PočetnaMobyPametni telefoniSamsung Galaxy J3 (2016) recenzija – As iz rukava kojeg želite imati

Samsung Galaxy J3 (2016) recenzija – As iz rukava kojeg želite imati


Iako smo već ‘dobrano’ zagazili u 2017. godinu, godinu u kojoj nas čeka još puno pozitivnih iznenađenja, što iz Samsungove ‘kuhinje’, što iz svijeta mobitela uopće, valja se sjetiti i onoga dobroga što je bilo u prošloj godini i na taj način napraviti svojevrsnu retrospektivu.

Samsung već nekoliko godina radi mobitele pod različitim podnaslovima ili ‘slovima’, kao što su ‘A, ‘J’ i naravno ‘S’ serija. Svaka serija je dobra na svoj način i za svaku seriju se može reći da je prikladna za određene  korisnike. Ovdje ćemo recenzirati Samsung Galaxy J3 iz 2016. godine i to iz više razloga, a najviše iz tog razloga što se radi o jednom zaista kvalitetnom pametnom telefonu koji će zadovoljiti velik broj korisnika, pogotovo onih koji traže savršen omjer tehnologije i dizajna.

Pa krenimo.

Samsung Galaxy J3 (2016)

 

Samsung Galaxy J3 (2016): Dizajn

Jedna od definitivno najboljih stvari na Galaxy J3 (2016) uređaju je njegov dizajn. Iako je kućište izrađeno od plastike, ono daje dojam kao da se radi o metalnom kućištu i to pogotvo zbog srebrne boje obruba mobitela zbog kojega će vaš Galaxy J3 na malo većoj udaljenosti izgledati kao da je od metala.

No, činjenica da je kućište rađeno od plastike nimalo ne umanjuje njegov dizajnerski smisao kojega je Samsung ‘utkao’ u ovaj uređaj; mobitel ugodno leži u ruci, tipkanje je brzo i jednostavno, no o tome nešto kasnije. Ono što bih isto tako htio istaknuti jest da kućište nije niti grubo niti previše glatko, kao niti rubovi, što znači da će rijetko kada dolaziti do onog efekta da mobitel ‘sam od sebe’ isklizne iz ruke i padne na pod ili beton.

Samsung Galaxy J3 (2016) performanse

 

Samsung Galaxy J3 dizajnom također podsjeća na svog snažnijeg rođaka Samsung Galaxy S6, što se najviše vidi po prednjoj strani uređaja i po zaobljenim dijelovima ekrana. Ako ste mislili da će zaštitna folija ili staklo možda teže prionuti i zalijepiti se na staklo, ne morate se brinuti. Iako su rubovi zaslona zaobljeni, rub kućišta je djelić milimetra iznad zaslona što će garantirati da se zaštita stavi onako kako treba biti i da se nikakvi mjehurići zraka ne mogu pojaviti između zaštitne opne i zaslona uređaja.

Prednja strana je rezervirana za klasičnu ‘Home’ tipku, i još dvije touch tipke: jedna je za minimiziranje dok je druga klasična tipka za povratak na prošli izbornik. Za ‘Home’ tipku treba reći da je malo ‘tvrđa’ za korištenje, što je u neku ruku i dobra stvar jer vam se neće događati da nekim slučajem na putu prema tipki za vraćanje u prošli izbornik, pritisnete ‘Home’ tipku.

Na gornjoj strani nalazi se Samsungov natpis kao i slušalica, dok se desno od nje nazire selfie kamera. Mobitel se uključuje pritiskom i kratkim držanjem tipke koja se nalazi na desnoj strani, dok je na lijevoj strani tipka za pojačavanje i stišavanje.

Na gornjoj strani se nalazi poznati 3.5-milimetarski utor za slušalice, dok je na donjoj strani micro USB utor. Stražnja strana mobitela rezervirana je za primarnu kameru od 8 megapixela, koja se još uvijek malo ‘ističe’ u odnosu na kućište uređaja. Iako se ističe manje nego što je to bio slučaj na prošlom modelu, kamera je još uvijek malo ‘vani’.

 

Samsung Galaxy J3 (2016) zaslon

Samsung Galaxy J3 (2016): Super AMOLED zaslon

Kada govorimo o zaslonima nemoguće je ne spomenuti super-kvalitetne zaslone koje Samsung obično stavlja na svoje skuplje uređaje. Radi se o AMOLED i Super AMOLED zaslonima koje obično možemo vidjeti na Galaxy S ili A5/A7 uređajima. No ono što je pomalo iznenađujuće jest činjenica kako je Samsung na J3 (2016) odlučio isto tako ugraditi Super AMOLED zaslon.

Ovo je naravno super vijest za korisnike, pogotovo za one kojima se baš i ‘ne kupuju’ Galaxy iz S serije. Super AMOLED zaslon jamči vrhunsku kvalitetu, oštrinu i jasnoću slike. Za to je naravno zaslužno i to što J3 (2016) ima 5-inčni zaslon, sa 720p rezolucijom slike i gustoćom točkica od 294 ppi-ja. Za odličnu zaštitu zaslona od ogrebotina i manjih oštećenja pobrinula se Asahi Dragontrail zaštita.

 

Samsung Galaxy J3 (2016): Performanse i OS

Kada govorimo o performansama Samsung Galaxy J3 (2016) prva stvar koju treba imati na umu jest da se radi o J3 uređaju, što u prijevodu znači da je ovaj uređaj po snazi i performansama uopće ispod J5 i J7 uređaja.

To ne znači da je mobitel slab i neadekvatan što se tiče snage i performansi, već znači da se radi o mobitelu koji je idealan za svakodnevne aktivnosti, kao što je surfanje internetom, povremeno igranje igara kao što je Candy Crush Saga ili pak rad sa drugim sličnim- manje zahtjevnim aplikacijama.

Isto tako treba naglasiti da postoji nekoliko verzija Samsung Galaxy J3 (2016) mobitela i da ovisno o tome o kojem se modelu radi, mobitel dolazi sa drugačijim komponentama. Uređaj koji ću ja recenzirati ima Cortex-A7 četverojezgreni procesor sa radnim taktom na 1.5 GHz i grafičkom karticom Mali-400. Mobitel isto tako ima 1.5 GB radne memorije.

Samsung Galaxy J3 (2016) test

 

Naravno, iako nije ‘cijela’ memorija dostupna korisnicima, onih 830-ak dostupnih megabajta koji su dostupni biti će sasvim dovoljno za rad. Aplikacije za komunikaciju kao što su Viber, Skype, Facebook te preglednici kao što su UC Browser i Google Chrome (koji je već pred-instaliran na uređaj, baš kao i još neki programi) rade normalno i fluentno, bilo da se radi o običnom surfanju ili pak gledanju kakvog videoa sa You Tubea.

Kao što sam već rekao, mobitel dolazi sa nekim već pred-instaliranim aplikacijama, kao što su Chrome, You Tube te Microsoft Office alatima, što je odlična stvar i plus, jer nikada nije na odmet imati besplatno instaliranu inačicu Microsoft Officea i/ili Adobe Readera.

U pogledu memorije za pohranu podataka, Galaxy J3 iz 2016. godine dolazi sa 8 GB, što je proširivo microSD karticama do 256 GB. Početnih 8 gigabajta nekim korisnicima će možda biti premalo, no dobra stvar jest da je memorija proširiva do čak 256 GB što bi trebalo zadovoljiti sve korisnike željne prostranog prostora.

Ono što je kod Samsunga malo čudno, pogotovo kod ‘A’ i ‘J’ serije jest svojevrsno ‘kašnjenje’ u pogledu operativnih sustava. Isti slučaj je i kod Galaxy J3 (2016). Mobitel ima Android Lollipop 5.1, bez mogućnosti nadogradnje na Marshmallow 6.0, što me moram priznati razočaralo. Ipak, što je – tu je.

Samsungov UI funkcionira vrlo dobro, a Samsung Apps će vas odvesti u kratki vodič u pogledu toga koje aplikacije i/ili igre su najprikladnije za vaš uređaj. Jedna od takvih aplikacija jest Samsungov Pametni upravitelj.

Pokretanjem ove aplikacije dobit ćete pristup na četiri opcije, od kojih je jedna skener operativnog sustava od mogućih neželjenih stvarčica, druga je pokazatelj raspoloživosti baterije, treća je rezervirana za pokazatelj slobodne memorije dok četvrta pokazuje dostupnu količinu radne memorije. Klikom na opciju ‘Očisti sve’, aplikacija će očistit vaš mobitel u pogledu oslobađanja dodatnih megabajta radne memorije.

Samsung Galaxy J3 (2016) kamera

 

Samsung Galaxy J3 (2016): Baterija i kamere

Baterija je kao takva, savršeno prikladna za ovaj uređaj. Pomična baterija od 2600 mAh potrajati će vam oko dva dana ako ne koristite mobitel za često pregledavanje interneta ili neki drugi jednako ili zahtjevniji zadatak. Za povećanu dugotrajnost baterije pobrinula se i štednja baterije koji J3 (2016) ima.

Odabirom na ‘običnu’ uštedu, vijek baterije se djelomično povećava, dok odabirom na ekstremnu uštedu mobitel gasi one aplikacije za koje operativni sustav smatra da trenutno nisu potrebne za rad ili da troše previše energije. Ovim načinom se značajno povećava dugotrajnost baterije.

Kamere su oduvijek bile još jedna stavka po kojoj su se isticali Samsungovi pametni telefoni. J3 (2016) nije iznimka. Primarna kamera od 8 MP ima autofokus i LED bljeskalicu te otvor blende f/2.2, dok je selfie kamera od 5 MP, također sa otvorom blende f/2.2 te LED bljeskalicom i autofokusom.

Ono što je mene posebno razveselilo kod ovog mobitela u pogledu kamere jest vrlo brz okidač; slikanje fotografija ide iznimno- ‘brzo’, a zahvaljujuči jednostavnom korisničkom sučelju, možete brzo i lagano odabirati nekoliko načina snimanja i slikanja, kvalitetu fotografija i slično.

 

Samsung Galaxy J3 (2016) As kojeg ćete željeti imati!

Za kraj bih htio reći neke stvari u vezi Samsung Galaxy J3 iz 2016. godine. Kao prvo, radi se o uređaju koji u sebi gotovo savršeno objedinjava genijalnost Samsungovog dizajna, kvalitete zaslona i kamere te performansi. Sve ovo zajedno čini da Galaxy J3 (2016) bude uređaj koji je po performansama i kvaliteti na ‘medium’ razini.

Ako ste korisnik koji želi imati mobitel lijepog dizajna, osrednje brzine, dobre kamere i vrhunskog prikaza slike, a ne smeta vam što je mobitel iz 2016. godine – ovaj uređaj je idealan za vas. Kroz različite HT Mobile tarife mobitel je moguće kupiti po zaista povoljnoj cijeni, što znači da za malenu svotu novca i vi možete biti vlasnik kvalitenog Samsung Galaxy uređaja.

Cijena: 1300kn

Specifikacija:

  • Dimenzije: 142.3 x 71 x 7.9 mm, 138g
  • Zaslon: Super AMOLED, 5-inčni sa rezolucijom od 720p i gustoćom točkica od 294 ppi i Asahi Dragontrail zaštitom
  • Operativni sustav: Android Lollipop 5.1.1
  • Procesor i grafička kartica: Spreadtrum SC9830, četverojezgreni Cortex-A7 na 1.5 GHz, Mali-400
  • Unutarnja memorija za pohranu: 8 GB plus microSD do 256 GB
  • Radna memorija uređaja: 1.5 GB
  • Načini spajanja: 2G, 3G, 4G (LTE), A-GPS, GLONASS/BDS, microUSB 2.0, USB On-The-Go
  • Kamere: Primarna- 8 MP, f/2.2, autofokus, LED bljeskalica, sekundarna- 5 MP, f/2.2, autofokus, LED bljeskalica
  • Baterija: pomična, 2600 mAh

 

Piše: I.H.

 


RELATED ARTICLES

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular