PočetnaMobyPametni telefoniHuawei Mate 10 Pro recenzija: Pregršt performansi na dlanu

Huawei Mate 10 Pro recenzija: Pregršt performansi na dlanu


Ako ste u potrazi za novim telefonom vrhunskih karakteristika, ali ne želite platiti najveće cijene telefona poput Galaxy Note8 ili iPhone X, onda bi Huawei Mate 10 Pro mogao biti pravi izbor.

Huawei Mate 10 Pro nudi fantastičan hardver sa značajkama koje uključuju HDR QHD OLED zaslon, superbrzi Kirin 970 CPU, više memorije nego što će vam trebati uz cool Leica Dual kameru i dugotrajnu bateriju. Sve što se može poželjeti zar ne?

Iako cijena od oko 5.000kn za ovu pro verziju Huawei Mate 10 i nije baš mala, ono što dobivate moglo bi vas razoružati i uvjeriti da je baš taj telefon pravi izbor za vas, pogotovo ako ste obožavatelj velikih zaslona na telefonu.

 

Huawei Mate 10 Pro

Huawei Mate 10 Pro: Dizajn

Huawei Mate 10 Pro dijeli sličan dizajn sa svojim bliskim rođakom Mate 10, što nije loše.
Dizajn zauzima već standardni metalno – stakleni pristup, koji su česti kod flagship modela poput Galaxy Note8 ili iPhone X. Telefon ima zaista premium izgled, uz lagano zakrivljenu staklenu pozadinu, povezanu s čvrstom metalnim okvirom izgled bi se mogao opisati u 3 riječi: ošto, elegantno i moćno. Mate 10 Pro je jedan od najljepših phableta na tržištu.

Tanak okvir omogućuje da se 6 inčni zaslon upakira u prihvatljivu veličinu telefona i da ne izgleda nezgrapno. Kada pogledamo dimenzije Mate 10 Pro su 154,2 x 74,5 x 7,9 mm, što je samo 2 mm više od predhodnika Mate 9 Pro, ali zato je zaslon povečan za gotovo pola inča.  U usporedbi s običnim Mate 10, Pro je 4 mm viši, ali i 3 mm uži jer ima širi omjer zaslona. Konačno, Mate 10 Pro teži 178g, što je u redu za phablet veličine, a slična situacija je i sa Matea 10 koji je težak 186g.

Huawei Mate 10 Pro recenzija

Stakleni dizajn telefona je postao vrlo trendi kod flaghship modela telefona. Tako je i Huawei Mate 10 Pro još jedan stakleni “sendvič”, na kojem će otisci prstiju često ostavljati i neugodne mrlje, ali unatoč tome ova vrsta dizajna je postala vrlo tražena i popularna. Metalni okvir koji se proteže duž bočnih strana ima pjeskarenu mat površinu koja čini telefon manje skliskim.

Huawei Mate 10 Pro test

Najznačajnija razlika u odnosu na Mate 10 je smještaj skenera otiska prsta, koji se kod Mate 10 nalazi na dnu sa prednje strane, dok je na modelu 10 pro sa stražnje strane ispod kamera. Mate 10 pro ima 6 inčni AMOLED zaslon u omjeru 18: 9, koji je gotovo bez rubova i, baš kao i na Mate 10, zakrivljen na rubovima.

Huawei Mate 10 Pro cijena

Nedostatak audio utora 3,5mm za slušalice nas ne oduševljava, ali se Huawei priklonio Appleovoj ideje kako je to staromodno. Međutim za mene i mnoge ljubitelje glazbe ovo će biti minus.  Unatoč svojoj veličini i staklenosti rukovanje sa Huawei Mate 10 Pro je pravo zadovoljstvo. Može se rukovati svim funkcijama i dohvatljive su sa jednom rukom, a staklene površine nisu previše skliske zahvaljujući pjeskarenim okvirima.

 

Huawei Mate 10 Pro zaslon

Huawei Mate 10 Pro: Zaslon

Velika razlika između  Huawei Mate 10 Pro i bliskog rođaka Mate 10 je da Pro ima OLED, a ne LCD zaslon. Konkretno, Pro dolazi s 6 inčnim HD + HDR 10 OLED zaslonom, dok Mate 10 dolazi s običnim LCD zaslonom od 5,8 inča ali u  QHD reuoluciji i HDR 10 podrškom.

Neki bi se ljudi mogu žaliti na nižu razlučivost kod Pro modela, ali vjerujte da je Pro sa 2160×1080 piksela i više nego dovoljno dobra rezolucija. Čak i ako pokušate piljiti u zaslon cijeli dan, nećete uočiti pojedinačne piksele.

Kao što već većina nas i zna, OLED paneli su također trenutno najbolji zasloni na tržištu. Kao što se i očekivalo, zaslon Mate 10 Pro koristi matricu Diamond Pentile, istu kakvu smo vidjeli na svim najnovijim premium Samsung Galaxy modelima. LCD zaslon kod običnog Mate 10 također koristi Pentile matricu, ali rijetku tkzv. RGBW vrstu.

Huawei Mate 10 Pro ekran

Zaslon Mate 10 Pro, baš kao i Mate 10, ima dva načina rada: Normal i Vivid mod. Te dvije postavke nude različite razine svjetline zaslona i točnosti boje. Normal omogućuje 422 nita maksimalne svjetline, i zaslon neće ići dalje od toga. AMOLED crna boja i kontrast su zaista vrhunski. Točnost boja je među najboljima koje smo ikada imali priliku vidjeti. Sve boje općenito izgledaju lijepo i bez ikakvih skakanja u pretjerano zasićen teritorij.

Huawei Mate 10 Pro amoled zaslon

Vivid mod na Mate 10 Pro nudi 440 niti maksimalne svjetline, ali može raditi i na čak 620 niti kada je telefon izložen izravnoj sunčevoj svjetlosti. Vivid mod je dizajniran baš za takve situacije, za vrijeme sunčanih dana, međutim očekivano, ovaj način rada mnogo više zasićuje boje, kako bi ih istaknuo na sunčevoj svjetlosti.

U cjelini, zaslon kod Huawei Mate 10 Pro modela je jedan od najboljih u ovoj cijenovnoj kategoriji.

 

Huawei Mate 10 Pro OS: EMUI 8 na Androidu 8 Oreo

Huawei se oduvijek borio s mobilnim softverom, zahvaljujući inzistiranju na korištenju vlastite EMUI nadgradnje Androida. Tradicionalno, to je uvijek potisnulo svaku verziju Androida u drugi plan, ponekad do neprepoznatljivih razina. Huawei inzistira na svom EMUI softveru zbog bolje iskoristivosti svojih unikatnih procesora Kirin, koji se pak mogu pohvaliti umjetnom inteligencijom i NPU značajkama.

Kao što već mnogi znaju, EMUI sada ide od verzije 5.1 ravno do verzije 8 koja odgovara verziji Androida koja dolazi s 8.0 Oreo. Novi EMUI ima nekoliko novih značajki koje pokreće NPU funkconalnosti unutar čipseta Kirin 970, iako one neće biti isključive za seriju Mate 10.

Huawei Mate 10 Pro softver

Jedna od najvažnijih EMUI 8 značajki je tkzv. strojno učenje. EMUI prati i prilagođava različite modele ponašanja korisnika na uređaju, za brže pokretanje aplikacija, a taj brži početak aplikacija ide do 10% brže, uz inteligentnu raspodjelu energije, kako bi se čuvala baterija.

EMUI 8.0 također, inteligentno predlaže uključivanje nekih značajki temeljenih na okruženju i interakciji korisnika. Na primjer, može vam ponuditi uključivanje plavog svjetla prema kraju dana. Ili kada dođe nova obavijest dok gledate videozapis, nudi vam pristup izravno na način podijeljenog zaslona. Naravno, to funkcionira samo za aplikacije koje ga podržavaju.

Huawei Mate 10 Pro emui 8

Bogati izbor tema je oduvijek bila popularna EMUI značajka. Trgovina sa temama nudi vrlo široki izbor, a neke gotovo umjetničke opcije, odlično se uklapaju u opću sliku premium izgleda, telefona Mate 10 Pro. Postoji zaista veliki izbor statičnih i pokretnih pozadina, kao i prijelazne animacije i paketi ikona.

EMUI se uvelike trudi izvući ono najbolje od velikog zaslona, p​​a tako navigacijske tipke možete zamijeniti pomoću fleksibilnog “on screen floating” upravitelja navigacijom zaslona, tkzv. “Navigation Dock”.

Jedna od zamjerki za EMUI sučelje je tradicionalno velika količina bloatwarea. Unatoč radikalno smanjenoj količini bloatware-a kod EMUI 8 na Mate Pro 10, i dalje ćete pronaći besmislene duplicirane aplikacije za stvari poput glazbe, kalendar i poruke, koje nude isto što i Androidove nativne aplikacije.

 

Kirin 970

Huawei Mate 10 Pro: Performanse

Prema Huaweiu, najnoviji CPU s osam jezgri, dolazi s posebno napravljenom ‘Neural procesorskom jedinicom’ “NPU”, koja dodaje niz novih ‘AI’ značajki. Ugrađeni čip Kirin 970 je premijerno predstavljen na IFA prošle godine, a predviđen je za liniju telefona Mate 10. Proizveden je pomoću high-end 10nm tehnološkog procesa unutar Huaweiove podružnice  HiSilicon, i obećava brže performanse uz veliku učinkovitost baterije.

Vrhunac novog Kirina 970 nije brži procesor ili snažniji GPU, već potpuno nova procesorska jedinica (NPU), koja omogućava hardversko ubrzanje za zadatke strojnog učenja. Ti zadaci uključuju prepoznavanje slike, glasa, čak i jezika na kojem se telefon koristi. Nešto slično smo imali prilike vidjeti i kod onoga što Apple radi sa svojim čipom za učenje stroja i najnovijim A11 Bionic čipom, koji se ugrađuje u iPhone 8 seriju telefona.

Novi Kirin 970 čipset nudi okta-core procesor koji bi trebao biti do 50% više učinkovitiji od Kirina 960. CPU i dalje pakira iste 4×2.4 GHz jezgre Cortex-A73 i 4×1.8 GHz Cortex-A53, ali dva klastera sada mogu raditi istodobno kako bi ostvarili 25% više multi tread performansi.

Novi GPU zadužen za grafiku je 12-jezgreni Mali-G72MP12. Koji bi trebao povećati četiri puta performanse u odnosu na 8-jezgrenom Mali-G71MP8 koji se nalazio unutar starijeg Kirina 960 čipa.

Huawei Mate 10 Pro test igranja

I kad ovim procesorima dodamo još 6GB RAM-a, što je iskreno, previše za jedan telefon, naravno da sve postavljene zadatke pred njega izvršava bezprijekorno. Pregledavanje weba sa više otvoreenih kartica bilo je glatko, a aplikacije i igre otvorene su za nekoliko milisekundi. Telefonski pozivi bili su stabilni i bez smetnji, a igranje na Mate 10 Pro teče glatko i sa zahtjevnijim 3D igrama.

Rezultati benchmark testova idu u prilog tome, što je i očekivano od osmojezgrenog procesora. Geekbench 4.1 test procesora nije donio nikakva iznenađenja. Na single core rezultatima od jedne A73 jezgre možemo očekivati visoke ocjene jer je i procesor zvijer, iako još uvijek daleko slabiji od jedne jezgre Appleovog A11 Bionic čipa, međutim svakako na vrhu Androidove tablice.

Huawei Mate 10 pro benchmarkHuawei Mate 10 Pro antutu test

Osmojezgreni procesor Kirin 970 odgovara performansama svih trenutačno vodećih telefona sa Snapdragon 835 ili Exynos 8895 čipsetom, dok je Appleov A11 sa šest jezgri i dalje nedodirljiv na vrhu tablice.

Kirin 970 također donosi i moćnu grafiku sa GPU – Mali-G72MP12, koja je višestruko brža od prethodne generacije. Ako uzmemo u obzir što za razliku od Mate 10, Mate 10 Pro ima i nižu rezoluciju od 1080p, očekivano njegova GPU izvedba mora biti još bolja, zapravo bolja od bilo koje druge verzije Mate do sada.

Huawei je napokon napravio vodeći čipset s kompetitivnim performansama u cjelosti. Kad kažem u cjelosti onda mislim da su i prethodni Kirin CPU-vi dobro radili, ali su zaostajali u segmentu GPU-a i grafike. Sada model 970 ima jedan od najnovijih GPU-ova sa mnoštvo snage na raspolaganju.

Još kad uzmemo u obzir i 10nm proizvodni proces koji čini Kirin 970 energetski učinkovitim čipom, dobivamo dobitnu kombinaciju, iako je i veliki kapacitet baterije zasigurno od pomoći. Moja jedina blaga zabrinutost je to, što prilikom duže intenzivne uporabe, Mate 10 Pro se počinje zamjetno grijati.

Huawei Mate 10 Pro igre

Pod kontinuiranim opterećenjem, Mate 10 Pro, baš kao i Mate 10, postaje vruć na jednoj točki. Naravno to ne trasje dugo, jer kada se to desi, čip se prebacuje u mod prigušivanja performansi kako bi se spriječilo pregrijavanje. Ovo ćete vrlo rijetko osjetiti u stvarnom životu i svakodnevnom rukovanju, čak i kada igrate zahtjevnije igre gladne performansi, ali da se ne iznenadite.

Dakle performanse kod Huawei Mate 10 Pro nisu upitne i telefon nudi vrhunsku izvedbu i glatko Android iskustvo. Sve će dobro podnijeti, jedino ponekad može biti zagrijaniji od uobičajenog, prilikom dugih i intenzivnih igranja.

 

huawei mate 10 pro kamera

Huawei Mate 10 Pro kamera: Leica Dual kamera v2.0 dobiva f/1.6 leće

Huawei tvrdi da je AI značajka Kirin 970 procesora također primjenjuju i na dvostruku stražnju kameru telefona, koje uključuju kolor senzor od 12MP i jednobojni senzor od 20MP.
Konkretno, Huawei tvrdi da čip omogućuje automatsko prebacivanje različitih modova snimanja ovisno o tome što snimate. Npr. ako snimate cvijet izbliza, kamera će to sama prepoznati i automatski prebaciti na makro mod snimanja.

Huawei Mate 10 Pro ima poboljšanu verziju druge generacije dvostruke kamere tvrtke Leica. Zbog čega je kamera impresivna, i nudi odlične rezultate, pogotovo u usporedbi s prethodnom generacijom Huawei P10 i Huawei P10 Plus. Stoga ne čudi što je od uglednog portala DXO MARK MOBILE dobio visokih 97 bodova za kvalitetu kamere, što ga stavlja na drugo mjesto, koje djeli sa iPhone X, a iza Pixela 2, po kvaliteti fotografija.

dxo mark mobile test

huawei mate pro 10 test kamere

Uređaj ima iste senzore slike kao na serijama Mate 9 i P10, no otvori blende su širi. Kada ovo stavimo u brojke, gledamo 12MP kolor i 20MP jednobojni senzor koji sjedi iza f/1.6 leća. Inače kolor senzor još ima OIS, dok jednobojni senzor ima bolju fotoosjetljivost, tako da malo nadoknađuje nedostatak OIS-a. Kamera se oslanja na iste 4 tehnologije fokusiranja kao i prije, dobivate laserski AF, detekciju dubine, detekciju kontrasta i phase detect AF.

Kod slikanja glavnom kamerom boje su izvrsne, ima puno detalja, sjajno se vide lišće i trava, boje su poprilično točne i slike imaju izvanredno širok dinamički raspon. Uz produkciju boja vrlo bliskim realnosti, zamjetili smo i jaku oštrinu slika, a ponekad čak i prekomjernu.

Evo primjera fotografija napravljenih sa Huawei Mate Pro 10:

Huawei Mate 10 Pro primjer fotografije 1

Huawei Mate 10 Pro primjer fotografije 1

Huawei Mate 10 Pro primjer fotografije 1

Huawei Mate 10 Pro primjer fotografije 1

Huawei Mate 10 Pro primjer fotografije 1

Huawei Mate 10 Pro primjer fotografije 1

Huawei Mate 10 Pro primjer fotografije 1

Huawei Mate 10 Pro primjer fotografije 1

Huawei Mate 10 Pro primjer fotografije 1

Huawei Mate 10 Pro primjer fotografije 1

Huawei Mate 10 Pro primjer fotografije 1

Huawei Mate 10 Pro primjer fotografije 1

Prednja selfie kamera na Mate 10 Pro ima razlučivost od 8MP i objektiv F/2.0. Također dolazi s modom portretnog snimanja, koji je u stanju stvoriti digitalni bokeh za vaše selfije. Prilikom slikanja više ljudi AI motor pokušava prepoznati sva lica, i zadržati ih u fokusu, a usporedo zamutiti ostalu pozadinu. Huawei to zove AI Selfie. Slike su odlične s puno detalja, ugodnih boja, uz nizak dinamički raspon.

Huawei Mate 10 Pro primjer fotografije 11

Kod slabijeg osvjetljenja javlja se i klasična boljka za gotovo sve kamere u telefonu, slike su zrnatije, iskrivljavanje boja, slabiji kontrast i slično. Kod snimanje videozapisa slična je priča,  i dobro funkcionira u dobrom osvjetljenju, ali se muči u tamnijem okruženju.

mate 10 pro selfie kamera

Huawei Mate 10 Pro snimanje videozapisa maksimizira na 4K pri 30fps., a snimke visoke rezolucije kodirane su pomoću H.265 kodeka. Bitrate od 22Mbps prilično je nizak za 2160p snimke, pa stoga datoteke zauzimaju manje prostora na pohrani telefona. 1080p (30, 60 fps) videozapisi koriste MPEG-4 kompresiju, za razliku od 4K. Audio se snima u stereo modu na 192kbps, što je sjajno.

 

Huawei Mate 10 Pro: Baterija

Trajanje baterije jedno je od područja u kojem se Huawei Mate 10 Pro ističe. Uz divovsku bateriju od 4000mAh, teško ćete pronaći telefone sa većim baterijama. Uspio sam izgurati dan i pol do do dva dana života uz Mate 10 Pro, s redovitom uporabom, što je poprilično dobro prema današnjim standardima.

Redovita upotreba podrazumijeva slušanje glazbe na kroz jutro i večer, nekoliko telefonskih poziva, neprekidna slanja poruka na WhatsApp-u, redovito provjeravanje e-pošte i feedova društvenih mreža, polusatno igranje igre ​​i gledanje nekoliko dokumentaraca na Netflixu prije spavanja.

mate 10 pro

Performanse reprodukcije videozapisa također su impresivne. Tijekom gledanja filma na Mate 10 Pro, u prosjeku je gubio je 8-10% baterija po satu gledanja. Igranje igara jednako je impresivno. Igranje zahtjevnih 3D igara kao što je Asphalt, Mate 10 Pro je trošio u prosjeku oko 15-18% baterije po satu igranja, što je iznad prosjeka.

U svakom slučaju Huawei je obećavao 2 puna dana sa jednom punjenjem i ovo obćanje je vrlo blizu realnosti. Naravno, odstupanja postoje, jer svi ne koristimo telefon na isti način, ali svakako očekujte iznadprosječno dug vijek trajanja baterije.

 

mate 10 pro zaključak

Zaključak:

Zašto kupiti Huawei Mate 10 Pro? Ako ste u potrazi za vrhunskim phabletom, a ne želite platiti najveću cijenu za Galaxy Note8 ili iPhone X, Mate 10 Pro bi mogla biti jedna od najboljih dostupnih opcija.

Huawei Mate 10 Pro je komad vrhunskog hardvera sa premium izgledom, koji korisnicima pruža vrhunske performanse, iznadprosječnu kameru i izvanredno trajanje baterije, a sve to smješteno u mješoviti metalno – stakleni dizajnu.

Mate 10 Pro donosi mnoštvo značajki i mogućnosti, tako možete provesti sate na telefonu isprobavajući sve načine rada kamere, ili otkrivajući koja boja zaslona je idealna za vas. Međutim nekim će zasmetati što Mate 10 pro ne dolazi sa utorom za slušalice, drugima bi moglo zasmetati što nema podrške za microSD karticu, dok bi trećima moglo zasmetati specifično Huaweiovo korisničko sučelje EMUI.

Postoje li bolje alternative? Huawei je proizveo svoj najbolji smartphone u 2017.godini kada je su svi veliki igrači izašli sa svojim flagship modelima, čineći vrlo veliku konkurenciju i izborom najboljeg telefona doista teškim. LG V30 je još uvijek najbolji telefon tvrtke LG, Galaxy Note8 je vrhunski phablet i ima briljantnu kameru, baš kao i Pixel 2 XL i HTC U11. IPhone 8 Plus i iPhone X, za ljubitelje Applea su također izvrsni telefoni, a nemojmo zaboraviti spomenuti i jeftiniji OnePlus 5.

U svakom slučaju 2017. je bila vrlo uzbudljiva godina za pametne telefone, izbor je velik, svi znamo da i kvaliteta košta, tako da krajnji izbor ostaje na vama.

 

huawei mate pro 10 specifikacija

Huawei Mate 10 Pro specifikacija:

  • CPU: 4x Cortex-A73 2,4 GHz + 4X Cortex-A53 1,8 GHz, SoC: HiSilicon Kirin 970
  • Zaslon: 6.0 inča AMOLED 2160 x 1080, omjer 18:9, 402 ppi
  • RAM: 6GB
  • Pohrana: 128GB
  • Kamere: Stražnja: dvostruka 20+12 MP f/1.6 OIS, Leica optika, PD i laserski autofokus, prednja kamera: 8 MP f/2.0
  • Povezivanje: Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, 4G+ LTE-A (3CA) Cat 18 (do 1200Mbps), dual-band, Bluetooth v4.2, A2DP, LE, GPS, GLONASS, USB 3.1 Type-C
  • OS: Android 8.0 Oreo sa EMUI 8
  • Baterija: 4000 mAh, mogućnost brzog punjenja
  • Dimenzije: 154.2 x 74.5 x 7.9 mm
  • Masa:178 grama
  • Jamstvo 24 mjeseca
  • Cijena: 4.900kn

 

ZA: Kvaliteta izrade, premium izgled, performanse, odlična kamera, AMOLED zalosn, odlična baterija

PROTIV: Nema utora za slušalice, nema podršku za mikroSD

 

Piše: D.M.


RELATED ARTICLES

1 komentar

  1. Pa i nije neka mana što Mate nema utor za slušalice, kada u kutiji s mobitelom dobijete i nastavak za USB u koji se priključuju slušalice 3,5mm. Čak i zaštitnu masku odmah dobijete.

    A za podijeljen zaslon, ako je autor teksta na to mislio, to je moguće i na starijim Huawei s EMUI 5, čak i honor 8 ima podjelu ekrana i super radi za većinu aplikacija.
    Što se tiče bloatwarea ne vidim te duple aplikacije i kalendare što je navedeno u tekstu. Meni više smeta što Google na android trpa svoje disk, kiosk, film i ostale beskorise aplikacije koje ne mogu obrisati.

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular