PočetnaMobyPametni telefoniHuawei P20 Lite recenzija

Huawei P20 Lite recenzija


Huawei P20 Lite je nešto jeftinija verzija standardnog P20 vodećeg Huaweijevog modela koja nudi nešto manje opcija, ali i poneko iznenađenje. Više doznajte u nastavku.

‘Light’ verzije luksuznih mobitela često nisu jednako privlačne kao ‘originali’. Često puta proizvođač vam oduzme najbolje mogućnosti iz telefona i ostane vam osiromašeni uređaj koji je privlačan koliko i kupanje u ledenoj kadi. Međutim jeli takav slučaj i sa Huawei P20 lite? Pogledajmo zajedno…

Huawei P20 Lite je širim masama dostupnija verzija Huaweijevog novog P20 pametnog telefona, koji nam se jako svidio, pa nas sada zanima i je li njegova jeftinija verzija zadržala nešto od njegova šarma i odličnog softvera.

Recimo odmah da su neki kompromisi morali biti napravljeni da bi cijena mogla biti pristupačnija, ali Lite se svejedno može pohvaliti nekim sjajnim mogućnostima.

 

Huawei P20 Lite recenzija

Huawei P20 Lite: Dizajn

Ako usporedi izgled Lite i standardne verzije, većina običnih promatrača neće niti primijetiti osobite razlike. I jeftinija verzija ima prostrani ekran, koji se širi gotovo do samog ruba telefona. Na vrhu imamo urez na kojem su selfi kamera i zvučnik.

Razlika se osjeti tek kad uzmete mobitele u ruku. Kako mu samo ime kaže, Lite je mnogo lakši od standardnog P20. Srećom, ne toliko da bi vam se činilo da je igračka. Ako se pozornije zagledate u Lite, vidjet ćete i nešto izraženije spojeve i, općenito,  slabiji osjećaj visoke kvalitete. Lite recimo nema elegantan prijelaz boja, iako možete birati između četiri različite verzije boja.

Iako vas neće zadiviti kao kod standardne verzije, kvaliteta izrade od stakla i metala kod Litea i dalje nam se jako sviđa. Tu je, nažalost, problem lakog mrljanja sjajne stražnje strane. Mobitel nije vodootporan, čak nije otporan niti na kapljice vode kao P20.

Huawei P20 Lite test

Huawei je premjestio senzor otiska prsta s prednje strane na stražnju. Ova nam se pozicija više sviđa jer prst nekako prirodno dolazi na skener kad mobitel uzmete u ruke. Kao i kod standardne verzije, skener je precizan i efikasan pa otključava mobitel u trenu.

Oni koji vole koristiti žičane slušalice bit će sretni što je Huawei odlučio ostaviti 3,5 milimetarski utor za njih, kojeg nema na standardnoj verziji P20.

 

Huawei P20 Lite zaslon

Huawei P20 Lite: Zaslon

TFT ekran veličine 5,84 inča je nešto veći nego RGBW ekran na P20. Na njemu dobivate Full HD+ rezoluciju zahvaljujući kojoj su vizuali čisti i oštri. Omjer stranica je 18,7:9, a gornji dio ekrana se zacrni kako vam urez ne bi smetao.

Huawei P20 Lite test performansi

Riječ je o savršeno ugodnom ekranu srednje kategorije koji se ne može prilagođavati koliko onaj na P20. Ne postoji Vivid mod koji pojačava boje, iako nam se čini da su boje dosta vjerno i prirodno prikazane. Nemamo ni Natural Tone način rada koji automatski namješta temperaturu boje ovisno o vanjskim uvjetima. Nedostaje nam i opcija da se urez sakrije s desktopa.

P20 lite recenzija

No, sve u svemu, za svakodnevnu upotrebu ekran na P20 lite je vrlo oštar i poprilično dobar.

 

Mogućnosti

Iako na P20 nalazimo nešto stariju verziju Huaweijevog sučelja EMUI, u njemu ćete pronaći gomilu odličnih softverskih mogućnosti.

Neke, poput jednoručnog načina rada, olakčavaju jednostavnu svakodnevnu upotrebu. Iako nema podrške za geste, odnosno povlačenje prsta po skeneru, nije riječ o nečemu što nam osobito nedostaje.

Huawei P20 Lite os

Ono što će vas obradovati je da su sve sigurnosne opcije koje ima skuplja verzija prisutne i dobro rade i na P20 Liteu. Prepoznavanje lica je podržano pa možete na taj način otključati mobitel, čak i u mraku. Vrlo malo jeftinijih mobitela to trenutno podržava pa je tim više lijepo imati tu mogućnost. Mobitel podržava punu enkripciju kako biste mogli zaštititi svoje osjetljive podatke.

Huawei je utrpao i dosta vlastitih aplikacija. Neke od njih su pomalo besmislene, ali neke, poput Phone Managera koji donosi dosta zgodnih alata, su nam se svidjele. Korisna aplikacija je i Health, ako želite pratiti koliko kilometara hodate izgarajući kalorije.

Huawei P20 Lite cijena

Zanimljivo, P20 Lite je jedini Huaweijev model iz ove serije koji nudi mogućnost dodatnog proširenja prostora pohrane putem microsd kartice, pa standardnih 64GB prostora možete proširiti s dodatnih 256GB.

 

Huawei P20 Lite: Performanse i trajanje baterije

Što se performansi tiče, s Huaweijem P20 lite tokom svakodnevnog korištenja bili smo poprilično zadovoljni. Općenito je bio brz u svim situacijama, tek ponekad, al dosta rijetko, bi došlo do kraćih zastoja sa određenim aplikacijama.

U P20 Lite nalazi se Kirin 659 čip, koji dolazi iz srednje klase procesora, a uz njega dolazi jednaka količina memorije kao i sa standardnim modelom, 4GB, što je odlično. U svakodnevnom radu telefon se ponašao vrlo brzo, jedino nam je malo štekao sa Google Mapsima. Ali osim toga nismo primjećivali značajnija zastajkivanja kod svakodnevnog korištenja, i mobitel je sasvim dobro optimiziran. Čak smo uspjeli zaigrati i neke dosta zahtjevne igre poput PUBG sa solidnim frame rateom, doduše s nižim grafičkim postavkama.

P20 lite geekbench single coreP20 lite geekbench multicore

Baterija od 3000mAh traje dulje od jednog dana po punjenju, sve dok ne ‘ubijate’ telefon igranjem i gledanjem filmova i spotova. Konzervativnijom upotrebom možete ga koristiti i 36 sati prije nego ga morate ponovo puniti.

 

Huawei P20 Lite stražnja kamera

Huawei P20 Lite: Kamera

Iako i na Lite-u nalazimo dvostruku kameru kao i na standardnom P20, hardverski dio je dosta izmijenjen naspram premium modela.

Na standardnoj verziji imamo 20-megapikselni f/1.6 monokromatski objektiv i 12-megapikselni f/1.8 RGB objektiv. Na Lite-u su tu primarna 16-megapikselna f/2.2 leća i bazična 2-megapikselna s f/2.4 otvorom blende. Rezultat je nešto manje detalja na fotografijama, kao i slabiji rezultati u lošim svjetlosnim uvjetima.

Huawei P20 Lite test kamere

Još jedan znak da je riječ o jeftinijem mobitelu je da nema Leica znaka kao na standardnom P20. Također, portretni mod nije baš spektakularan i ne možete snimati super usporenu snimku u 4K rezoluciji.

No, sve u svemu, P20 Lite zapravo ima sasvim dobru kameru za svakodnevno fotografiranje. Savršeno je sposoban bilježiti vaše životne trenutke i dijeliti ih sa svijetom.

Primjeri fotografija dobivenih sa Huawei P20 Lite kamerom:

Huawei P20 Lite test kamere Huawei P20 Lite test kamere Huawei P20 Lite test kamere Huawei P20 Lite test kamere Huawei P20 Lite test kamere Huawei P20 Lite test kamere Huawei P20 Lite test kamere Huawei P20 Lite test kamere

 

Zaključak

Iako izgleda slično premium modelu P20, razlika je mnogo. Ekran nije toliko prilagodljiv, dvostrukoj kameri nedostaje onaj wow faktor. Niti baterija ne traje toliko dugo.

No, ovaj mobitel je savršeno dobar za svakodnevno korištenje. Čak i za online igranje i slikanje dobrih fotografija. Iako ima dosta sličnosti sa novijim Honor modelima, kao što su Honor 9 Lite i Honor V10, Huawei P20 Lite je dobar smartphone srednjeg raspona. Sviđa nam se kako je lagan i elegantan, i ima vrlo sličan premium dizajn svojih skupljih P20 braće.

Osim toga, zahvaljujući značajci prepoznavanja lica, telefon se možete otključati u jednom trenu, a ova značajka je donedavno bila rezervirana samo za premium modele telefona. Iako njegov procesor nije najnovijeg datuma, pozitivno je što se već dokazao i u drugim uređajima. Njegova RAM memorija, unutarnja memorija za pohranu, autonomija i Android Oreo / EMUI 8.0 operativni sustav, pružit će pristojno korisničko iskustvo za većinu korisnika.

Tu je i solidna dvostruka kamera koja ima i neke zanimljive korisničke značajke, USB tip-C, lijep izgled sa trendi usjekom na vrhu. Sve u svemu ima neke značajke koje dolaze sa premium modela, tako da za ovaj raspon cijene od oko 2700kn može postati pravi odabir iz srednje klase telefona.

 

P20 Lite

Huawei P20 Lite specifikacija:

  • CPU: HiSilicon Kirin 659, Octa-core (4×2.36 GHz Cortex-A53 4×1.7 GHz Cortex-A53)
  • GPU: Mali-T830 MP2
  • Zaslon: LTPS IPS LCD 5.84 inča, 85.1 cm2 (~80.5% screen-to-body ratio), rezolucija 1080×2280 pix, 19:9 ratio (433 ppi)
  • RAM: 4Gb
  • ROM: 64Gb proširivo do 256Gb putem microsd kartice
  • Kemere: Glavna: Dual: 16 MP (f/2.2, 1.0µm) + 2 MP, phase detection autofocus, LED flash, HDR, Video 1080p@30fps, Selfi: 16 MP (f/2.0, 1.12µm), 1080p
  • Baterija: Li-Po 3000 mAh
  • Povezivost: WLAN Dual Wi-Fi 802.11 b/g/n, WiFi Direct, Bluetooth 4.2, USB 2.0, Tip C 1.0
  • OS: Android 8.0 (Oreo) nadograđen sa EMUI 8.0
  • Dimenzije: 148.6 x 71.2 x 7.4 mm
  • Masa: 145 g.
  • Cijena: oko 2.700kn

 

Piše: D.Z.

 

 


RELATED ARTICLES

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular