PočetnaMobyPrijenosniciMicrosoft Surface Pro 4

Microsoft Surface Pro 4


Najnovija verzija Microsoftovog viđenja ultimativnog, hibridnog prijenosnika donosi osjetna poboljšanja po pitanju performansi, funkcionalnosti i kvalitete ekrana, no iritantni softverski propusti kvare ukupan dojam

Microsoft je u listopadu prošle godine na grandiozan način predstavio nasljednika svog Surface 3 tableta, no novi Surface su pratili određeni problemi nakon izlaska na tržište. Sada s par mjeseci odmaka imamo prilike vidjeti može li ovaj hibridni prijenosnik biti uspješna zamjena za klasične prijenosnike, biti ultimativno prijenosno računalo i k tome još oteti pokojeg kupca Appleu.

Autor: Krešimir Matanović

Ultimativni hibrid?

Surface 4, kao što smo rekli nasljeđuje model 3, od kojega se razlikuje u nekoliko detalja. Novi je hardverski sklop unutar tanjeg kućišta, pa četvorku pogoni Skylake arhitektura, Surface Pen je poboljšan, ekran ima veću rezoluciju i uže rubove, Type Cover je unaprijeđen, a novi je i operativni sustav. Izlazak uređaja na tržište su pratili spomenuti problemi koji su se očitovali u nestabilnosti upravljačkih programa grafičkog sustava, pretjeranog zagrijavanja, problemi sa Sleep načinom, zatim prebrzo trošenje baterije, itd.

Surface 4 u formi tableta ima pozamašne dimenzije i teži 786 grama. Karakterizira ga magnezijsko kućište (unibody), s rešetkama kroz koje izlazi topli zrak, te izvlačivim stalkom (kick stand) koji se otvara u vrlo širokom kutu. Sve skupa izgleda odlično, kvaliteta materijala i izrade je na najvišoj razini i Surface Pro je u tom segmentu vrhunski proizvod.

Mehanizam nosača (kick stand-a) je pravo malo inženjersko remek djelo. Inače, nosač se otvara poprilično daleko za veće nagibe kada ga koristimo kao tablet, te na sebi ima gumiranu traku koja sprečava klizanje po podlozi.

Moćna i skupa igračka

Surface 4 posjeduje moćan Intelov i7-6650U je dvojezgreni mobilni procesor s podrškom za HyperThreading. Bazni takt mu je 2.2 GHz a Turbo takt 3.4 GHz. TDP procesora je 15 W i potrebno ga je prisilno hladiti, pa Surface 4 ima ventilator koji topli zrak tjera van kroz rešetke u bokovima. Taj je ventilator praktički bešuman kada opterećenja nema, no i poprilično čujan tijekom dugotrajnih opterećenja. Uz moćan se procesor veže i najjača dostupna integrirana grafika za mobilne uređaje Iris 540.

Ostatak hardvera je također vrlo zanimljiv, pa je ovaj Surface 4 opremljen s dva puta po 8 GB LPDDR3 memorije koja radi na 1866 MHz, dok se za skladištenje podataka koristi Samsungov MZFLV256 disk kapaciteta 256 GB koji radi s NVMe driverima. Od povezivosti je tu WiFi po 802.11ac standardu koja radi dobro i hvata signal i u udaljenijim prostorijama stana. Bluetooth 4.0 se koristi za povezivanje Pena i ostalih uređaja, a Surface 4 je opremljen s ambijentalnim senzorom osvjetljenja, senzorom ubrzanja i žiroskopom.

Ekran je dijagonale 12,3 inča, rezolucije 2736 x x1824 piksela i gustoće od 227 PPI. Omjer stranica je 3:2, što je pogodno za produktivnost u portret načinu rada. Jako je reflektivan, pa je na suncu ponekad teško raditi, a zaštićen je Gorilla Glass-om 4. Slika je oštra, prikaz boja je vjeran preko cijelog ekrana, kontrast je odličan, uz ravnomjerno raspoređeno pozadinsko osvjetljenje. Ukupne multimedijske sposobnosti su vrlo dobre, jer dobar prikaz video materijala prate i sasvim solidni stereo zvučnici koji su dovoljno glasni.

Nije bez mana

Isprobali smo Hello funkciju za otključavanje operativnog sistema gdje računalo i senzori prepoznaju korisnikovo lice. Ovo funkcionira odlično, lice prepoznaje unutar jednog metra udaljenosti čak i pri uvjetima slabijeg osvjetljenja.

Windows 10 radi glatko i pruža mogućnost korištenja Surfacea kao prijenosnik ili tablet. N

Surface 4 je zloglasan i po upravljačkim programima za grafički sustav koji su nestabilni. Tako su svi certificirani driveri problematični i ruše se tijekom rada, pa je potrebno instalirati Intelove upravljačke programe za Iris GPU koji imaju datum 15. 12. 2015. Tada se 3D aplikacije više ne ruše (primjerice 3DMark i PCMark), no i dalje se dešavaju nestabilnosti. S obzirom na cijenu ovoga uređaja ovo je ozbiljan propust. Prava je šteta jer ovo kvari korisničko iskustvo obzirom da je Surface u svemu drugom vrlo stabilno i dovoljno moćno računalo što su naši testovi i pokazali.

Uz Surface dolazi i strujni adapter sa posebnim magnetnim priključkom, ali i USB utorom za punjenje uređaja. Baterija može potrajati i 5 – 6 sati normalne upotrebe (uredski posao, mailovi, surfanje, malo multimedije), dok smo mi mjerenjem utvrdili autonomiju od nešto više od 3 sata konstantne reprodukcije 4K videa.

Surface 4 je impresivan uređaj, velikih mogućnosti no ima neke neoprostive greške kada je softver u pitanju. Odlično izgleda, iznimno je kvalitetno napravljen i moćnih je performansi. Pen olakšava svakodnevni rad i vrlo je koristan sa svim svojim funkcijama. Uz vrlo visoku cijenu samog uređaja, šteta je što se odlični Type Cover (zajedno sa tipkovnicom i touchpadom) prodaje odvojeno i što pri tome nije ni malo jeftin. Cover se pokazao vrlo dobar, ima dobre tipke koje pružaju solidan osjećaj pri tipkanju a i touchpad je dobar.

SPECIFIKACIJE
Intel Skylake-U Premium PCH, Intel Core i7-6650U, 2,2/ 3,4 GHz Turbo, 4MB Smart Cache, 64-bit, grafički procesor Iris 540, 12,3-inčni IPS ekran osjetljiv na dodir (do 10 prstiju istovremeno) rezolucije 2736 x 1824 i omjera stranica 3:2, 16 GB (2x 8GB) LPDDR3 1866 MHz radne memorije, Samsung MZFLV256 NVMe 256 GB SSD; Li-ion baterija kapaciteta 38910 mWh; stražnja kamera 8MP, prednja kamera 5MP (Hello), WiFi 802.11ac, BT v4.0, Windows 10 Pro.

USTUPIO
osobni primjerak

CIJENA
oko 15 200 kn
sam uređaj + 900 kn Type Cover.

ZA
dizajn, kvaliteta izrade, performanse, odličan ekran, vrlo dobri Type Cover, Surface Pen, zadovoljavajuće trajanje baterije

PROTIV
iritantni softverski propusti, visoka cijena

OCJENA
4/5


RELATED ARTICLES

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular