PočetnaHardverTV i monitoriTestirali smo AOC U2868PQU monitor

Testirali smo AOC U2868PQU monitor


Jedan od najjeftinijih Ultra HD monitora kojega odlikuju dobra kvaliteta prikaza, brz odziv ekran, te dobra opremljenost i ergonomija

Monitori s Ultra HD rezolucijom sve više postaju dostupni na tržištu. AOC je jedan od proizvođača koji prati trendove i redovito nadopunjuje ponudu novim modelima. Jedan od njihovih boljih primjeraka je i model s oznakom U2868PQU koji se pokazao više nego dobrim po mnogim bitnim kriterijima. Između ostalog, to podrazumijeva i odličnu podršku za igranje dinamičnih igara.

Klonovi napadaju

Prije nego se osvrnemo na određen pojedinosti, na samom početku ćemo se osvrnuti na jednu neobičnu odliku vezanu uz ovaj AOC. Kada smo ga malo bolje promotrili uočili smo veliku sličnost između ovog i Philipsova modela Brilliance 288P6 kojeg smo ranije testirali. Ova dva modela dijele velik broj zajedničkih odlika, kako po pitanju vanjskih osobina, tako i po pitanju tehničkih mogućnosti. Ne možemo reći tko je od njih čiji klon, ali osjećali smo dužnost da trebamo skrenuti pozornost na ovu činjenicu. Inače, s dotičnim Philipsom smo stekli jako dobra iskustva, a isto vrijedi i za AOC-ov model što je još jedan pokazatelj da je riječ o istim monitorima. No vratimo se mi našem kandidatu i onom što se konkretno njega tiče.

Ključna karakteristika ovog monitora je dakako Ultra HD rezolucija koja postavlja nove standarde, kako kod televizora tako i kod računalnih monitora. Sa svojih 3840×2160 piksela Ultra HD rezolucija donosi znatno veći broj elemenata prikazanih na ekranu zahvaljujući čemu je slika oštra i uvjerljiva, dok je količina detalja na zavidnoj razini. Među brojnim pogodnostima UHD-a je i velika radna površina na koju je moguće smjestiti mnoštvo raznih elemenata sučelja, prozora, alatnih traka, dokumenata, preglednika, itd. Svi oni kojima kronično nedostaje mjesta na ekranu i koji razmišljaju o nabavci drugog monitora mogu se odlučiti za UHD model.

UHD za mase

AOC U2868PQU dolazi s 28-inčnim panelom s TN tehnologijom koja ima dobrih i loših strana. Svima je poznato da TN ima nešto uži vidljivi kut, te da preciznost slike malo zaostaje za konkurentskim tehnologijama. No TN tehnologija je dosta napredovala tako da je danas odlikuju znatno bolje karakteristike nego ranijih godina. Dobra strana TN-a je pristupačna cijena. Zahvaljujući tome ovaj će vas monitor koštati minimalno trećinu manje u odnosu na monitor koji koristi neku drugu tehnologiju. Za njega je potrebno izdvojiti nešto manje od 3100 kuna što je sasvim pogodno da se mnogi odluče za prelazak na UHD. Osim pristupačnije cijene, TN je znatno bolji i kada je u pitanju brzina odziva ekrana zbog čega je pogodan za igranje.

Koliko je ova tehnologija superiornija govor i činjenica da najbolji gamerski monitori koriste upravo TN ekrane. Tako se i AOC-ov model može pohvaliti dosta dobrom brzinom odziva. Korišten je algoritam za ubrzavanje piksela, a krajnji rezultat je odziv od samo 1 milisekundu zbog čega će igrači definitivno biti zadovoljni. Za kontrolu brzine overdrivea su dostupne izborniku je dostupno nekoliko vrijednosti za podešavanje brzine. Najbolji rezultat se postiže na medium postavci koja je lišena dodatnih anomalija, dok strong postavka rezultira s pojavom anomalija oko objekata u pokretu tako da ju treba izbjegavati.

Kvaliteta slike i ergonomija

Na samu kvalitetu slike nismo imali značajnijih prigovora. Osim određenih odstupanja u vrijednostima gamme sve ostalo je sasvim u redu. Probijanje pozadinskog osvjetljenja koje je bilo uočljivo kod Philipsova modela ovdje nije prisutno što se odrazilo i na bolju uniformnost koja je dosta ujednačena. Boje su, pak, snažne i energične, dok su prijelazi između nijansi dosta glatki. Slika je ponešto hladnija i kad se odabere topla temperatura boja (warm) tako da je poželjno ručno podesiti vrijednosti RGB kanala. Na taj način ćemo dobiti nešto veću preciznost boja, ali i znatno prirodnije sive tonove. Dubina crne boje je više nego solidna.

Tamne nijanse se jasno razlikuju, dok u jako svijetlima možemo uočiti dosta detalja. Inače, u opcijama je dostupan dobar broj opcija za podešavanje raznih parametara slike što toplo pozdravljamo. Što se tiče same rezolucije, na ovoj dijagonali skaliranje sučelja nije pretjerano izraženo. Premda Windows predlaže 50% povećanje elemenata, 25% je više nego adekvatno za ovu dijagonalu kako bi svi elementi bili lako upotrebljivi.

Što se tiče kvalitete izrade i ergonomije, ovaj s model pokazao poprilično funkcionalnim. Kvaliteta izrade je dosta dobra, dok konstrukcija omogućava reguliranje svih smjerova i postavljanje monitora u položaj portreta. Broj videopriključaka je poprilično dobar. Uključeni su DisplayPort, HDMI, DVI i VGA za koje su (osim DVI) dostupni odgovarajući kabeli. Kompletnu sliku zaokružuje USB hub na bočnoj strani koji uključuje po dva USB 3.0 i USB 2.0 priključka. U svakom slučaju, s AOC-ovim rješenjem smo ostali poprilično zadovoljni.

SPECIFIKACIJE
dijagonala 28“, rezolucija 3840×2160 piksela, omjer stranica 16:9, panel TN, kontrast 1000:1, svjetlina 300 cd/m2, W-LED pozadinsko osvjetljenje, brzina odziva 1 ms, vidljivi kutovi 178/170 stupnjeva (h/v), 1,07 milijardi boja, priključci: DisplayPort 1.2, HDMI, DVI, VGA, slika u slici, slika pored slike, dimenzije: 658,9 x 560,6 x 245 mm, masa: 7,94 kg, jamstvo 36 mjeseci

USTUPIO
Microline (01) 27 97 700
www.aoc.com

CIJENA
3089 kn

ZA
Ultra HD rezolucija po pristupačnoj cijeni, dobra brzina odziva, pristojna kvaliteta slike, ergonomija i kvaliteta izrade, opremljenost priključcima i dodacima

PROTIV
vidljivi kut, manja odstupanja u vrijednostima gamme

OCJENA
3/5


RELATED ARTICLES

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular