PočetnaMobyPametni telefoniUmi Z – jedan od prvih smartfona sa Helio X27 procesorom

Umi Z – jedan od prvih smartfona sa Helio X27 procesorom


Umi Plus E je bio prvi pametni telefon koji je u sebi imao ugrađen (tada) najnoviji Helio P20 procesor. Da kineska tvrtka velike nade polaže u svoj novi Umi Z jasno pokazuje činjenica kako je Umi Z jedan od prvih mobitela sa novim Helio X27 procesorom koji ima 10 jezgri.

Ovo je očiti znak kako će ova godina, barem što se pametnih telefona i tehnoloških postignuća u vezi njih tiče, biti jako zanimljiva. U nastavku ćemo proanalizirati što je to po čemu je novi Umi Z poseban mobitel i što je to po čemu se ovaj kineski div ističe iznad ostalih.

 

Umi Z: Fenomenalni MediaTekov procesor od deset jezgri

Da, napokon možemo imati mobitel sa čak deset jezgri. Je li to previše ili je sasvim dovoljno, ovisi o korisniku i njegovim potrebama, no čak i oni najzahtjevniji će se morati složiti kako je procesor od deset jezgri (kakav je novi Helio X27) i više nego dovoljan za rad i za sve što mobitel na sebi treba pokretati.

MediaTekov Cortex A-72 Helio X27 procesor sa radnim taktom na čak 2.6 GHz znači da je bilo koji mobitel koji ovakav procesor ima u sebi zvijer od uređaja, što Umi Z definitivno jest.

 

 

Što je ono što čini ovaj procesor najkvalitetnijim i najboljim na tržištu i zbog čega svaki mobitel koji ga ima je i sam po sebi vrlo kvalitetan? Kao prvo, Helio X27, iako ima deset jezgri, zahvaljujući MediaTekovim najnovijim postignućima na polju tehnike troši manje struje nego što je to slučaj kod drugih procesora, ponajviše kod onih osmojezgrenih.

Prema najnovijim istraživanjima i najavama od strane MediaTeka, čini se kako će najnoviji Helio X27 trošiti čak i do 30% struje. To u prijevodu znači da ćemo odsad moći uživati u radu duže (30% vremena duže).

umi z performanse

 

Naravno, sama brzina procesora se neće ‘na prvi pogled’ vidjeti kod običnog korištenja. Ono gdje se brzina, snaga i moć procesora najviše i najlakše mogu vidjeti jest kod rada sa aplikacijama koje su zahtjevne i koje od vašeg mobitela zahtijevaju određen ‘trud’ u samome radu.

Bilo da je riječ o igranju igara, gledanju filmova, serija ili videoa u Full HD-u, Helio X27 će to moći odrađivati bez ikakvih problema. Štoviše, zahvaljujući smanjenoj potrošnji i činjenici da se radi o procesoru sa deset jezgri, ostat će nam još više prostora za multitasking.

Sam procesor se sastoji od dvije ARM Cortex A-72, četiri ARM Cortex A-53 te još četiri ARM Cortex A-53 jezgre. Osim toga, Helio X27 koristi i Pilot 3.0 heterogensku tehnologiju obrađivanja podataka, čime se iskoristivost jezgri dodatno povećava, što je naravno još vidljivije prilikom rada ‘više zahtjevnih stvari odjednom’.

Procesor ima dva načina rada: regularan i turbo mod. Regularan mod je predefinirani mod rada, pri kojemu rade četiri od deset jezgri koje rade na 2.0 GHz. Na ovaj način ušteda struje je još veća, a osim toga ovim načinom se želio postići dobar omjer ponuđenih radnih mogućnosti i povećane uštede.

Turbo mod je za sve one ‘turbo’ korisnike, odnosno za sve one koji žele izvući maksimum iz svog Umija Z. S turbo modom procesor Umija Z rade na ‘maksimumu’ jer se ovim modom omogućuje i rad dodatnih A-72 jezgri.

umi z ekran

 

Umi Z: Procesor + grafika = čarolija prikaza

Umi Z ne bi bio to što jest (a radi se o pametnom telefonu izuzetnih performansi i zaista niske cijene) da uz zaista odličan procesor nema i grafičku karticu koja može prikazivati ono što joj procesor šalje. Dečki iz firme su se zaista potrudili da njihovi korisnici, nakon što kupe Umi Z odu zadovoljni svojim domovima.

Ovaj mobitel jednostavno ima toliko dobrih strana i toliko toga što kupca jednostavno ‘poziva’ da ga kupi da bi bilo grijeh ne reći nešto o njima. Prva na redu (odmah nakon Helio X27-ice) je grafička kartica Mali T-880 sa radnim taktom od 875 MHz, što ovu grafičku u kombinaciji sa Helio X27 čini mobitelom, čije grafičke mogućnosti prelaze granice stvarnosti.

umi z benchmark
Na Benchmark testu dobio je odličnih 1761 bodova za single core i 4117 bodova za multi core

 

Prema nekim izračunima, cjelokupna performansa grafičke kartice je za oko 80% bolja od Helio X20 procesora. Četiri jezgre, 875 MHz radnog takta i činjenica da je ova grafa za osamdesetak posto jača od Helio X20 procesora znači da će Umi Z bez ikakvih problema na najvećim detaljima moći vrtjeti i najzahtjevnije 3D igre, kao što su Real Racing 3, NBA 2K17 ili Asphalt Xtreme.

umi z test2umi z test1

 

Sam zaslon (radi se o IGZO zaslonu) uređaja je od 5.5 inča, dok je Full HD rezolucija mobitela 1920x1080p sa gustočom pixela od 441 PPI. Iako je zaslon možda nekima prevelik, treba imati na umu ostale tehničke značajke Umija Z (kao što su procesor i grafička kartica)- sa manjim zaslonom teško da bi se mogle ovako dobro i precizno prikazati sve grafičke mogućnosti koje Umi Z pruža.

 

 

Umi Z: 4 GB LPDDR3 radne memorije koja jamči visoke performanse

Novi Umi Z ima u sebi ugrađenu i novu radnu memoriju i to niti jednu drugu nego Samsungovu memoriju od 4 GB LPDDR3. Ova memorija je čak 30 posto bolja i osigurava 20% uštedu struje u odnosu na proteklu LPDDR2 radnu memoriju.

Radi se o 20-nanometarskoj tehnologiji proizvodnje procesora, zahvaljujući kojoj radna memorija na Umiju Z ima sposobnost prebacivanja podatke brzinom do čak 2,133 megabita po sekundi i to po jednom pinu, što je u usporedbi sa 800 Mbps-a LPDDR2 radne memorije više nego dvostruko. 30% poboljšanje u performansama i 20% manja ušteda struje znači da ćete na Umiju moći gledati filmove u Full HD kvaliteti, igrati zahtjevne videoigre i u isto vrijeme ćete moći skidati što god poželite bez straha od eventualnog udara na performanse.

umi z kamera
Ugrađena je 13MP Samsung kamera za četverostrukom LED bljeskalicom

 

Umi Z: Sada obje kamere imaju LED bljeskalicu i 13MP

Da, na Umiju Z obje kamere imaju svoje vlastite LED bljeskalice. Uz to, obje kamere su od 13 megapixela, što znači da će kvaliteta svega što fotografirate (posebice u uvjetima normalne ili visoke osvjetljenosti) biti vrhunske kvalitete.

Prednja kamera nas je posebno zaintrigirala jer je kod većine mobitela slučaj takav da se prednjoj kameri ne posvećuje dovoljno pažnje, barem se tako čini. Dok je veliki trud usmjeren na kvalitetu stražnje kamere, prednja je nekako zapostavljena. No to nije slučaj ovdje. Prednja kamera na Umiju Z ima Samsungov S5K3L8 senzor, što znači da ćete i prednjom kamerom kreirati fotografije koje će izgledati izvrsno.

Osim toga, prednja kamera na Umiju Z ima i selfi Softlight, kojim se stvara dodatni svjetlosni efekt (sličan onome kakav ćemo pronaći u profesionalnom photo studiju). Zahvaljujući ovom svjetlosnom efektu stvara se ‘meki’ oblik fotografije (opet sličan onome kakav se kreira za vrijeme fotografiranja supermodela).

Recimo nešto i o primarnoj kameri. Stražnja kamera Umija Z, također Samsungova, sada ima ‘Hybrid Focus’ tehnologiju izoštravanja i fokusiranja slike pri fotografiranju. To znači da primarna kamera ima laserski fokus, poboljšano mjerenje dubine i kontrasta. Osim toga tu je i PDAF fokus (isti onaj koji se može naći i u DSLR-ovima), zahvaljujući kojemu je okidač tako brz da je fotografiranje brže od samog treptaja okom.

umi z dizajn

 

Umi Z: Unibody dizajn

Da novinama koje Umi nudi nema kraja pokazuje i novi unibody dizajn kakav je prisutan kod Umija Z. Da je novi unibody dizajn baš ono što se tražilo pokazuje i sam izgled mobitela: a Umi Z izgleda otmjeno, zaobljeno, jednom riječju prekrasno.

Jednom rečenicom rečeno: mobitel koji će svakome vlasniku dati dodatni ‘fancy’ look. Osim toga, tijelo mobitela je izrađeno od metala, a dolazi u dvije boje: u sivoj i kombinaciji zlatne i boje šampanjca. Osim što izgleda apsolutno stilizirano i zaobljeno, Umi Z jako dobro leži u ruci. Već je poznato to kako je svaki Umi uređaj rađen od posebne legure aluminija.

Slično je i kod Z verzije. Dodatna poboljšanja se ogledaju i u činjenici kako je prednja kamera zaštićena dijelom koji je od nehrđajućeg čelika, a prekrivena pojačanom staklenom podlogom za još veću zaštitu.

UMi Z USB tip C priključak
UMi Z dolazi sa USB tip C priključkom

 

Umi Z: Baterija i Android OS

Za kraj treba nešto reći i o bateriji. Ono što je svakako dobra stvar u vezi Umija Z jest ta što se u njemu nalazi baterija od 3780 mAh, koja ima Quick Charge mogućnost (mogućnost brzog punjenja), zahvaljujući kojoj se mobitel može od 0 do 100% napuniti za nešto više od sat i pol.

Ovo znači kako će baterija na Umiju Z biti sasvim dovoljna za cjelodnevni rad bez potrebe ‘dopunjavanja’, osim u slučaju rada na ‘maksimumu’, čime naravno potrošnja struje ipak postaje puno veća.

Što se tiče operativnog sustava na Umiju Z se nalazi Androidov Marshmallow 6.0.1 (prisutna je i mogućnost nadogradnje na Androidov Nougat 7.0), koji je još uvijek najnoviji Androidov operativni sustav dostupan na tržištu.

Za sam kraj treba reći kako je Umi Z dostupan na GearBestu te da je dostupan po promotivnoj cijeni od 240$ ovdje, a redovna cijena je oko 280$ ovdje, što je u usporedbi s onime što ovaj mobitel nudi zaista povoljno. Možete ga kupiti i najihovoj oficialnoj web stranici po cijeni od 280$ ovdje.

Bilo kako bilo, dečki iz Umija su nam još jednom pokazali kako kvalitetno ne mora biti uvijek i ekstremno skupo. A Umi Z definitivno jest kvalitetan i dobar mobitel koji će oduševiti svakog vlasnika.

SPECIFIKACIJE: CPU MT6797X/Helio X27, 64-bit Deca-Core 2.6 GHz Cortex A72, GPU Mali T880MP, OS Android 6.0, RAM 4GB, ROM 32GB, proširivo do 256Gb preko SD kartice, Zaslon IPS LCD 5.5 inča, Curved Glass, 1920×1080 pix,  Kamere: prednja 13Mp, stražnja 13Mp Samsung S5K3L8. Autofocus, Zvučnici i kirofon, Baterija 3780mAh, čitač otisaka prstiju, dimenzije: 76 x 156.1 x 8.2 mm, težina 175gr.

CIJENA: od 240-300$

ZA: Kvaliteta izrade, Visoko kvalitetni zaslon s velikim kontrastom, Velika količina memorije,  Visoka kvaliteta zvuka preko slušalica, Cijena (odličan omjer dobiveno / uloženo), USB tip C port

PROTIV: Ništa posebno

Ocjena: 4/5

Piše: I.H.


RELATED ARTICLES

2 Komentari

  1. Strava review. Grafika čije mogućnosti “prelaze granice stvarnosti”. To je jedva osrednji graficki čip, slicnih performansi kao grafika u Snapdragon 650 – koji je mid range procesor iz 2016, i kojem je grafika losija strana. Procesor fantastican jer ima 10 jezgri? Od tih 10 jedino 2 valjaju..ostalih 8 A53 jezgri su naprosto spore jezgre cija je korist tek to da stede bateriju, uglavnom ce sve zahtjevnije obaviti dvije A72 jezgre. X27 se nemoze po performansama mjeriti npr. sa 4-jezgrenim Snapdragon 821. Onda slika sa benchmarkom di se brzina komparira sa 7-8 godina starim mobitelima (Optimus 2X je izasao 2010 godine!!). Očajno “novinarstvo” nikakve informativne vrijednosti za citatelja kao pokusaj da zaradite na linku gdje nudite prodaju mobitela (pretpostavljam affiliate marketing). Samo jedan problem..neće vam nitko čitat ovakav portal.

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular