PočetnaMobyPrijenosniciAcer Aspire VN7-592G recenzija

Acer Aspire VN7-592G recenzija


Aspire VN7-592G je moćan laptop za zabavu, tanji i lakši od većine drugih 15-inčnih laptopa. Izgleda odlično, kvaliteta izrade je vrlo dobra, kao i ekran, a hardver je brz i moćan. S druge strane medalje je kratko trajanje baterije i razočaravajuć sustav hlađenja. Sve u svemu, ovo može biti dobar izbor s obzirom na cijenu.

Ako tražite 15-inčni laptop za zabavu koji može obrađivati multimedijski sadržaj i neke igrice, velike su šanse da je Aspire VN7-592G na vašem popisu želja. Ako nije, trebao bi biti.

Ovaj novi model je nadogradnja jačih strana svog prethodnika iz Nitro serije. Zadržao je odličan izgled i kvalitetu izrade, ali je nadogradio procesor na Skylake arhitekturu, a grafiku na Nvidia-u 960M. Tipkovnica je blago redizajnirana, uz još nekoliko sitnica.

Acer Aspire VN7-592G

Acer Aspire VN7-592G: Dizajn

Novi Aspire V Nitro još uvijek ima plastično kućište, poklopac svojstvenu teksturu s gornje strane, a unutrašnjost je glatka. Ja sam ljubitelj takvog gumenog finiša koji ostavlja dobar osjećaj pod prstima i lako ga je držati. Međutim, pokazuje mrlje i otiske prstiju, pa će se potencijalni kupci malo mučiti s održavanjem čistoće.

Meni se, osobno, sviđa klasičan dizajn ovog notebooka. Pokazuje naznake kiča s kromiranom vrpcom na stražnjoj strani, koja je također plastična, no mogu živjet s tim. Aspire V Nitro logotip je ugraviran u tom elementu, dok je na touchpadu potpis Black Edition. Svrha svega toga je suptilno upozoriti da ovo nije običan laptop.

Estetiku na stranu, smatram da je Acer obavio vrlo dobar posao s cijelokupnom izradom, jer ovaj laptop ostavlja dojam visoke čvrstoće. Poklopac se može malo saviti, pa pripazite kod nošenja. Unutrašnjost, s druge strane, je imuna na savijanje, čak i pod jako velikim pritiskom. Šarke su vrlo dobro dizajnirane, jer su dovoljno mekane za podizanje poklopca jednom rukom, a opet dovoljno čvrste da stoji na mjestu.

Acer Aspire VN7-592G test

 

Obratimo malo pažnju na praktičnost. Svi utori se nalaze sa strane, no većina s desne strane, što ih čini naguranima. Pa ako planirate spajati mnogo vanjskih uređaja, kablovi će se petljati. Lijevi rub je puno čišći i volio bih da Acer prebaci neke utore na tu stranu.

Imamo samo tri USB utora, ali i jedan USB 3.1 Thunderbolt 3 utor. Korisnici će se većinom oslanjati na HDMI kod projekcije videozapisa, ali mogu koristiti i USB 3.1 s posebnim adapterom.

Acer Aspire VN7-592G performanse

 

Osim toga, htio bih spomenuti da je Aspire VN7-592G općenito tanji i lakši od većine ostalih 15-inčnih laptopa u kategoriji, sa svojim 2.3 centimetarskim kućištem koje teži oko 2.3kg. Tanko kućište vodi do niskog prednjeg ruba, koje neće vršiti pritisak na vaša zapešća, a veliki naslon za dlanove pomaže kod svakodnevnog korištenja.

Jedna promjena koju ćete teže primjetiti je redizajnirano dno, koje sada ima veće i bolje gume za grip i veće usisnike. Lako je vidljiva svjetlosna traka koju je Acer stavio između kromirane pozadine i crne unutrašnjosti. Ta raka je uvijek upaljena i ne može se ugasiti. Srećom nije previše svijetla, ali mi svejedno smeta kad gledam filmove u tamnom okruženju.

Acer Aspire VN7-592G cijena

 

Acer Aspire VN7-592G: Tipkovnica i touchpad

Acer je stavio vrlo dobru tipkovnicu u ovaj laptop, a ako se dobro sjećam, malo je nadograđena u odnosu na starije Nitro laptope. Ova sad ima malo tvrđe tipke i duži hod. Raspored nije baš savršen, jer su numerička tipkovnica i strelice malo zgurani, no to je čest slučaj kod 15-inčnih laptopa. Tipka za paljenje je integrirana kao gornja desna tipka i može se deaktivirati putem softvera.

Sve u svemu, tipkovnica je dobra, no trebalo mi je malo navikavanja. Smatram da je točka pritiska veoma plitka što je uzrokovalo velik broj pogrešaka u početku. Naviknuo sam se na činjenicu da moram pritiskati jače i vrlo brzo sam mogao pisati brzo bez mnogo grešaka.

Tipke imaju pozadinsko osvjetljenje u slučaju da želite pisati u mraku i ne postoji način za kontrolu jačine svjetla. Ili je upaljeno ili ugašeno. Crveno osvjetljenje možda neće biti po svačijem ukusu, ali su tipke vidljive bez obzira na to je li upaljeno. To je zato što je Acer ukomponirao bijela slova, a ne crvena, kao što to neki proizvođači rade.

Ispod tipkovnice se nalazi veliki touchpad s glatkom površinom i općenito zadovoljavajućim performansama. Gladak je, ali je i plastičan što bi moglo smetati nekima od vas. Bez obzira na to, dobro je prepoznavao kretnje prstiju, tapkanje.

 

Acer Aspire VN7-592G: Ekran

Završimo s metodama unosa i pređimo na ekran. Naša verzija je došla s već dobro poznatim LG LP156WF6-SPB1 1080p IPS zaslonom. To je zaslon sa preciznim bojama, oštrinom, širokim kutom gledanja i dubokim kontrastom.

Sve u svemu, ovdje su bitne brojke koje nam je pružio Spyder4 Elite senzor i pripadajući softver:

  • Panel HardwareID: LG LP156WF6-SPB1;
  • Pokrivenost: 100% sRGB, 98% NTSC, 100% AdobeRGB;
  • Izmjerena gamma: 2.2;
  • Maksimalna svjetlina u središtu ekrana: 198 cd/m2 on power;
  • Kontrast pri maksimalnoj svjetlini: 780:1;
  • White point: 6900 K;
  • Crna boja pri maksimalnoj svjetlini: 0.26 cd/m2;
  • Prosječna DeltaE: 1.52 bez kalibracije, 4.42 s kalibracijom .

 

Crni tonovi su duboki na ovom ekranu, a to je većinom zbog ograničene svjetline. Boje su prilično precizne po tvorničkim postavkama. Kada sve to zbrojimo, možemo doći do zaključka da je ovo dobar zaslon, koji je dobro usklađen s hardverom u ovom laptopu.

 

Acer Aspire VN7-592G: Hardver, performanse

Nego, što je s performansama? Pa, Aspire VN7 dolazi u mnogobrojnim verzijama, a ono koje mi testiramo je došlo s Core i5-icom 6300HQ, 8GB RAM-a, Nvidia 960M grafikom i hard diskom od 1Tb. Bolje verzije dolaze sa dvostrukom pohranom (SSD 128Gb za operacijski sustav i hard disk od 1Tb za ostale sadržaje). u kombinaciji sa Core i7 procesorom.

U računalu se nalaze dva memorijska utora, a M.2 i 2.5-inčni utori su lako dostupni. Međutim, teško je doći do hardvera, jer se laptop ne otvara straga nego odozgora. Morat ćete ukloniti sve vijke s donje strane, pa dignuti unutrašnjost, odspojit tipkovnicu, i tek tad ćete imati pristup utorima za pohranu. Što se tiče RAM-a, morat ćete ukloniti sustav hlađenja i sve vijke s matične ploče, jer se memorijski utori nalaze iza nje.

Naš testni model se pokazao responzivnim unatoč konfiguraciji na baznoj razini. SSD je definitvno pomogao, a 8GB RAM-a je bilo dovoljno za većinu zadataka. S lakoćom je svladavao svakodnevne zadatke poput surfanja internetom ili pregledavanja bilo kakvog medijskog sadržaja, uključujući i video klipove u HD rezoluciji. Ekran i moćno ozvučenje s 4 zvučnika je uvelike pomoglo kod cijelokupnog multimedijskog iskustva. I dok se bavi uobičajenim aktivnostima, laptop ostaje savršeno hladan i prilično tih, iako su dva unutarnja ventilatora stalno aktivna.

Moram napomenuti da s laptopom dolazi velika količina „bloatvera“, pa bi ste trebali ukloniti većinu Acerovog softvera i sve probne verzije aplikacija trećih strana.

Aspire VN7 je sposoban boriti se i sa zahtjevnijim poslovima, kao što su Adobe Premiere ili Eclipse, ali može pokretati i neke najnovije igre. Međutim, akustika i hlađenje pate u ovim situacijama. Više o tome kasnije.

Kad su u pitanju igre, držite na umu da je Nvidia GTX 960M jedva osrednja grafička kartica, to znači da ćete morati igrati u 1080p rezoluciji. Full HD ekran je, kao što sam već rekao, poprilično dobar.

 

Buka, toplina, povezivost, zvučnici i ostalo

U redu, vratimo se na spomenutu akustiku i hlađenje. Kod uobičajenih aktivnosti, laptop će biti hladan i tih. Ventilaori rade stalno, a mehanički tvrdi disk povećava cijelokupnu buku. No čak i tada je Aspire VN7 izrazito tih.

Pod većim opterećenjem, ventilatori proizvode najviše 45dB i unatoč tome, sustav hlađenja nije sposoban držati temperaturu u optimalnom rangu. Tanak profil je jednim djelom krivac za to, a unatoč Acerovom pokušaju povećavanja usisnika, određena mjesta na kućištu se griju i do 50 stupnjeva. To je slučaj dok igrate igrice ili obavljate zahtjevnije poslove koji opterećuju i procesor i grafiču karticu. Naslon za dlanove ostaje prilično hladan, ali sredina tipkovnice bude poprilično zagrijana.

Četiri zvučnika su prilično glasni i izbacuju dosta dobar zvuk, pa mogu pokriti buku ventilatora. Zahtjevniji korisnici će vjerovatno trebat koristiti slušalice ili spojit vanjske zvučnike.

Što se tiče povezivosti, imamo Wireless AC, Gigabit LAN i Bluetooth. WIFI radi dobro pogotovo ako niste daleko od rutera, Intelov 7265 čip je i više nego sposoban održavati vezu na maksimalnoj razini.

Trajanje baterije

U ovom Aceru se nalazi 50 Wh baterija, koja je poprilično velika s obzirom da je Aspire VN7 tanji i lakši od većine sličnih 15-inčnih laptopa. Moćan hardver i full HD zaslon utječu na bateriju, pa nemojte očekivati više od 5 sati na jednom punjenju, kao što možete vidjeti ispod (ekran je bio na 40% jačine).

 

Zaključak

Sve u svemu, Acer Aspire VN7 ima prikladnu cijenu, više-manje u rangu s konkurencijom. Povrh toga, potencijalni kupci će zapravo dobiti vrlo mnogo za svoj novac. Laptop je kvalitetno izrađen i dobro izgleda, dolazi s pristojnom tipkovnicom i zaslonom. Performanse nisu loše, a tanji je i lakši od konkurencije.

Acer Aspire VN7 je vrlo dobar laptop za zabavu, pa i gaming, ali se uz igranje zahtjevnih igrica može grijati, pa bih za takvu upotrebu preporučio kupnju produljenog jamstva.

Da skratimo, Acer Aspire VN7 je jedan od najboljih 15-inčnih laptopa za multimediju u svojoj klasi. Nije savršen, ali definitvno zaslužuje da ga se uzme u obzir. Samo se pobrinite da pazite na cijene koje dosta variraju i na to što nudi konkurencija kad budete čitali ovaj članak- i tako ćete odabrati najbolju opciju.

SPECIFIKACIJA: ACER Aspire VN7-592G, procesor: core i5 6300HQ, Skylake-H 2.3 GHz (up to 3.2 GHz), 8GB DDR4 RAM-a, HDD 1Tb, GeForce GTX 960M, 2Gb VRAM, 15.6″ LED FHD, Razlučivost zaslona 1920×1080, kamera, HDMI, USB 2.0 X1,USB 3.0 X2, Thunderbolt 3.1 x1, Linux

ZA: izrada, izgled (tanji i lakši od konkurencije), dobar ekran i tipkovnica, brze performanse, odlični zvučnici, relativno povoljna cijena

PROTIV: pregrijava se pod opterećenjem, prilično ga je teško nadograditi

Ustupio: Acer

Cijena: oko 7500kn za i5 verziju, 9200kn za i7 verziju

Ocijena: 4/5

Piše: A.P.


RELATED ARTICLES

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular