PočetnaHardverPeriferijaKako odabrati dobru gamersku tipkovnicu?

Kako odabrati dobru gamersku tipkovnicu?


Većina nas kada kupuje gamersku mašinu većinom razmišlja o komponentama koje će se nalaziti u “kutiji”. Bitno nam je da imamo hrpu RAM memorije, da imamo high-end grafičku (op.a. ili dvije), da je procesor najnovije generacije, da imamo brzi SSD i slično. I tako potrošimo 90 posto budžeta na “kantu”, a ostalih 10-ak posto potrošimo na monitor, tipkovnicu i miš.

No, shvatili smo da dobar miš, tipkovnica, monitor i stolica na kojoj sjedimo zaslužuju isti tretman. Nije bitno da samo imamo 100+ FPS-a dok igramo GTA V, nego da imamo i dobar osjećaj dok koristimo tipkovnicu i miš, da nas oči ne bole od cjelodnevnog gledanja u monitor, te da nas leđa ne “ubijaju” jer sjedimo 10+ sati na stolici.

Računalo i periferija idu ruku pod ruku i zato je bitno obratiti pozornost na sve detalje. Ono s čime ćemo se mi danas pozabaviti je odabir dobre gamerske tipkovnice. Nisu sve tipkovnice iste, nemaju iste mogućnosti i nisu jednako izdržljive. O čemu se točno radi, vidjeti ćete u nastavku teksta.

 

Kakve igre igrate?

Ako otvorite bilo koji web shop koji prodaje IT opremu, možete vidjeti da postoje tipkovnice od 50-60 kuna. Možete kupiti tu tipkovnicu i početi igrati. Ako prolijete sok po njoj ili vam se pokvari, bez problema ćete kupiti novu i nastaviti igrati. No, te tipkovnice baš i nisu kvalitetne i ne daju dobar osjećaj pod prstima.

Ako želite kvalitetno provesti vrijeme sa vašom gamerskom mašinom, odabir dobre periferije je ključan. Tipkovnica je praktički vitalna za sve što radite na računalu – od igranja, pisanja, kodiranja, surfanja … Za sve vam treba tipkovnica.

Bitno je odabrati dobru tipkovnicu jer na tržištu ima jako puno tipkovnica koje obećavaju da će vam na njima biti bolje igrati igre, a neke od njih su zapravo precijenjene i namijenjene onima koji puno pišu ili kodiraju, dok za gaming i nisu idealne. Jedna od takvih je Happy Hacking Keyboard Pro 2 koji košta preko 2500 kuna. Odličan za unix korisnike i programere, a za gamere je teška katastrofa.

 

 

Prvo što se morate zapitati je kakve igre volite? Da li igrate e-Sportove online, da li se natječete i bitna vam je brzina ili ipak preferirate single-player igre? Ili možda trebate tipkovnicu sa puno dodatnih tipki kako bi bili bolji dok raidate u WoW-u?

Mnogi će reći da recimo igrači DotA-e ili LoL-a ne trebaju gamersku opremu jer stišću svega 5-6 tipki na tipkovnici, ali mi se ne bi složili. Čak i ako vam ruke “ne lete” po tipkovnici, dobra gamerska tipkovnica nije na odmet.

 

Cijene tipkovnica

Kada nešto kupujete, morate imati okvirnu cifru koju ste spremni potrošiti na određenu komponentu. Kao što imate budžet za računalo, tako biste trebali imati i cifru za gamersku tipkovnicu. Njihove cijene idu od otprilike 500 kuna do 2500 kuna.

Ove koje koštaju 2500+ kuna su ručno izrađene plus plaćate ime i brand, pa takve nećemo previše spominjati u ovom tekstu. Možda nekom drugom prilikom. Mi smo ih podijelili u tri kategorije:

Do 100 dolara – U ovoj kategoriji možete naći tipkovnice druge i treće generacije, odnosno tipkovnice koje nisu baš mainstream i koje nećete vidjeti na gamerskim natjecanjima. To su tipkovnice koje izrađuju Cooler Master, Poseidon i slični. S druge strane do nekih 600-700 kuna imate ogroman izbor tipkovnica.

Nama je super Turtle Beach Impact 100 koju možete naći već za 200-300 kuna. Ona pokušava “kopirati” osjećaj mehaničkih tipkovnica. Ako biste radije mehaničku tipkovnicu, nađite starije modele mehaničkih tipkovnica, odnosno one koje su zamijenjene novijima pa je starijima pala cijena.

 

Od 100 do 150 dolara – Ovo je otprilike zlatna sredina gdje možete naći odlične komade hardvera. Također, svi relevantni proizvođači tipkovnica imaju neke od modela u ovom rasponu cijena, što je kod nas od 700 do 1300 kuna. Plus minus 100 kuna.

Izdvojili bismo možda modele Corsair Strafe, Razer BlackWidows Ultimate 2016, Das Keyboard 3 itd. Te tipkovnice možda nemaju hrpu dodatnih gumbi ili RGB ledice, ali imate svakakvih modela od kojih će vam neki biti dovoljan.

Skuplje od 150 dolara – Tu dolazimo do high-end tipkovnica koje su sve redom mehaničke, imaju led osvjetljenje, često u 16 milijuna boja, imaju dodatne gumbe, bolje izrađene tipke na tipkovnicama, tipkovnice sa boljim kućištima … Spomenimo ovdje Das Keyboard 4, Corsair K70 RGB, Logitech G910 … Samo nebo je granica i opet je pitanje vaših potreba i vašeg budžeta.

 

 

 

Mehaničke vs. membranske tipkovnice

Kada počnete tražiti dobru tipkovnicu, prvo što ćete naučiti je da postoje membranske tipkovnice (engl. rubber dome), te mehaničke. One jeftinije su većinom membranske i napravljene od jeftine plastike, dok su one skuplje mehaničke, svaka tipka ima svoj mehanički switch i izdržljivije su oko 25-30 puta.

Ako se i pokvari jedan switch, možete ga zamijeniti i to je to. Membranske možete samo baciti u smeće kada prestanu raditi ili kada vam jedna tipka ne radi.

Davno prije, kada su se računala tek pojavila, sve tipkovnice su bile mehaničke i skupe u izradi. Kasnije se prešlo na membranske kako bi tipkovnice svima bile dostupne, no sada su se na velika vrata opet vratile mehaničke za one koji žele nešto kvalitetniju periferiju.

Nećemo ulaziti danas u to kako pojedina tipkovnica radi, ali morate znati da postoji razlika i da su mehaničke tipkovnice puno kvalitetnije i izdržljivije.

 

Za gaming možete koristiti i jedne i druge, samo imajte na umu da recimo jedna membranska tipkovnica može izdržati 1-2 milijuna klikova, dok mehaničke mogu i do 50 milijuna! To se naravno vidi i u cijeni.

Naša preporuka je da idete na mehaničku tipkovnicu jer će vas ona služiti 5-10 godina bez problema. Osim ako po njoj ne prolijete nešto, no čak i da prolijete, velika je šansa da će tipkovnica raditi kada ju osušite i obrišete. Membranske teško da mogu podnijeti bilo kakvu tekućinu.

 

Tipovi tipkovnice

Postoje različite tipkovnice i po izgledu. To ćete vidjeti čim pogledate ponudu gamerskih tipkovnica. Mi smo ih, opet, podijelili u tri kategorije, mada bi se možda dalo i te tri kategorije još dodatno podijeliti.

Velika većina mehaničkih i gamerskih tipkovnica su standardnog oblika što znači da izgledaju kao i druge uredske tipkovnice. Eventualno ono što ih razdvaja od dotičnih je koja dodatna tipka i pozadinsko osvjetljenje, kao kod Kingston HyperX Alloy FPS gaming tipkovnice.

Tu govorimo samo o izgledu jer mehaničke tipkovnice imaju mnogo kompleksniju unutrašnjost od uredskih tipkovnica. Sve u svemu, takve tipkovnice su idealne za MOBA-e, FPS-ove, RTS-ove i hrpu drugih igri.

Drugi tip tipkovnica su one koje se bitno razlikuju od uredskih i namijenjene su hardcore gamerima koji igraju MMO igre. Te tipkovnice najčešće imaju 6 do 18 dodatnih tipkih, multimedijske tipke, teške su, velike i često šarene. Nisu baš tipkovnice za ured, ali za gamersku sobu su idealne.

Nadalje, takve tipkovnice su najčešće i najskuplje i nalaze se u onom gornjem razredu cijena. Nismo fanovi tog izgleda, ali ne možemo reći da se ne prodaju dobro. Dapače, takve se najviše i prodaju.

 

 

Treći tip tipkovnica su “tenkeyless” tipkovnice, odnosno tipkovnice koje nemaju desni dio tipkovnice, točnije nemaju numerčki dio tipkovnice sa desne strane. Najčešće su “odsjećene” iza strelica i te tipkovnice su kompaktnije, manje, lakše i zauzimaju malo mjesta na stolu. Mnoge od njih imaju i mogućnost odspajanja kabela tako da ih lakše možete prenositi od mjesta do mjesta. I da – jeftinije su od ostalih.

 

Osvjetljenje kod tipkovnica

Zadnja stavka koja nas zanima je osvjetljenje. Imate tipkovnice koje nemaju osvjetljenje, one koje nude eventualno jednu ili dvije boje, te one koje su RGB i sami možete odabrati jednu od 16 milijuna boja. Naša preporuka je da odaberete ono što mislite da vam treba.

Osvjetljenje vam neće baš puno pomoći, odnosno nema neku veliku svrhu. Da, ako ste u potpunom mraku, onda će vam pomoći, no nikada nije dobro biti u potpunom mraku bez izvora svjetlosti jer će vam oći brzo nastradati. Ako pišete po tipkovnici bez gledanja, opet vam je svjetlo bespotrebno.

Mi smo probali sve tri varijante i nekako preferiramo one bez pozadinskog osvjetljenja, ali vi si izaberite koju god želite. Samo imajte na umu da su RGB tipkovnice 20-30 dolara skuplje od ostalih baš iz tog razloga. To što mogu svjetili u puno boja ne vrijedi te novce. Barem ne nama. Vama možda i bude.

Zaključak

Odabir gamerske tipkovnice je jedna od onih “slatkih muka” koje gameri prolaze u jednoj fazi svog života. No, imajte na umu nekoliko stvari. Prvo, probajte si odabrati mehaničku tipkovnicu jer jednom kad ih probate, nećete više moći vidjeti ni koristiti membranske tipkovnice, te ćete shvatiti koliko su loše.

Drugo, odaberite si optimalni broj dodatnih tipki, s time da je broj “nula” validna opcija. Ne trebaju svi dodatne tipke. I treće – razmislite trebate li pozadinsko osvjetljenje i trebate li 16 miljuna boja.

Na kraju, mehaničke tipkovnice nisu dobre samo za igranje igri, nego i za bolji osjećaj pisanja na računalu, produktivniji ste i ne umarate prste toliko brzo. Da ne govorimo o zvuku koji je fenomenalan, ali opet ovisi o switchevima koje ste odabrali.

 

Piše: B.P.


RELATED ARTICLES

2 Komentari

  1. Mehanicka tipkovnica lupeta po usima da nije normalno. Zamolio sam sina da si nosi svoju tipkovnicu iz dnevne sobe, jer ne mos´bit tamo vise. A tek osvjetljenja u bojama, najbolje kad stavi blicanje pa pada u nesvjest nakon 5 minuta, a od sramote ne smije priznat da je dao 130Eur za glupu igracku. Ja igram cijeli zivot, probao sam svakakav hardware, i najbolje mi je na najjeftinijim i najtisim tipkovnicama. A kad se dobro zaprasi, i kad se ta prasina polijepi, samo si kupim drugu. Opet najjeftiniju.

    • Ovisi kako se uzme. Ja osobno obožavam mehaničke tipkovnice upravo zbog zvuka kojeg proizvode i osjeta kojeg daju pri svakom udaru.
      Da, slažem se da blicanje i boje nisu najbolja stvar, ali svaka takva tipkovnica nudi da se osvjetljenje isključi, tako da to nije problem. A cijena – ako je 130€ još je i dobro prošao 🙂

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular