PočetnaHelpdeskNajbolje aplikacije protiv pregrijavanja Android uređaja

Najbolje aplikacije protiv pregrijavanja Android uređaja


Ljeto nam se vratilo, a s ljetom nam naravno dolaze i više temperature. Iako se mi imamo mnoštvo načina na koje se možemo rashladiti, bilo da se radi o kupanju, ispijanju omiljenog pića iz boca, bočica i čaša, naši ‘pametni’ uređaji toplinu i visoke temperature malo teže podnose.

U nastavku donosimo najbolje aplikacije za sprječavanje pregrijavanja Android uređaja. Prije nego što krenemo na aplikacije recimo nešto o tome koji su sve razlozi zbog kojih se uređaji griju i što točno uzrokuje da temperature na našim uređajima ‘skoče’ i koji su najčešći uzroci toga da se naši uređaji ugriju više nego što bi trebali.

 

pregrijavanje androida

 

Koji su razlozi zbog kojih se uređaj grije više nego obično?

Jeste li primijetili da vaš uređaj ponekad postane dosta vruć (posebice na donjoj strani uređaja)? Visoke temperature mogu biti veliki problem za svaki uređaj, a pogotovo za pametne telefone jer previsoke temperature mogu oštetiti unutarnje komponente uređaja.

Koji su razlozi zbog kojih mobiteli postaju ‘vrući’? Jedan razlog zbog kojih se uređaj može grijati jest za vrijeme punjenja, jer punjenje stvara toplinu u bateriji. Što se uređaj brže puni to će biti topliji. Smanjivanjem brzine punjenja uz korištenje punjača koji ima nižu vatažu će smanjiti količinu topline, no to će isto tako značiti da će trebati i više vremena da se vaš uređaj napuni.

Što se tiče punjača nema puno rasprave, ili ćete napraviti kompromis i svoj uređaj priključiti na neki slabiji punjač i na taj način smanjiti temperaturu ili ćete ostaviti snažniji punjač koji će brže napuniti vaš uređaj, ali uz više temperature.

Drugi razlog zbog kojeg se uređaj može više grijati jest ako je uređaj pod opterećenjem. Svaki uređaj, bez obzira govorimo li ovdje o mobitelima, tabletima, laptopima, automobilima, ako je pod opterećenjem će se pregrijavati, to je jednostavno tako.

Ono što će svaki korisnik primijetiti jest da je njegov uređaj postaje topao pogotovo kada se na njemu rade neke zahtjevnije stvari (na primjer igranje igara) i to iz razloga što za vrijeme takvih aktivnosti sve komponente uređaja daju svoj maksimum (to opet ovisi koliko je neki zadatak, npr. igrica zahtjevan) da bi aplikacija radila na najbolji mogući način. Grijanje uređaja na ovakav način se ne može izbjeći ni na kakav način osim da korisnik jednostavno ne igra igrice ili da ne radi aktivnosti koje jako griju uređaj.

No ponekad se zna dogoditi da se uređaj počne grijati bez nekog naročitog razloga i uzroka. Nekad se zna dogoditi da se uređaj, čak i kada je u stanju mirovanja, pojačano grije. Što je uzrok ovome? Najčešći uzrok (ili uzroci) ovome su to što mobitel, iako naočigled ‘ne radi ništa’ ipak radi nešto i to u pozadini gdje neke aplikacije i procesi i dalje rade. Stvar je samo u tome što te aplikacije i procesi troše previše energije i stvaraju previše topline.

Kako smanjiti temperaturu uređaja u ovakvim situacijama? Najbolji način bi bio gašenje tih aplikacija ili procesa ili instalacija jedne od aplikacija za rashlađivanje uređaja.

 

CPU Cooler Master-Phone Cooler

 

  1. CPU Cooler Master-Phone Cooler

CPU Cooler Master-Phone Cooler je aplikacija za hlađenje uređaja osmišljena od strane firme po imenu PICOO Design. Radi se o jednostavnoj i poprilično učinkovitoj aplikaciji uz koju će vaš uređaj sigurno imati znatno niže temperature. Prvi- Home zaslon prikazuje animiranu listu na kojoj se nalazi temperatura uređaja koja može biti u Celzijevima ili u Fahrenheitima.

Ako uređaj dosegne visoke temperature korisnik će o tome biti obaviješten. Osim toga aplikacija ima i Ignore popis na koji možete staviti sve one aplikacije koje želite ignorirati, odnosno one za koje ne želite da budu zatvorene. Sve u svemu, dobra i jednostavna aplikacija za rashlađivanje za svaki Android uređaj.

 

DU Phone Cooler & Cooler Master

 

  1. DU Phone Cooler & Cooler Master

Ova aplikacija je slična Cooler Master-Phone Cooler aplikaciji, no postoje neke razlike. Neke od tih razlika se ogledaju u tome da ova aplikacija ima malo drugačije sučelje od onog koje možemo vidjeti u Master-Phone Cooleru.

Osim toga DU Phone Cooler ima i tipku koja služi za pronalaženje onih aplikacija koje uzrokuju pregrijavanje i čijim pronalaskom se te iste aplikacije na jednostavan način mogu pronaći i zatvoriti. Još jedna dobra aplikacija za rashlađivanje Android uređaja koja je malo manja od Master-Phone Coolera pa će i zbog toga vjerojatno biti prvi izbor mnogih korisnika.

 

  1. Device Cooler – Heat Minimizer

Device Cooler je još jedna i posljednja aplikacija za rashlađivanje koju ćemo obraditi. Radi se o aplikaciji koja je osmišljena od strane tvrtke Technoapp, a osnova korištenja aplikacije se bazira na dva moda uštede energije: ”osnovnom” modu uštede ili modu s kojim ćete maksimalno štedjeti energiju.

 

Device Cooler – Heat Minimizer

 

Dobra stvar kod ove aplikacije (osim mogućnosti dvaju načina uštede energije) jest ta da korisnik može vidjeti cijeli popis svega što je na uređaju pokrenuto. To znači da običnim klikom na tipku korisnik dobiva uvid u sve ono što trenutno radi u pozadini uređaja, bez obzira radi li se o pozadinskim aplikacijama, procesima ili bilo čemu drugome.

Nakon što je korisnik vidio koje sve aplikacije i procesi rade u pozadini, on ih jednostavno i lako može označiti i ugasiti te na taj način smanjiti radnu temperaturu uređaja. Dugim pritiskom na aplikacije omogućuje dodavanje aplikacija na Ignore popis. Iako ovaj cooler ima malo više opcija nego protekla dva, trebati će vam malo vremena da shvatite kako sve funkcionira i kako sve namjestiti da radi onako kako bi trebalo.

 

Jednostavno – isključite svoj uređaj na neko vrijeme

Uz ove tri aplikacije svaki Android uređaj će biti hladniji, a samim time i sigurniji za korištenje. Drugi, malo praktičniji način hlađenja uređaja uključuje ‘trud’ korisnika u smislu da našim uređajima damo malo vremena da budu u stanju mirovanja i da ih jednostavno isključimo. To naravno ne treba biti na duži vremenski period, ali isključivanjem uređaja na dva-tri sata može i hoće uvelike pomoći svakom uređaju kod potencijalnih problema u vezi pregrijavanja.

To bi bilo to. Pazite na svoje uređaje, pazite na sebe, držite što je više moguće i sebe i svoje uređaje rashlađenima jer su toplije temperature nezgodne i za nas, no još su više nezgodne za naše ‘pametne’ ljubimce.

Piše: I.H.


RELATED ARTICLES

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular