PočetnaHelpdeskKako uspoređivati procesore na pravi način?

Kako uspoređivati procesore na pravi način?


Central Processing Unit (CPU), bolje znano kao procesor, je mozak računala i samim time njegov najvažniji dio. Nažalost, uspoređivanje dvaju procesora rame uz rame može biti jako zahtjevno, što može dodatno samo zakomplicirati kupovinu.

Loše vijesti su što se pravi odabir procesora ne možete bazirati samo na brzini i broj jezgri, što je ujedno i najčešći izbor. Dobre vijesti su što ne morate znati ništa o tome kako CPU funkcionira, iako bi to bilo korisno.

Također, dobre su vijesti i to što postoje Internet stranice koje čine cijelu stvar lakšom. U ovome članku ćemo vam reći sve što je važno i što nije važno kod uspoređivanja dvaju ili više procesora, i kako ih uspoređivati na pravi način.

 

Usporedba procesora: Brzina nije sve

Brzina i broj jezgri su vjerojatno dva aspekta procesora, a na kraju krajeva i računala koji se najviše reklamiraju. Brzina se uglavnom računa u hertz-ima (npr. 3.14 GHz), dok se jezgre uglavnom nazivaju dvojezgreni (dual-core), četverojezgreni (quad-core), šesterojezgreni (hexa-core), i osmerojezgreni (octa-core) procesori.

Dugo vremena, sve je funkcioniralo ovako: što je veća brzina, to je brži procesor, i što je više jezgri, to znači da je i više brzine. No, procesori danas ne ovise više toliko o brzini i broju jezgri, zato što sada CPU sadrži nekoliko novih dijelova koji određuju koliko će biti brzi.

Sve se svodi na to koliko procesor može odraditi ciklusa u jednoj sekundi, što je inače mjeru u Hz (hertz-ima). Drugim rječima 1 Hz je brzina kojom procesor obavlja jedan ciklus u jednoj skundi.  Naprimjer, ako za izvođenje “zadaće X” treba dva vremenska ciklusa na CPU A i jedan ciklus na CPU B, onda CPU B može biti bolji procesor iako CPU A ima veću brzinu po satu.

Brzinu po vremenu uspoređujte samo kada uspoređujete dva CPU-a iz iste „obitelji“ i sa istim brojevima jezgri. Znači, ako uspoređujete dva quad-core Intel Core i5 Skylake procesora, onda će onaj koji ima veću brzinu po sekundi biti brži.

Za bilo koji drugi scenario, brzina po sekundi tj u GHz-ima i broj jezgri ne određuje uvijek brzinu izvođenja. Ako uspoređujete Intel Core i3 vs. Core i5 vs. Core i7 procesore, onda nije bitna brzina u GHz-ima i broj jezgri. Ako uspoređujete Intel vs. AMD ili AMD A10 vs. AMD A8 vs. AMD FX, onda vam brzina u GHz-ima stvarno neće reči puno.

 

Usporedba procesora: Provijerite “Single-Threaded” izvođenje

Mala tajna koju mnogi neznaju je to što iako kupujete npr. procesor sa četiri jezgre, to ne znači da će sve četiri jezgre biti aktivne kada koristite neku aplikaciju.

Većina softvera danas je i dalje „single-threaded“, što znači da je program pokrenut u jednom procesu, a jedan proces može biti pokrenut na samo jednoj jezgri. Tako da iako imate četiri jezgre, one neće sve biti aktivne u radu toga programa.

Zbog toga morate provijeriti kod procesora koji kupujete njegove single threaded (ili single-core) perforamnse, prije nego što ga zapravo kupite. Ne objavljuju sve kompanije takve podatke, tako da ćete se morati osloniti na podatke sa provjerenih izvora  poput Passmark benchmark testa. Passmark-ova potpuna lista CPU benchmarka ima single-threaded ocijenu za svaki CPU.

usporedba procesora 4

 

Usporedba procesora: Cache je kralj

Cache je jedan od najviše zapostavljenih dijelova CPU-a, a zapravo je vrlo važna komponenta svakog procesora. Štoviše, ako je cache loših specifikacija, to vam može usporiti cijelo računalo! Tako da uvijek provijerite specifikacije cache-a prije nego li kupite samo računalo.

procesor keš

 

Cache je ubiti RAM za vaš procesor, što znači da procesor koristi cache kako bi skladištio sve funkcije koje je nedavno koristio. Kada god su te funkcije ponovno potrebne, procesor može brzo izvući podatke iz cache-a umijesto da ih ispočetka izvodi, zbog čega je i brži.

Procesori imaju različite razine cache-a, počevši od L1 pa sve do L3 ili L4, i trebali bi samo uspoređivati cache na istoj razini. Ako jedan CPU ima L3 cache od 4 MB, a drugi L3 cache od 6MB, onaj sa 6MB je bolji izbor (ako pretpostavimo da su brzina u GHz-ima, broj jezgri i single-thread svi u rangu).

 

Usporedba procesora: Integrirana grafika je također bitna

Intel i AMD  spojili su CPU i grafičku karticu u APU. Danas su procesori sposobni odraditi sve grafičke zadatke bez da zahtjevaju dodatnu grafičku karticu.

Ti grafički setovi čipova se također razlikuju od procesora do procesora. Ponovno, ne možete uspoređivati AMD i Intel, a čak i uspoređivanje unutar iste „obitelji“ zna biti zbunjujeće. Na primjer, Intel ima Intel HD, Intel Iris i Intel Iris Pro grafiku, no nije svaki Iris bolji od HD-a.

U međuvremenu, AMD-ov Athlon i FX serija dolazi sa grafičkim čipovima, ali košta više od APU-centric A-serije, tako da će te morati kupiti grafičku karticu ako uzimate Athlon ili FX procesor.

Ukratko, grafički čipovi ugrađeni u CPU su još uvijek teme raznih debata i razmatranja po forumima diljem svijeta, ali to ne znači da ga trebamo zanemariti. Najbolja opcija je da istražite performanse kod relevantnih benchamarka i provjerite što oni preporučuju.

usporedba-procesora
N astranici Futuremark možete usporediti procesore po omjeru cijene i performansi, kao i po popularnosti..

 

Futuremark je razvio 3Dmark grafički set, koji je najbolji besplatni Windows benchmark alat. Možete provijertit 3DMark fizički rezultat za bilo koji procesor i usporediti ga s drugima u  Futuremark-ovoj listi procesora, što bi vam trebalo dati dobru ideju u vezi toga koji CPU ima bolju grafiku.

 

Usporedba procesora: Najbolji način uspoređivanja različitih CPU-a

Kada se svi ovi faktori objedine, čine uspoređivanje CPU-a poprilično teškim. Kako će te znati koji CPU kupiti? Evo nekoliko savijeta koji će Vam pomoći.

usporedba procesora dboss
Usporedba procesora sa cijenom u kunama.

 

Najjednostavniji i najlakši način je da posjetite stranicu CPUBoss. Ta stranica uspoređuje dva procesora, rangira ih i objašnjava razlike između njih jednostavnim jezikom koji ne koristi previše tehničkih termina.

CPUBoss ne provodi vlastite benchmark-ove, nego ih preuzima sa različitih stranica poput PassMark, PCMark, CompuBench, GeekBench, SkyDiver, i više. Više-manje, štedi vam vrijeme da Vi ne morate ići od stranice do stranice.

CPUBoss rezlutat je siguran parametar kod donošenja odluke u vezi kupnje sa jednostavnom pretpostavkom da koji god CPU ima više bodova, onda je i bolji. CPUBoss također uspoređuje integriranu grafiku, govoreći Vam koji APU ima bolju grafičku izvedbu.

Nadamo se da smo malo rasvijetlili mrak u tunelu za odabir pravog procesora. U današnjem moru oznaka i šifri na procesorima nije se uopće lako snaći, a cijene od procesora do procesora mogu biti duplo manje ili veće, što nije nevažna stvar. Jer štedeći na procesoru, koji vam možda nije nužan, možete kupiti bolji monitor ili grafičku karticu. No imajte na umu da je CPU dobar koliko i ostatatk hardwarea. Ako kupite odličan procesor koji ima samo 2GB RAM-a, onda opet niste ništa napravili, jer će okolni hardver kočiti procesor a samim time i cijelo računalo. Sretno u odabiru!

Piše: A.P.


RELATED ARTICLES

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular