PočetnaSoftverKorisniWindows System Control Center

Windows System Control Center


Ako ste se našli u situaciji da vam treba određeni alat i niste znali gdje ga prvo potražiti, onda znate koliko takve situacije mogu biti naporne i frustrirajuće. Windows System Control Center vam može pomoći u spomenutim situacijama jer je to skup od preko 300 alata koje možete koristiti u svakodnevnom radu, a posebice kada se nađete “u problemu”, odnosno morate nešto hitno napraviti.

Jeste li se ikada zatekli u situaciji da vam treba određeni Windows alat, a vi ga jednostavno nemate u tom trenutku? Vrlo vjerojatno ste zatim otvorili Internet preglednik, te potražili alat koji vam treba. I tako svaki puta kada vam zatreba neki od alata, odnosno svaki puta kad naiđete na neki problem. Vjerojatno među vama ima i onih koji su si napravili svoju kolekciju alata koja bi vam mogla zatrebati i imate ih na jednom mjestu. To je mnogo bolja opcija od prvo spomenute. Osim što traženje alata uzima vrijeme, može biti vrlo frustrirajuće, pogotovo ako ne znate koji alat bi vam najlakše mogao riješiti problem. Postoji i treće rješenje, a to je WSCC, odnosno Windows System Control Centar. Riječ je o skupu alata koje skinete sa Interneta, zauzimaju jako malo mjesta na računalu, ne morate ih instalirati jer su prenosivi (engl. Portable), a unutar tih alata imate jako puno onih alata koji bi vam mogli zatrebati u svakodnevnoj upotrebi. Neki će reći da su to „Hot fix“ alati, odnosno alati koje koristite kako biste brzo riješili neki problem, no mi ne mislimo tako. WSCC je skup alata koji će vam dobro doći za čišćenje računala, nadgledanje istog, rješavanje problema i još mnogo toga. WSCC je jako koristan skup alata koji biste obavezno trebali imati na računalu.

Piše: Boris Plavljanić

wscc

WSCC

WSCC – Windows System Control Center – je program koji vam dozvoljava da putem njega instalirate, ažurirate i pokrenete skupinu alata, a oni služe isključivo da vam olakšaju određene radnje na računalu. To može biti uklanjanje rootkita, nadgledanje mrežnog prometa ili analiza istoga, brisanje nepotrebnih datoteka sa računala, dobivanje informacija o određenom segmentu Windowsa ili samog računala, dobivanje informacija o IP adresi i još mnogo toga. Kada pokrenete WSCC vidjeti ćete da su alati podijeljeni u dvije grupe alata – Sysinternals Suite, te NirSoft Utilities. Točnije, vidjeti ćete još dvije dodatne skupine alata – Windows i System – no to su Windows alati koje možete pokrenuti preko Control Panela, tako da trenutačno nisu previše bitni.

Sysinternals i Nirsoft su zapravo alati koji čine kostur WSCC-a, no prvo ih morate instalirati. Možete skinuti sa Interneta verziju koja već ima instalirane sve alate, a možete naći i onu koja dolazi praktički bez alata, pa si sami instalirate one koje želite. Naša preporuka je da ih instalirate sve jer cijeli WSCC paket ne zauzima više od 65 MB. Alati se ‘instaliraju’ u folder gdje ste stavili WSCC.exe i taj cijeli folder možete prebacivati sa mjesta na mjesto, sa računala na računalo. WSCC je prijenosni paket koji ne morate instalirati na standardni način. Dapače, WSCC je jako korisno imati sa sobom na USB sticku jer nikad ne znate kada će vam zatrebati.

Kako je WSCC nastao? Sysinternals su osnovali Bryce Cogswell i Mark Russinovich davne 1996. godine. Njih dvojica su pisali male C i C++ konzolne programe koji su im olakšavali određene radnje na računalu, a sve alate koje su napravili su objedinili pod imenom Sysinternals. 10 godina kasnije, kupio ih je Microsoft, te im dopustio daljnji razvoj alata, ali je sve bilo pod kapom Microsofta, za koji je spomenuti dvojac i radio. Microsoft je odlučio na svojim stranicama dati da se njihovi alati besplatno skidaju.

NirSoft je softver koji radi samo jedan programer, Nir Sofer, koji je također prilično dobar C++ programer i koji svoje aplikacije, odnosno konzolne programe dijeli besplatno na svojoj web stranici. Kompanija KLS Soft je iskoristila to i objedinila alate u jedan pod nazivom WSCC i možete ga skinuti sa njihovih stranica. WSCC bi, kao što smo rekli, trebao biti alat koji možete koristiti – ako imate potrebe – na dnevnoj bazi. Posebice je koristan ako radite u IT-u i bavite se rješavanjem sistemskih problema.

sd34

Sysinternals Suite

Sysinternals Suite, kao i NirSoft, podijeljen je u nekoliko pod-kategorija kako biste lakše našli onaj alat koji vam treba. Neke od pod-kategorija su File and Disk, Network, Process, Security i tako dalje. U svakoj od ovih kategorija imate hrpu alata koje pokrećete sa jednim klikom mišta. Recimo da vas zanima kategorija „Network“ jer želite nešto saznati o mreži. Odaberete spomenutu kategoriju i dobijete popis alata koji spadaju u ovu kategoriju. Tu ćete naći alate za napredno pretraživanje Active Directoryja, alat za pregled „endpointova“, odnosno mapa/datoteka/uređaja koje dijelite sa računalima na mreži, naći ćete alat za mjerenje mrežnih performansi …

Sve što morate napraviti je kliknuti gumb koji se nalazi pokraj imena i opisa alata i to je to. Otvoriti će vam se spomenuti alat koji onda možete koristiti. Ponekad će vam se otvoriti konzola i morati ćete unijeti određene parametre (recimo, ako mjerite mrežne performanse, što želite izmjeriti – ping, bandwidth ili nešto treće) i stisnuti <enter> … Pričekajte koju sekundu i rezultati su tu. Ako vas ne zanima mreža, možda će vas zanimati sigurnost vašeg računala. U kategoriji „Security“ imate jako puno zanimljivih alata.

Jedan od njih je alat s kojim možete vidjeti listu aktivnih sesija na Internetu i ako ste malo informatički vještiji možete iz toga jako puno isčitati. Nadalje, tu je i alat kojeg pokrenete kako biste tokom slijedećeg paljenja računala izbjegli pisanje lozinke što je vrlo korisno ako ste na računalo na kojem ne znate lozinku, a morate ga resetirati. Spomenimo još alat za skeniranje računala kako biste našli potencijalne rootkite, te alat koji skenira vaše portove i upozorava vas na moguće sigurnosne rupe. U svakom slučaju jako puno alata za istražiti i svakako vam savjetujemo da ih pregledate i isprobate. Možda ćete si naći nešto zanimljivo i korisno, a ako ne nađete, barem ćete znati što sve ima u Sysinternals Suiteu pa ćete se sjetiti slijedeći put kada vam budu trebali.

nirlauncher

NirSoft

NirSoft je nešto bogatiji skup alata, mada je teško reći da li su ovi alati manje ili više korisni nego oni od Sysinternalsa. Sve ovisi što vam treba i što želite napraviti. Naše mišljenje je da na WSCC treba gledati kao na jedan skup alata, a ne na pojedinačne skupine alata kao što smo mi podijeliti WSCC. Da, on se sastoji od dvije, odnosno četiri skupine alata, no sve je to zapravo jedan veliki alat za rješavanje problema na računalu. Ipak, pogledajmo što se sve nudi unutar NirSoft skupine alata. Ona je također podijeljena u nekoliko pod-kategorija kao što su File and Disk, Network, Web browser, Audio/Video, System Informations itd … Vrlo su zanimljive kategorije Web browser, Desktop, te Audio/Video.

Web browser kategorija je, kao što samo ime kaže, vezana uz web preglednik(e) i omogućuje vam da vrlo brzo izmjenite određene postavke u web preglednu, onemogućite ili omogućite određene aktivnosti, pregledate logove … BrowsingHistoryView je alat koji objedinjuje pregled posjećenih web stranica sa svih web preglednika i svih korisnika (ukoliko ih je bilo više na jednom računalu) i u tabličnom prikazu vam prikaže tko je koju web stranicu posjetio, koliko dugo se zadržao na njoj, koliko puta u danu ju je otvorio … Dobijete mnogo više informacija nego da sami gledate „web history“. Tu su još i alati za detaljniji pregled „Cookieja“, instaliranih komponenti za web preglednike (addonovi, pluginovi i slično), alati za pregled datoteka skinutih sa Interneta, alati za brzo gašenje i paljenje ActiveX komponente, pregled blokiranih stranica …

Ako vas više zanima multimedija, svakako obratite pozornost na kategorije „Desktop“ i „Audio/Video“. Ako koristite web kameru, postoji zgodan alat koji se zove „WebCamImageSave“ koji vam dozvoljava da iz video razgovora napravite slike, te ih spremite u jedan od popularnih formata. Ako na Internetu nađete video isječak, a ne znate kako biste ga skinuli, ne brinite. Tu je WebVideoCap koji vam dozvoljava da video koji gledate u web pregledniku praktički sa dva klika mišem spremite u.flv formatu na računalo.

Želite pregledati Codece koje imate instalirane na računalo? Nema problema – tu je InstalledCodec. Vidite u kojem smjeru idemo? WSCC se sastoji od preko 300 takvih programčića koji vam mogu pomoći u određenom trenutku. Možda nećete svaki dan htjeti pregledati Cache memoriju, no kada budete htjeli, moći ćete sa jednim od alata koji se nalaze unutar WSCC-a. Što nam se ne sviđa kod WSCC-a? Pa teško je reći. Radi se o fantastičnim alatima, no ponekad je teško naći ono što vam treba, posebice dok još niste upoznati sa svim alatima koji se tamo nalaze.

Jednom kada ih naučite, nećete imati spomenuti problem. Također, opisi alata su dosta šturi, 1-2 rečenice, pa ćete morati stisnuti na ikonicu sa upitnikom koja će vam dati više informacija o samom alatu. Možda će nekima biti i problem snaći se u konzoli koja vam se često otvara (mnogi programi su zapravo konzolni programi), no to su sve sitnice koje možete vrlo brzo svladati. Sve u svemu, WSCC je nešto što biste još danas trebali skinuti sa Interneta i spremiti si u svoju kolekciju alata za „hitne“ i malo manje hitne slučajeve


Prethodni članak
Sljedeći članak
RELATED ARTICLES

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular