PočetnaInternetWeb stranice za izradu sigurnosne kopije

Web stranice za izradu sigurnosne kopije


U današnje vrijeme sve se vrti oko podataka. Rade se programi koji automatski rade sigurnosne kopije, rade se programi specijalizirani za zaštitu (kriptiranje) podataka i slično. Očito je da se radi o nečemu što je od presudne važnosti za današnje poslovanje. Podatke možete naći, naravno, u svakom uređaju – bio on vaš osobni mobitel, računalo ili neki poslovni sustav. No, isto tako treba razlikovati važnost podataka. Podaci većine pojedinaca i nisu previše važni – najčešće svi mi imamo na računalu neke dokumente, nešto glazbe, slika i filmova, no da i izgubimo te podatke, vrlo vjerojatno se ništa ne bi dogodilo. Jednostavno bismo se prisjetili što smo sve imali (ili barem većeg dijela) i to ponovno skinuli ili nabavili na neki drugi način. Ali što se dogodi kada jedna tvrtka izgubi podatke, a podaci su ono što joj donosi zaradu? E to je onda problem. Zato postoji niz softverskih rješenja koji se bave tim pitanjem, odnosno izradom sigurnosne kopije podataka. Točnije, nas zanimaju profesionalne web stranice, a ne samo softver, putem kojih možete zaštititi podatke i biti sigurni da ćete uvijek moći do njih. Iako, riječ „uvijek“ uzmite sa rezervom. Većina servisa je podignuta 99.99999% vremena, no postoje i trenutci kada su ti podaci nedostupni. Mi smo stoga za vas pogledali nekoliko web stranica koje su vrlo povoljne i nude prilično dobru uslugu prilikom izrade sigurnosne kopije. Posebice za tvrtke, ne samo za pojedince.

„Neprofesionalne“ web stranice: Dropbox, Google Drive, Microsoft SkyDrive …

Mislimo da nema više osobe koja ne koristi cloud usluge – bio to Google Docs, Netflix, Hotmail ili servis za pohranu podataka. U podnaslovu su nabrojana tri servisa koji se danas ističu, odnosno najviše korisnika ih koristi. Dropbox je nedavno prešao 100 milijuna korisnika što je dokaz da potreba za ovakvim stranicama postoji i to u velikoj mjeri. Ono što nas najviše zanima je kako koristiti ove servise i da li ih je moguće koristiti za profesionalne poslove ili je bolje koristiti neku drugu web stranicu i neke druge usluge?

Pa idemo redom – većina naših čitatelja, a i nas koji pišemo tekstove u ovom časopisu, koristi ove servise za pohranu nekih manjih količina podataka. Tu govorimo o tekstovima koje smo napisali, knjigama u PDF-u i sličnim formatima, nekim nama dragim slikama … Također, treba uzeti u obzir da ste i ograničeni sa prostorom ako ne želite platiti – Dropbox basic korisnicima daje 2 GB sa mogućnosti povećanja prostora do određene granice ako dovedete još novih korisnika, Google Disk (Drive) daje 5 GB fiksno sa mogućnosti nadoplate za više prostora, dok SkyDrive u startu daje najviše mjesta, odnosno 7 GB. Ako želite pohraniti veće količine podataka tada morate platiti. Cijene se kreću od 10 dolara (godišnje) za 20-ak dodatnih GB, pa sve do 50-60 dolara za 100 GB i slično. Sve je to lijepo i naizgled puno prostora, ali neke tvrtke moraju pohraniti puno više podataka i cijela ova priča pada u vodu.

Zato postoje tzv. „Team plans“, odnosno mogućnost izrade financijskog plana za timove i kompanije. Najlošije u ovoj priči stoji SkyDrive jer nudi 100 GB za 280 kuna godišnje (23.33 kn/mjesečno) i to je u biti to – ništa više i ništa manje, a ne isplati se kupiti recimo 10 takvih paketa jer vas to onda košta oko 2800 kuna godišnje i teško je povezati više korisnika da koriste jedan račun. DropBox nudi plan za 5 korisnika od 1 TB – cijena nije fiksna, tj. možete pregovarati oko nje. Morate samo kontaktirati službu koja se time bavi. Koliko košta nećemo nagađati, no zasigurno nije jeftino. S druge strane Google nudi i do 16 TB prostora za 799 dolara mjesečno (po današnjem tečaju to je  4762 kune mjesečno, odnosno godišnje 57144 kune) što je stvarno previše.

Dolazimo do zaključka da spomenute stranice nisu dobre za izradu sigurnosnih kopija i da su puno korisnije pojedinačnim korisnicima jer za cca. 50-60 kuna godišnje mogu u oblacima imati 25-30 GB prostora i pohraniti sebi važne stvari. Timovi, kompanije i svi oni koji žele profesionalniju uslugu (i bolju zaštitu podataka) će morati potražiti neko drugo rješenje koje je jeftinije, sigurnije i omogućava većem broju korisnika da koristi isti servis. Pa pogledajmo što se nudi kod specijaliziranih web stranica.

PROFESIONALNE WEB STRANICE

BackBlaze

Jedna od najboljih stranica za izradu sigurnosne kopije je definitivno BackBlaze. Vjerujemo da ste čuli za nju, a ako niste, sad ćete. Recimo da imate tvrtku i odlučite se izraditi sigurnosnu kopiju svih podataka koji se nalaze na računalima. Prvo ćete kupiti plan, tj. korisnički račun na službenim web stranicama. Radi se o 95, odnosno 100 dolara za dvije godine korištenja, s mogućnošću produljivanja ugovora. Što u početku znači financijski trošak od 600 kuna za dvije godine (300 kuna godišnje ili 25 kuna mjesečno) što je zanemarivo malo ako imate važne podatke, tj. radite sa podacima. Sada kada ste to kupili, vrijeme je da na računala instalirate jednu malu aplikaciju od svega par MB. Pokrenite ju, odaberite ime računala (preporuča se uzeti ili ime računala ili ime osobe koja upravlja računalom) te odabrati koje podatke, odnosno particije želite zaštititi i kopirati podatke u „oblake“. Također, moguće je filtrirati podatke i spremati samo određenu vrstu podataka (Settings -> Include/Exclude), no to sada nije previše važno.

Kada ste odabrali podatke, ova aplikacija kreće sa radom. U pozadini će se podaci polako kriptirati i slati na udaljenje i zaštićene farme servera gdje će vaši podaci biti sigurni. No, idemo redom pa pogledajmo sve mogućnosti koje BackBlaze nudi.

Vrsta podataka koje ulaze u sigurnosnu kopiju – BackBlaze može kopirati sve podatke osim onih koji su vezani uz operativni sustav, aplikacije i temporary (privremene) datoteke. Sve ostalo je moguće kopirati i zaštititi. Kao što smo napomenuli, moguće je filtrirati podatke i odrediti točno određene datoteke ili mape koje će se sinkronizirati sa udaljenim serverima.

Računalni resursi – BackBlaze radi sigurnosnu kopiju čim ima pristup Internetu ili Wi-Fiju, no neće to učiniti na štetu nekih drugih operacija. Točnije, on uzima jako malu količinu prometa te najviše radi kada mrežni resursi nisu zauzeti i računalo „miruje“. Prva izrada sigurnosne kopije može trajati danima što zbog zauzeća mrežnih resursa, a drugim dijelom zbog sporog slanja podataka, no o tome nešto kasnije.

Kontinuirano sinkroniziranje – Čak i kada se svi podaci sinkroniziraju sa serverima, tu nije kraj. Svaka promjena, svaki novi bit koji napravite se zapisuje i šalje kako biste uvijek imali ažurnu kopiju podataka, no to možete i isključiti te će program izvršavati svoje operacije tek kada vi stisnete „Backup now“ tipku unutar aplikacije.

Sigurno prebacivanje podataka – Podaci se kriptiraju na vašem računalu, šalju preko kriptirane veze i tako se i spremaju. Čak možete dodati i svoju frazu (engl. Passphrase) i napraviti još jednu razinu sigurnosti, tako da ako netko i dođe do vaših podataka ne može s njima ništa jer ih ne može dekriptirati.

Operativni sustavi – BackBlaze podržava 32 bitni Windows XP, 32 i 64-bitne Windowse Vistu i sedmicu, Windows 8 i Mac OS X 10.5 i novije.

Dodatne opcije – ako slučajno padne vaš sustav, ali podatke ne trebate hitno, možete na službenim stranicama kupiti USB stickove ili vanjske tvrde diskove sa vašim podacima koji će vam doći na kućnu (ili poslovnu) adresu ili ih možete skinuti sa servera. Uzmite u obzir da je nekada brže kupiti spomenuti hardver nego sa Interneta skinuti 100, 200 ili 500 GB podataka.

Prosječno računalo sa prosječnom Internet konekcijom može u jednom danu poslati (uploadati) oko 2-4 GB podataka. BackBlaze naravno nudi neograničen prostor za vaše podatke.

CrashPlan

Druga vrlo zanimljiva web stranica je CrashPlan. Tu se radi o 3 aplikacije – CrashPlan (basic), CrashPlan PRO i CrashPlan PROe. Prvo spomenuti CrashPlan namijenjen je pojedincima koji žele nešto profesionalniju uslugu u odnosu na Dropbox, SkyDrive i slično, no nisu veliki korisnici i ne trebaju neke posebne arhitekture ili nešto tome slično. Možete izabrati da li želite raditi sa jednim računalom ili 2-10 računala, te vam je u tome slučaju godišnji trošak 50, odnosno 80 dolara. Ovo preporučamo freelancerima i ljudima koji rade neke malo ozbiljnije stvari. No, prebacimo se mi u sferu kompanija – tu nas čekaju dvije opcije, odnosno plana za izradu sigurnosne kopije.

CrashPlan PRO – Radi na sličnom principu kao i BackBlaze. Prvo i osnovno je kupiti plan, te skinuti aplikaciju. Iako moramo napomenuti da ćete imati poteškoća prilikom kupovine plana. Hrvatska se ne nalazi u EU i još uvijek je teško nagovoriti tehničku podršku da vam proda plan. Ako to uspijete (a možete uspjeti) tek onda skidate aplikaciju koju treba konfigurirati, što je vrlo lako i to može učiniti i osoba koja uopće nije jako potkovana znanjem informatike, te ćete pustiti aplikaciji da odradi svoj dio posla. Prije nego spomenemo što sve nudi, zastanimo malo na brzinama slanja. Pošto živimo u Hrvatskoj, možemo bez ikakvog ustručavanja reći da smo limitirani i ograničeni – što brzinama, a što uslugama. Za sada samo par davatelja usluga nudi jako velike brzine slanja, a ako se i odlučite na kupovinu iste, moglo bi vas prilično puno koštati. Nadamo se samo da tvrtke imaju malo veće brzine slanja nego prosječan korisnik, pa bi se to isto slanje trebalo što brže obaviti (ili barem onaj inicijalni backup). Sada se vraćamo na mogućnosti. Svi podatkovni centri koji se ovdje koriste i povezuju sa vašim računalom koriste striktne sigurnosne standarde koji daju najveću moguću zaštitu. Riječ je o 448-bitnoj Blowfish enkripciji i jednoj od najrobusnijih i sigurnijih zaštita koje danas možete naći. Prvo se podaci kriptiraju na računalu sa spomenutom zaštitom, a onda šalju na servere koristeći AES protokol (128-bitna zaštita).

Nadalje, govorimo o automatskom i kontinuiranom backupu koji se odvija u realnom vremenu i bilježi se svaka, pa i najmanja promjena. Na kraju sve se svodi na brzinu slanja jer koliko je veza jaka, toliko su i brze promjene na serverima. Ono što nas izuzetno veseli je mogućnost pristupanja podacima preko mobilne aplikacije koja postoji za iOS uređaje, ali i za Android i WP uređaje. Tako možete podacima pristupiti kada god želite i možete ih skinuti u svakom trenutku na svoj uređaj.

Uz to, moguće je podesiti preko web stranice koji korisnik smije pristupiti kojim podacima, da li ih smije mijenjati, skidati i slično. A da ne govorimo o tome da imate pregled i potpunu statistiku nad vašim podacima – broj računala koji koristi CrashPlan, količina podataka koja je pohranjena, količina podataka učitana u određenom razdoblju, sa koje lokacije itd.

CrashPlan PROe – Enterprise rješenje za najzahtjevnije i najveće korisnike koje nudi stvarno svašta. Vjerojatno najzanimljivije u cijeloj priči je to što je apsolutno sve podređeno vama. Prvo birate da li želite privatne ili javne servere. Kod javnih servera su vaši podaci zaštićeni, no taj „javni“ server ima mnogo klijenata na sebi. Pa ako želite možete odabrati privatni server, te će ekipa koja stoji iza CrashPlana kupiti dodatni hardver i za vas napraviti privatni oblak/server gdje će se nalaziti samo vaši podaci. Nadalje, nude vam tri softverska paketa na korištenje – PROe Server koji se instalira na vaš privatni server (već je instaliran na sve javne servere), PROe Client koji se instalira na računala koja želite zaštititi i napraviti nad njima sigurnosnu kopiju, te PROe mobile za mobilne uređaje (Android, iPhone, WP).

Sama izrada sigurnosne kopije je vrlo intuitivna i ne zahtjeva posebno poznavanje računala, samo morate znati koje podatke želite zaštititi. Točnije, morate odabrati particije i tipove podataka, te destinaciju (server) na kojem želite napraviti sigurnosnu kopiju. Ukoliko tvrtka posjeduje jedan server, to nije onda nikakav problem. Uz to imate i prilično puno opcija koje možete konfigurirati na serverima gdje vam se nalaze podaci, te u realnom vremenu dobiti razne izvještaje sa statističkim podacima, upravljati podacima koji se nalaze na serveru, ograničiti korisnicima prava i slično. Nismo spomenuli, ali ovo rješenje ne ovisi o OS-u kojeg koristite jer radi na apsolutno svim platformama (Windows, OS X, Linux, Solaris …). Ako vam još spomenemo da CrashPlan koriste Google, Adobe, Netflix, Groupon, Pandora, LinkedIn, Evernote i slične kompanije, onda možete biti sigurni da je ovo možda i najbolje rješenje koje trenutačno postoji, a tiče se izrade backupa, odnosno sigurnosne kopije. Pogotovo ako govorimo o velikim poduzećima koji mogu potrošiti godišnje par tisuća dolara na to.

Mozy

Nakon enterprise rješenja, vraćamo se na malo slabije usluge, ali ne u smislu zaštite, nego na jeftinija rješenja i rješenja prilagođena pojedincima i manjim tvrtkama. Mozy je upravo takav. Riječ je o usluzi koju dijelimo na Personal / Basic, Business za mala poduzeća (do 10 računala), Business za poduzeća do 50 korisnika, te Enterprise rješenje koje nas danas ne zanima iz razloga što je preskupo. Krenimo ipak redom.

Usluga za osobnu upotrebu košta 5.99 dolara mjesečno (odnosno 35-40 kuna), a nudi neograničen prostor za pohranjivanje podataka i to preko aplikacije koja se zove Stash. Ona vam omogućuje da sa par klikova mišem označite sve particije, mape ili datoteke koje želite da se redovito ažuriraju. Ti podaci se zatim zapisuju u aplikaciju (gdje ih kasnije možete micati, proširivati, dodavati nove putove do datoteka i mapa) koja počinje izradu sigurnosne kopije. U slučaju bilo kakve promijene, Stash provjerava da li istu takvu datoteku ima na serveru i u slučaju da ju nema, započinje sinkronizaciju sa udaljenim serverima. I to ne bi bilo ništa novog, no Mozy ne briše staru datoteku. Barem ne odmah. Recimo da imate datoteku „Seminarski rad“ koji još nije gotov. Napisali ste par stranica i spremili ga. Mozy provjeri što on ima na serveru i vidi da nema tu datoteku – zapisuje ju. Vi drugi dan dodate još koju stranicu. Mozy opet napravi kopiju, ali ne briše onu staru. 30 dana možete vratiti jednu od starijih verzija tog istog dokumenta što je vrlo korisna mogućnost i do sada ju nismo vidjeli.

Osim toga ne nudi ništa revolucionarno – zaštita je na razini (vojna tehnologija) i ide preko SSL konekcije, podatkovni centri imaju višestruke fizičke i logičke zaštite, možete podacima pristupiti sa bilo kojeg autoriziranog računala ili pametnog telefona, možete i sami dodati još koju razinu zaštite i slično.

MozyPro, odnosno rješenje za manje tvrtke nudi još neke dodatne usluge. Jedna od njih je skeniranje podataka. Kada se podaci nalaze na serverima, Mozy pokreće AV zaštitu, no u slučaju da nađe nešto sumnjivo, neće to izbrisati nego će vas obavijestiti da mu je određena mapa ili datoteka sumnjiva i da ju trebate pregledati, odnosno skenirati sa vlastitim AV programom. Nadalje, svi podaci nad kojima ste vi napravili sigurnosnu kopiju se kopiraju na dva servera u slučaju da se sa jednim nešto dogodi (dvostruki backup). Uz to možete i podesiti kolikom brzinom želite raditi backup. Ako je vaša veza zagušena i spora, tada morate ograničiti upload, odnosno slanje podataka. MozyPro je tu dosta „primitivan“ – on će koristiti cijelu vezu ako može i ako mu je dostupna, stoga ju treba ograničiti. To možete učiniti preko online administration konzole gdje se nalaze i neke naprednije mogućnosti i opcije.

Mozy nam se izuzetno sviđa zbog user-friendly pristupa, odnosno sve je nekako lako za konfigurirati i naći. Intuitivno je i namijenjeno korisnicima koji ne žele izgubiti 2-3 dana na proučavanje softvera nego žele efikasan sustav za izradu sigurnosne kopije. Ako nešto i ne znate učiniti, uvijek možete kontaktirati tehničku službu na službenim stranicama i to online putem – javiti će vam se u roku nekoliko minuta i odgovoriti na sva vaša pitanja.

Memeo

I za kraj nam ostaje Memeo, također jedan od vrlo popularnih servisa za backup podataka. Trenutačno ga koriste Amazon, Buffalo, Sony, HP, Western Digital, Seagate i druge velike kompanije.

Radi se o Memeo C1 usluzi – zašto se tako zove ne znamo, no vrlo vjerojatno slovo „C“ označava riječ „Cloud“.

Usluga se zapravo sastoji od 3 pod-usluge, ako ih tako možemo nazvati. Ili pod-servisa. Radi se o sinkronizaciji podataka u realnom vremenu preko Memeo aplikacije, izrada dvostruke sigurnosne kopije, te slanju prilično velikih datoteka posebno zaštićenim putem.

C1 označava korporativnu datoteku na Internetu. Jednostavnije rečeno – sva računala, svi mobiteli i tableti se povezuju sa jednom datotekom na udaljenom serveru gdje vi stavljate svoje podatke. Nešto slično Dropboxu – imate aplikaciju / sučelje preko kojeg brzo šaljete podatke. Tako je  i ovdje samo što se unutar te datoteke ti podaci sortiraju i svako računalo ima svoju pod-datoteku. Na taj način svaki zaposlenik se brine o svojim dokumentima i mora voditi računa o ažuriranju podataka. Šef, odnosno onaj tko vodi taj cijeli proces, ima na Internetu pristup robusnoj management konzoli preko koje može upravljati pravima korisnika, te sveukupnim podacima (uređivati ih, brisati, prebacivati u druge datoteke …). Naravno, ta konzola je zaštićena dvostrukom zaštitom i ne može joj svako pristupiti. Također, IT administratori imaju i pristup log datoteci gdje u sekundu mogu vidjeti tko je radio izmjene, kada, odnosno u koje vrijeme i na kojim datotekama. U isto vrijeme se može vidjeti i tko je trenutačno povezan sa servisom, a tko nije, koliko podataka se šalje na server i sva ostala pripadajuća statistika.

Oko zaštite i nemamo puno toga govoriti. Podaci se kriptiraju na računalu, te se šalju preko SSL protokola, te se na oba kraja konekcije radi provjera da netko neautoriziran nema pristup. Zaštita koja se koristi je 2048-bitni RSA ključ, tako da ne oko toga ne morate brinuti.

U slučaju gubitka podataka na računalima, imate pristup svojim podacima online. Riječ je o profesionalno napravljenoj sigurnosnoj kopiji (2 servera), ali ćete uz C1 aplikaciju na računalo morati instalirati i alat za backup. Taj alat služi za brzo vraćanje izgubljenih podataka, daje ovlaštenim korisnicima pregled i upravljanje cjelokupnim podacima (odnosno nadgledanje tko što skida na svoje računalo), dodatnu zaštitu za transfer podataka, te je kompatibilna sa Windowsima 7, Vistom, XP-om i Serverom 2003.

I za kraj ostaje još jedna aplikacija koja dolazi sa ovom uslugom, a riječ je o aplikaciji (usluzi) „Send“. Osim što služi za slanje velike količine podataka na server (brže nego preko C1 aplikacije), služi i za slanje većih količina podataka nekim drugim korisnicima ili drugim kompanijama. Jednostavno uploadate datoteku na vaš server i onda pošaljete link na tu datoteku nekom korisniku. On ju može otvoriti, odnosno skinuti. Treba samo biti oprezan i paziti tko smije koristiti ovu aplikaciju i koje podatke slati uokolo. Za to je u biti zadužen direktor tvrtke ili osoba koja vodi IT odjel.

U svakom slučaju fenomenalna usluga i aplikacije, a koštaju vas oko 300 dolara godišnje, tj. malo manje od 2000 kuna. U slučaju većeg broja licenci, plaćate dodatnih 100 dolara po računalu, no o tome trebate razgovarati sa tehničkom službom koja se bavi tim pitanjima.


RELATED ARTICLES

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular