PočetnaHardverTV i monitoriUHD televizori - pikseli i samo pikseli...

UHD televizori – pikseli i samo pikseli…


Slika visoke definicije predstavlja logičan korak prema unapređenju kvalitete prikaza na ekranima s velikom dijagonalom. Ultra HD definitivno predstavlja budućnost u pogledu kvalitete slike. Napredak u kvaliteti prikaza je više nego evidentan, slika je osjetno detaljnija, oštrija i bogatija bojama. Full HD rezolucija je dugo vremena bila više nego adekvatna za kvalitetan prikaza sadržaja većini korisnika. Dakako, to se odnosilo na vrijeme kada su tržištem vladati televizori maksimalne veličine od 42-50 inča.

Standard budućnosti

Danas je situacija posve drugačija. LCD tehnologija je značajno pojeftinila, pa su televizori s velikom dijagonalom postali dostupni i za nešto manje novca. Međutim, s pojavom velikih ekrana od 65 inča i većih, Full HD rezolucija se počela teško nositi s veličinom slike. Promatrano iz neposredne blizine na ovakvim je dijagonalama postalo lako uočiti zrnatost slike, odnosno pikselizaciju. Obzirom da će dijagonale ekrana s vremenom samo rasti i neće se smanjivati, proizvođači su uvidjeli potrebu za prelazak na višu kvalitetu prikaza kako bi slika na velikim dijagonalama izgledala kvalitetno i oštro. No to nije jedni razlog, industriji uvijek treba izgovor za prodaju novih uređaja.

Ultra HD predstavlja novi evolucijski korak po pitanju rezolucije i kvalitete prikaza sadržaja. Trenutačno aktualni Ultra HD standard podrazumijeva rezoluciju od 3840 x 2160 piksela koja predstavlja značajan napredak u odnosu na dosadašnje standarde. U usporedbi sa Full HD-om, 4K rezolucija ima četiri puta više piksela. To ujedno znači da se na takvom ekranu može prikazati znatno veća količina detalja. Slika koja se prikazuje u UHD rezoluciji izgleda izvanredno, sa neusporedivo više detalja u odnosu na Full HD. Blago rečeno, prilagođeni UHD sadržaji izgledaju predivno.

Ultra HD donosi mnoge prednosti, ali ima i svojevrsnih nedostatka. Prije svega, veća rezolucija omogućava prikaz veće količine informacija na ekranu i samim time realističniju sliku što ponajviše dolazi do izražaja kod ekrana velikih dijagonala na kojima se lako uočavaju brojne nesavršenosti (55 inča i većim gdje Full HD rezolucija ne osigurava zadovljavajući dojam oštrine).

Oznake su nevažne

Veći broj piksela znači i mogućnost sjedenja bliže televizoru bez gubitka oštrine. Zbog toga Ultra HD rezolucija na manjim dijagonalama nema toliko smisla jer na većoj se udaljenosti dodatni detalji u odnosu na Full HD sadržaje ne mogu zamijetiti. S druge strane, velika dijagonala na Ful lHD televizorima posljedično rezultira znatno krupnijim pikselima i njihovim većim međusobnim razmakom zbog čega se nesavršenosti najviše mogu uočiti pri reprodukciji kvalitetnih fotografija ili visokokvalitetnog videa promatranih iz neposredne blizine. Prikaz 3D sadržaja na visokoj rezoluciji donosi odličan osjećaj trodimenzionalnosti sa mnoštvom detalja. Polarizacijski 3D prikaz je dosta profitirao, jer se umjesto 540 od ukupno 1080 linija (Full HD ekran) kod Ultra HD televizora prikazuje vertikalnih 1080 linija.

Često ćete vidjeti kako mnogi proizvođači svoje UHD televizore označavaju 4K oznakom (koju i sami često koristimo) koja je zapravo nepravilna. Premda za prosječne korisnike nema praktične razlike, 4K i Ultra HD nisu isto. 4K predstavlja kino standard i profesionalnu produkciju, dok UHD označava rezoluciju ekrana i standard emitiranja sadržaja. Pojam 4K dolazi od Digital Cinema Initiatives (DCI) konzorcija koji je standardizirao specifikacije produkcije i digitalne projekcije 4K sadržaja. U slučaju ekrana, Ultra HD označava rezoluciju koju koriste televezori, monitori. Proizvođači ovu oznaku koriste isključivo zbog marketinga.

HDR video

Pojam 4K se udomaćio među korisnicima zbog čega ga proizvođači često koriste. Kako god bilo, 4K je ionako samo naziv koji u konačnici upućuje korisnika prema sadržajima visoke definicije.

tv za igrice

No Ultra HD je znatno više od same rezolucije. To je ujedno i standard koji definira prostor boja i broj sličica prikazanih u sekundi. Rec.2020 prostor boja donosi značajan napredak po pitanju broja nijansi koje se mogu prikazati. Za razliku od Rec.709 prostora koji je karakterističan za FullHD standard dubina svake od osnovnih boja je povećana sa 8- na 12-bita, odnosno sa 24- na maksimalno 36-bita za sve nijanse kombinirano. Prikaz ovolikog broja nijansi može značajno oživjeti kvalitetu sadržaja. Na tržištu se prije izvjesnog vremena pojavio i pojam Super UHD (SUHD) koji pompozno najavljuje još veću kvalitetu slike. Međutim, ovdje se ne radi o nekakvoj višoj rezoluciji i novim mogućnostima, nego je riječ o marketinškom triku. Radi se zapravo o najboljim modelima televizora koji dolaze s najboljim procesorima slike, imaju najnaprednije mogućnosti i vrhunsku kvalitetu slike. Prevedeno, u pitanju su top modeli svih proizvođača.

hd televizori za igranje

Pored toga, sve više se govori i o HDR (high dynamic range) videosadržajima. HDR video donosi znatno dinamičniji prikaz sadržaja s velikom razinom vidljivih detalja u svim područjima (tamnim, srednjim i svijetlim). Sve u svemu, riječ je o potencijalno najkvalitetnijem videomaterijalu koji će biti dostupan u skorije vrijeme.

Pravi sadržaj

Tehnika se sastoji od analize i masteringa podeksponiranog i preeksponiranog nekoliko frameova koji se stapaju u jedan znatno dinamičniji prikaz s većom dubinom, s više detalja i osjetno življim bojama. Potrebno je naglasiti kako se materijali moraju snimati u HDR tehnici da bi mogao biti prikazan kao takav. Mnogi današnji vrhunski modeli već imaju predispozicije za podršku HDR-a. Jedna od najbitnijih odlika koje je potrebno zadovoljiti jest visoka razina svjetline. U neku ruku je to odlična mogućnost koja donosi znatno više nego samo povećanje rezolucije.

4k televizori za igranje

Jedno od pitanja vezano za UHD rezoluciju jest trenutno dostupnosti sadržaja. Filmovi, serije i dokumentarci se tek trebaju značajnije snimati u ovoj tehnici. Sve što se ne prikazuje na native rezoluciji ekrana procesom skaliranja se mora prilagoditi zaslonu. S obzirom da su Ultra HD sadržaji rijetki vlasnici Ultra HD televizora će se morati uglavnom zadovoljiti skaliranom slikom koja bez obzira na kvalitetu samih procesora ne može konkurirati pravom Ultra HD materijalu. Kako većina UHD televizora pripada visokoj ili višoj klasi svi će ponuditi izvrsno skaliranje tako da ste strane možemo biti zadovoljni.

Visoka rezolucija, velik broj sličica i mnoštvo nijansi boja generiraju značajnu količinu podataka koje treba zabilježiti, obraditi i potom prezentirati korisnicima. Tu se dakao javlja problem reproduciranja i distribucije putem adekvatnog medija koji može pohraniti svu tu silinu podataka.

Standardi i kodeci

Jedan od danas svima najdražih načina distribuiranja svih vrsta medija, pa tako i UHD sadržaja. jest putem Interneta koji pruža korištenje takozvanih video on demand servisa koji su se odveć ustalili među korisnicima. Međutim, uz adekvatan televizor koji podržava najnovije kodeke (H.265/HEVC – High Efficiency Video Coding, YouTube VP9) za gledanje UHD putem Interneta će nam trebati i velika brzina pristupa kako bi streaming tekao glatko.
Najpoznatiji i nama dostupan a ujedno i besplatan servis jest YouTube, a tu su naravno Netflix, Hulu Plus i Amazon Prime. Naravno, riječ je o stranim servisima od kojih su tek neki dostupni kod nas. Mnogi od njih, naočito oni najkvalitetniji poput Netflixa i Hulua, su dostupni samo na tržištu SAD-a i Kanade. No uz malo znanja i vještine (proxy, VPN) možemo doskočiti ovom problemu i omogućiti pristup ovim servisima.

4k tv tehnologija

Nadograđeni Blu-ray će se koristiti kao fizički medij što nas niti malo nije iznenadilo. Obzirom na količinu podataka koje je potrebno pohraniti moralo se pribjeći dodavanju još jednog sloja na Blu-ray diskove koji sada dolaze u troslojnom izdanju (triple layer) i imaju kapacitet od 100 gigabajta. No to znači da je za reprodukciju ovog medija potrebno nabaviti novi Blu-ray player jer stari jednostavno nisu kompatibilni s troslojnim diskovima. Drugim riječima, ako želite u uživati u 4K sadržaju ptem Blue-Raya računajte i na trošak nabavke novog uređaja, neovisno o tome što imate najmoderniji 3D model.
HDCP 2.2 (High-bandwidth Digital Content Protection) zaštita sadržaja je podržana na svim ovogodišnjim modelima, što je dobra novost, obzirom da svi sadašnji i budući 4K materijali zahtijevaju njezinu podršku.

HDMI 2.0

Pored kvalitetnog doživljaja reprodukcije videosadržaja, igranje na 4K rezoluciji donosi posve novo iskustvo s velikom razinom detalja detaljnim prikazom koji dosadašnji računalni monitori nisu mogli pružiti. No Ultra HD rezolucija traži i odgovarajuću podršku od strane grafičke kartice, ulaznog sučelja, drivera i operacijskog sustava. Trenutno je Ultra HD rezoluciju pri osvježavanju slike od 60 Hz moguće koristiti putem DisplayPort 1.2 i HDMI 2.0 sučelja. Problem je što 4K prikaz na televizorima za sada ide putem HDMI 2.0 sučelja i gotovo niti jedan TV ne dolazi s DisplayPort priključkom. Ukoliko koristite HDMI trenutni standard 1.4 vas limitira na 30 Hz što je neupotrebljivo. Kako bi se mogla prikazati 4K rezolucija pri osvježavanju od 60 Hz je potreban prijenos informacija od 12 gigabita po sekundi. HDMI 1.2 ima propusnost do 4,95 Gbit/sek, HDMI 1.4 do 10,2 Gbit/sek, HDMI 2.0 do 18 Gbit/sek, DispayPort 1.2 do 17,28 Gbit/sek, dok će nadolazeći DisplayPort 1.3 standard imati propusnost do 32,4 Gbit/sek.

Nvidijine grafičke kartice GTX 970 i 980 za sada su jedine koje dolaze s podrškom za HDMI 2.0, odnosno 3840 x 2160 rezoluciju s 60 Hz osvježavanjem, dok AMD trenutačno nema kartice s HDMI 2.0 sučeljem. Iduće godine s pojavom AMD-ove Arctic Islands (14nm) i Nvidijine Pascal (16nm) arhitekture HDMI 2.0 će dolaziti kao standard.
Pored toga, za igranje na Ultra HD rezoluciji u punom sjaju detalja je potrebna iznimno moćna grafička kartica (ili bolje rečeno više njih) kako bi se postigao adekvatan broj sličica u sekundi za gladak prikaz, naročito u novijim igrama.

Šarolika ponuda

Većina prošlogodišnjih Ultra HD televizora je bila opremljena HDMI sučeljem u verziji 1.4 koji pruža prikaz u najviše 30 sličica. Premda je to dovoljno za filmove (24 sličice u sekundi), za igranje igara, pak, nije. Ove godine svi televizori su opremljeni HDMI 2.0 prikljulcima koji omogućavaju prikaz UHD rezolucije sa 60 sličica u sekundi. Pored podrške za Ultra HD u 50 i 60 sličica u sekundi, HDMI 2.0 standard donosi i podršku za 32-kanalni zvuk, poboljšanje u CEC komunikaciji i dinamičku automatsku sinkronizaciju slike i zvuka. HDMI 2.0 standard ne definira nove kabele ili priključke, što znači da će aktualni HDMI kabeli kategorije 2 moći prenositi sve dodatne podatke.

Ostaje nam vidjeti kakva je ponuda uređaja koji mogu reproducirati UHD rezoluciju. Ove su godine svi relevantni proizvođači predstavili znatno više modela Ultra HD televizora nego prošle godine i to ne samo onih koji pripadaju visokom segmentu, nego i srednjem segmentu koji je cjenovno pristupačniji prosječnim korisnicima. LG je, primjerice, ove godine ponudio velik broj televizora s 4K rezolucijom, uključujući čak šest novih OLED primjeraka i devet LCD modela. Modela s Full HD rezolucijom ove godine nema u visokom segmentu, što je samo još jedan od pokazatelja da je LG nešto agresivnije krenuo u osvajanje 4K tržišta. Uz to, mnogi su modeli sada dostupni i raznim dijagonalama ekrana, od 50 inča pa nadalje, a ima ih čak i u veličini od 40 inča. Međutim, mišljenja smo kako je na manjim dijagonalama kao što smo već spomenuli ultra visoka definicija nema previše smisla.

Mi smo u usporedbu uvrstili neke od trenutačno najzanimljivijih modela od Panasonica, top model s ravnim ekranom od LG-ja, pristupačni Philipsov model koji vas neće koštati previše novca, dosta dobar Sony-jevmodel i zakrivljeni Samsungov televizor koji spada u sam vrh ponude ovog proizvođača.

Što se same kvalitete slike tiče odabirom modela bilo kojeg proizvođača danas ćete teško pogriješiti. Obzirom da ih nema u nižoj klasi, svi će modeli zadovoljiti mnoge kriterije kvalitete prikaza. O uloženoj količini novca ovisi da li ćete dobiti TV iz visoke, ultra visoke ili srednje klase.

LG55UF950V

LG 55UF950V

Model pod nazivom UF950V predstavlja najbolji ovogodišnji LG-jev ravni 4K LCD televizor koji dolazi sa Super UHD predznakom. Ovaj televizor se doista ima čime pohvaliti: od superiorne kvalitete slike, odlične opremljenosti i podrške za multimediju, intuitivne i brze Smart TV platforme, kvalitetne reprodukcije zvuka (4.2 sustav kojeg potpisuje Harman Kardon), pa sve do dizajna i lakoće korištenja svih pojedinih segmenata.

Najviša klasa

No ništa manje nismo niti očekivali od top modela jednog od vodećih proizvođača ove vrste uređaja. LG je ovdje ugradio svoj najkvalitetniji IPS 4K LCD panel s podrškom za proširenu paletu boja, novi procesor slike Tru Ultra HD Engine koji se brine za procesiranje i skaliranje, a sve što možemo reći jest da radi odlično. LG-eva tehnologija ColorPrime (fosforni LED) donosi širu paletu boja koje se mogu prikazati na zaslonu (96% DCI standarda) koristeći cijeli spektar za prikazivanje većeg niza nijansi i tonova.

Ovdje je potrebno napomenuti kako ćemo proširenu paletu kod svih proizvođača čiji ih modeli podržavaju moći doživjeti tek kada se pojave serije i filmovi izvan Rec.709 prostora. Prvi takvi sadržaji će se pojaviti krajem 2015. i naširoko u 2016. godini. Osim spomenutih, ovaj model podržava i druge tehnologije, poput ULTRA Luminance koja analizira najsvjetlije i najtamnije dijelove prikazanog sadržaja kako bi se poboljšala svjetlina u višem segmentu i dobio bolji omjer kontrasta. Prime Mastering Engine, pak, optimizira postavke kako bi poboljšao kvalitetu slike na višu razinu.

Savršeni TV

UF950V se može pohvaliti i odličnom pokretnom rezolucijom i kod 4K sadržaja (2300 MPI) tako da je slika iznimno glatka. Skaliranje radi besprijekorno. Sadržaji standardne definicije i TV programi izgledaju jako dobro bez obzira na veliku dijagonalu od 55 inča. Isto vrijedi i za HD i Full HD sadržaje koji izgledaju odlično. Kvalitetu 4K sadržaja ne treba previše hvaliti. Jedna riječ će reći sve: savršeno. LG je ove godine prvi put uveo dvostruki tuner u svoje televizore, ali samo u modele visoke klase, zahvaljujući kojem je moguće gledati jedan i snimati drugi program na vanjski USB disk.
LG je također nadogradio Smart TV platformu. WebOS u drugoj generaciji (WebOS 2.0) je dosta dorađen u odnosu na prošlu godinu i radi poprilično glatko (novi Quad core čip).
Novi je i Magic Remote koji je odličan i predstavlja jedinu opcija kod ovog modela. LG mu je dodao dosta standardnih tipki tako da je korištenje jednostavno i intuitivno.
Cijena ovog modela nije baš mala (19000 kuna). No onaj tko ide na premium klasu obično i ne pita za cijenu. Uz ovaj vam se nudi i model s 65 inčim ekranom.

SPECIFIKACIJE
dijagonala 55 inča (140 cm), 4K LCD IPS LED TV, rezolucija 3840 x 2160, 3D FPR, quad-core procesor, 2300 Hz MCI, DVB-T/T2/C/S2, H.265 i VP9 kodeci, Dolby Digital i DTS dekoder, priključci: 4 x HDMI, 1 x AV, 1 x SCART, 1x komponentni, 1 x kompozitni, optički, LAN, WiFi, 1 x USB 3.0, 2 x USB 2.0, CI, dimenzije 1236 x 773 x 240 mm, masa 22,2 kg
USTUPIO
LG Hrvatska
www.lge.com
CIJENA
16 999 kn
ZBOG ČEGA KUPITI
odlična kvaliteta slike, funkcionalna Start TV platforma, kvaliteta zvuka, podrška za HDR video, dubina crne boje, kvalitetan procesor za interpolaciju, dvostruki tuner, Magic Remote daljinski upravljač
KLJUČNI NEDOSTACI
ništa značajno
DOJAM
jedan od najboljih 4K televizora trenutačno dostupnih na tržištu s lakoćom će zadovoljiti i najzahtjevije korisnike

uhd televizori Panasonic 55CX680E

Panasonic 55CX680E

Najbolji Panasonicov UHD model iz srednje klase (serija 6) se pokazao odlično izbalansiranim televizorom koji će zadovoljiti korisnike po većini bitnih kriterija. Obzirom da pripada višem srednjem segmentu CX680E donosi dobar popis mogućnosti i tehnologija koje imaju veći ili manji utjecaj na kvalitetu prikaza i samo korištenje TV-a.

Napredna srednja klasa

Pored dosta dobre opremljenosti, neke od njegovih najzvučnijih odlika su Studio Master Colour tehnologija koja pruža kvalitetniji prikaz boja kao i veliku kontrolu nad raznim parametrima slike, te novi Firefox OS, kao i nadograđeno my Home Screen 2.0 sučelje. Novost kod modela za 2015. godinu je i uvođenje gamma BT.1886 standarda koji u zatamnjenom ambijentu pruža više detalja u tamnim dijelovima slike.

Također, tu su i 200 Hz BMR (Backlight Motion Rate) osvježavanje (pravih 50 Hz) s LED trepćućim osvjetljenjem koje utječe na glatkoću prikaza i interpolaciju slike, direktno LED pozadinsko osvjetljenje koje je lišeno značajnije pojave prljavog ekrana (tzv. dirty screen efect), podrška za lokalno zatamnjenje (koje ne radi osobito dobro), Quad Core Pro procesor koji omogućava fluidnije upravljanje sučeljem i brži rad Smart platforme, TV Anywhere, itd. Međutim, kao i kod dosadašnjih modela iz serije 6 i ovdje nećemo dobiti podršku za prikaz 3D sadržaja. Kome je ova odlika bitna može odabrati prvi idući model iz serije 7 (55CX700). CX680E koristi Super Bright VA panel kojeg odlikuje velika svjetlina zaslona, te takozvani Brilliant kontrast, ali i nešto uži kut gledanja.

True Cinema za svaku priliku

Krajnji rezultat je velik raspon kontrasta koji će zadovoljiti i zahtjevnije korisnike, te poprilično dobra dubina crne boje. Lokalno zatamnjenje, pak, ne radi dobro, jer umjesto da zatamnjuje samo pojedinačna tamna područja slike, a svijetla ostavi onakvim kakva jesu, procesor zatamnjuje kompletnu sliku. Stoga je ovu opciju bolje ostaviti isključenom. Ionako je kontrast dovoljno dobar da možemo uživati i bez toga.

Što se tiče mogućnosti dotjerivanja slike dostupan je velik broj opcija za tu svrhu. Za one koji će koristiti već gotovi predložak bez namjere za podešavanjem možemo savjetovati odabir True Cinema predloška kojeg odlikuju minimalna odstupanja u preciznosti. Kvaliteta UHD sadržaja je na visokoj razini što se i moglo očekivati, a ništa lošiji nije niti prikaz Full HD, odnosno sadržaja standardne definicije.

Cijena od 7 500 kuna se za srednju klasu može činiti malo povisokom, ali imajte na umu da je ovo model ispred kojeg stoje samo tri modela do najboljeg UHD primjerka koji Panasonic trenutačno ima. Također, ne treba zaboraviti niti veliku dijagonalu ekrana od 55 inča.

SPECIFIKACIJE
dijagonala 55 inča (140 cm), 4K LCD VA LED TV, rezolucija 3840 x 2160, quad-core procesor, 200 Hz BMR, DVB-T/T2/C, H.265 i VP9 kodeci, Dolby Digital i DTS dekoder, priključci: 3 x HDMI, 1 x AV, 1 x SCART, 1x komponentni, 1 x kompozitni, optički, LAN, WiFi, 1 x USB 3.0, 2 x USB 2.0, CI, dimenzije 1242 x 761 x 292 mm, masa 21 kg
USTUPIO
Panasonic Hrvatska
(01) 78 97 499
www.panasonic.com
CIJENA
7 489 kn
ZBOG ČEGA KUPITI
dosta dobra kvaliteta slike, quad core procesor, unaprijeđena Smart TV platforma, dubina crne boje, dobar procesor za interpolaciju
KLJUČNI NEDOSTACI
50 Hz panel, neefikasno lokalno zatamnjenje, cijena bi mogla biti nešto niža
DOJAM
dobar 4K televizor koji uz poneku sitnu zamjerku pruža dosta dobre mogućnosti i kvalitetan prikaz svih sadržaja

Panasonic 55CX750E

Panasonic 55CX750E

Serija 7 tradicionalno predstavlja vrh srednje klase kod Panasonica, s time da je model CX750E najjači u ovoj seriji koji se po mogućnostima smjestio tik ispod najboljeg ovogodišnjeg Panasonicovog 4K modela za Europsko tržište (ako ne računamo OLED i modele s zakrivljenim ekranom).

Odlična slika i mogućnosti

CX750E raspolaže gotovo svim što Panasonic ima za ponuditi, ali mu je cijena osjetno povoljnija u odnosu na model iz serije 8. Konkretno, ovaj se televizor može pohvaliti poprilično dobrim setom mogućnosti i opremljenošću, te naprednim procesorima slike.
Panasonic je ovdje koristio poprilično dobar IPS Super Bright panel koji ima širi vidljivi kut i trebao bi donijeti nešto bolji kontrast i višu razinu svjetline nego inače. Pored toga, ovdje imao osvježavanje od 1000 Hz BMR (pravi 100 Hz panel) koje donosi gladak prikaz na svim rezolucijama. Očekivano, kvaliteta slike je odlična u svakom pogledu, a savjetujemo odabir True Cinema predloška.

Ovaj model ima i dvostruki zemaljski, kabelski i satelitski tuner (DVT-T/T2/S2/C), što znači da možete gledati jedan program i snimati drugi ili istovremeno snimati dva programa. TV Anywhere funkcija vam omogućava streaming sadržaja s televizora na pametne telefone i tablete (iOS, Android) unutar stana. Tu je dakako i polarizirani 3D. Ove je godine Panasonic napustio Viera Smart platformu koja je nadograđena takozvanim Firefox OS-om, odnosno my Home Screen 2.0 sučeljem. Rezultat je znatno jednostavnije i funkcionalnije korištenje Smart TV značajki.

Firefox OS?

Početni je ekran vrlo jednostavno moguće prilagoditi po želji korisnika (ranije kod Panasonica to nije bilo moguće) na koji možete dodati sve što poželite, od aplikacija pa do prečaca na određenu web stranicu. Također, reprodukcija multimedijskih sadržaja je odlična, a novost je HEVC kodek. Međutim, Firefox OS u principu nije operacijski sustav za sebe kao što na prvu ruku izgleda. Glavna stvar je zapravo Firefox internetski preglednik koji radi dosta brzo i omogućava sličnu funkcionalnost kao i verzija za računalna.

Uz ovaj model dolaze dva daljinska upravljača, od kojih je osnovni istovjetan kao i kod drugih ovogodišnjih Panasonicovih modela. Najzanimljiviji detalj je uvođenje Netflix tipke za direktno pokretanje ovog servisa koji kod nas, na žalost, nije moguće koristiti (barem ne bez određenih trikova). Drugi daljinski upravljač ima touchpad, radi putem Bluetootha i unaprijeđen u odnosu na prošlogodišnji pametni upravljač.

U veličini od 55 inča o ovaj TV nije jeftin i koštati će vas 13 000 kuna. Ako su novci problem, odabirom modela s manjom dijagonalom možete proći osjetno povoljnije.

SPECIFIKACIJE
dijagonala 55 inča (140 cm), 4K LCD IPS LED TV, rezolucija 3840 x 2160, 3D FPR, quad-core procesor, 1000 Hz BMR, DVB-T/T2/S2/C, H.265 i VP9 kodeci, Dolby Digital i DTS dekoder, priključci: 3 x HDMI, 1 x AV, 1 x SCART, 1x komponentni, 1 x kompozitni, optički, LAN, WiFi, 1 x USB 3.0, 2 x USB 2.0, CI, dimenzije 1239 x 754 x 230 mm, masa 21,5 kg
USTUPIO
Panasonic Hrvatska
(01) 78 97 499
www.panasonic.com
CIJENA
9 999 kn
ZBOG ČEGA KUPITI
jako dobra kvaliteta slike, nadograđena Smart TV platforma, novi smart daljinski upravljač
KLJUČNI NEDOSTACI
ništa značajno
DOJAM
jedan od boljih UHD televizora koji po razumnoj cijeni nudi odličnu kvalitetu slike, dobre mogućnosti i novu Smart TV platformu

Philips 55PUT6400

Philips 55PUT6400

Kod Philipsa je 4K rezolucija ove godine dostupna na televizorima već od serije 6 i to po više nego pristupačnoj cijeni. Tako njihov ulazni 55 inčni model predstavlja jedan od najjeftinijih UHD televizora s velikom dijagonalom koji će vas koštati 8500 kuna, što je u usporedbi s modelima drugih proizvođača osjetno povoljnije. Pored ovog su dostupni i 50- i 40-inčni modeli čija je cijena još povoljnija (naročito 40 inčni model).

Pristupačan, ali funkcionalan

Da stvar bude još bolja, Philips ovu seriju nije okljaštrio po pitanju funkcionalnosti i kvalitete slike. Naime, ovi su modeli opremljeni većinom naprednih tehnologija koje su dostupne kod nazivno boljih serija (Pixel Plus Ultra HD, Perfect Natural Motion, Ultra Resolution, itd.).
No, negdje se moralo i uštedjeti pa tako kod ulazne serije nećemo dobiti poznati Ambilight i podršku za 3D, dostupan je samo standardni daljinski upravljač, umjesto Quad core procesora ugrađen Dual core procesor, a izostao je i dvostruki tuner. Međutim, mnoge druge bitne odlike su tu. Primjerice, Micro Dimming Pro je dostupan od početnog modela, kao i podrška za HEVC. Za gladak prikaz sadrža je zaduženo 700 MHz PMR (Perfect Motion Rate) s pravim 100 Hz panelom i treptanjem pozadinskog osvjetljenja.

Kvaliteta slike je poprilično dobra u svim segmentima, a većih prigovora na prikaz nismo imali. Naravno, 4K rezolucija izgleda izvrsno i pravi je užitak za gledanje. Philips se uz Sharp i Sony ove godine također odlučio na gotovo potpuni zaokret kada je u pitanju Smart TV platforma.

Android Smart TV

Tako je proizvođač kod većine ovogodišnjih modela napustio dosadašnje rješenje koje je blago rečeno bilo sve osim upotrebljivo i prešao na Android platformu. Za razliku od nekolicine prošlogodišnjih modela iz visokog segmenta koji su najavili Android TV kod Philipsa, ove je godine situacija znatno povoljnija za prosječne kupce. Naime, Android TV platforma (u verziji 5.0) je dostupna već u seriji 5 (Full HD model 5500) koja predstavlja najpristupačnije modele s ovom platformom na tržištu. UHD segment je očekivano kompletan na ovoj platformi.

Također, kod svih modela daljinski upravljač ima rezerviranu tipku za direktno pokretanje Android TV-a. Standardna memorija za aplikacije dolazi u kapacitetu od 8 GB i moguće ju proširiti putem USB uređaja za pohranu.

Philips je ove godine značajno unaprijedio reprodukciju zvuka. Zvučnici su okrenuti prema natrag, veći su i imaju bolju efikasnost. Također, uključen je i bas port koji rezultira s više niskih frekvencija u reprodukciji, nešto što većini televizora kronično nedostaje. U svakom slučaju, ovaj Philipsov model predstavlja jedan od najispativijih 4K televizora na našem tržištu.

SPECIFIKACIJE
dijagonala 55 inča (140 cm), 4K LCD IPS LED TV, rezolucija 3840 x 2160, dual-core procesor, 700 Hz PMR, DVB-T/T2/C, H.265 i VP9 kodeci, Dolby Digital i DTS dekoder, priključci: 4 x HDMI, 1 x AV, 1 x SCART, 1x komponentni, 1 x kompozitni, optički, LAN, WiFi, 1 x USB 3.0, 2 x USB 2.0, CI, dimenzije 1239 x 773 x 266 mm, masa 15,3 kg
USTUPIO
TP Vision Hrvatska
www.philips.hr
CIJENA
8499 kn
ZBOG ČEGA KUPITI
pristupačna cijena, dobra kvaliteta slike, dobar procesor za interpolaciju, Android TV platforma, kvaliteta zvuka
KLJUČNI NEDOSTACI
nema Ambilight, dual-core procesor
DOJAM
jedan od najisplativijih 4K televizora koji za pristupačan iznos nudi jako dobre mogućnosti i kvalitetan prikaz svih sadržaja

 

Samsung 55JS9000

Samsung 55JS9000

Samsung nam je na test poslao jedan od svojih najboljih Super UHD 4K televizora s zakrivljenim ekranom, model JS9000, koji se po mogućnostima smjestio tik ispod top modela JS9500 koji za razliku od ovog ima dodatnu izvlačivu kameru i direktno pozadinsko osvjetljenje (FALD – full-array local dimming). Nasuprot njega, model JS9000 ima Edge LED osvjetljenje s pseudo-local dimming tehnologijom., ali i osjetno nižu cijenu.

Samo najbolje

No zato su tu sve ostale tehnologije koje su karakteristične za top model: Samsungova Nano Crystal Colour tehnologija koja omogućava prirodniji prikaz boja (quantum dot) s podrškom za 93% DCI standarda s proširenom paletom boja, nativni 10-bit LCD VA Ulta Clear Pro zaslon velike svjetline (1000 nita), kao i Peak Iluminator Pro koji omogućava prikaz HDR slike kombinirajući više slika različitih ekspozicija. Tu su još i Remastering Engine koji automatski analizira svjetlinu slike i reproducira prirodnije boje, 240 Hz CMR (efektivno), Octa-core procesor, Tizen Smart TV platforma, aktivni 3D, itd.

Zanimljivo je kako je Samsung ove godine modele s 4K rezolucijom koje odlikuju vrhunske kvaliteta slike i performanse rezervirao za zakrivljene modele, dok one s ravnim ekranom karakteriziraju mrvicu slabije specifikacije. Reprodukcija zvuka je dosta dobra zahvaljujući 4.2 sustavu zvučnika, s time da pomalo zaostaje za LG-jevim rješenjem. VA panel u sprezi s tehnologijama koje poboljšavaju sliku pruža odličnu dubinu crne boje i širok raspon kontrasta, ali i ostale karakteristike slike.

Jednostavna nadogradnja

Po tom su pitanju Samsungovi televizori visoke klase jedni od najboljih, ako ne i najbolji, na tržištu. Što se tiče same kvalitete slike i preciznosti, u opcijama odaberite Movie predložak i dobiti ćete iznimno preciznu sliku živopisnih boja koju nećete trebati dodatno podešavati (osim ako ne želite izvući maksimum za što će vam trebati oprema za kalibraciju). Svi sadržaji koje bacite na ovaj TV će izgledati fantastično, bez obzira da li je riječ o standardnoj definiciji, HD i Full HD, odnosno 4K.

Kao i dosadašnji permium modeli i ovaj model dolazi s One Connect boxom koji sadrži sve procesore slike i konekcije. Dobra strana ovakva je mogućnost nadogradnje naprednijim boxom ako se pojavi na tržištu.

Redizajnirana Smart TV platforma bazirana na Tizen OS-u radi iznimno brzo zahvaljujući, prije svega osmjezgrenom procesoru i optimizacijama unutar koda. Samsung je za ovaj model poslao preporučenu cijenu od 20 000 kuna, što je poprilično velik iznos. No ako se raspitate kod većine naših dućana koji prodaju elektroničku opremu naći ćete ga i po osjetno povoljnijoj cijeni (od 14 000 kn pa nadalje).

SPECIFIKACIJE
dijagonala 55 inča (140 cm), 4K LCD VA zakrivljeni LED TV, rezolucija 3840 x 2160, 3D aktivni, octa-core procesor, 240 Hz CMR (efektivno), DVB-T/T2/S2/C, H.265 i VP9 kodeci, Dolby Digital i DTS dekoder, priključci: 4 x HDMI, 1 x AV, 1 x SCART, 1x komponentni, 1 x kompozitni, optički, LAN, WiFi, 1 x USB 3.0, 2 x USB 2.0, CI, dimenzije 1248,5 x 790,5 x 322,3mm, masa 24,3 kg
USTUPIO
Samsung Hrvatska
www.samsung.com
CIJENA
14 999 kn
ZBOG ČEGA KUPITI
odlična kvaliteta slike, odlična dubina crne boje, kvalitetni procesori slike, zakrivljeni ekran, nova smart TV platforma
KLJUČNI NEDOSTACI
cijena
DOJAM
odličan televizor koji uz visoku kvalitetu svih sadržaja ujedno dolazi i s zakrivljenim ekranom

Sony 49X8309C

Sony 49X8309C

Model iz X83C serije predstavljaju Sony-jev najpristupačniji TV uređaj s podrškom za 4K rezoluciju i dolazi u maksimalnoj veličini ekrana od 49 inča. No za razliku od drugih proizvođača koji imaju i nešto jeftinije UHD televizore iz nižih serija, kod Sony-ja sve počinje sa serijom 8 koju odlikuju naprednije mogućnosti i skuplje tehnologije procesuiranja slike.

Lollipop i na TV-u

To je vidljivo iz same cijene ovog modela koji košta 11 000 kuna, što obzirom na veličinu ekrana nije mali iznos. Idući u ponudi Sony-jev model (X85C) je skuplji za oko 3000 kuna, ali je osjetno veći (55 inča) i ima poznati Triluminos ekran sa življom slikom i proširenom paletom boja za vjerniji kino doživljaj, te podršku za 3D (ako je nekom bitno). No daleko od toga da s ovim modelom neće uživati. Ne brinite, proizvođač se pobrinuo da sve bude na svojem mjestu.

Jedna od najvećih značajki koju je Sony ove godine uveo u svoju liniju Smart TV uređaja (uključujući naravno i 4K modele) jest Android TV platforma. Očito je kako je Sony osluškivao iskustva korisnika vezano za njihovu Smart TV kojeg je u konačnici odlučio zamijeniti Googleovim rješenjem koje dugoročno ima veći prosperitet. Sama Android platforma dolazi u verziji 5.0, poprilično je dobro osmišljena i nudi velik broj mogućnosti korištenja raznih servisa i odličnu podršku za multimediju (VP9 i HEVC kodek) i igre. Aplikacije su raspoređene u redovima i logično su raspoređene.

Snimanje i gledanje

Uz kontrolu putem standardnog daljinskog upravljača (koji je dobio Netflix tipku), upravljati funkcijama možete i putem pametnih telefona i tableta (Android i iOS). Uz to, dostupan je i Google Play store s kojeg je moguće preuzeti dosta aplikacija na koje su korisnici Android OS-a inače navikli. Što se tiče igara, na TV možete povezati bluetooth gamepad i uživati znatno bolje nego s daljinskim upravljačem ili telefonom. Također, podržan je i PlayStation Now pomoću kojeg možete igrati igre (PlayStation 3 naslove) bez vlastite konzole. Ne treba izostaviti niti Goole Cast dijeljenje ekrana s mobilnih uređaja.

Što se tiče tehničkih mogućnosti, Sony nije ništa prepustio slučaju. TV koristi IPS ekran i opremljen je 4K X1 i 4K X-Reality Pro videoprocesorima koji se brinu za optimalan prikaz, interpolaciju svih izvora signala i vrše optimizacije kako bi slika izgledala što uvjerljivije i kvalitetnije.

Pored toga, zavaljujući Motionflow XR 1000 MHz dinamični sadržaji se prikazuju glatko i jasno. Ovaj model dolazi s dvostrukim tunerom tako da možemo gledati jedan i snimati drugi program u isto vrijeme na USB disk.

SPECIFIKACIJE
dijagonala 49 inča (123 cm), 4K LCD IPS LED TV, rezolucija 3840 x 2160, quad-core procesor, 1000 Hz Motionflow XR, DVB-T/T2/S2/C, H.265 i VP9 kodeci, Dolby Digital i DTS dekoder, priključci: 4 x HDMI, 1 x AV, 1 x SCART, 1 x komponentni, 2 x kompozitni, optički, LAN, WiFi, 1 x USB 3.0, 2 x USB 2.0, CI, dimenzije 1093 x 679 x 201 mm, masa 15,4 kg
USTUPIO
Technomarket, 0800 300 400
www.sony.hr
CIJENA
7 099 kn
ZBOG ČEGA KUPITI
jako dobra kvaliteta slike, procesori za interpolaciju, dobar odziv ekrana, Android TV platforma
KLJUČNI NEDOSTACI
nema Triluminos ekran
DOJAM
ulazni Sony-jev 4K televizor kojeg odlikuju odlične mogućnosti, dobra opremljenost i kvalitetan prikaz svih sadržaja.

Piše Dalibor Misaljević


RELATED ARTICLES

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular