PočetnaHelpdeskKako odgonetnuti buku koja dolazi iz računala

Kako odgonetnuti buku koja dolazi iz računala


Ako već duže vrijeme koristite stolna računala, vjerojatno ste više puta bili iznenađeni, kada su se pojavili novi zvukovi iz vašeg računala, koje sadrži vaše najdragocjenije podatke. Pogotovo ako računalo koristite za posao, jer bi iznenadni kvar mogao zahtijevati hitni posjet servisu, kako posao nebi trpio.

Dakle, vaše računalo je počelo proizvoditi neke nove, čudne zvukove ili zvučne signale, a vi nemate pojma što se događa. Prije nego što vas ovo uhvati nespremne, vrijeme je da saznate kako izolirati takav problem, kako bi mogli brzo i učinkovito popraviti eventualni kvar na vašem računalu.
 

Koristite osjetila i prvo provjerite najbitnije komponente

Ako vaše računalo iznenada pokazuje neki problem, trebali bi naprije ustanoviti dali se iz računala osjeća kakav čudan miris ili čak dim sa elektroničkih komponenti. To je svakako alarmantan znak na koji treba reagirati brzo, i isključiti računalo tako da držite pritisnutu tipku za uključivanje nekoliko sekundi dok se ne isključi u potpunosti.

Ako buka i dim dolaze sa stražnje strane, vjerojatno imate problema sa pokvarenim napajanje. Zamijenite ga i sve će biti u redu. Ako nema dima, ali osjećate miris, ili ako dim dolazi sa strane, onda imate veći problem. Problem bi mogao biti bilo koji od čipova na matičnoj ploči.

Važno je napomenuti da u nekim slučajevima čišćenje unutrašnjosti vašeg računala sa usisavačem, rješava problem. Prašina može zadržati puno topline i zapaliti se, što uzrokuje miris po paljevini, a ponekad čak i dim.

 

Osluškujte

Ako ne morate hitno isključiti računalo, osluškujte izvore buke. Ako je na stražnjem gornjem dijelu računala vjerojatno dolazi od ventilatora napajanja ili sa jednog od ventilatora kućišta. Ako buka dolazi sa središnjeg dijela kućišta, onda je u pitanju hladnjak procesora, ili hladnjak na grafičkoj kartici (narano, ako je imate).

pc napajanje

 

Ako dolazi iz prednjeg donjeg dijela i zvuk je spor i ponavlja se (pogledajte u videu ispod), vjerojatno vaš hard disk otkazuje, pa trebate što prije potpuno isključiti sustav, a zatim odmah naći zamjenski hard disk.

Ovo je još jedan zvuk koji se čuje iz lošeg hard diska.

https://www.youtube.com/watch?v=zMVbW4y0Z5E

Za više informacija, ova stranica ima bazu podataka sa zvukovima koji dolaze iz više različitih hard diskova koji otkazuju.

Ako je buka nekakvo zujanje ili brzi ponavljajući zvuk (kao zvuk kada žbice kotača od bicikla proizvode kada udaraju umetnuti papir), onda vjerojatno dolazi iz ventilatora u prednjem donjem dijelu računala. Na ventilatorima se najčešće potroše ležajevi nakon dugu upotrebe, pa ga je portebno zamijeniti, jer će sa vremenom situacija biti sve lošija.

Ako buka dolazi iz vašeg DVD-ROM/CD-ROM uređaja trebali biste pokušati izvaditi disk i provjeriti dali jeCD/DVD pravilno postavljen. Ako je bio pravilno postavljen, probajte drugi disk. Ako se i dalje javlja isti zvuk, najvjerojatnije je vaš optički uređaj pri kraju svog radnog vijeka, pa će biti potrebna zamjena.

 

Dali se čuju zvučni signali (beep kodovi)?

Ako vaše računalo proizvodi „drugačije” zvučne signale kod pokretanja nego obično (većina računala će emitirati jedan kratki zvučni signal kroz zvučnik matične ploče kada se uključuje), onda vas BIOS obavještava da imate problem negdje u hardveru.

Obično to znači da imate ozbiljan problem zbog kojeg se računalo ne može ni uključiti. Ponekad RAM memorija nije pravilno postavljena, CPU se ne hladi kao što treba ili matična ploča ne prepoznaje ugrađenu grafičku karticu.

 

beep kodovi

 

Jedini način na koji možete saznati, kakvu vam poruku šalje računalo, tj BIOS, je da pažljivo poslušate i upamtite taj zvučni signal (beep code), i provjerite na ovom popisu beep kodova ovdje, i na taj način ustanovite gdje je problem sa vašim hardverom.

Čudni zvukove koji dolaze iz vašeg računala u većini slučajeva nemoraju biti ništa opasno, i najčešče su nešto što se može jeftino i brzo popraviti. Ali treba uvijek imati i dozu opreza, jer se teži kvarovi mogu sanirati sa manje štete, ako se brzo i na pravi način reagira. Ovim kratkim uputama bi trebali moći i samostalno izolirati problem i uštedjeti mnogo vremena, živaca i novca za popravak!

Imate li neki drugi korisni savjet, koji ovdje nisu obuhvaćeni? Podijelite snama u komentarima.

Piše: A.P.


RELATED ARTICLES

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular