PočetnaSoftverKorisniUbuntu 14.04 LTS

Ubuntu 14.04 LTS


Novi Ubuntuu je došao u krivo vrijeme – Canonical je usred tranzicijskog razdoblja, rade paralelno na dekstop i mobilnom operativnom sustavu, napravili su određene greške u razvoju… no da li je to dovoljno da ne probate novi Ubuntu 14.04? Naravno da nije

Kako to obično biva, travanj je mjesec u kojem mnoge Linux distribucije dobivaju svoje nove verzije. Ubuntu nije izuzetak. Dapače, Ubuntu distribucija je bila jedna od najiščekivanijih. Da li je ispunila to iščekivanje, čitajte u nastavku ovog teksta.
Ono što trebate znati o Linux Ubuntuu je da je ovo jedna vrlo user friendly distribucija koja se preporuča početnicima. Stoga ako ste razmišljali o prelasku na Linux operativni sustav, preporučili bi vam Ubuntu ili Mint. Pogledajmo što nudi nova LTS verzija, koji su noviteti i čime jesmo ili nismo zadovoljni.

Piše: Boris Plavljanić

Zašto LTS?

LTS je skraćenica za „Long term support“, odnosno označava Linux distribuciju koja će imati malo dužu softversku potporu. Obične distribucije najčešće dobivaju podršku narednih godinu i pol dana od dana izlaska, a LTS verzije malo duže. U ovom slučaju se radi o 5 godina podrške. To znači da će izaći još 10 novih Ubuntu distribucija (Ubuntu dolazi svakih 6 mjeseci, točnije svaki travanj i listopad), a ova distribucija će i dalje dobivati nove zakrpe, mogućnosti i slično. Nažalost, ova LTS verzija nije mogla doći u lošije vrijeme. Canonical, kompanija koja stoji iza Ubuntu distribucije, je trenutačno u tranzicijskoj fazi kada prelaze sa desktop operativnih sustava na mobilne uređaje i OS-ove i nisu stigli završiti desktop verziju. Točnije, ovaj operativni sustav je možda 90% gotov, a oni su ga odlučili „izbaciti na tržište“ (jer je takav raspored) i odlučili su se da ovo bude verzija koju će podržavati narednih 5 godina. Problem je što su LTS distribucije inače pomalo konzervativne i orijentirane na stabilnost, a distribucija koja je napola napravljena ne može biti stabilna. Ili možda može? Naravno, ovo navedeno uključuje da Canonical nije u ovoj distribuciji eksperimentirao sa novim stvarima, no nisu imali ni vremena kada ni ovu verziju nisu dovršili do kraja.

Ono što nas brine je da će u vrlo bliskoj budućnosti biti gotovi Mir grafičko sučelje, te Unity 8, a niti jedno od nabrojanih nije dio distribucije 14.04. Mir još uvijek nije spreman za svoju premijeru, kao ni xMir. Znači, 14.04 će se u grafičkom dijelu ne razlikuje previše od verzije 13.10.

Unity 8 nije gotov i pitanje je da li će zaživjeti u narednoj verziji Ubuntua, no vrlo brzo bi se trebao pojaviti u mobilnoj verziji Ubuntua. To znači da Canonical mora još 5 godina održavati i nadograđivati Unity 7, a taj dio softvera i nije idealan. Zato se užurbano i radi na novoj verziji. Sve u svemu, nije baš dobro vrijeme za LTS verziju.

Nadalje, Canonical bi ove godine trebao na tržište izbaciti svoj prvi mobilni uređaj sa Ubuntu operativnim sustavom (koji će naravno imati spomenuti Unity 8), te će Canonical morati dalje razvijati paralelno dva Unityja. To je loše iz mnogo razloga, no što je tu je. Veselimo se mobilnom operativnom sustavu i jedva čekamo da ga isprobamo. Nadamo se da će opravdati očekivanja i da će unijeti malo promjene na ustajalo stanje u svijetu mobilnih tehnologija gdje je Android potpuni vladar tržišta.

Iz ovog kratkog uvoda bi se možda dalo zaključiti da Ubuntu 14.04 nije vrijedan vaše pažnje, no to je krivo. Ova verzija je svakako vrijedna pažnje, no mišljenja smo da nije trebala biti LTS verzija. Ova verzija je svakako donijela napredak u obliku nove jezgre, novih aplikacija i sustava putem kojeg se te aplikacije skidaju i ažuriraju, nekoliko grafičkih promjena u samom Unityju, novoj polici privatnosti i još mnogo toga…

Jezgra

Ubuntu 14.04 dolazi sa novom jezgrom 3.13.0-24. Prošla verzija Ubuntua je došla sa verzijom 3.11, a zadnja LTS verzija (Ubuntu 12.04) sa verzijom 3.8. Mnogo se toga dogodilo unazad dvije godine – nova jezgra ima puno bolju hardversku podršku, ali i mnogo drugih poboljšanja tako da je svakako dobro koristiti verzije sa novijim jezgrama, nego onim starijim. Ako i koristite neku stariju verziju Ubuntua, bilo bi poželjno da ažurirate, odnosno nadogradite jezgru ako je to ikako moguće.

Koliko sama jezgra utječe na vaše iskustvo korištenja Ubuntua ovisi isključivo o vašem hardveru. U ovom časopisu smo mnogo puta pisali o tome kako „oživjeti“ stara računala – umjesto Windowsa na njih instalirate lightweight Linux distribuciju i računala su kao nova. No ne i sa ovim „pravim“ i teškim distribucijama. Za njih ipak preporučujemo da imate nešto novije računalo (cca. Ne starije od 3-4 godine).
Recimo da u računalu imate dual GPU hardver koji koristi Nvidia Optimus tehnologiju za prebacivanje između GPU-a – prelazak sa LTS verzije 12.04 na verziju 14.04 će vam biti ogromna. Ponajviše jer jezgra 3.13 ima low-level podršku za prebacivanje sa jednog GPU-a na drugi (sada je to napokon automatski proces).

Nadalje, korisnici koji imaju računala sa SSD diskovima bi također trebali vidjeti veliku razliku u radu samog operativnog sustava. To je zato jer nova jezgra ima TRIM dodatak koji je zaslužan za ovaj spomenuti napredak. Na Internetu postoje razne „horror“ priče o TRIM-u i problemima koje su imali korisnici koji su instalirali Ubuntu na računalo sa SSD diskom, no 99% tih problema je riješeno i sada sve radi sasvim normalno. Sada SSD diskovi rade na punom kapacitetu, ogromna je brzina učitavanja OS-a, prebacivanja podataka sa jedne lokacije na drugi i slično. Napokon je SSD ono što bi i trebao biti.

Popis svih promjena koje dolaze sa ovom jezgrom potražite na Internetu, stvarno ih ima puno, no znajte da je ovo jezgra koju želite u svojoj Linux distribuciji. Pogotovo ako puno koristite Internet – jezgra 3.13 ima novi alat za filtriranje IP paketa, firewall …

Trajanje baterije

Ako koristite Linux Ubuntu na prijenosniku, onda znate da mu je slaba točka upravljanje baterijom, odnosno napajanjem. Prijenosnik koji na sebi ima instaliran Ubuntu će raditi kraće nego taj isti prijenosnik koji na sebi ima Windowse ili OS X. Dobra vijest za ove korisnike je da nova jezgra puno bolje upravlja napajanjem i životni vijek baterije je značajno produžen i razlika između Ubuntua i Windowsa (točnije, potrošnje računalnih resursa) je neznatna i razlika više neće biti vidljiva. Čak nije moguće reći da li je za ovo poboljšanje zaslužna nova jezgra ili promijene u Unityju, no svakako smo zahvali na tome.

Testirali smo Ubuntu na novom laptopu i možete bez problema raditi 2 i pol do tri sata, dok bi na tom istom računalu sa starijom verzijom Ubuntua radili možda sat i pol. Povećanje baterije je gotovo 100% što je izvanredan rezultat. Naravno, to uvelike ovisi o aplikacijama koje koristite. Mi koristimo ponajviše Libre Office, GIMP, Terminal, Python i slične aplikacije koje nisu „teške“ i koje ne troše jako bateriju. Gledanje filmova, igranje igrica, slušanje glazbe će, s druge strane, trošiti bateriju gotovo duplo brže.

U ovom segmentu ne možemo biti potpuno objektivni, no morate znati da je problem s baterijom riješen i što god radili na svom prijenosniku, to će sada trajati duže. Desktop mašine naravno nemaju ovaj problem, iako Ubuntu sada troši općenito manje računalnih resursa pa ga možete instalirati i na nešto slabijim mašinama.

UNITY

Idemo se malo osvrnuti na Unity. Nažalost, mnogi Linux korisnici koji su koristili Unity su prešli na druge distribucije kada je Unity zaživio. U početku nije dobro radio, zakrpe su dolazile presporo (ponavljamo, korištenje Ubuntua je prvenstveno ovisilo o vašem hardveru) i osjećaj kod korištenja Unityja je bio dubokom podijeljen. Korisnici su ga ili voljeli ili mrzili – nije bilo sredine. Naš stav je da je Unity općenito dobar, samo treba neke stvari promijeniti i biti će potpuno user friendly. A upravo taj cilj – da Unity bude user friendly – je koštao Ubuntu mnogih korisnika.

Meniji

Prva i jedan od većih promjena u grafičkom sučelju je povratak menija. Točnije, možete isključiti globalni bar koji se do sada koristio i vratiti menije u traku pri vrhu ekrana. Jedan od glavnih razloga je to što su se korisnici žalili na forumima da žele nazad te menije, ali se išlo i prema tome da meniji zauzimaju manje mjesta. Ubuntu se mnogo koristio na netboocima koji imaju dijagonale 10 ili 11 inča, pa je svaka ušteda dobro došla. Ako koristite 27 inčni full HD monitor, vrlo vjerojatno vam je svejedno da li meniji uzimaju koji piksel više ili manje.

Postoje naravno prednosti i mane oba koncepta, no svakako pozdravljamo ovu mogućnost da korisnik sam odabere kakve menije žele i da si sam može iskonfigurirati barem jedan manji dio grafičkog sučelja.
Puno bolju konzistentnost ima, recimo, OS X u kojem su svi meniji uvijek dostupni bez obzira na aplikaciju koja vam je aktivna i u kojem sve kratice na tipkovnici rade uvijek. Ubuntu ima problema sa menijima i kada pokrenete npr. Firefox, meniji sa vrha ekrana će nestati, te vam neće raditi sve kratice na tipkovnici. Probajte stisnuti kombinaciju tipki control-Q (Quit). Ništa se neće dogoditi. Morate otići mišem na vrh ekrana, te će vam se onda meniji prikazati i tek onda možete napraviti određenu akciju – bilo preko menija ili kratice na tipkovnici. To je jedan od kompromisa koji je napravljen u Unityju i koji se treba mijenjati, no nažalost do Unityja 8 ćemo se morati snaći na druge načine. No, nije stvar samo u menijima i kraticama. Mnogo je sitnica koje znaju „naživcirati“ Linux korisnike, a oni si ne mogu pomoći. Točnije, mogu promijeniti OS no to nije rješenje za sve probleme koje Unity ima. Treba težiti tome da se Unity prilagodi korisnicima, a ne obrnuto.

Minimiziranje aplikacije u launcher

Drugi feature vrijedan pažnje je minimiziranje aplikacije. Kao što znate, ili ne znate, Unity launcher je traka sa aplikacijama koja se pojavljuje s lijeve strane ekrana i u koju možete staviti aplikacije koje želite – to mogu biti one defaultne aplikacije ili one aplikacije koje najviše koristite. U svakom slučaju, launcher vam je služio za brzo pokretanje određene aplikacije. No, što kada vam je aplikacija bila upaljena? Ponovno klikanje na ikonicu aplikacije u launcheru dobili biste slijedeće – aplikacija bi vam se pojavila u fokusu, odnosno bila bi vam vidljiva na ekranu. Ovo ponašanje nije promijenjeno – tako je bilo i prije, a tako je i sada. No postoji sada i treći klik na ikonicu koji minimizira aplikaciju nazad u launcher. Korisnici su to davno tražili, a tek im je sada ispunjena želja.

Nažalost, ovo nije defaultna mogućnost i dio operativnog sustava, nego morate instalirati Compiz Setting Manager zatim kliknuti na „Unity plugin“, te označiti opciju „Minimize single windows applications (Unsupported)“. Bez obzira na naziv opcije, samo ju označite. Minimiziranje aplikacija radi gotovo savršeno i vrlo brzo. Možete minimizirati više aplikacija, a ne samo jednu kao što biste mogli zaključiti iz naziva spomenute opcije.
Ova opcija je za sada eksperimentalna, no mi vam iz iskustva možemo reći da nema nikakvih problema i nadamo se da će vrlo brzo postati sastavni dio samog operativnog sustava i da korisnici neće morati instalirati nikakve dodatne pakete za ovakve sitnice.

A upravo te sitnice ponekad znaju otjerati korisnike i na njih smo mislili kada smo rekli da je Unity 7 dobar ali treba još nekih nadogradnji da bi bio potpuno upotrebljiv.

Ostale sitne grafičke promijene

Puno je još grafički promjena koje ćete cijeniti, a mi bismo izdvojili slijedeće:
– Promjena veličine određenog prozora će vam sada biti mnogo vidljivija (imate žuti okvir oko prozora dok mijenjate veličinu prozora)
– Svaka promjena veličine prozora, svako otvaranje aplikacije i slično je animirano i sada sve izgleda mnogo bolje i glađe. Nema više onih „zastajkivanja“ koja su se znala pojaviti u starijim verzijama
– Kada ste na desktopu, imate jednu polu sakrivenu opciju za pretragu. Ako počnete pisati nešto po tipkovnici, otvara vam se ta opcija za pretragu i unutra se počinje pisati tekst koji ujedno služi za pretragu. Primjer, ako se nalazite na desktopu, možete početi pisati „Moz“ i to će vam se upisati u kutiju za pretragu, te će vam se vrlo vjerojatno pojaviti prijedlog za Mozillu Firefox. Ako se ta ista Mozilla nalazi u Unity launcheru, onda će vam ta aplikacija zasvijetliti kako biste ju lakše uočili. Vrlo zgodan i praktičan detalj koji ćete koristiti u svakodnevnom radu. Posebice ako imate puno aplikacija u launcheru i ne znate gdje se više koja ikonica (aplikacija) nalazi.

Preporučamo samo da si napravite i kraticu na tipkovnici koja će vas prebaciti na desktop te vam tako ubrzati pretragu – stisnete kraticu za prebacivanje na radnu površinu i samo počnete tipkati ono što želite naći. Probajte, vjerujemo da će vam se svidjeti.

Unity Dash

Unity Dash je aspekt Ubuntua koji se nadovezuje na maloprije spomenutu pretragu. Kada nešto pretražujete, otvara vam se Unity Dash koji vam nudi određene prijedloge u ovisnosti o onome što ste napisali u „kutiji“ za pretragu. Dash se pojavio u verziji 12.10, te u svakoj narednoj verziji. Ako niste koristili niti jedan Ubuntu nakon 12.04, ovo će vam biti velika promjena. Dash ima mogućnost pretrage ne samo lokalno računala nego i web servisa, web stranica i slično.

Stoga kada vi nešto tražite, a toga nema na računalu, recimo neku MP3 pjesmu, vrlo vjerojatno će vas pretraga „baciti“ na Internet. I to ne bi bilo ništa loše da je to dobro napravljeno. Nažalost rezultati su poražavajući. Kao prvo, dobiti ćete mnogo NSFW sadržaja, te će vas pretrage u mnogo slučaja odvesti na Amazonove stranice. Partnerstvo Amazona i Canonicala nije ništa novo, no problem je što na ovaj način Canonical prikuplja ogromnu količinu podataka o vama, a vjerujemo da i Amazon ima veliku korist od toga. Mnoge udruge su ovu mogućnost nazvale „modernim spywareom“ i zatražili su Canonical da ga ukloni. To se nije dogodilo, pa vam preporučamo da kompletno maknete ovaj dodatak sa računala.

Postoji i mogućnost reguliranja sadržaja u postavkama, no ne dajte se zavarati – Canonical i dalje zna što pretražujete. Kompletno uklanjanje ove mogućnosti je jedino sigurno rješenje ako se brinete za svoju sigurnost.

Performanse OS-a

Osim grafičkih sučelja, tu su još razna poboljšanja koja moramo spomenuti. Kao prvo, operativni sustav radi prilično brzo, čak i na starijim računalima, tako da imamo same pohvale za to. Naravno, dijelom to ovisi o vašem hardveru, ali i samom OS-u koji je postao nekako „lakši“ i fleksibilniji. Izgleda da je Canonical promijenio određene low-level aspekte OS-a. Osim brzine, tu je i mnogo bolji Software centar za instaliranje i ažuriranje aplikacija. Prije svega, mnogo je brža pretraga aplikacija, aplikacije se mnogo brže instaliraju nego prije, ažuriranje se vrši automatski (možete i isključiti ovaj mehanizam i ručno ažurirati samo one aplikacije koje želite) i nekako je sve prirodnije. Nema više nepotrebnih paketa, skidanja konstantnih zakrpa, štekanja operativnog sustava dok se aplikacije instaliraju … sve radi odlično i zadovoljni smo viđenim.

Moramo napomenuti i da su mnoge aplikacije dobile nove verzije koje se koriste u Ubuntuu, kao što su Eclipse, Emacs, Vi(m) … Puno je toga, pa ovaj dio ostavljamo vama – pretražite malo one kategorije aplikacija koje vas zanimaju, vjerujemo da ćete naći mnogo korisnih aplikacija. Ažuriranje cijelog operativnog sustava također teče bez ikakvih problema, a unutar 2 mjeseca očekujemo da će doći prilično veliki broj zakrpa u kojima će se riješiti trenutačni nedostaci operativnog sustava i nadamo se da će do ljeta ova verzija biti kompletna i da ćete ju bez ikakvih većih problema koristiti.
I za kraj spomenimo nove grafičke drivere koje možete skinuti za svoje GeForce i Ati grafičke kartice. Ne morate više koristiti generičke drivere, nego nove drivere s kojima će vam grafičke kartice raditi gotovo jednako kao

i na Windowsima!

Nedostaci verzije 14.04
Osim spomenutih Mira i Unityja 8, mnogo je stvari koje nedostaju u ovoj novoj verziji. Prva stvar koju smo primijetili je da više nema Ubuntu One servisa. To je bio cloud servis za pohranu podataka, no Canonical je shvatio a ne može držati korak sa servisima kao što su Dropbox/SkyDrive/GDrive/Mega pa su odlučili ugasiti ovaj servis. Ako ste ga koristili, trebali ste dobiti službenu email poruku od Canonicala u kojoj vam savjetuju da skinete svoje podatke na računalo je će servis otići u povijest zadnjeg dana lipnja. Šteta, jer je to bio dobar servis sa odličnim alatom za sinkronizaciju podataka u oblake, no premalo je prostora davao korisnicima i nije postojala mobilna verzija. Stoga je ovo bio sasvim logičan potez – mali broj korisnika je zapravo i koristio Ubuntu One.

Nadalje, prije ste mogli u Unity launcheru imati poveznice do određenih web stranica kao što su Twitter, GMail, Facebook. To je bilo dobro, no taj dodatak se izgubio sa ovom verzijom. I dalje Dash pretražuje Internet i dalje Canonical skuplja podatke o vama, no morati ćete naći novi način da dodate linkove u Unity launcher. Postoji način da instalirate Chromium web preglednik, pa pomoću njega napravite to isto. Proguglajte, postoji nekoliko dobrih vodiča koji će vam sve objasniti.

Zaključak

Kada podvučemo crtu, moramo reći da je Ubuntu 14.04 LTS vrlo stabilna verzija i one osnonve stvari koje svaki OS mora imati rade dobro. Neke i vrlo dobro. Vjerujemo da će vam se svidjeti, posebice ako samo povremeno koristite Linux Ubuntu. Ove sve promijene će vam biti dobre i nećete se vjerojatno previše obazirati na nedostatke. S druge strane, fanovi Ubuntua imaju pravo biti djelomično nezadovoljni jer ova verzija nije do kraja napravljena ili nije napravljena onako kako je trebala biti. Da, zakrpe će riješiti dio problema, no pitanje je hoće li riješiti sve i koliko brzo će ih rješavati. Mi se nadamo da će kroz 2 mjeseca većina problema biti riješena, kao što je bila praksa do sada. Svaka verzija je imala svojih bugova, no niti jedan nije bio nerješiv.

Možda je bolje pričekati Linux Mint 17 koji bi trebao pokupiti ono najbolje od ove verzije, pa probati i njega. No o tome ćemo kroz mjesec ili dva kada u ruke dobijemo novu verziju Minta. Do tada uživajte u novom Ubuntuu.


Prethodni članak
Sljedeći članak
RELATED ARTICLES

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular