PočetnaMobyPrijenosniciLenovo Ideapad 110 recenzija: jeftinije ne može

Lenovo Ideapad 110 recenzija: jeftinije ne može


Dobili smo priliku poigrat se s osvježenom Ideapad 110 linijom, koja se baš i nije promjenila na mnogo područja. Novosti su redizajnirano kućište, procesor i lakše održavanje koje ne zahtjeva skidanje tipkovnice.

Pošto su Ideapad 100 i 110 praktički jednaki, osim par sitnica ispod poklopca, biti će zanimljivo vidjeti kako je to utjecalo na doživljaj korisnika. Da li novi procesor može držati niže ili bar iste temperature kao do sad zbog svog dizajna bez ventilatora? Da li zaslon još uvijek ima PWM i ima li poboljšanja po pitanju kvalitete ekrana? Je li baterija bolja? Saznajte u našoj recenziji.

Lenovo Ideapad 110: Dizajn i izrada

Što se tiče dizajna, ne možete baš očekivati vrhunsko kućište bez kompromisa kod kvalitete izrade, ali u ovom slučaju ravnoteža je dobro pogođena. Sada Ideapad 110 izgleda mnogo bolje od njegovih prethodnika. Nažalost, još uvijek obožava otiske prstiju i potrebno je učestalo čišćenje.

Poklopac daje pristojan osjećaj, gladak je i dobro leži u ruci pa ga je lako nositi uokolo. No, kao što smo već spomenuli, otisci prtsiju su neizbježni. Otvaranjem poklopca osjetit ćete da su šarke previše zategnute u sredini i pred kraj puta, a na početku su pak prelabave. Stoga otvaranje poklopca iziskuje obje ruke, a jedna je samo dovoljna da ga se podigne. Dobra vijest je da donji dio ima istu završnu obradu kao gornji, pa nema negativnog kontrasta u cijelokupnom dizajnu. To je nešto što viđamo jako često, čak i kod puno boljih laptopa. Na dnu ćete pronaći samo jedan veliki otvor koji povećava protok zraka za hlađenje procesora.

Lenovo Ideapad 110 recenzija

 

Sa strane je ukomponiran minimalan broj utora. S lijeve strane imamo HDMI, LAN, USB 2.0 i USB 3.0, 3.5mm audio utor i utor za punjač koji se nalazi na čudnom mjestu – u sredini. To bi ponekad moglo smetati. To je zbog ograničenja dizajna, jer se matična ploča nalazi u donjem lijevom kutu, pa utor za punjač mora biti u blizini. S desne strane nalazimo samo optički pogon. Što se tiče portabilnosti, ovaj laptop nije ništa tanji od svog prethodnika  Ideapad 100.

Unutrašnjost Ideapada 110 je sad malo drugačija i na dodir podsjeća na umjetnu kožu, iako je lako vidljivo da je riječ o plastici. I unatoč drugačijoj završnoj obradi, unutrašnjost svejedno privlači otiske prstiju. No što je s ulaznim uređajima? Pa, tipkovnica je pristojna za ovu cijenu, ali dvije stvari su nam zasmetale. Hod tipki je očekivano kratak, ali osjećaj pritiska bi trebao biti bolji. Također, cijela tipkovnica je nekako spužvasta i najlaganiji dodir uzrokuje spuštanje tipke. S druge strane, područje za zapešća je solidno i čvrsto. Isto vrijedi i za touchpad, koji koristi dvije zasebne, fizičke tipke za miš umjesto samo jedne površine za sve. To uvijek volimo vidjeti na ovakvom tipu laptopa. Inače laptopi često imaju loš dizajn touhcpada pa nas je ovaj ugodno iznenadio i vjerujemo da će se dopasti većini korisnika.

 

Lenovo Ideapad 110: Opcije nadogradnje

Očekivano, Ideapad 110 sadrži utor za 2.5-inčni hard disk kojeg obično upotpunjava 500 gigabajtni ili terabajtni hard disk, ovisno o konfiguraciji. Ako to nije dovoljno, uvijek možete zamjeniti hard disk za SSD i staviti HDD na mjesto optičkog pogona. RAM se ne može nadograditi jer je zalemljen u matičnu ploču.

Zato budite sigurni da ste odabrali dovoljno RAMa, jer je ta količina trajna. Baterija ima samo 24Wh i nalazi se točno ispod šarki od ekrana. Ideapad 110 koristi pasivni sustav hlađenja jer to dozvoljava Intel Pentium N3710. Nećete vidjeti nikakve ventilatore, samo veliki heat sink i termalnu pastu na njemu.

lenovo-laptop-ideapad-110-ekran

 

Lenovo Ideapad 110: Kvaliteta zaslona

Kao nisko buđetni laptop, Ideapad 110 koristi 15-inčni WXGA TN zaslon s rezolucijom 1366×768. Izradio ga je LG, a broj modela je LP156WHU-TPG1. Gustoća piskela iznosi samo 100ppi, a pixel pitch je 0.253 x 0.253mm. Može ga se smatrati „Retinom“ ako gledate s udaljenosti veće od 86cm.

TN zaslon na ovom laptopu nije najbolji za multimediju, ali je dovoljno dobar za uobičajene uredske poslove i surfanje internetom. Za uređaj u ovom cijenovnom rangu maksimalna svijetlina je normalna, kao kontrast i preciznost boja. Međutim, veliki plus je visoko frekventni PWM kojeg ekran proizvodi. Iako je prisutan, ne bi trebao loše utjecati na korisnike s osjetljivim očima, čak i nakon mnogo sati rada.

Kao što smo i prije rekli, kućište ima svoje prednosti i nedostatke, ali smo uglavnom zadovoljni s pruženom kvalitetom izrade, pogotovo kada uzmemo cijenu u obzir. Jedino što nam smeta je “spužvasta” tipkovnica i loš osjećaj tipkanja. Zaboravili smo spomenuti i veoma lako rastavljanje laptopa, jer odsad ne morate skidati tipkovnicu. Stari Ideapad 100 je bio pakao za održavanje.

Što se tiče hardvera, Pentium i Celeron konfiguracije će biti dosta za svakodnevne potrebe i učenje. Samo pazite da ne provedete previše vremena bez punjača jer ova baterija neće izdržati dulje od par sati.

Lenovo Ideapad 110 specifikacija:

Procesor Intel Pentium N3710 procesor (2M Cache, do 2.56 GHz) Memorija 1 x 4GB DDR3L 1600MHz (onboard) Grafika Intel HD Graphics Zaslon 15.6″ HD (1366×768) TN reflektirajući ekran, HDD 500GB 7mm 5400rpm, Optički pogon, Stereo zvučnici s tehnologijom Dolby Audio, mreža 10/100 WIFI 1×1 ac Bluetooth v4.0 I/O

CIJENA: oko 1900 kn

USTUPIO: Microline

ZA

    • Kvaliteta izrade nije loša
    • Lako održavanje
    • Zaslon koristi (većinom bezopasan) visoko-frekventni PWM pri 40 KHz od 0 do 99% svijetline.

PROTIV

    • Površina iznimno privlači otiske prstiju
    • mekana tipkovnica
    • trajanje baterije

Piše: S.M.

 

 


RELATED ARTICLES

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular