PočetnaInternetSamo u Hrvatskoj: Spori Internet plaćamo najskuplje u cijeloj EU!

Samo u Hrvatskoj: Spori Internet plaćamo najskuplje u cijeloj EU!

Andrus Asip, potpredsjednik Europske komisije za digitalno tržište, prošlog je mjeseca pohvalio Hrvatsku zbog uspješnog razvoja digitalnog društva i servisa, no sada je istaknuo svoje nezadovoljstvo nedostatkom brzog interneta u zemlji. A Hrvati, kao članovi Europske unije, internet plaćaju najviše.


Andrus Asip, potpredsjednik Europske komisije za digitalno tržište, prošlog je mjeseca pohvalio Hrvatsku zbog uspješnog razvoja digitalnog društva i servisa, no sada je istaknuo svoje nezadovoljstvo nedostatkom brzog interneta u zemlji. A Hrvati, kao članovi Europske unije, internet plaćaju najviše.

Iako mnogima nije ni dostupan, za povezivanje na fiksni brzi internet izdvajamo gotovo 3 posto mjesečnih primanja, dok stanovnici ostalih članica EU izdvajaju tek 1,2 posto. Čak 45 posto stanovnika u ruralnim sredinama tih zemljama članicama ima pristup brzom internetu, a u Hrvatskoj tek njih 11 posto – ili svaki deveti korisnik.

Jesmo li tehnološki zaostali u odnosu na druge članice EU?

Nažalost, infrastrukture za brzi internet, uz ruralne dijelove Hrvatske, nema čak ni u većim gradovima, pa ni Zagrebu u pojedinim slučajevima. „Hrvatska značajno zaostaje za europskim prosjekom što se tiče dostupnosti širokopojasnog interesa velikih brzina, to su brzine od 30 Mbps. I tu smo, u urbanim sredinama, također u europskom prosjeku, međutim u ruralnom dijelu značajno zaostajemo,“ izjavio je viši stručnjak za komunikacijske mreže HAKOM-a Mladen Sikirica.

Europska unija optimistično želi svim građanima do 2020. godine omogućiti dostupnost širokopojasne mreže i brzine od 30 Mbps, a do 2025. priključak brzine od 100 Mbps. Međutim, ne slažu se svi s takvom procjenom.

Možemo li riješiti problem sporog interneta?

„Očekivati da će se nešto spektakularno promijeniti u iduće dvije godine potpuno je nerealno. Kad imate jednog velikog operatora koji ima 80 posto tržišta (Hrvatski telekom, op.a.), onda ne postoji nikakav pritisak na tržištu koji bi ga natjerao da ulaže i da bude bolji,“ tvrdi Đuro Lubura, predsjednik Udruge Telekom.

Doista je teško očekivati ostvarenje najava EU u sljedeće dvije godine, pa o spomenutim brzinama interneta i hrvatskoj digitalnoj budućnosti sada još možemo samo spekulirati.

Piše: D.S.


RELATED ARTICLES

2 Komentari

  1. Poznata priča, t-mobile običan žični internet mjesečno naplaćuje 250kn., deru sirotinju, dok je u nekim državama internet besplatan! Ako ih pitate za neke pogodnosti, da bude nešto jeftinije, znaju jedino nuditi max TV! Niti se ostali konkurenti trude nešto promijeniti, koju kunu su jeftiniji, ali zato su češći kvarovi. Pogotovo u manjim mjestima uopće nemamo izbora ako nećete žicu, bežični signal je nikakav, čak i t-mobile ne može uhvatiti 4G mrežu tri kilometra od centra grada. Barem je tako u mome kraju.

  2. Iako mnogima nije ni dostupan, za povezivanje na fiksni brzi internet izdvajamo gotovo 3 posto mjesečnih primanja, dok stanovnici ostalih članica EU izdvajaju tek 1,2 posto.

    na osnovu kojih mjesečnih primanja je to izračunato?? nekih unutar EU kao zajednice ili svake zemlje posebno???

    primjer cigare na koji se naši tuže da su skupe vani
    isti posao tu plaća 4000hrk u njemačkoj 1700€(cca 12651kn)
    cijena kutije 28kn tu, gore cca 7€(52kn)
    4000/28=142 kutije
    12651/52=243 kutije
    znači gore su jeftinije..

    postoci su sj**ana stvar, nije isto naših i njihovih 2%

    tako da je zaključak da tih naših 3% nije ni blizu tih 1.2%

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular