PočetnaMobyPrijenosniciHP Omen 15-5211na test

HP Omen 15-5211na test


Ovaj model HP-ovog dopadljivo dizajniranog gamerskog prijenosnika ističe se značajnim hardverskim unapređenjima, međutim u konačnici ovo rezultira i iznimno visokom cijenom…

Prošle smo godine vidjeli kako su mnogu proizvođači prijenosnika u traganju za toliko željenim (ekstra)profitom kao novu ciljanu skupinu korisnika odlučili privući igrače. Smatra se kako su gameri skupina korisnika koja ne pita mnogo za cijenu i spremni su potrošiti pravo malo bogatstvo za novo računalo, pa bilo ono i prijenosno. Ovdje prije svega govorimo o Aceru i HP-u koji su prošle godine predstavili svoje posve nove gamerske prijenosnike. I dok se Acer odlučio gamerima ponuditi što moćnija i veća prijenosna računala, HP je krenuo malo drugačijim putem. Njihov Omen zapravo je osmišljen kako pravi gamerski prijenosnik u smislu da vam svojim dizajnom, dimenzijama i masom omogući relativno jednostavno prenošenje.

Brži i (još) skuplji!

Prošle smo godine imali priliku isprobati prvu verziju HP-ovog Omena i zaključili smo kako nam se kompletan koncept i dizajn poprilično dopadaju. Zapravo je Omen nekakav duhovni nasljednik nekada poznatog gamerskog branda Voodoo koji je HP uzeo pod svoje okrilje i asimilirao već dosta davno. Nažalost kasnije su vrlo malo toga napravili kako bi na pravi način eksploatirali ostavštinu Voodooa. Nasuprot tome je primjerice Dell daleko bolje iskoristio svoju akviziciju Alienwarea.

hp omen aplikacija

No vratimo se mi Omenu. Dobar znak je svakako kako je novi model hardverski unaprijeđen i donosi osjetna poboljšanja u odnosu na prethodnika. Ovdje međutim ima nekoliko zanimljivosti i iznenađenja. Primjerice ugrađeni procesor i dalje se temelji na starijoj arhitekturi Haswell, premda je riječ o nešto bržem modelu. Pomalo iznenađujuće u trenutku kada svi proizvođači brže-bolje prelaze na Skylake.

S jedne strane razumijemo ovu odluku jer novi četverojezgreni procesori Skylake po pitanju performansi ne donose značajan napredak u odnosu na mobilne procesore Haswell sa četiri jezgre. S druge strane procesori Skylake jesu energetski učinkovitiji što može donijeti manje zagrijavanje, i u konačnici manju buku rashladnog sustava, unutar kućišta ovakvih dimenzija. Novi model osim nešto bržeg procesora donosi i dvostruko veći kapacitet po pitanju radne memorije i diskovnog podsustava. Radne memorije sada ima 16 GB (i dalje je riječ o DDR3L 1600 MHz), dok je ugrađeni SSD dosegao kapacitet od 512 GB.

hp omen test

Hardverski unaprijeđen

Nema sumnje kako ugrađeni SSD kod novijeg modela Omena predstavlja značajan napredak kako po pitanju kapaciteta, tako i kada govorimo o brzini. Međutim ono što je zanimljivo kako je riječ o jednom od najnovijih Samsungovih M2 SSD-ova koji ipak ne koristi najnaprednije sučelje NVMe, pa su i same brzine nekako umjerenije. Da se razumijemo ovo je vraški brz SSD. Ali ako kupujete gamerski prijenosnik za gotovo 20 tisuća kuna onda imate pravo očekivati samo najbolje i najbrže. Omen donosi i nešto napredniju Nvidijinu grafičku karticu GTX 960M sa 4 GB GDDR5 videomemorije i dakako Windows 10 sa podrškom za DX 12.

hp omen gaming

Nema sumnje kako je Omen znatno hardverski unaprijeđen, no što se desilo sa dizajnom? On očekivano nije mijenjan što je zapravo dobra stvar. Omen je vrlo atraktivan gamerski prijenosnik koji se pritom ističe tankim (20 mm) i laganim (2,1 kg) kućištem obzirom na veličinu dijagonale od 15 inča. Odlikuje ga i neobična konstrukcija u obliku trapezoida, kao i neki detalji poput metalnih držača ekrana koje krasi poseban šareno obojani uzorak.

Gamerski šminker

Tipkovnica je i dalje vrlo kvalitetno napravljena uz raskošno RGB pozadinsko osvjetljenje koje možete sami podešavati po zonama, a tu su i posebne programabilne tipke sa lijeve strane. Čini nam se kako je sada ugrađeni touchpad nešto manje širok nego ranije, iako je i dalje pozamašnih dimenzija. Što se tiče opremljenosti ona je ostala nepromijenjena (voljeli bismo vidjeti recimo USB 3.1 Type C priključak), dok su svi priključci i dalje smješteni sa stražnje strane. Što se tiče samih performansi i brzine rada po tom pitanju se novi Omen doista iskazao. Riječ je prijenosniku vrhunskih performansi pri čemu ćete sve novije igre moći igrati na Full HD rezoluciji uz maksimalnu količinu detalja, osim onih najzahtjevnijih.

hp omen tablica

Ovako moćna hardverska konfiguracija vam međutim može poslužiti i za neke ozbiljnije poslove poput obrade videa ili slika. Kao negativna posljedica HP-ove odluke da ovdje ne ugradi najnoviju Intelovu mobilnu hardversku platformu nameće se vrijeme autonomije. Naime trajanje baterije je poprilično kratko, čak i uz agresivne postavke za štednju energije. HP-ov Omen je u svojoj novoj verziji iznimno dopadljivo dizajniran i moćan prijenosnik koji se međutim ističe i iznimno visokom cijenom. Također nam se čini kako je namijenjen poprilično uskom krugu potencijalnih gamera koji žele relativno tanak i lagan prijenosnik vrhunskih performansi.

SPECIFIKACIJE

Intelov chipset HM87, Intel Core i7 4720HQ 2,6/ 3,6 GHz Turbo, 15,6-inčni Full HD IPS ekran osjetljiv na dodir rezolucije 1920x 1080 piksela, 16 GB DDR3L 1600 MHz, Intel HD 4600+ Nvidia GeForce GTX 960M 4 GB GDDR5, Samsungov M2 SSD kapaciteta 256 GB SATA III, LAN (pomoću USB adaptera), WLAN b/g/n/ac, BlueTooth, 4x USB 3.0, mini-DisplayPort 1.2, HDMI 1.4b, čitač kartica, Full HD kamera, Bang & Olufsen zvučnici, dimenzije: 382,9x 247,5x 19,9 mm, masa: 2,1 kg, Windows 10 Home 64 bit

USTUPIO HP Brand Store (01) 65 23 177 www.hp.com

CIJENA 14 999 KN

ZA dizajn, odlične performanse, kvalitetan ekran osjetljiv na dodir, dodatne programabilne tipke, opremljenost, vrlo dobar zvuk

PROTIV cijena, izostanak najnovije Intelove platforme i procesora Skylake, smještaj svih priključaka sa stražnje strane, trajanje baterije

OCJENA 5/5

Slaven Pintarić


RELATED ARTICLES

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular