PočetnaMobyPrijenosniciAcer Swift 3 recenzija

Acer Swift 3 recenzija


Acerovi Swift prijenosnici su dostupni u četiri varijante: najbolji i najkvalitetniji Swift 7, osrednji Swift 5 te cjenovno i što se tiče performansi nešto slabiji Swift 3 i Swift 1. No bez obzira što Swift 3 spada pod jeftinije, ne dajte se prevariti. Ovaj ultrabook itekako ima što za ponuditi svojim kupcima.

Swift 3 uključuje mnoštvo stvari koje ovom ultra-tankom prijenosniku daju taj toliko potreban ”premium” štih. Za 5500 kuna moći ćete si priuštiti ultrabook tankog dizajna, malene mase, IPS zaslon i dvojezgreni Kaby Lake procesor.

 

acer_swift_3 dizajn

 

Acer Swift 3: Dizajn

Možda najsjajnija točka Acerovog Swift 3 prijenosnika jest njegovo aluminjsko tijelo. Iako nije uobičajeno na prijenosnicima ovako niske cijene vidjeti aluminijsko kućište, ovo je u stvari prvi put da smo imali prilike susresti se sa prijenosnikom koji sve svoje dijelove i komponente ima izrađene u cijelosti od aluminija. Ne trebamo niti reći da to Swift 3 laptopu odmah daje premium look i prednost u odnosu na mnoge uređaje iz njegove klase.

Razina fleksibilnosti je dosta dobra, kućište je bolje i kvalitetnije nego većina drugih koje ćete pronaći po ovoj cijeni i sve u svemu puno toga u pogledu kućišta je bolje nego kod mnogih sličnih ultrabook prijenosnika. Pant i zaslon se glatko podižu i spuštaju, što Swift 3 daje dojam lakog korištenja.

 

acer swift 3 recenzija

 

Mjere zaslona Swift 3 modela su 14 inča, no s obzirom da zaslon nije kao kod ostalih ultrabook uređaja od 14 inča, što znači da je Swift 3 po dimenzijama nešto veći od ostalih prijenosnika iz svoje klase. Kada govorimo o masi i debljini onda treba reći da Swift 3 ovdje briljira: 1.5 kilograma sa 17.95 mm je sasvim solidno, čak i u usporedbi sa Lenovo 510S koji nosi pridjev jednog od najtanjih ultrabook uređaja srednjeg razreda.

U pogledu spojivosti, Swift 3 je isto tako vrlo impresivan. USB 2.0, USB 3.0. USB-C i HDMI, čitač kartica te utor za mikrofon i slušalice su ono čime se Swift 3 može pohvaliti. Jedino što ćete trebati osigurati jest signal za bežičnu vezu, jer Swift 3 u sebi ima ugrađen Wi-Fi sa najnovijim quad-streal 802.11ac (Qualcomm QCA61x4A modem).

 

acer swift 3 tipkovnica

 

Reakcija tipki je poprilično dobra tako da korisnici ne bi trebali imati nikakvih problema kod brzog tipkanja. Još bolja stvar jest ta što je cijela tipkovnica osvijetljena pozadinskim osvjetljenjem. Iako pozadinsko osvjetljenje nema nekih dodatnih opcija, osim mogućnosti uključivanja i gašenja, no kada pogledate da uređaj ima pozadinsko osvjetljenje onda ćete vrlo brzo zaključiti da je samo to veliki bonus.

U pogledu dlanovnika Swift 3 isto tako daje sve od sebe. Iako se ne može baš natjecati s najboljima, aluminijski završeci za prste dopuštaju lako, brzi i štoviše ugodno korištenje i premda klik djeluje malo ”tvrdo” to neće predstavljati neki problem.

 

acer swift 3 zaslon

 

Acer Swift 3: Zaslon

Za ovaj novac koji ćete odvojiti za Swift 3 zaslon je sasvim u redu. To ne znači da se neke stvari ne mogu prigovoriti, pogotovo ako ste sitničavi, pogotovo iz razloga što na tržištu postoji mnoštvo prijenosnika sa boljim i kvalitetnijim zaslonima.

Uređaj ima Full-HD rezoluciju na IPS ploči, što u prijevodu znači da je prezentacija slike iz svakog kuta gledanja dobra i podjednako kvalitetna. Kao dodatak treba reći da mat završetak svako odbijanje svjetlosti drži podalje.

Sve u svemu radi se o uređaju dobrih performansi. S ovim uređajem dobiti ćete dosta  dobar omjer 1360:1, što se najviše može zahvaliti impresivno niskoj razini crne boje. No, maksimalna svjetlina je samo 243 nita, što je dovoljno za prosječnog korisnika (pogotovo ako uređaj često koristite u interijerima gdje je 150 nita sasvim dovoljno), no sve u svemu zaslon će imati malo problema u slučajevima visoke svjetline.

 

acer swift 3 test

 

Možete vidjeti na našim slikama da je zaslon malo mutan ako se uređaj nalazi u dobro osvijetljenoj prostoriji.

U pogledu reprodukcije boje, za casual korisnika one će biti sasvim OK. Gamma razina od 2.15 pokazuje da zaslon daje onu razinu boje kakva se za ovakve uređaje i očekuje, što znači da boje neće izgledati niti sivo niti isprano, niti čak pretjerano mračno. Mali prigovor ovdje ide predefiniranoj temperaturi koja je 7008K, što je opet odmak od idealnih i preporučenih 6500K. Iako je ovo nešto što se vrlo rijetko primjećuje, ipak zaslon može izgledati i djelovati za trunku ”hladnije/plavije” od ostalih zaslona iz istog razreda ultrabooka.

Prava Ahilova peta ovdje je sRGB prostor boja od samo 55.5%, što u konačnici rezultira pomalo mutnom paletom boja, koja iako dobra za casual korištenje, može upadati u oči korisnicima koji vole editirati video uratke ili fotografije.

Više-manje svi progovori se mogu izjednačiti sa 510S modelom, koji ipak daje 30-ak nita više, što ga čini boljim za korištenje u uvjetima visoke osvjetljenosti.

Swift 3 ima kameru koja može snimati u 30 fps-a i u kvaliteti od 720p, što je sve u svemu vrlo dobro za video-chatove i sve one Skype razgovore koje korisnici imaju u planu voditi. Iako kamera nije najveće kvalitete, ono što je bitno za spomenuti jest to da će lice korisnika biti vrlo vidljivo čak i kada je uređaj u dobro osvijetljenoj prostoriji.

Što se tiče zvučne kulise i preformansi zvuka, dva zvučnika koji su smješteni na donju stranu uređaja daju poprilično dobar stereo zvuk. No, imajte na umu da ćete za sve duge ‘zvučne sesije’ htjeti koristiti slušalice koje još bolje obavljaju zadaću.

 

acer swift 3 priključci

 

acer swift 3 cijena

 

Acer Swift 3: Performanse

Swift 3 je dostupan kroz nekoliko inačica i konfiguracija, od najjeftinije verzije koja košta 5579,00kn (NX.GKBEK.006) pa do onoga koji košta 6549,00kn (radi se o NX.GKBEK.005 modelu). Razlika između ove dvije inačice (kao i između svih drugih) jest razlika u drugačijim mogućnostima CPU-a, memorije i SSD kapaciteta, s time da svaki od pod-modela ima isti zaslon, aluminijsko kućište i istu tipkovnicu.

Nama je došao na stol model koji recenziramo, NX.GKBEK.005 koji je dostupan po cijeni od 6549,00kn. Radi se o uređaju koji ima Intelov Core i5-7200U procesor, 8 GB radne memorije i SSD od 256 GB. Postoji i skuplja inačica koja nudi Intelov i7-7500U procesor i to je to tako da ako trebate više ”konjskih snaga” onda ovaj uređaj nije za vas.

Kada gledamo performanse u cijelosti onda treba reći da ovaj model koji se recenzira daje sve u svemu OK performanse u svakom pogledu. Intelov i5-7200U je dovoljno snažan za sve ono što na njemu želi raditi casual korisnik. 8 GB radne memorije ‘surađuje’ vrlo dobro s procesorom, dok je SSD sa svojom brzinom zapisivanja i kopiranja od 484 MB/sec i 469 MB/sec i više nego pristojna.

Za sve one koji na ultrabooku žele raditi malo zahtjevnije stvari, kao što je editiranje videa, će nedvojbeno htjeti više snage, no ipak treba imati na umu da ovo nije uređaj za takve stvari. Za Full-HD editiranje je Intel i7 verzija koja naravno košta više, što opet neće biti problem za one koji su spremni izdvojiti više novca.

Postoji jedna boljka kada govorimo o svakodnevnom radu na ovom ultrabooku, a ona se odnosi na hlađenje. Ne radi se o tome da uređaj postane vruć u punom smislu te riječi, nakon dužeg korištenja. Stvar je u tome da je ipak nešto topliji nego neki drugi konkurentski uređaji iz istog razreda. To se najviše vidi kada je uređaj pod opterećenjem: ventilator se odmah ‘čuje’. Iako nije preglasan, njegov zvuk je itekako očit ako se nalazite u nekoj tišoj prostoriji.

 

Vijek trajanja baterije

Swift 3 uređaj pruža vrlo dobar vijek trajanja baterije. U našem standardnom Powermark testu baterija je trajala 7 sati i 54 minute, što je nešto manje od obećanih Acerovih 10 sati i što je nešto lošije od Lenovo Ideapad 510S modela. No, jednosatno gledanje Netflixa je bateriju spustilo za točno 10%, što bi značilo da bi baterija i mogla potrajati 10 sati, ako jedino što ćete raditi na njemu će biti gledanje videa.

 

acer swift 3 baterija

 

Trebam li kupiti Acer Swift3?

Za svoju cijenu Acer Swift 3 je zaista impresivan uređaj. Za ovu cijenu dobiti ćete vrlo dobar omjer dizajna, mogućnosti, performansi i vijeka trajanja baterije- nešto što bi rijetko koji uređaj mogao pružiti za istu cijenu. Postoji čak samo nekoliko uređaja koji su sličnih specifikacija, od kojih je najbliži Lenovo Ideapad 510S – uređaj koji donosi manje-više slične performanse, no ono s čime se niti Lenovo ne može nositi jest metalno kućište kojim se Swift 3 ponosi.

Treba reći da, iako je metalno kućište bonus, nije ipak riječ o besprijekornoj kvaliteti (i još uvijek nije tako blizu MacBookovog uređaja). Tako da iako izgleda lijepo, nisam siguran bi li ovaj uređaj trajao dulje od drugih uređaja koji koštaju slično, ali imaju plastično kućište.

Sa početnom cijenom od oko 5500,00 kn, metalnim kućištem, IPS zaslonom i sve u svemu dobrim performansama, Swift 3 je uređaj za koji se slobodno može reći da je određeni ”best buy”, i zbog dobrog omjera cijene i performansi dodjeljujemo našu preporuku.

Specifikacije testnog modela Acer Swift3 :

  • Procesor Intel Core i5-7200U 7. generacija (mobile) (3M cache, do 3.10 GHz)
  • Radna memorija računala 8GB DDR4, 2133 MHz, SODIMM
  • SSD disk 256GB
  • Grafički procesor Intel HD Graphics 620, memorija grafike dijeljena
  • Zaslon 14 inča (35.56 cm), Rezolucija 1920×1080 px (FHD, 16:9), LED Full HD
  • Operativni sustav Windows 10 Home, HR, 64-bit
  • Ugrađena web kamera
  • Priključci: 1x USB Type-C, 1x USB 3.0, 1x USB 2.0, 1x Audio in/out, 1x HDMI
  • Tipkovnica sa pozadinskim osvjetljenjem
  • Integriran čitač kartica SD
  • Baterija 48 Wh
  • Težina 1,55 kg

Ustupio: Links

Cijena: 6649,00kn

ZA:  Metalno kučište, pozadinsko osvjetljenje tipkovnice, dobre performanse, dobar omjer cijene i dobivenog

PROTIV:   Malo tamniji zaslon

Ocjena: 4/5

Piše: A.M.

 


RELATED ARTICLES

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular