PočetnaSoftverKorisniRSS i ostali čitači za Android

RSS i ostali čitači za Android


Konzumacija sadržaja nikada nije bila veća – vijesti dobivamo preko Facebooka, Twittera, LinkedIna, web portala i stranica, emailom… Kako filtrirati kvalitetan sadržaj? Jako teško. Najbolji način je koristiti RSS čitač te preko njega filtrirati korisne članke i vijesti, a ostale zanemariti. Jednostavno, premalo je vremena, a previše tekstova

Kako već provodimo veliki dio vremena gledajući u zaslon naših pametnih telefona, dio tog vremena provedemo čitajući razne vijesti. Ne, statusi na Facebooku i Twitteru nisu vijesti. Mislimo na prave vijesti koje se objavljuju na raznim web stranicama. Kako dolazite do njih? Preko web preglednika? To je vrlo jednostavno ako koristite, recimo, Chrome na računalu i mobitelu pa vam se omiljene stranice, ili ako baš želite ‘bookmarksi’, sinkroniziraju pa možete sa svog pametnog telefona brzo pristupiti dotičnim stranicama. No, zar nije bolje koristiti RSS čitač, odnosno određene aplikacije za čitanje vijesti? RSS čitač je odličan i praktičan za ovakve situacije (op.a. čitanje vijesti na mobitelu), kao i korištenje „specijaliziranih“ aplikacija kako biste brzo došli do vijesti sa određenog izvora. Ili više njih.

Uglavnom, mnogo je praktičnijih načina dohvaćanja vijesti od čitanja istih putem web preglednika. Zato smo se mi odlučili na recenziju aplikacija koje biste trebali probati koristiti ako si želite štedjeti vremena i živaca. Iskoristite Android telefon do kraja, podesite si aplikacije i ne gubite vrijeme na traženje sadržaja, nego na njegovu konzumaciju.

Piše: Boris Plavljanić

Zašto baš RSS?

Vratite se malo unazad. Ne daleko, par godina samo. Sjećate li se kako se dobivao sadržaj? Posjećivanjem web stranica ili pretplatom da vam vijesti dolaze na email. Super – odjednom u moru emailova više niste mogli pronaći važne email poruke, a posjećivanje web stranica je bilo užasno sporo. Ako se još sjećate dial-up veze koja je danas nezamislivo spora. I tako smo došli do RSS-a. Ne trebate imati email adresu da biste primali novi sadržaj. Ako više ne želite primati sadržaj, dovoljan vam je jedan klik i to je to. Nema slanja emailova da vam se prestanu slati emailovi i slično. Uz to – pogodnost je što nigdje nema vaše email adrese, pa vam neće dodatno smeće dolaziti u email pretinac.

RSS je zapravo jednostavna Internet tehnologija koja omogućuje (zaposlenim) ljudima da primaju web sadržaj koji ih zanima u trenu. To ste vjerojatno i sami shvatili. No, to je i bit RSS-a – pretplatite se na određeni sadržaj i automatski dobivate sadržaj u program koji podržava RSS feedove, odnosno obavijesti. To nas vodi to „feed readera“, odnosno RSS čitača. Čak i ako ga direktno ne koristite, vjerojatno ste se susreli s njima. Pogotovo ako ste nekada koristili My Yahoo ili My MSN. U te servise je bio ugrađen RSS čitač, a cijela web stranica, odnosno servis je bio jedan veliki RSS čitač u kojem su se skupljale vijesti.

Web aplikacije, odnosno aplikacije općenito služe isključivo za čitanje vijesti. Nemaju nekih posebnih mogućnosti, odnosno ne daju vam jako puno mogućnosti. Svaki čitač ima nešto svoje specifično što ga čini ljudima zanimljivim ili manje zanimljivim. Nama je, recimo, bio zanimljiv RSS dodatak za Ifrefox preglednik. Da, mogli smo otvoriti web stranice ili smo mogli pokrenuti RSS čitač. Pitanje je bilo praktičnosti i brzine. Isto tako, mnogi email klijenti, između ostalog i Outlook, imaju ugrađenu mogućnost prikupljanja vijesti putem RSS-a što dovoljno govori o potrebi za istim.

Kako se pretplatiti?

Da bi RSS čitač mogao „povući“ vijesti i članke sa vama omiljenih web stranica, morate prvo nekako povezati čitač i web stranicu. To se radi putem „feedova“ (Data feed/Web feed). Njih možete naći tako da otvorite web stranicu. U URL traci, s desne strane ćete vidjeti jednu ikonicu (najčešće žute, odnosno narančaste boje). Postavite miš na nju, trebala bi vam se pojaviti trakica na kojoj piše „Feed List“ ili nešto vrlo slično tome. Kliknite na tu ikonicu. Sada vam se otvara „posebna“ web stranica sa malo drugačijim formatom vijesti. Kopirajte link te web stranice. Nakon toga otvorite svoj RSS čitač (bio on na računalu, Internetu ili mobilnom uređaju) i kopirajte link na prikladnom mjestu. Većina aplikacija ima opciju „Add Feed“ ili „Add Content“ – ovisi o aplikaciji. Unutar aplikacije bi vam se trebao pojaviti „izvor“ koji ste učitali i kada sinkronizirate čitač on će povući sve vijesti u zadnjih X dana. To napravite za sve web stranice koje želite pratiti na ovaj način, iako uzmite u obzir da neke web stranice neće imati RSS feed.

FeedR

FeedR je aplikacija koju moramo spomenuti iz razloga što je najmoćnija Android aplikacija ovog tipa, a moguće ju je koristiti sa ili bez Google računa, odnosno povezivanja sa Google čitačem. Ukoliko imate postavljen Google čitač i učitane feedove, tada vam je najlakše povezati aplikaciju sa istim i u vrlo kratkom vremenu imati postavljenu cijelu aplikaciju. Druga vam je mogućnost da si sami postavite FeedR. Grafički i nije nešto previše reprezentativna ali zato ima nekoliko karakteristika koje nas oduševljavaju. Jedna od njih je pretraživanje kategorija. U traku za pretraživanje jednostavno možete upisati ‘sport news’ ili ‘nytimes’ i dobiti ćete vijesti vezane uz traženi pojam. Ukoliko vam se sviđaju, pritisnite gumb Subscribe i aplikacija će povući vijesti. Jednako tako lako ih možete i ukloniti.

Nadalje tu je još i „Expandable list“, odnosno mogućnost da vrlo brzo otvarate i zatvarate vijesti koje čitate (Imate listu vijesti i kada kliknete na jednu od njih ona se otvori. Kada ponovno pritisnete, ona se zatvori i vrati vas na početnu listu). Tu je i uvijek korisna opcija „Read offline“, odnosno pristup vijestima i kada niste spojeni na Internet, Widget kojeg je moguće postaviti na ekran vašeg pametnog mobitela (3 različite veličine), mogućnost pretraživanja vijesti, kategoriziranja istih, izrada sigurnosne kopije na SD karticu, zumiranje i još mnogo toga. Postoji besplatna varijanta i ona koja se plaća 1.89 dolara. Razlika je u tome da prva ima reklame, druga nema.

RssDemon

Razlog iz kojeg smo odlučili na našu listu uvrstiti RssDemon je taj što ima neke mogućnosti koje drugi RSS čitači nemaju. Mnogi kao glavnu prednost ove aplikacije ističu jednostavnost i user friendly grafičko sučelje. Mi se ne bismo s time složili – najveća prednost mu je što osim klasičnih feedova, može skidati radio emisije. Ili je možda bolje reći Internet emisije? U svakom slučaju imate izbor i možete ju koristiti na više načina. Pri tome samo pazite na postavke i nemojte dopustiti aplikaciji da vam sama automatski skida iste – mogao bi vas iznenaditi ogroman račun za Internet. Radije pustite aplikaciju da vas obavijesti o novom sadržaju, a vi onda odlučite želite li ga skinuti na svoj uređaj ili ne.

Pored toga, aplikaciju je moguće integrirati sa 5 različitih web baziranih RSS čitača ili učitati OPML datoteku. Što još reći o ovoj aplikaciji? Pa ništa posebno, jer sve što ona nudi, nude i ostale – brza pretraga po ključnim riječima, izrada sigurnosne kopije na SD karticu, kreiranje OPML datoteke, grupiranje i organiziranje vijesti, widget za radnu površinu, automatsko skidanje sadržaja sa ili bez slika u njemu (štedite resurse), mijenjanje grafičkog sučelja (boje, linije, font) i mogućnost čitanja sadržaja bez uporabe Internet konekcije.

Reeder

Za razliku od ostalih RSS čitača koje smo isprobali, ova nas je posebno oduševila već pri prvom pokretanju – ima fantastično korisničko sučelje. Jednostavno ga ne možete ignorirati. Jednostavno je, minimalistički, a opet „prijateljski“ nastrojeno sa odličnim animacijama i mogućnostima. Programer Silvio Rizzi je napravio odličan posao i potrudio se oko segmenta kojeg mnogi zanemaruju. No, to nije jedina odlika Reedera. Osim što ga možete, kao i ostale, sinkronizirati sa Google čitačem, ne možemo ne zamijetiti brzinu sinkronizacije koja je zapanjujuća. Možda je sitnica, no zapazili smo je. Kada sinkronizirate čitač, u gornjem dijelu ekrana će vam nestati datum i vrijeme i prikazati vam se poruka „Syncing Subscription“, što je još jedan dokaz da se pazilo na sve detalje.

Nadalje, bilo bi pametno spomenuti mogućnost spremanja omiljenih vijesti (odjeljak Favorites), slanja istih na vaš Instapaper račun, te Delicious. Naravno, ostalo ćete morati sami otkriti, no svakako ju isprobajte – nećete požaliti.

Nextgen Reader

Po imenu ove aplikacije, mogli biste zaključiti da se radi o novoj generaciji RSS čitača. Da, s tom idejom su išli kreatori ove aplikacije, no da li su uspjeli u svome naumu?
Ono što im se mora priznati je da aplikacija izgleda odlično i da je izuzetno jednostavna za korištenje – baš poput spomenutog Reedera. Možete izabrati između dva dizajna: crna pozadina sa bijelim slovima ili vice versa. Odaberite onaj koji vam se više sviđa i to je to. Svaka debata o tome koji dizajn je bolji je bespotrebna. Nadalje, ovdje nećete vidjeti glatke animacije niti ikakve posebne grafičke efekte jer u ovako „ozbiljnoj“ aplikaciji nije im ni mjesto. Sve što radite se odvija trenutačno, bez nekakve velike pompe i to je ono što nam se sviđa. Zapravo, još više nam se sviđa organiziranost aplikacije. Sve što tražite ćete pronaći u svega par sekundi – prilično je intuitivna aplikacija.

Ono što nas brine je da aplikaciji treba otprilike 3-4 sekunde da se upali, a onda još prilično puno da sve sinkronizira (ako govorimo o 3G brzinama). 50 feedova, odnosno 200-230 članaka je sinkronizirao preko 15 sekundi. Čak bliže 20. Nećemo tražiti dlaku u jajetu, no mnoge aplikacije su to puno brže odradile. Pogotovo ako uzmete u obzir da se sinkronizira samo tekst bez slika.

Sve u svemu, aplikacija koju morate imati jer ima puno više dobrih stvari od onih loših, puna je raznih mogućnosti (koje ćete otkriti sa korištenjem) i nemojte uopće razmišljati o alternativama. Cijena je oko 0.79 funti, odnosno 6.50 kuna. I da na kraju odgovorimo na početno pitanje – ne, ovo nije RSS čitač nove generacije, ali je na dobrome putu da to postane u budućnosti.

Ostale aplikacije

Pod ostale aplikacije mislimo na aplikacije koje nisu direktno RSS čitači, ali preko kojih možete čitati vijesti, odnosno saznati nešto korisno. Ovo su samo neke od aplikacije koje smatramo izuzetno korisnima.

BaconReader for Reddit

Ako ste kao mi hardcore IT geekovi, onda vjerojatno koristite Reddit, odnosno pratite vijesti na istome. Ako ne, onda vas možda zanima što je Reddit? Zapravo je jako teško u par rečenica objasniti što dotična web stranica jest. Reddit je skup kanala na kojem ljudi objavljuju vijesti. Kanale možete zamisliti kao forum, iako se dosta razlikuje od foruma. Kanala na Redditu ima bezbroj, pa se tako svaki korisnik „pretplati“ na određene kanale. Nešto slično RSS-ovima, samo što se ovdje radi o, kao što smo rekli, kanalima na Redditu, a ne web stranicama. Vjerujemo da si svako od nas može naći i 50 kanala koji će ga zanimati pa bi bilo korisno imati aplikaciju koja će to sve odrađivati, odnosno koja će nam pomoći da se snađemo u moru vijesti.

BaconReader je najbolja aplikacija ovog tipa za Reddit. Točnije, najbolja aplikacija za Android telefone. iPhone korisnici imaju AlienBlue koji je također fantastična aplikacija. No, vratimo se na BaconReader. Nakon što pokrenete aplikaciju, trebali biste se spojiti na svojim Reddit korisničkim računom. Zatim će vam se učitati vaši kanali (ili subredditi) i prikazati če vam se s lijeve strane. Nakon što odaberete određeni kanal, učitati će vam se zadnje teme u tom kanalu. Odabirom na određenu temu, otvara vam se sve vezano uz nju, te onaj najbolji dio – komentari korisnika.
Aplikacija podržava svu vrstu multimedije – od slike i zvuka do videa, tako da ćete bez problema otvoriti sav sadržaj koji se pojavljuje na Redditu. Sama aplikacija je vrlo intuitivna, brza i praktična. Stoga, ako ste fan Reddita i korisnik istoga, svakako skinite ovu aplikaciju.

Flipboard

Flipboard je vaš personalizirani magazin. Zamislite da možete kreirati svoj magazin/časopis u par klikova mišem? Odnosno, u ovom slučaju par dodira prstom po ekranu? Zar to ne bi bilo odlično? Flipboard je upravo to – aplikacija koja vam dozvoljava da si sami odaberete X izvora iz njihove baze različitih izvora/web stranica i nakon toga vam se od vijesti koje ste odabrali kreira virtualni časopis. Točnije, unutar aplikacije se generiraju vijesti, a vi imate osjećaj kao da čitate digitalni magazin. Super je što možete sami odabrati interese, odnosno stvari koje vas zanimaju. Po nama, mnogo bolja stvar je mogućnost spajanja Flipboarda sa čak 12 društvenih mreža na koje onda možete dijeliti sadržaj. Vrlo korisno jer kada pročitate nešto zanimljivo, sa jednim dodirom prsta podijelite to sa svim svojim prijateljima. Ako želite, možete i na svih 12 mreža odjednom.

U svakom slučaju, koristan dodatak. Nadalje, spomenimo još mogućnost postavljanja widgeta na početni zaslon koji vam omogućuje brzo pregledavanje vijesti, te brzo čitanje istih. Iako, kada dodate malo više stranica sa kojih želite čitati vijesti, widget postaje beskoristan jer se vijesti toliko brzo generiraju, da ih ne možete pratiti ni da želite. Puno nam je zanimljivija opcija spremanja dobrih članaka u „favorite“. Na taj način možete prikupiti na jednom mjestu jako puno korisnih i zanimljivih članaka te si tako napraviti još jedan „digitalni časopis“ sa omiljenim člancima. Sve u svemu, aplikacija koju je korisno imati pri ruci, pa makar ju otvarali svakih par dana. Kada god ju otvorite, naći ćete nešto zanimljivo.

Pocket

Svakodnevna pojava – nađete zanimljiv tekst na Internetu, no kako ste u žurbi nemate ga vremena trenutačno pročitati. Vrlo vjerojatno ćete pokušati zapamtiti stranicu na kojoj ste ga vidjeli ili ćete probati zapamtiti naslov, pa ćete ga potražiti kasnije. Vrlo vjerojatno nije prošlo ni 5 minuta, a vi se ne sjećate što ste htjeli kasnije pročitati niti na kojoj stranici je taj članak objavljen. Ne brinite – i nama se to 100 puta dogodilo. Zato smo počeli koristiti aplikacije kao što su Pocket, Instapapaer, Readability … To su aplikacije koje vam dozvoljavaju da članak koji želite spremite za kasnije. Dovoljno je samo otvoriti tekst, stisnuti gumb „Share“, te odabrati aplikaciju Pocket. Tekst se sprema tamo i vi više o tome ne morate brinuti. Kada budete imali vremena, samo otvorite Pocket i sve će vam biti tamo. Zašto je Pocket koristan, osim što vam pomaže da ne zaboravite na zanimljive članke. Zato jer ima Offline mode, pa možete članke čitati i kada niste spojeni na mrežu.

Ako često putujete vlakom ili avionom, onda je to idealno vrijeme za izvaditi mobitel iz džepa, otvoriti Pocket i pročitati sve one članke koje ste si spremili. Nadalje, Pocket vam omogućuje sinkronizaciju na sve vaše uređaje, samo morate napraviti korisnički račun. Tako ćete članke koje ste spremili, moći na miru pročitati na velikom ekranu kada dođete doma. I za kraj, možete spremljene članke arhivirati (označiti pročitanima), te im dodati tagove i tako ih grupirati u svoje omiljene kategorije. Kasnije, kada ih želite pročitati, moći ćete ih brzo naći. U početku je lako dok imate malo članaka, no kada se taj broj popne na 200-300, onda su tagovi najbolja stvar koju možete zamisliti.


RELATED ARTICLES

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular