PočetnaMobyPrijenosniciRecenzija: ASUS K550VX – igranje na laptopu za soma dolara

Recenzija: ASUS K550VX – igranje na laptopu za soma dolara


Asusov novi as iz rukava, K550VX pruža impresivne performanse za svoju cijenu i idealan je izbor za ljubitelje igranja na laptopu s manjim buđetom. Naravno, kad su u pitanju Core i7-6700HQ i Nvidia GeForce 950M (2GB DDR5) za “samo” 6800,00kn, znači da se štedjelo na nekim drugim stvarima. U ovom slučaju je to na operativnom sustavu kojeg nema i  ekran. Jedina moguća tehnologija ekrana je LCD (točnije TN), a većina ih dolazi u HD rezoluciji (1366×768). Full HD je svojevrsna dodatna oprema.

Sve to čini ovaj laptop mudrim izborom za igrače koji cijene sirovu snagu u mobilnom izdanju, no kada je u pitanju pravo iskustvo igranja, jednostavno je potrebno spajanje na eksterni (bolji) monitor. Zanimljivo je da K550VX dolazi s GTX 950M grafičkom karticom koja ima GDDR5 modul video memorije, dok recimo HP-ov laptop višeg nivoa performansi (tipa Pavilion 15) i daleko skuplji Lenovo Ideapad 700 dolaze sa običnim DDR3 modulom. U jedno smo sigurni, s ovim laptopom dobivate nevjerovatnu snagu za vaš novac.

ASUS K550VX performanse

 

ASUS K550VX: Dizajn i izrada

Kao što ste mogli primjetiti, K550VX ne nudi ništa izvanredno po pitanju dizajna i izrade jer je uređaj fokusiran ponajviše na performanse, pa se posljedično štedjelo u određenim segmentima. Jedini materijal koji ćete pronaći izvana je plastika, a vidljivo je i nekoliko primjera lošeg sklapanja.

Počnimo dakle sa poklopcem. Veoma podsjeća na Asusov K751LX, površina je sjajna duž cijelog poklopca, kojeg je lako svinuti i jako voli otiske prstiju i mrlje. Stoga bi ga trebali češće čistiti. Ekran drže dvije male šarke koje se nalaze na rubovima i tako drže ekran stabilnim kod tipkanja i pomicanja laptopa.

Jedino nam je smetalo što su malo tvrde, pa treba uložiti više truda u pomicanje ekrana. Opet s druge strane bolje da je tako, nego da ekran sam pada ako su šarke prelabave. Donji dio je izrađen od robusne crne plastike na kojoj pronalazimo nekoliko otvora za ventilaciju, koji povećavaju protok zraka, te veliki poklopac za servisiranje. Ispod njega se nalazi, kao i obično, RAM i 2.5-inčni hard disk.

ASUS K550VX ekran

 

Bočni rubovi ekrana su dosta debeli čak 3,2 cm, ali obzirom na cijenu, razumno. Bili smo ugodno iznenađeni s podosta utora, obzirom da je s lijeve strane glavni ventilator hlašenja. Tu je utor za punjenje, VGA, HDMI, LAN, 3.5mm audio utor i dva USB 3.0 utora. S desne strane se nalaze optički disk i jos jedan USB 2.0 utor. Na taj način se neće plesti miš (ako je žični) s ostalim spojenim uređajima, dok recimo igrate. Plastika na bočnim stranama je ista kao i na dnu laptopa.

ASUS K550VX priključci

 

Unutrašnjost je nešto interesantnija. Izrađena je od neobičnog točkastog uzorka koji na prvu podsjeća na metal, ali čim ju dotaknete znate o čemu je riječ. Malo je tanka na dodir i nedovoljno ojačana, što dovodi do lakog savijanja, posebice kod tipkovnice. Tipke imaju dug hod i vraćaju dobar osjećaj, no ta mekana tekstura koja ih okružuje na neki način uništava iskustvo.

Što se tiče touchpada, dovoljno je precizan i ugodan za korištenje. Jedina manja zamjerka je krutost funkcionalnih tipki. Također, driveri za touchpad su jako loši, pa preporučamo preuzimanje najnovijih prvom prilikom. Ako to ne učinite, možda primjetite kako pokazivač skače po ekranu i klikove miša koje vi niste pritisnuli.

ASUS K550VX tipkovnica

 

Sve u svemu, vidljivo je da se nekih stvari trebalo odreći (kvaliteta izrade) kako bi dobili takav hardver (Core i7/i5 i GTX 950M s 2GB GDDR5 VRAM-a) za cijenu koja je barem 1000-2000kn niža od konkurencije.

 

ASUS K550VX: CPU – Intel Core i5-6300HQ

Ovaj procesor spada u Skylake obitelj i smatra se čipom za visoke performanse s normalnom voltažom i TDP-om (maksimalna proizvodnja topline) od 45W. Core i5-6300HQ ima 4 jezgre koje rade na 2.3GHz, a jedna se može pojačati na 3.2GHz, dvije na 3.0 ili pak sve četiri na 2.8.

Iako je dio i5 linije, samo je 15% sporiji od Intelovog i7-4702MQ procesora i 50% je brži od Intela i5-4300M. To čini ovaj CPU savršenim izborom za igrače mašine, kod kojih je buđet više usmjeren ka grafici, ali bez velikih  kompromisa na procesoru.

Nadalje, ovaj čip je izrađen uporabom 14nm FinFET procesa, a dolazi s integriranom grafikom- Intel HD Graphics 530 GT2 s 24 EU (izvršne jedinice) i taktom između 350 i 950 MHz. Memorijski kontroler podržava do 64GB DDR3 ili DDR4 memorije s taktom 1600 ili 2133MHz. Procesor je pogodan i za zahtjevnije programe ili igrice.

 

ASUS K550VX:  GPU – NVIDIA GeForce GTX 950M (2GB GDDR5)

Ovaj GPU je najavljen 2015. i dio je Maxwell obitelji čiji je direktan predak 850M. Izrađen je u 28nm i može se nači u dvije varijante: sa standardnim DDR3 VRAM-om ili s GDDR5.

Osim razlike u memoriji, obje varijante imaju većinom iste specifikacije- GM107 GPU jezgru s taktom od 914MHz kojeg se može povećati na 1124MHz koristeći 128-bitnu GDDR5 memoriju. Isti su shader-i, TMU i ROP, no GDDR5 verzija znatno pojačava performanse ove grafičke kartice.

GTX 950M s GDDR5 memorijom bi trebao biti puno brži od vezije s DDR3 i 15% sporiji od GTX 960M, što ga čini idealnim izborom za 15 ili 17-inčne laptope za manji buđet. Neke pripadajuče značajke uključuju šestu generaciju PureVide HD video engine-a koji brže dekodira H.264 i MPEG-2 datoteke.

 

ASUS K550VX: Kvaliteta zaslona

Ovaj laptop koristi TN XWGA zaslon kojeg proizvodi Innolux; broj modela je N156BGE-E42. Pošto se dijagonala proteže na 15.6 inča, gustoća piksela je samo 100ppi, a piksel pitch je 0.253 x 0.253 mm. Može ga se smatrati i „Retinom“ ako gledate s udaljenosti veće od 86cm.

Općenita kvaliteta ekrana ne iznenađuje s obzirom na cijenovni rang i vrlo lako ju možemo nazvati prosječnom. Vjerovatno bi jedina veća zamjerka bila sjajna površina i slaba maksimalna svijetlina. Ne pašu baš jedno s drugim. Štoviše, zaslon korisiti PWM između 0 i 99% svijetline, pa ako imate osjetljive oči, morat ćete držati svijetlinu na 100%. To se može izbjeći instalacijom Health-Guard profila, koji ne samo da eliminira PWM nego i ograničava emisiju negativnog plavog svijetla.

 

ASUS K550VX: Baterija

Vrlo očekivano, ovom laptopu nedostaje potrebna baterija koja bi podržala zahtjevan hardver. Baterija nudi samo 44Wh i u odnosu na laptope sa sličnom cijenom (kao što su the Acer Aspire E5-575G ili ASUS X556) ne pruža dovoljno snage. Dakako, K550VX nije napravljen za dugotrajnost. Svejedno, izvršili smo uobičajene testove na sljedećim postavkama: Wi-Fi uključen, štednja baterije uključena i svijetlina postavljena na 120 cd/m2.

 

Zaključak

Ako tražite laptop solidnih performansi s manjim buđetom, ovaj je izvrstan izbor. Stvarno nudi jako puno za svoju cijenu od samo 6800kn koja uključuje Core i7-6700HQ i osvježenu verziju GeForce GTX-a 950M s 2GB GDDR5 memorije. Međutim, budite spremni na neke kompromise poput kvalitete izrade, baterije i rezolucije.

Za običnu konfiguraciju je TN zaslon u redu i doseže industrijske standarde za traženu cijenu, no rezolucija je nešto niža od nekih konkurenata, pa preporučamo da uzmete bar verziju s Full HD-om. Također, baterija nije baš dobra, ako vam to išta predstavlja. S druge strane, ako planirate koristiti laptop s eksternim monitorom, kao zamjenu za stolno računalo, K550VX će biti dostatan. Samo pazite na unutarnju i vanjsku temperaturu jer su naši testovi pokazali temperature nešto više od prosjeka.

Da zaključimo, kvaliteta izrade može uzrokovati neke dugoročne probleme, jer je tipkovnica nekako spužvasta i kvari iskustvo tipkanja, a poklopac je prefleksibilan za naš ukus. Opet, ovo su očekivani nedostaci koji su posljedica iznimnog omjera cijene i performansi koje nudi Asus K550VX.

Tehnička specifikacija:

Laptop Asus K550VX-DM027D, Intel Core i7 6700HQ, RAM 16 GB DDR4, HDD 256GB SSD, 15,6″ FHD, DVD-RW, nVidia GF GTX950M 4GB, G-LAN, HDMI, Bluetooth, Wi-fi, USB3.0, Kamera, FreeDOS, jamstvo 2 godine.

Ustupio: Microline

Cijena: 6800,00kn

ZA

    • Snažne performanse hardvera
    • Odličan razmjer cijene i performansi
    • Uključuje novu GeForce GTX 950M s 2GB GDDR5 memorije

PROTIV:

    • drži visoku temperaturu kod jačeg opterećenja
    • mekano područje tipkovnice
    • Ekran koristi PWM kroz cijeli raspon svijetline ekrana, osim na 100%
    • Trajanje baterije je ispod prosjeka

 

Piše: A.P.


RELATED ARTICLES

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular