PočetnaMobyPametni telefoniXiaomi Mi Max recenzija

Xiaomi Mi Max recenzija


Postojalo je vrijeme kad ste često mogli vidjeti ljude kako nose 7-inčne tablete kao svoje glavne telefone. Iako je to izgledalo smiješno, tada je to bilo popularno i na tome možemo zahvaliti Samsungovim povoljnim Tab serijama. Prošle godine, svjedočili smo pokušaju Lenova priključenja trendu sa svojim Phab 2 Pro, a danas imamo Xiaomi koji ulazi u ovo tržište sa svojim modelom Mi Maxom.

 

Malo phableta su veliki kao Xiaomi Mi Max. Sa 6,44 inča ima i više nego dovoljno veliki zaslon da može posramiti druge phablete. U stvari, s obzirom na njegove dimenzije, Mi Max je sasvim blizu područja tableta, a kao takav služi za niz multitasking mogućnosti za korisnike koji su fokusirani na produktivnost.

 

Ovaj phablet, međutim, nije samo veliki, jer ga je Xiaomi prožeo brojnim zavidnim specifikacijama, a ono što je možda i najvažnije je dobra cijena.  Baš kao i Lenov proizvod, Mi Max se fokusira isključivo na potrošnju sadržaja (i nešto malo na stvaranje), kao što su videoigre, videozapisi, ili aplikacije. Zbog svojih značajki i specifikacija, Mi Max možemo smatrati jačim izdanjem Redmi Note 3, drugog veoma popularnog telefona. Dali je Xiaomi pogodio formulu s Mi Maxom?

 

mi max ekran

 

Xiaomi Mi Max: Dizajn

Nije potrebno znanje nuklearne fizike da bi ste izgradli smartfon s velikim ekranom, ali ono što čini dobre proizvođače je vještina balansiranja između veličine, težine i ergonomije mobitela. Mi Max ima 6.44-inčni full-HD ekran s Gorilla Glass 4 i njihovu Sunlight Display tehnologiju za bolji prikaz slike pri danjem svjetlu.

Nemojte se zavaravati, jer ekran je masivan, u usporedbi s njim čak i iPhone 6s Plus izgleda maleno. Ipak, Xiaomi se pokušava iskupiti za to rezanjem bočnih rubova i prostora iznad i ispod ekrana, te su ostavili samo apsolutno potrebne stvari. Prednje staklo je isto zaobljeno, pa uređaj nema nikakve oštre rubove.

Mi Max je poprilično tanak (7.5mm) i ima žljebaste rubove uz metalno tijelo. Tipke za glasnoću i paljenje uređaja su s desne strane i dobro rade, te imaju prilično dobru osjetljivost. Utori za SIM kartice je s lijeve strane. Možete imati ili dvije SIM kartice ili jednu SIM i jednu microSD karticu (do 128GB).

Mono zvučnik se nalazi na dnu, zajedno s Micro-USB portom, dok je utor za slušalice na vrhu. Metalna površina čini telefon prilično skliskim, pa bi bila dobra ideja staviti ga u gumenu navlaku.

Xiaomi Mi Max cijena
Unatoč dvije rešetke, MI Max ima samo mono zvučnik.

 

Na stražnjoj površini imamo glavnu kameru, dual-tone LED bljeskalicu i senzor otiska prsta. Metalni rub oko kamere samo malo strši, pa nismo imali nikakve probleme tijekom korištenja. Mi Max je zbog svoje veličine, očekivano težak telefon sa 203 grama, ali iskreno, to ni ne primijetite kad ga držite u ruci. Tipkanje jednom rukom je prilično teško jer morate balansirati uređajem u ruci.

mi max recenzija

 

Ovaj smartfon nije lako spremiti u džep. Ide u hlače još kako-tako, ali spremanje u džepove traperica zaboravite. Mi Max će sigurno privući mnogo pažnje, ne samo zbog njegovih dimenzija, nego i zato što izgleda skupo i kvalitetno.

 

Xiaomi Mi Max: Specifikacije i softver

Xiaomi Mi Max je pogonjen već provjerenim i dokazanim šesterojezgrenim Qualcommovim Snapdragonom 650 SoC sa taktom od respektabilnih 1,8 GHz. Dolazi sa 3 GB RAM-a, a postoje verzije sa 16Gb, 32Gb i 64Gb vlastite memorije, (proširivo do 128 GB preko microSD), što daje solidne performanse, kako u realnoj uporabi, tako i u benchmark testovima. Kompanija planira uskoro lansirati skuplju verziju koja će imati osmojezgrenim Snapdragon 652 SoC, s 4 GB-a i 128 GB memorije.

Zaslon je Full HD, sa rezolucijom od 1920×1080 i 342 ppi gustoćom piksela. Iako je oštar i jasan, najvažnije je da je svijetao čak i na postavljenih 50%. Ovaj trio elemenata čini da je zaslon pogodan za igranje igara, pregledavanja weba, kao i gledanje videa. Nadalje, tu je 4G/LTE povezivost koja postaje sve važnija značajka koju mobilni uređaji reklamiraju.

Druge specifikacije uključuju dual-band Wi-Fi b/g/n/ac, Bluetooth 4.1, GPS, USB OTG, 4G s VoLTE-om, i FM radijom. NFC nije prisutan.

Što se tiče softvera, Mi Max se pokreće na prilagođenoj verziji Androida Marshmallow prozvanoj MIUI 7 (testiranoj na v7.5.3.0), koja je slična onome što smo vidjeli na modelu Mi 5. Neke značajke Marshmallowa poput Now on Tap nisu dostupne, ali prema izvorima iz Xiaomija, radi se na tome da se i te značajke dodaju. U nadolazećim mjesecima telefon će biti nadograđen na MIUI 8.

mi max usporedba

 

Kako bi se olakšalo obavljanje jednostavnih radnji poput tipkanja, Mi Max dolazi s „jednoručnim načinom“ koji se može uključiti u postavkama uređaja, i smanjuje sadržaj ekrana na 4.5, 4 ili 3.5 inča. Ovo se može aktivirati i povlačenjem lijevo ili desno po tipkama,  kako bi se ekran smanjio ili vratio na normalnu veličinu.

Drugi dodatak nazvani ‘Izbornik za prečice’ ili ‘Quick ball’ omogućava vam postavljanje pet prečica za funkciju ili aplikaciju na lebdeću loptu na zaslonu, kojoj se može pristupiti s bilo kojeg mjesta, kao i početnog ekrana. Izgleda kao iPhoneov AssitiveTouch i može se postaviti bilo gdje duž ruba zaslona.

Možete je i spriječiti da se pojavljuje u određenim aplikacijama ako želite. To je praktični dodatak, posebice kod vraćanja natrag na neku stranicu ili na početni ekran, jer se ne morate mučiti s dosezanjem i pritiskanjem osnovnih tipka telefona.

Uređaj dolazi s uobičajenim preinstaliranim aplikacijama kao što su Security za provjeru korištenih podataka, čišćenje smeća itd., ima i veliki izbor tema. Mi Remote vam omogućava kontrolu infracrvenih uređaja u vašem domu.

 

Xiaomi Mi Max: Solidne performanse

Naš testni primjerak imao je prilično stabilan softver, pa nismo uočili nikakve zastoje i trzanja u radu. Operativni sustav glatko radi, kao i korištenje više aplikacija odjednom. Zvuk u slušalicama je malo tiši nego što bismo htjeli, ali kvaliteta zvuka je dobra.

Veličina telefona čini ga napornim za držanja kod dužih razgovora. Snapdragon 650 SoC nudi dovoljno snage za većinu aplikacija i igara. Pokazatelj igraćih performansi je zdravih 32 fps kod GFXbench i 16.786 bodova u 3DMark Ice Storm Unlimited testu.

mi max test

mi max benchmark

 

Xiaomi ima vlastiti music player koji odlično sortira glazbu. Uz program dolaze i neka zvučna poboljšanja i ekvilajzer. Kvaliteta zvuka je dobra kad glazbu slušate preko slušalica, ali mono zvučnik ne stvara kvalitetan zvuk kad je pojačan do kraja. Ono što zaista nedostaje je dobar par stereo zvučnika, budući da je Mi Max dizajniran za korištenje medijskih sadržaja.

Veliki ekran je odličan za gledanje videozapisa, i ovaj telefon podržava 4K video sadržaje. Slika je oštra, iako bi bojama dobro došlo malo ugađanja, jer se čine pomalo zasićenima kod uobičajenih postavki.

mi max kamera
16 Mp kamera solidne kvalitete

 

Što se tiče kamere, tu imamo senzor od 16 megapiksela na stražnjem dijelu telefona, koja je sposobna snimati u 4K video kvaliteti. 5-megapikselna kamera na prednjoj strani može snimiti video kvalitete do 720p. Stražnja kamera ima i automatski fokus s detekcijom faze (PDAF), koji dobro radi u gotovo svim vrstama osvjetljenja.

Pejzaži i makro fotografije na danjem svjetlu su veoma detaljni, ali aplikacija voli previše izoštriti predmete u fokusu, što stvara pomalo šiljaste rubove na fotografijama. Prednja kamera može napraviti pristojne selfije, u slučaju da je rasvjeta dobra.

mi max kamera test

mi max kamera test2

mi max kamera test3

 

 

Kvaliteta snimljenih videozapisa je dobra, čak i pri slabom svjetlu. Dostupni su i usporeni prikaz “slow motion” i “time lapse” način snimanja. Aplikacija kamere nudi različite načine snimanja, uključujući i ručni način koji vam dopušta prilagođavanje brzine rafalnog fotografiranja, ISO, balansa bijele boje i fokusa. Fokusiranje brzo radi, s veoma malim kašnjenjem zatvarača. Međutim, fotografiranje u unutrašnjosti i pri slabom svjetlu daje prosječne fotografije, što smo primijetili i kod Redmi Note 3.

Mi Max ima dobre performanse kod multitaskinga i prebacuje se između aplikacija brzo i sa lakoćom. Postoji samo jedan mali nedostatak jer se Mi Max malo zagrijava na poleđini, posebice iznad senzora otiska prsta. Kad smo već kod senzora, on također izvrsno radi i brzo otključava Mi Max.

 

Xiaomi Mi Max: Trajanje baterije

Mi Max se ponosi velikom baterijom od čak 4850 mAh, da budemo precizni, koja bez problema traje i do dva dana aktivnog korištenja. U našem ispitu s video petljom, uspjeli smo prikazivati video 21 sat i 11 minuta prije nego što se telefon sam isključio, što je odličan rezultat. Mi Max dolazi s 10W punjačem za brzo punjenje.

Jedna stvar koju ipak treba napomenuti je da kada je svjetlina zaslona na 100%, trajanje baterije se spušta ispod dva dana. Za kupce koji žele što rjeđe puniti mobitel, Mi Max je svakako vrijedan preporuke.

 

Zaključak

Sa sigurnošću možemo kazati kako je Mi Max još jedan solidan proizvod iz Xiaomijeve radionice, ali ovaj put cilja na specifično tržište s velikim ekranima. Postoji određena potražnja za telefonima s golemim zaslonima, i uz ovaj uređaj kupci dobivaju kvalitetnu ponudu.

Mi Max bi potencijalno mogao ponovno zainteresirati kupce za ovakvu vrstu phableta, jer je ovo u cjelosti dobro dizajnirani telefon. Njegova veličina je stvar ukusa, jer mnogi ljudi ionako ne koriste glasovne pozive baš često, ali s druge strane vole gledati filmove i čitati knjige. Uređaj poput ovog mogao bi eliminirati potrebu za posjedovanjem i telefona i tableta kod kuće, na putovanju ili odlasku na posao.

Telefon ima veoma kvalitetnu izradu, dobar zaslon, odličnu trajnost baterije s jednim punjenjem i više nego solidne performanse. Kvaliteta kamere nije najbolja i mi bismo zaista htjeli stereo zvučnike na ovom uređaju, za izvođenje medijskih sadržaja.

Xiaomi je ponudio Mi Max po cijeni od oko 2000 kuna. Kao takav, ovaj uređaj srednje klase korisnicima nudi nešto blizu flagship phableta sa nekoliko značajki manje. U pogledu isplativosti i same veličine, Mi Max je ipak poseban. Imajući to u vidu, veličina od 6,44 inča nije za svakoga, a samo oni koji konzumiraju mnogo sadržaja, kao i oni koji koriste multitasking će dobiti najviše od Mi Max.

Ovo nije lagani smartfon, ali ako vam se sviđa ideja o posjedovanju pametnog telefona veličine tableta, Mi Max vam je trenutno najbolji izbor u svom cjenovnom rangu.

Istaknute osobine

  • Mi Max ima 6.44-inčni full-HD zaslon s Gorilla 4 staklom
  • Mobitel dolazi s Snapdragonom 650, 3GB RAM-a, i 32GB memorije
  • Izrada je dobra, kao i trajnost baterije, ali kamera je prosječna

 

SPECIFIKACIJA Xiaomi Mi Max: Procesor: Qualcomm MSM8956 Snapdragon 650 Quad Core 1.40GHz & Dual Core 1.80GHz, GPU: Adreno 510, Zaslon: 6.44″ IPS 1920×1080 Gorilla Glass 4, Memorija: 3GB, 32GB, microSD do 128GB, 4G, WiFi, Infrared, Bluetooth 4.2, microUSB 2.0,  Baterija: Li-Ion 4850mAh, OS: Android 6.0, dual sim, kamera: stražnja 16MP f/2.0, prednja: 5MP, geo-tagging, touch focus, face detection, panorama, HDR video: 2160p @ 30fps, fingerprint, accelerometer, gyro, proximity, compass, Dimenzije: 173.1 x 7.5 x 88.3mm, Težina: 203g.

 

ZA: Jednostavan i čist dizajn, baterija, zaslon, solidne performanse, cijena: dobar omjer uloženo dobiveno cijena

PROTIV: Veličina od 6,44 inča nekima može biti pre glomazna, prosječna kamera, mono zvučnik

Piše: A.P.


RELATED ARTICLES

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular