PočetnaMobyPametni telefoniKoje su razlike između Snapdragona 821 i 835?

Koje su razlike između Snapdragona 821 i 835?


Na CES-u 2017 između mnoštva ostalih tehničkih pomagala koje će nama korisnicima služiti u idućim godinama i koje tek trebaju doći na tržište između ostaloga predstavljen je i novi procesor tvrtke Qualcomm. Radi se o nasljedniku Snapdragon 821 procesora- Snapdragon 835 procesoru.

Iako se još ne zna točak datum kada bi ovaj procesor trebao ‘izaći’ na tržište, ono što se zna jest da će Snapdragon 835 biti procesor koji će biti sastavni dio najnovijih flagshipova (o flagshipovima koji nas očekuju u 2017. godini pročitajte ovdje) i većine ‘high-end’ mobitela kao i najboljih tableta uopće.

O čemu se točno radi, koje su sve razlike između ova dva procesora te na kojim pametnim telefonima možemo očekivati najnoviji Snapdragon pročitajte u nastavku.

snapdragon_835 specifikacija

 

Mobiteli sa Snapdragon 835

Iako se naravno još uvijek ne zna točno koji mobiteli će u sebi imati Snapdragon 835-icu, ono što se zasad da zaključiti iz vijesti i najava su neke stvari, kao na primjer da će najnoviji Qualcommov procesor zasigurno imati Samsungov Galaxy S8 koji se na tržište treba pojaviti negdje sredinom travnja.

Osim Samsunga, Snapdragon 835 će isto tako (prema onome što se zasad zna i što je do sada poznato) imati i Microsoftov Surface Phone, kao i OnePlus 4 i naravno HTC 11. LG G6, barem prema onome što zasad znamo, neće imati Snapdragon 835 nego će umjesto njega imati stariji Snapdragon 821 (preciznije i više u vezi toga zašto LG G6 najvjerojatnije neće imati najnoviji Qualcommov procesor možete pročitati ovdje).

Iako je Samsung najavio kako će gotovo pa sigurno u svoje Galaxy S8 uređaje staviti Snapdragon 835, ne trebamo zaboraviti niti činjenicu da Samsung i sam proizvodi svoje procesore – radi se naravno o seriji Exynos procesora.

 

Mogućnost VR naočala

Jedna od novina i mogućnosti koje će Snapdragon 835 pružiti svojim korisnicima, odnosno korisnicima uređaja koji u sebi budu imali ovaj procesor jest mogućnost korištemnja ODG R-8 i R-9 AR/VR ‘pametnih’ naočala.

O čemu se točno radi?

R-8, pametne naočale za virtualnu stvarnost, imaju vidokrug od 40 stupnjeva i podršku za HD rezoluciju, dok R-9 naočale imaju vidokrug od 50 stupnjeva i Full HD rezoluciju od 1080p. Nadalje, oba uređaja rade i sa Qualcommovim Snapdragon VR SDK.

Prema izjavama Raja Tallurija, potpredsjednika i jednog od glavnih menadžera za Qualcommove proizvode, Snapdragon 835 će biti procesor koji će biti kreiran i osmišljen na način da gotovo savršeno dobro radi i funkcionira sa VR uređajima, pogotovo R-8 i R-9 virtualnim pametnim naočalama. Na taj način pametni telefoni napraviti će još jedan korak naprijed prema VR (‘virtual reality’, op.a.) svijetu i VR grafičkoj prezentaciji.

 

Prvi čip od svega 10 nanometara

Druga novost u vezi Snapdragona 835 jest da će to biti prvi Qualcommov procesor od svega 10 nanometara, što je u prijevodu oko 1000 manje od vlasi kose i veliko svega kao dvadesetak molekula vode.

Ovo je u usporedbi sa Snapdragonom 821 i još starijim 820, koji su koristili veličinu čipova od 14 nm, još manje i- učinkovitije, jer 10-nanometarski čip omogućuje procesoru bolju iskoristivost, veću brzinu i sve u svemu- bolju učinkovitost nego što je bio slučaj kod starijih čipova.

Razlog tomu jest prvenstveno taj što je kod procesora od 10 nm čip napravljen na puno ‘gušći’ način nego što je to slučaj kod procesora od 14 ili 16 nm i zbog toga više tranzistora može stati u jedan strujni krug, što opet znači da samim time performanse procesora postaju znatno bolje.

No, ovaj procesor nije nimalo lagan, a da bi se vidjelo tko može prije proizvesti procesor od 10 nm nastala je svojevrsna utrka između nekoliko firmi. Zasad samo Samsung i TSMC znaju kako proizvesti procesor od 10nm, što je u osnovi i jedan od najvažnijih razloga zbog kojeg se Qualcomm izjasnio kako želi da baš Samsung bude prva tvrtka koja će u svojim pametnim telefonima imati Snapdragon 835.

snapdragon 821 i 835

 

Snapdragon 835 – procesor sa ‘svojim sustavom’

Nadalje, iz Qualcomma su objavili kako će njihov novi čip koristiti vlastite Kryo 280 procesore od osam jezgri na način da će četiri jezgre biti i za visoku i za nisku iskoristivost energije (jezgre koje će biti zadužene za zahtjevne poslove i zadatke), dok će druge četiri biti zadužene za nisku iskoristivost energije i samim time za one zadatke koji neće biti zahtjevni. Slično smo mogli vidjeti i kod Snapdragona 810 iz 2015. godine te kod Appleovog najnovijeg četverojezgrenog A10 Fusion čipa.

No, to nije sve.

Snapdragon 835 će biti napravljen na način da on sam bude ustvari sustav ‘sam u sebi’. To znači da će Snapdragon 835 dolaziti sa ‘svojom’ Adreno 540 grafičkom karticom (koja se dosad nije pojavila niti sa bilo kojim drugim Qualcommovim čipom). Radi se o nasljedniku Adreno 530 grafičke kartice koja je mogla obavljati čak 519.2 bilijuna operacija u sekundi i koja je bila postavljena na radnom taktu od 650 MHz.

Stariji Snapdragon 821 imao je podršku za brzo punjenje- Quick Charge 3.0, dok će novi procesor imati nadogradnju i na tom polju. Sa Quick Charge 4.0 brzim punjenjem vrijeme punjenja će u odnosu na stariju 3.0 verziju, biti smanjeno za nekih 20%.

I kao ‘šećer na kraju’ treba reći kako će najnoviji Snapdragon imati i najnoviji Qualcommov modem. Radi se o modelu Snapdragon X16 koji je najavljen u veljači, a koji ima Cat.16 LTE opcije brzina skidanja (opet u prijevodu- brzina oko 1Gbps, što znači da bi se prosječan film u 4K kvaliteti od 100 gigabajta mogao skinuti za oko 13 minuta).

No, naravno sama činjenica da u mobitelu imate ovako brz modem ne znači i da će vaš mobitel automatski skidati ovom brzinom; vaš pružatelj internetskih usluga vam prije toga mora dopustiti i omogućiti ovakvu brzinu skidanja.

 

Manje, brže, bolje

Jedna od genijalnih stvari u vezi tehnologije, pogotovo one koja se odnosi na proizvodnju čipova, radne memorije i grafičkih kartica jest ta što ona s vremenom uvijek napreduje. Napredak je uvijek vidljiv, posebice kod novih procesora za pametne telefone, laptope i tablete.

Na temelju svega onoga što smo rekli u tekstu iznad možemo zaključiti kako nas sa Snapdragon 835 čeka puno toga dobroga te da će oni mobiteli koji u sebi budu imali ovaj procesor zaista biti nešto posebno. Prema nekim izračunima, Snapdragon 835 bi trebao biti svukupno 27% brži te za oko 40% učinkovitiji od proteklog Snapdragona 821, što je u svijetu mobilne tehnologije veliki skok prema naprijed.

Ako uzmemo i mogućnosti VR-a koju će Snapdragon pružati, mogućnost implementacije kamere od čak 32 megapixela (ili 16 MP u opciji dual-kamere), Bluetooth 5.0 te Quick Charge 4.0- uređaji koji budu imali najnoviji Qualcommov procesor biti će smatrani ‘čudom’ tehnologije.

Željno iščekujemo nove flagshipove i mjesece koji su pred nama jer osjetimo da će ti mjeseci brzo doći i da će Snapdragon 835 jako brzo ugledati svjetlo dana.

 

 

Specifikacije

procesora

 

Snapdragon 835 Snapdragon 821
veličina 10nm FinFEET (LPP) 14nm FinFEET (LPE)
CPU 4x 2.45 GHz Kryo 280

4x 1.9 GHz Kryo 280

2x 2.35 GHz Kryo

2x 1.6 GHz Kryo

GPU Adreno 540 (OpenGL, ES 3.2, OpenCL 2.0, Vulkan 1.0, DirectX 12) Adreno 530 (OpenGL, ES 3.1, OpenCL 2.0, Vulkan 1.0, DirectX 11.2)
Memorija Dva kanala LPDDR4X 1866 MHz, 29.8 GB/s Dva kanala LPDDR4, 1866 MHz, 29.8 GB/s
Prostor UFS 2.1 UFS 2.0, eMMC 5.1
Mogućnosti kamera Dual ISP do 32 MP (pojedinačno) ili 16 MP dual Dual ISP do 28 MP
Video kapacitet 4K UHD@ 30 fps/ 4K UHD@ 60 fps playback 4K UHD@ 30 fps snimanje/ 4K UHD@ 30 fps playback
Podržana rezolucija prikaza Do 4K Ultra HD Do 4K Ultra HD
Bluetooth 5.0 4.1
WiFi 802.11ad multi-gigabit WiFi 802.11ac gigabit WiFi
Podržan način punjenja Quick Charge 4.0 Quick Charge 3.0

 

Piše: I.H.


RELATED ARTICLES

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular