PočetnaMobyPametni telefoniLenovo Vibe S1 Lite test

Lenovo Vibe S1 Lite test


Telefon s pristupačnim cjenovnim predznakom kod kojeg je velik fokus stavljen na mogućnosti prednje kamere i snimanje selfija…

Snimanje takozvanih selfi fotografija već neko vrijeme predstavlja jednu od najbitnijih mogućnosti pametnog telefona koji se danas koristi u epidemijskim razmjerima, osobito među korisnicima koji pripadaju mlađoj populaciji. Proizvođači su stoga ovoj mogućnosti posvetili veliku pozornost, tako da su svi novi modeli iz visoke klase opremljeni više nego respektabilnom prednjom kamerom. No uređaji iz visoke klase su i dosta skupi, pa samim time i nedostupni za većinu korisnika.

Elegantna kvaliteta

To se osobito odnosi na tinejdžere koji egzistiraju s ograničenim novčanim resursima, a kojima prednja kamera predstavlja svakodnevni alat za fotkanje. Lenovo je tako osmislio telefon Vibe S1 Lite koji uz dosta dobar set mogućnosti i dobru hardversku platformu donosi prednju kameru koja je opremljena naprednim senzorom, boljom lećom i dediciranom bljeskalicom. Sve to po cijeni od oko 1700 kuna koja se, obzirom na sve ono što ovaj model nudi, čini više nego prihvatljivom.

lenovo vibe profil

Na samom početku možemo reći kako je ovdje riječ o nadasve zanimljivom pametnom telefonu kod kojeg prednja kamera predstavlja samo jedan od pozitivnih atributa. Lenovo je ovdje posvetio dosta pozornosti kvaliteti izrade i dizajnu, telefon istovremeno odlično leži u ruci, te je više nego ugodan za rad. Ove su potonje odlike prije svega posljedica kućišta s relativno kompaktnim dimenzijama koje dolaze u paketu s 5-inčnim ekranom, ali i dobroj ergonomiji koja je omogućila lagodan rad s jednom rukom. Istovremeno, dizajn mu je jednostavan, ali ne i bezličan.

Dizajn bismo najlakše okarakterizirati kao klasični Lenovo s nešto mekšim crtama nego kod prijašnjih modela. Kutovi su mu više zaobljeni, dok bočne stranice nisu ravne i oštre kao ranije. Zahvaljujući metalnom okviru Vibe S1 Lite je dosta čvrst zbog čega ulijeva povjerenje u dugotrajnost. Gabariti su mu u okviru onog što nudi srednja klasa i veličina ekrana od 5 inča, što je vrlo pohvalno.

Pristupačan i dobar

Rezolucija ekrana iznosi 1920 x 1080 piksela, što na ovoj dijagonali rezultira jako dobrom oštrinom, dok je zahvaljujući IPS tehnologiji kvaliteta prikaza poprilično dobra. U opcijama je ponuđeno nekoliko predefiniranih modova slike, a moguće je i ručno prilagoditi pojedine parametre tako da se korisnik može prilagoditi vlastitim preferencijama. Debljina je možda mogla biti mrvicu manja što bi mu dodatno podiglo osjećaj premium dizajna.

lenovo mobitel

S druge strane, masa od 129 grama ga čini relativno laganim i ugodnim za nošenje. Dizajn je pomalo minimalistički: prednjom stranom dominira 5-inčni ekran, s time da u gornjem desnom dijelu imamo leću kamere pored koje je smješten senzor svjetline, dok je bljeskalica smještena na lijevoj strani. Između njih je prorez od zvučnika za razgovore. Donji dio je rezerviran za kapacitivne tipke koje se nijansom blago razlikuju od primarne boje telefona. Stražnja strana je, pak, poprilično jednostavna i glatka s centralno pozicioniranom lećom kamere prema gornjem rubu ispod koje se nalazi dvotonska bljeskalica.

Također, stražnja je strana blago zaobljena od sredine prema rubovima što je odlika koja je dala dobar doprinos ergonomiji. poboljšalo Po okviru, koji je također blago zaobljen, su raspoređene tipke za uključivanje i reguliranje glasnoće (na desnoj strani), odnosno ladica za SIM i memorijsku karticu (na lijevoj), zvučnik i micro USB u donjem, te 3,5 mm priključak za slušalice na gornjem dijelu ruba. Ovdje ćemo napomenuti da telefon podržava rad s dvije SIM kartice, s time da ako koristite obje SIM kartice nećete moći koristiti microSD karticu za proširenje, i obratno.

Super selfiji

Inače, maksimalni kapacitet microSD kartice za proširenje je 128 GB, što sa početnih 16 GB više nego odlično.
Hardverska platforma počiva na Mediatekovom SoC-u MT6753 s osam Coretex-A53 jezgri koje rade na 1,3 GHz, dok radna memorija dolazi u kapacitetu od 2 GB. Grafički podsustav je Mali-T760MP2 s dvije jezgre i dovoljan je za glatko igranje većine igara. Najzahtjevnije igre će zatrzati, što je u neku ruku razumljivo za ovakvu platformu. Što se ukupnog dojma tiče, ovaj telefon radi glatko sa svime koji će poslužiti za glatko igranje standardnih, ali ne i jako zahtjevnih igara.

lenovo mobitel zvučnik

Baterija ima kapacitet od 2700 mAh, što je uz umjereno korištenje dostatno da pokrije cjelodnevnu autonomiju. Operacijski sustav je Android 5.1 s Lenovo Vibe UI sučeljem, a nije nam poznato da li će biti nadogradnja na Marrshmallow. Kao što smo na početku rekli, ovaj telefon se ponajviše ističe po svojoj prednjoj kameri koja je opremljena BSI senzorom koji daje dobre rezultate pri slabom osvjetljenju. Snimanje u mraku je potpomognuto bljeskalicom, a sama leća je napravljena iz 5 slojeva.

Krajnji rezultat je više nego dobar, naročito ako pritom uključimo njegovu cijenu. Oni koji prakticiraju selfije, a imaju ograničen budžet će biti više nego zadovoljni. Stražnja kamera je nešto naprednija i dokazi s senzorom od 13 megapiksela, f/2.2 i faznim autofokusom. Kamera u pratnji ima dvotonsku LED bljeskalicu koja u uvjetima slabog osvjetljenja dobar rezultat, dok je kvaliteta snimaka na razini prosjeka boljih primjeraka iz srednjeg segmenta.

SPECIFIKACIJE

GSM, 3G, LTE, dual SIM micro SIM, 5-inčni full HD IPS ekran osjetljiv na dodir rezolucije 1920×1080 piksela, Mediatekov SoC MT6753, osam Cortex-A53 jezgri radnog takta 1,3 GHz, 2 GB radne memorije, grafički procesor Mali-t760MP2, 16 GB interne memorije za pohranu podataka, microSD utor do 128 GB, WiFi b/g/n, GPS, micro-USB, Bluetooth 4.0, 13 MP stražnja kamera sa dual LED bljeskalicom, 8 MP prednja kamera s bljeskalicom, Stereo FM radio, baterija Li-Po 2700 mAh, dimenzije: 145 x 71 x 8,6 mm, masa: 129 g, Android Lollipop 5.1

USTUPIO Lenovo Hrvatska www.lenovo.com

CIJENA  1699 KN

ZA: odnos cijene i mogućnosti, naprednija prednja kamera s BSI senzorom i bljeskalicom, kvaliteta izrade i dizajn, kvalitetan 5-inčni ekran, solidne performanse

PROTIV: količina interne memorije

OCJENA 4/5

 

Piše: Dalibor Misaljević


RELATED ARTICLES

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular