PočetnaMobyPrijenosniciLenovo ThinkPad X1 Yoga

Lenovo ThinkPad X1 Yoga


Donosimo ekskluzivan, premijerni prikaz najnovije Lenovove Yoge koja spada u prestižnu seriju X1. Jeli ovo jedan od ponajboljih ultraprijenosnika koje ćemo vidjeti ove godine?

Svi znamo kako je ThinkPad X1 Carbon trenutno ponajbolji prijenosnik u Lenovovoj ponudi, ali i jedan od najboljih ultraprijenosnika na tržištu uopće. Carbon predstavlja demonstraciju moći i tehnološkog napretka. Međutim jedna mu je stvar dosada nedostajala. Radi se dakako o zakretnom ekranu. Koncept zakretnog ekrana je Lenovo doslovno patentirao sa svojom serijom prijenosnika pod nazivom Yoga, a sada je izgleda došlo vrijeme da zakretni ekran doživi svoju premijeru kod serije X1.

Autor: Slaven Pintarić

Fleksibilni X1

Mi smo imali tu ludu sreću i uspjeli smo se dočepati najnovije Yoge u X1 izvedbi. Riječ je o prijenosniku koji bi se na tržištu trebao pojaviti početkom 2016.godine, no točan datum još ne znamo. Ovdje vam donosimo naše dojmove odnosno ekskluzivan prikaz demo modela Lenovove X1 Yoge. Napominjemo kako se radi o testnom, demo uređaju koji dakle nije klasični prodajni primjerak, pa ovdje nećemo objavljivati rezultate testiranja koje smo proveli obzirom da bi se same performanse još mogle promijeniti do pojavljivanja prijenosnika na tržištu.

No u nekoliko dana druženja sa novom X1 Yogom stekli smo dojam poprilično dovršenog proizvoda koji nudi uzornu stabilnost i vrlo dobre performanse. Neke glasine na koje smo naišli na Internetu govore zapravo o proširenju ponude X1 prijenosnika. Uz dakako već spomenutu X1 Yogu, trebali bismo naime ove godine vidjeti osvježeni X1 Carbon, kao i 12-inčni X1 tablet. Zvuči zanimljivo.

No vratimo se mi našoj Yogi u X1 izvedbi. Ne možemo se dakako oteti dojmu kako je ovdje riječ o dobro poznatom Carbonu u izvedbi sa zakretnim ekranom. Što dakako nije loše. Nimalo.
14-inčni ekran je prisutan i kod Yoge, ali ga sada možete zakrenuti za 360 stupnjeva. Demo model X1 Yoge koji smo imali priliku isprobati posjeduje Full HD IPS ekran osjetljiv na dodir. Rezolucija ovog ekrana je dakle nešto manja od 2560×1440 piksela što smo vidjeli kod Carbona. Međutim ne možemo sa sigurnošću tvrditi kako će prodajni primjerci dolaziti sa istovjetnim ekranom. Iako ne bismo se ni sekunde bunili da to bude tako. Naime radi se o vrlo kvalitetnom ekranu koji se odlikuje odličnim kontrastom, vrlo dobrim vidljivim kutom i prilično vjernim prikazom boja. Pored svega je i poprilično odzivan, pa je upravljanje dodirom vrlo brzo i ugodno iskustvo.

Kompaktnih i elegantnih 14 inča

Svakako osim zakretnog ekrana jedna od glavnih odlika X1 Yoge su kompaktne dimenzije i mala masa obzirom na veličinu ugrađenog ekrana. Carbon je bio tanak svega 18 mm, a ni Yoga nije puno deblja. Prema našim mjerenjima ukupna masa iznosi oko 1,45 kg što je više nego prihvatljivo za ovakav ultraprijenosnik sa zakretnim ekranom osjetljivim na dodir.
Naravno tu je i dobro poznato robusno kućište napravljeno od kombinacije metala, plastika i karbonskih vlakana. U svakom slučaju X1 Yoga je iznimno ugodna za prenošenje i korištenje, a zakretni ekran spašava stvar prilikom rada u skučenom prostoru.

Primjetan je i dosta velik napredak po pitanju opremljenost u odnosu na sve modele Carbona koje smo ranije testirali. Naime X1 Yoga posjeduje HDMI priključak uz Mini-DisplayPort, a tu su i ukupno 3 USB 3.0 priključka, te čitač SD kartica. Uredno je prisutna podrška i za 4G/LTE. Uočili smo i mjesto za digitalnu olovku, pa je lako moguće kako će prodajni primjerci X1 Yoge donijeti i ovakvu mogućnost korištenja ekrana osjetljivog na dodir.

Moramo spomenuti i podršku za OneLink+ dock koji smo imali priliku također vidjeti uživo i koji doista omogućava fenomenalne mogućnosti proširenja opremljenosti i funkcionalnosti.

Bolje od Carbona?

Hardverski gledano X1 Yoga će se dakako temeljiti na procesorima Skylake-U, a naš je model došao sa nominalno najsporijim procesorom iz te serije. No ovaj procesor u kombinaciji sa vrlo brzim ugrađenim Intelovim SSD-om i 8 GB radne memorije omogućava uzornu brzinu rada. Štoviše ovo je vraški brz ultraprijenosnik, a sam procesor nije puno sporiji od bržih varijanti Broadwella-U (recimo 5500U).

Povrh svega osim što nudi jako dobre performanse X1 Yoga se iskazala i dugim vremenom autonomije. Zabilježili smo dobrano preko 5 sati uobičajenog rada što je znatno bolji rezultat od onoga što nam je dosada omogućavao X1 Carbon.

Kvaliteta tipkovnica je i dalje vrhunska. Stabilne tipke sa dovoljno hoda nude dobro definiran pritisak i omogućavaju iznimno ugodan rad. Jedino se na sam raspored tipki treba pomalo naviknuti.
Iako sve ovdje napisano trebate shvatiti isključivo kao prvi dojam, obzirom da nismo u posjedu imali prodajni primjerak uređaja, svakako nam se čini kako će Yoga u X1 izvedbi biti jedan od ponajboljih ultraprijenosnika koji ćemo vidjeti ove godine.

SPECIFIKACIJE
Intel Skylake U PCH, Intel Core i7 6200U 2,3/ 2,8 GHz Turbo, 14-inčni Full HD IPS ekran rezolucije 1920x 1080 piksela osjetljiv na dodir, 8 GB DDR3L 1866 MHz, Intel HD 520, Intelov SSD 240 GB SATA III, LAN (putem adaptera), WLAN b/g/n/ac, BlueTooth, 3x USB 3.0, HDMI, 1x mini-DisplayPort, 1x OneLink priključak za postolje, čitač SD kartica, čitač otiska prsta, HD kamera, podrška za 4G/LTE, dimenzije: nisu poznati točni podaci, masa: oko 1,4 kg, Windows 10 Home 64 bit

USTUPIO
Lenovo
www.lenovo.com

CIJENA
oko 18 000 kn

ZA
dizajn, prihvatljiva masa obzirom na veličinu ekrana, vrlo dobre performanse, kvalitetan Full HD ekran, odlična tipkovnica, trajanje baterije

PROTIV
izvedba touchpada

OCJENA
5/5


RELATED ARTICLES

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular