PočetnaMobyPametni telefoniRazer Phone: Prvi pravi ''gamerski'' pametni telefon

Razer Phone: Prvi pravi ”gamerski” pametni telefon


Koristite li i vi vaš pametni telefon za igranje igara? Neki će reći da koriste, dok će drugi odgovoriti kako pametni telefoni jednostavno nisu prikladni za igranje igara na onakav način kako to već funkcionira preko konzola ili osobnih računala. No, po svemu sudeći i to se promijenilo.

Na tržištu je odnedavno dostupan Razerov pametni telefon koji se zove Razer Phone, telefon čija je prvenstvena namjena igranje igara iliti gaming. Što je ono što nam je Razer pametni telefon sve donio te zbog čega sve je ovaj uređaj broj 1 u pogledu gamerskih pametnih telefona – pročitajte u nastavku.

 

Razer phone recenzija

Razer Phone: Dizajn i kvaliteta materijala

Neki od korisnika će možda reći kako u pogledu dizajna Razerov Phone djeluje pomalo ”oldtimerski”. To je i točno, barem djelomično jer i izdaleka i izbliza Razerov Phone izgleda poprilično ”ciglasto” i kockasto. Znači ako želite kupiti pametni telefon čiji će glavni (ili jedan od glavnih) aduta biti izgled i dizajn, zaobiđite Razer. Njegov dizajn je osmišljen samo da ostvari svoju svrhu, odnosno da ono što se nalazi unutra bude zaštićeno na najbolji mogući način.

Zhavaljujući ”koskastosti” Razerov uređaj tako može i stajati ako ga postavimo na bilo gornju ili donju stranu. Izdaleka čak i uređaj pomalo podsjeća na Sonyjev Xperia XZ Premium, s time da je Razer ipak stabilniji i dizajniran na kompaktniji način.

Dizajn je možda ”tako-tako” ali zato materijal od kojeg je uređaj izrađen zadovoljava. Aluminijsko kućište je dovoljno, čak i više nego dovoljno čvrsto i kompaktno tako da će Razer izdržati bez ikakvih problema bilo kakve manje ili malo veće udare ili udarce kao i padove. Ipak, sigurnosti radi- nemojte namjerno šutati mobitel i na taj način isprobavati njegovu izdržljivost.

 

Razer phone zaslon

Razer Phone: Zaslon i prikaz slike

Prvi 120Hz smartphone gaming zaslon na svijetu, 5.7-inčni LCD IGZO QHD (1440 x 2560)

Gameri imaju vrlo osjetljive oči i to je ono što pravi dizajner i proizvođač itekako zna i na što pazi. Ako prikaz slike ne reagira u djeliću minisekunde ili ako pak ne pokazuje broj fps-a veći od 60, vrlo veliki broj gamera će se žaliti i prigovarati će kako uređaj ”šteka” i kako slika ”ne valja”.

Da, prošlo je puno vremena otkako je 30 fps-a bio neki standard. Iako neka istraživanja kažu kako ljudsko oko može percipirati samo 60 fps-a, to nas nije spriječilo u tome da postajemo sve razmaženiji i da očekujemo od naših gadgeta (u ovom slučaju pametnih telefona) da nadilaze tih 60 fps-a. Razer je toga itekako svjestan i bio je tog svjestan kada je krenuo u osmišljavanje i dizajniranje svog gamerskog pametnog telefona.

Razer phone igranje

Iz tog razloga Razerov Phone na sebi ima prikaz sa SHARP-ovog IGZO monitora, istog monitora čija se tehnologija već koristi na nekim Razerovim prijenosnicima čiji je svakako najveći forte 120 fps-a. Prednost ili ne, ali po svemu sudeći to će biti nešto što će zadovoljiti i one skromnijeg ukusa po pitanju fps-a, ali i svakako onih koji teže 100 fps-a ili više.

 

Razer Phone: Softverska obilježja

Kada govorimo o programu ili o programima onda treba reći to da se Razer u potpunosti odlučio osloniti na Android. Razloga za to ima jako puno naravno, s time da su neki razlozi i to što su recimo Tom Moss i Mike Chan, Razerovi stručnjaci iz tima developera bili bivši zaposlenici Googlea i samim time su jako dobro upoznati s radom i funkcioniranjem Android OS-a.

razer phone game booster
Aplikacija Game Booster omogućuje vam fino podešavanje igranja

S ovime rečeno, Razerov telefon bi na sebi svoje korisnike trebao dočekati sa Android Nougat operativnim sustavom, verzijom 7.1.1. Hoće li i kada biti dostupan Oreo, zasad se ne može sa sigurnošću reći, s time da su i Moss i Eric Lin obećali kako će Razerov pametni telefon za gaming dobiti nadogradnju za Android Oreo i to u prvoj četvrtini sljedeće godine.

 

Razer Phone: Performanse

Iako izgledaju impresivno na papiru ono što Razer nudi je u stvari manje-više tu negdje sa onime što nudi i konkurencija (ako se tako može reći s obzirom na tržište pametnih telefona). Unutra se nalazi tako trenutno najbrži i najnoviji procesor tvrtke Qualcomm – Snapdragon 835 sa čak 8 GB radne memorije i 64 GB unutarnje memorije za pohranu podataka. Naravno memorija za pohranu podataka je poguće povećati korištenjem microSD kartica do 2 terabajta memorije.

razer phone performanse

Prema onome što je izjavio Tom Moss dobra stvar kod Razerovog pametnog telefona za gaming jest ta što su Razerovi stručnjaci mogli iskoristiti sve ono što su naučili u vezi programiranja kroz nekoliko godina te su to mogli implementirati u mobitel kojeg danas imamo.

Jedna od tih ”naučenih” stvari su recimo i posebni načini rashlađivanja zahvaljujući kojemu se uređaj neće pregrijati čak niti nakon dužeg vremena izloženosti visokoj temperaturi. Ovo je super vijest za sve gamere jer zadnja stvar koja nam treba za vrijeme igranja igara jest to da moramo voditi računa i o tome koliko je uređaj ”vruć”.

razer phone zvučnici
Najbolji zvučnici na pametnom telefonu. Ugađanje prema standardima Dolby Atmos

U vezi zvuka treba reći jednu dobru i jednu lošu vijest. Dobra vijest se odnosi na implementaciju Dolby Atmos certifikacije zahvaljujući kojoj će se zvuk vrlo dobro čuti na oba zučnika.

Loša vijest se odnosi na nepostojanje utora za slušalice od 3.5 mm. Umjesto toga imamo USB-C utor koji ima THX-certificirani DAX. Ako pak ne želite slušati zvuk na standardan način tu je podrška za Bluetooth verziju 4.2 (ipak bez Bluetooth 5.0 verzije).

 

razer phone kamera

Razer Phone: Kamera

Kada govorimo o kamerama onda treba reći kako su kamere koje se nalaze unutar ovog uređaja osmišljene tako da budu dosta dobre i kvalitetne, iako ne i vrhunske (ipak govorimo o gamerskom pametnom telefonu).

Primarna kamera tako ima dvije leće od kojih su obe od 12 MP (otvora blende f/1.75 i f/2.6) dok je selfie kamera od 8 MP. Iako proizvođač tvrdi kako po kvaliteti Razer kamere trebaju biti u rangu Samsung Galaxy S7, mišljenja sam kako to baš i nije tako, no to nećemo zamjeriti jer se ipak radi o gamerskom mobitelu, a kamere su tu kao pozitivna stvar kojoj ćemo zaželjeti dobrodošlicu.

Baterija je od 4000 mAh. Neki će reći kako je to OK, ali je li OK dovoljno za jedan pametni telefon koji je namijenjen gamingu? Sa Game Boosterom baterija bi trebala potrajati i do dan i pol bez potrebe punjenja, dok će bez ovog ”boosta” u performansama uređaj trajati manje od dana.

 

razer phone cijena

Razer Phone: Datum izlaska, cijena i završna riječ

Zasad trenutno je Razerov gaming pametni telefon dostupan za naručiti sa Razerove online trgovine. Isto tako, poznato je kako će ovaj pametni telefon biti prodavan u 10-ak zemalja Europe i u SAD-u. Cijene u Europi su oko 750 eura, dok je na CES-u predstavljen za američko tržište po cijeni od 700 USD, što je obzirom na tečaj dolara, puno manje od europskog cjenovnog ranga.

Razer je renomiran proizvođač računalne opreme i kao takav ima dobar kredibilitet u pogledu proizvodnje pametnih telefona. Činjenica kako je tvrtka odlučila kreirati pametni telefon koji će biti u najviše usmjeren za igranje igara znači to da kupci ovih uređaja mogu biti sigurni jer će kupovinom Razera kupiti ono za što se zna da je provjereno kvalitetno. Cijene su takve kakve jesu, baš kao i dostupnost koja je zasad slaba.

Ipak, ako uzmemo u obzir na sve ono što ovaj uređaj nudi (s obzirom na procesor, grafičku karticu, Dolby Atmos sustav i kamere koje su dosta dobre, ali ne i vrhunske), onda zaključiti kako uređaj vrijedi ovaj novac. Ako vam novac nije problem i ako želite imati kvalitetan gamerski mobitel proizveden od strane renomiranog proizvođača, svakako odaberite ovaj uređaj.

Razer Phone (2)

Razer Phone specifikacija:

  • Masa: 197g
  • Dimenzije: 158.5 x 77.7 x 8mm
  • OS: Android 7.1.1
  • Zaslon: 5.7 inča (~72.7% screen-to-body ratio), rezolucija:
    1440 x 2560 pix, 16:9 ratio (~515 ppi density), 120 Hz
  • CPU: Qualcomm MSM8998 Snapdragon 835, Octa-core (4×2.35 GHz Kryo & 4×1.9 GHz Kryo)
  • GPU: Adreno 540
  • RAM memorija: 8GB
  • Pohrana: 64GB proširivo sa microSD do 256GB
  • Baterija: 4.000 mAh
  • Stražnja kamera: 12MP + 12MP, Dual: 12 MP (f/1.8, 25mm) + 12 MP (f/2.6), 2x optical zoom, phase detection autofocus, dual-LED dual-tone flash, Video
    2160p@30fps
  • Prednja kamera: 8MP, f/2.0
  • Cijena: 750 eura

ZA: Odlični zvučnici, zaslon prilagođen za igranje, puno snage pod haubom

PROTIV: Kamera je slaba točka, nema priključka za slušalice

 

Piše: M.V.

 


RELATED ARTICLES

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular