koda i prikaz samih rezultata. Nekada takvi alati nisu postojali, pa je bilo potrebno kombinirati različite editore teksta, kompajlere i tko zna što sve ne, kako bi se prikazali rezultati onoga što ste napisali. Stvar je danas puno elegantnija i jednostavnija, no problemi se javljaju kod samog odabira razvojnog alata. Programeri uglavnom testiraju nekoliko različitih alata, pa se nakon toga odlučuju za onog koji im najbolje odgovara. U nastavku teksta donijet ćemo nekoliko besplatnih alata koje biste svakako morali isprobati prije nego što se odlučite napraviti konačni odabir. Još ćemo samo spomenuti kako su određeni razvojni alati stručni i namijenjeni su samo specifičnim programskim jezicima, dok ima i onih koji mogu upravljati cijelom paletom programskih jezika.

 

net

NetBeans

Programiranje se danas odvija u nekakva tri bazična smjera: programiranje za web, programiranje mobilnih aplikacija i programiranje aplikacija za stolna računala. Svaka od tih kategorija ima neke preferirane programske jezike, pa su na temelju toga nastali i razvojni alati koji pokušavaju spojiti nekoliko jezika slične namjene. NetBeans je IDE koji služi prvenstveno programiranju za web, ali nudi i mogućnost Java programiranja čime pokriva i dobar dio aplikacija za mobilne uređaje. U NetBeans-u je podržano mnoštvo programskih jezika, pa je stoga ovo jedan od najboljih razvojnih alata. Kao što smo već spomenuli u prvom planu su web jezici, tipa: HTML, CSS, JavaScript, PHP, itd. No, uz to moguće je u programirati i u raznim drugim jezicima, a posebno je stavljen značaj na Javu, pa su podržani tako različiti tipovi Java aplikacija: Java SE, JavaFX, Java ME, web, EJB i mobilne aplikacije.

Ono što je vrlo pozitivno kod NetBeans razvojnog okruženja je modularna građa, čime je omogućeno programerima da sami po svojoj mjeri nadograđuju ovaj alat različitim dodacima kako bi mogli postizati različite prednosti programirajući u njemu. Vrijedi pohvaliti i odlično razrađen sustav spajanja s drugim servisima, pa je tako moguće uživo pregledavati programe na različitim web preglednicima, moguće je jednostavno verzioniranje, upravljanje verzijama i korisnicima, itd. NetBeans je platforma koja je dostupna na različitim operacijskim sustavima, pa je NetBeans-e moguće koristiti na Windowsima, Linuxima, Mac OS X, Solarisu i raznim drugim platformama (jedini uvjet je podržavanje JVM-a). Za kraj, postoji mnoštvo tutorijala i uputstava kako koristiti NetBeans i kako ga povezati s ostalim servisima, a vrlo vrijedna je i činjenica da se redovito osvježava i nadopunjuje nekim novim značajkama.

 

el

Eclipse

Postoji jedan razvojni alat koji je također besplatan, a za kojeg ste vrlo vjerojatno već čuli ukoliko znadete barem imalo o programiranju. Eclipse je na neki način ‘tata-mata’ svih razvojnih okruženja jer su ga prigrlili mnogi programeri i zahvaljujući svojoj modularnoj građi uspio se ugurati u različite sfere programiranja. Ovaj razvojni alat već je dosta dugo na tržištu, a veliki procvat doživio je zahvaljujući tome što se promovirao kao jedan od prvih besplatnih alata koji služili programerima, a prednost mu je bila ta što je djelovao kroz različite platforme i programske jezike. I dan danas Eclipse je dostupan za Windows, Linux i Mac OS X korisnike, i svojom robusnošću još uvijek je svojevrsni vladar među konkurentskim alatima.

Danas mu situacija i ne ide previše na ruku jer su se pojavile mnoge IDE solucije koje su besplatne, a koje nude i možda neke zanimljivije koncepte od Eclipse-a. Ono što je zapisano u srži Eclipse sučelja jest bezbroj mogućnosti i orjentiranost prema krajnjem proizvodu. U svojoj osnovi Eclipse je tek prosječan razvojni alat, no njegova korisnost značajno raste kada se na njega pridodaju razni modularni dodaci. Mogli bismo reći kako zahvaljujući velikom broju dodataka Eclipse može funkcionirati i djelovati u korist različitih programskih jezika.

Mogućnosti su zbilja neograničene, a među poznatijim jezicima u kojima možete razvijati na Eclipse-u su: C, C++, JavaScript, Perl, PHP, Prolog, Python, R, Ruby (Ruby on Rails framework), itd. Baš kao i NetBeans, Eclipse može ostvariti vrlo kvalitetnu i bezbrižnu suradnju s različitim drugim servisima, a tu su i Windows Builder-i, integracija s Maven-om, XML editor, Git klijent, CVS klijent, PyDev, i tako u nedogled. Definitivno jedan od alata koje morate probati, ali i koji nudi zapravo sve što jednom programeru zatreba.

 

android

Android Studio

Ovaj razvojni alat sve je popularniji, a razlog tome je sve veća popularnost mobilnih aplikacija za Android sustave. Android Studio stasao je pod okriljem Google-a, čime možemo zaključiti kako se radi o dobrom alatu koji je vrlo vjerojatno jako dobro integriran s Googleovim Android sustavom. Alat sadrži svakojaka proširenja, koja su zaslužna za ostvarivanje dobre suradnje s Google servisima i s različitim tipovima uređaja. Odlika Google-a je uvijek bila jednostavnost, što se preslikalo i na ovaj alat koji u vrlo jednostavnom sučelju nudi veliko mnoštvo mogućnosti i rješava razne probleme na kojem bi mogli naletjeti programeri mobilnih aplikacija.

Dolazi sa mogućnošću podrške za Google Cloud platformu te nudi korištenje Java Development Kit 6 te JDK 7. Android Studio dostupan je za Windows, Mac OS X i Linux računala, a zamijenio je Eclipse koji je do nedavno bio primarni sustav za razvoj Android aplikacija.

 

vs

Visual Studio 2015 Community Edition

Microsoft Visual Studio IDE ima već dugu tradiciju postojanja, ali tek prije nekoliko godina dobili smo prvu besplatnu verziju otvorenu prema široj javnosti. Ovo je razvojno okruženje namijenjeno prvenstveno.NET programerima, odnosno.NET Framework-u. Dakle, iza Visual Studio-a nalazi se Microsoft i programiranje u ovom alatu trebalo bi dati kao izlazni produkt Windows aplikacije. Kao što smo već rekli, prva besplatna verzija u javnost je puštena tek prije nekoliko godina jer je Microsoft shvatio da će tako privući pažnju programera koji će se htjeti okušati u programiranju za Windows platformu. Zahvaljujući raznim dodacima, ovaj alat doseže puno više od samog programiranja za Windows platformu. Kada već pričamo o šarolikosti, potrebno je napomenuti da su omogućeni razni programski jezici, a među njima najvažniji su: C, C#, VB, F#, JavaScript, CSS, Python, itd.

 

shifte

ShiftEdit

Zanimljivo, u posljednjih nekoliko godina, broj razvojnih okruženja koja se mogu koristiti na internetu značajno je porastao i pretpostavka je da će se uskoro veliki dio programiranja odvijati isključivo u takvim online okruženjima. ShiftEdit je jedno od popularnijih rješenja za programiranje online, a dati će vam novi pogled na svijet programiranja. Programiranje u web browseru zahvaljujući ShiftEdit-u moguće je u raznim jezicima, među kojima vrijedi istaknuti: CSS, HTML, Java, JavaScript, Perl, PHP, Python i Ruby.

Odlike ShiftEdit-a su jednostavnost, sveprisutnost i funkcionalnost. Moguće je razvijati softverska rješenja za Linux, Mac OS i Windows platformu. ShiftEdit sadrži i nekolicinu zanimljivih značajki: omogućuje live editiranje i pristup putem različitih protokola, omogućava dovršavanje funkcija za HTML, CSS, PHP i WordPress, omogućuje pospremanje i otvaranje datoteka offline, itd. Osnovna inačica ShiftEdit-a je besplatna, dok ćete za verziju s dodatnim mogućnostima morati izdvojiti 6 dolara.

 

blocks

Code::Blocks

Ovaj jednostavni razvojni alat služi prvenstveno za razvoj C, C++ i Fortran aplikacija. Zahvaljujući mnogim dostupnim ekstenzijama može se opremiti s dosta dodatnih mogućnosti, te time postaje dosta robustan alat za navedene programske jezike. Omogućava debugiranje s pridavanjem točaka za stajanje, upravljanje s više korisnika i dodavanje vlastitih proširenja. Dostupan je na Linuxu, Mac OS-u i Windowsima, a neće vas stajati niti kune.

 

aptana

Aptana

Aptana je jedno od najmoćnijih open-source IDE rješenja na tržištu. Fokus ovog razvojnog okruženja stavljen je na web aplikacije, pa su tako dostupni sljedeći programski jezici: HTML5, CSS3, JavaScript, Ruby, Rails, PHP i Python. Aptana je vrlo dobro usklađena s trenutnom web tehnologijom, tako da ne bi trebalo biti nikakvih problema kod izrade aplikacija. Sadrži asistent koda za HTML, CSS, JS, PHP i RUby, čime je pisanje znatno ubrzano i olakšano početnicima. Odlične rezultate ostvaruje s Ruby and Rails aplikacijama, gdje automatski gura aplikacije na hosting servis, a isto tako ima integrirane i debugere za navedeni framework. Aptana je u potpunosti besplatan alat.

 

codee

Codeanywhere

Za kraj smo ostavili jedan online IDE koji je kreiran od strane hrvatskih programera. Codeanywhere slovi kao jedan od najperspektivnijih online IDE alata, a to dokazuju i mnoga ulaganja koja su napravljena od strane mnogih u posljednjih nekoliko mjeseci. Ovaj servis omogućava programiranje u HTML, CSS, Javascript, PHP, MySQL i raznim drugim programskim jezicima. Posebnost ovog alat jest činjenica da je dostupan i putem aplikacija za iOS, Android i BlackBerry, čime je kodiranje korisnicima omogućeno na svakom koraku. U svakom slučaju radi se o jednom od najboljih proizvoda koji je izašao iz radionica hrvatskih majstora i svakako preporučamo da iskusite kako je to programirati na mobitelu ili nekoj drugoj prijenosnoj platformi.

S ovime bismo završili ovaj dugi članak u kojem smo vas nastojali uputiti u pravom smjeru ako želite biti programer ili želite usavršiti svoje programerske vještine. Gotovo sve što smo spomenuli dostupno je u potpunosti besplatno, što vam ne daje mjesta za izgovor kako je programiranje skupa aktivnost. Dapače, programiranje je aktivnost koja je sve bliža krajnjim korisnicima, pa čak i malenoj djeci. Postoji hrpa alata čija je namjena da razviju logičko razmišljanje kod djece i na taj način ih uvedu u programerske vode.

Popis alata za razvoj programa mogao bi se jako proširiti jer tržište je zaista ogromno, no ovo bi ipak bili neki najvažniji koje koriste milijuni programera diljem svijeta. Kao što smo mogli vidjeti u cijeloj toj priči imamo i hrvatskog predstavnika i na to bismo trebali biti ponosni.

Posebno kada smo svjesni činjenice da se radi o proizvodu koji je sve više zapažen na tržištu i koji slovi za jednog od najboljih za neke buduće generacije. Teško je predvidjeti koji će jezik za godinu ili dvije biti najpopularniji i čije će se vještine tražiti, no koji god da odabrali posla će uvijek biti. Ako želite uploviti u programerske vode, sada imate sve potrebne informacije da to i učinite.


Prethodni članak
Sljedeći članak
RELATED ARTICLES

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular