PočetnaHardverKomponenteUsporedili smo Corsair Hydro H110i GT vs. Fractal Kelvin S24

Usporedili smo Corsair Hydro H110i GT vs. Fractal Kelvin S24


Isprobali smo i sučelili dva vrhunska sustava vodenog hlađenja zatvorenog tipa kojima smo dali zadatak ohladiti iznimno overclockirani Intelov procesor serije Extreme. Corsairov sustav se ipak pokazao nešto pogodnijim za ovu zadaću

S obzirom da dolaze topliji dani i naše se komponente sve više zagrijavaju u ovom smo broju odlučili sučeliti dva moćna sustava vodenog hlađenja. Riječ je o vrlo sličnim rješenjima konkurenata na tom polju, Corsaira i Fractal Designa, koji zauzimaju podjednako mjesta u kućištu i imaju usporedive cijene.

Snaga vode

Procesor je svakako najvažnija komponenta u računalu kada je hlađenje u pitanju, a to je posebno važno kod najjačih modela, te kod overclockinga. Mi smo za potrebe ovoga testa odlučili koristiti naš overclockirani i7-3960X procesor koji radi na 4.5 GHz pri 1.45 V. Standardni hladnjak koji koristimo u svakodnevnom radu je jedan od najjačih zračnih modela Noctuin D15 koji će ujedno biti i predmet za usporedbu s ovim vodenim hladnjacima. Jasno je da ovako overclockirani procesor mora imati adekvatno hlađenje i tu se sustavi zatvorenog tipa vodenih hlađenja nameću kao najjednostavnija, a opet vrlo moćna rješenja. Naravno, za sve entuzijaste među PC korisnicima postoje i otvoreni sustavi, tj. oni koji povezuju nekoliko vodenih blokova, npr. na procesoru, grafičkoj kartici, chpsetu, itd.

Oni u pravilu zahtijevaju više znanja i truda od strane korisnika, pa je jasno zašto su zatvoreni sustavi popularniji jer su jednostavniji za montažu i održavanje. No, postoje i hibridni modeli poput Kelvina S24 koji je zapravo zatvoreni sustem s mogućnošću proširenja. Bilo kako bilo, za sve tipove ovakvih hladnjaka će biti potrebno osigurati veliko i prostrano kućište, a pogotovo za današnja dva modela čiji se radijatori protežu i do 280, odnosno 322 mm u širinu.

Najmoćniji Hydro

Corsair je već dugo prisutan na tržištu sa svojim Hydro rješenjima ovakvih rashladnih sustava i kroz nekoliko su ih generacija već doveli na poprilično visoku razinu kvalitete. Montaža je jednostavna, a tu su i dodatne značajke kao što je softverska podrška.

Hydro H110i GT je njihov najjači i najopremljeniji model koji predstavlja vrhunac tehnologije i dugogodišnjeg razvoja sustava vodenih hlađenja. Riječ je o hladnjaku s radijatorom koji prima dva 140 mm ventilatora, iz kojeg izlaze dvije dugačke upletene gumene cijevi prema vodenoj pumpi i bakrenoj bazi.

Radijator je dimenzija 140mm x 322mm x 27mm, napravljen je od visokokvalitetnog aluminija, te ima ukrasne umetke s Corsair logoom na bokovima. Na dnu se nalazi posuda iz koje izlaze dvije dovoljno dugačke gumene cijevi koje su upletene te su ujedno i dovoljno savitljive. One ulaze u bazu hladnjaka koja sadrži moćnu vodenu pumpu i bakreni blok koji direktno nasjeda procesor. Na vrhu CPU bloka se nalazi LED osvjetljenje kojim možemo upravljati putem aplikacije.

Corsair Link

Kit za montažu podržava sve moderne sockete. Mi smo ga jasno instalirali na LGA2011 i taj je proces bio relativno jednostavan zbog same prirode tog socketa, tj. činjenice kako već na sebi ima rupe za vijke. Sve što je potrebno je postaviti nosač na kućište pumpe i vijcima ga pričvrstiti za socket. S obzirom da je na strojno obrađenoj bakrenoj bazi već unaprijed nanesena termalna pasta, tu predradnju korisnik ne mora sam obavljati. Iz baze izlaze i četiri kabela sa SATA Power (napajanje za ventilatore i pumpu), jedan PWM kontrolni konektor, te dva četiri pinska konektora za ventilatore. Tako ne uopće nije potrebno spajati ventilatore na matičnu ploču, a naravno nije ni preporučljivo ukoliko ih želimo kontrolirati iz aplikacije.

Uz sustav vodenog hlađnjea dolaze i dva Corsairova SP140L High Torque ventilatora promjera 140 mm koji imaju maksimalnu brzinu od 2100 okretaja u minuti, uz protok zraka od 113 CFM-a i statički pritisak od 3.99 mm-H2O. Deklarirana buka koju pri tome proizvode je 43 dB, dok su naša mjerenja pokazala kako je to i preko 60 dB, točnije 62 dB što je već poprilično bučno.
Ono po čemu je H110i GT poseban je ono „i“ u imenu koje označava Corsair Link aplikaciju uz pomoć koje možemo upravljati svim aspektima rada hladnjaka. Kako bi aplikacija radila potrebno je najprije spojiti priloženi USB kabel iz baze hladnjaka na matičnu ploču.

Corsair Link je relativno jednostavna aplikacija, koja se nalazi u system tray-u i nadzire parametre rada ventilatora, pumpe te temperature. Način rada možemo odrediti predefiniranim profilima, ali možemo sve postavke podesiti i ručno. S obzirom da stvari volimo imati pod kontrolom odlučili smo se za maksimalnu brzinu pumpe koja sama po sebi nije bučna (oko 3.000 okretaja u minuti), a ventilatore smo ostavili na 50% brzine, tj. 1200 okretaja. Ovo se pokazalo kao optimum preformansi uz minimalnu radnu buku (oko 53 dB).

Kelvin za niže temperature

S druge strane Corsair smo sučelili s relativno novim igračem na tržištu. Fractal je svoje Kelvin modele (T12, S24 i S36) predstavio prošle godine, a napravili su ih u suradnji s tvrtkom Alphacool. Zapravo su krenuli malo drugačijim putem od svojih konkurenata. Sva su tri modela zapravo open-loop tipa, što znači kako je u njih moguće dodavati nove elemente, tj. hladnjake za chipset i grafičke kartice. Prema proizvođačevim navodima, korištene su dovoljno jake keramičke vodene pumpe koje mogu izdržati dodatne elemente, no nekako vjerujemo kako će ih ipak većina korisnika koristiti kao zatvoreni sustav, tj. onakav kakav je out-of-the-box.

S24 je srednji u ponudi, donosi radijator širine 275 mm, visine 124 mm i debljine 30 mm. Gumene cijevi sa G 1/4” spojnicama duge su oko 320 mm, a za bolju su fleksibilnost omotane metalnom oprugom. Bakreni vodeni blok i pumpa se kao i kod Corsaira nalaze u plastičnom kućištu, a dolaze s kitom za montažu za sve aktualne sockete. Ponovno, montaža na LGA2011 je vrlo jednostavna, a sustav je malo drugačiji ali opet vrlo sličan onome Corsairovom.

Mogućnost proširenja

Na bazi nema prethodno nanesene paste, a Fractal u pakiranju daje jedan gram svoje Zero termalne paste koja je dovoljna za nekoliko nanošenja.

U paketu dolaze i dva Silent HP 120 mm ventilatora čija je brzina vrtnje između 800 i 1700 okretaja u minuti. Maksimalni protok zraka je 62.4 CFM-a, uz maksimalni pritisak od 2.33 mm-H2O, te maksimalnu deklariranu buku od 26.9 dB(A). Mi smo pri maksimalnom broju okretaja izmjerili dosta viših 53 dB, no zato je u ovo hlađenje u srednjem režimu rada zadovoljavajuće tiho (oko 45 dB).

Ventilatori su kontrolirani od strane PWM sistema, što znači kako ćemo u UEFI sučelju matične ploče odrediti kako će raditi.

Fractal navodi i detaljne informacije o pumpi s keramičkim ovjesom – maksimalni protok vode je 72L/h, maksimalni pritisak iznosi 1.0 m-H2O, broj okretaja 2400 u jednoj minuti, a maksimalna je buka 25 dB(A).

S24 je vrlo kvalitetan proizvod, dobre završne obrade, a po njihovim tvrdnjama vrlo je i pouzdan. Kako bi korisnik sam mogao promijeniti ili nadoliti tekućinu napravljen je poseban čep, a to je svakako dobro došlo jer tekućina s vremenom ispari i gubi svojstva uslijed galvanizacije.

Ohladi me!

Kao što smo ranije opisali, hlađenja smo testirali uz pomoć i7-3960X procesora koji je bio overclockiran na 4.5 GHz pri naponu od 1.45 V. Na ovaj smo način osigurali maksimalno težak posao za naše hladnjake, za kakav su ona uostalom i predviđena. Za usporedbu smo koristili Noctuin D15 koji se pokazao kao jedan od najmoćnijih zračnih hladnjaka, a ne treba zaboraviti i kako je znatno jeftiniji od vodenih hlađenja.

Corsair smo testirali u tri scenarija, preddefiniranim Quiet i Performance (maksimum), te na ručnim 50% postavkama. Rezultati su čak i u Quiet modu odlični i temperatura je vrlo niska i H110i GT ovdje pokazuje iznimnu snagu. Pumpa je vrlo brza, a ventilatori visokog statičkog pritiska izvrsno rashlađuju tekućinu koja se kreće kroz rebra radijatora. No, Corsair je u ovoj usporedbi i najbučniji, pa ni ovaj Quiet mod nije naročito tih, i ventilatori su dosta čujni.

Kelvin S24 je u usporedbi sa H110i GT ipak nešto slabiji što pripisujemo sporijoj pumpi i ventilatorima nešto slabijeg statičkog pritiska, no on je u radu i osjetno tiši.

Oba su nas testirana vodena hlađenja zadovoljila po pitanju jednostavnosti instalacije, kvalitete izrade i završne obrade, no oba imaju i poneku manu. Kod Corsaira je to povišena buka, a kod

Fractala ipak na kraju nešto slabije performanse. Tako bi zaključili da ukoliko želite beskompromisne performanse svakako nabavite skuplji H110i GT koji donosi i jednostavniju kontrolu putem softvera, a ukoliko iznad svega cijenite tiši rad tada je S24 izbor za vas koji je ujedno i nešto jeftiniji a nudi i mogućnost proširivanja sistema (open-loop).

 

Corsair Hydro H110i GT
SPECIFIKACIJE
Dimenzije: 140mm x 322mm x 27mm, 2x 140 mm ventilatora maksimalne brzine 2100 okretaja u minuti, Brzina pumpe: 3000 rpm, Podrška za Intel LGA 1150, 1155, 1156, 1366, 2011 i 2011-3 i AMD FM1, FM2, AM2, i AM3 sockete.

USTUPIO
Corsair
www.corsair.com/

CIJENA oko 1000 kn

ZA
izvrsne performanse, jednostavnost instalacije, softverska podrška, kvaliteta izrade

PROTIV
nešto veća buka ventilatora
OCJENA
5/5

Fractal Kelvin S24
SPECIFIKACIJE
Dimenzije: 124mm x 275 mm x 30mm, 2x 120 mm ventilatora maksimalne brzine 1700 rpm, Brzina pumpe 2400 okretaja (72L/h), Podrška za Intel LGA775, 1150, 1155, 1156, 1366 i 2011 te AMD AM2, AM2+, AM3, AM3+, FM1, FM2, FM2+ sockete.

USTUPIO
Microline, (01) 27 97 700
www.fractal-design.com/

CIJENA 980 kn

ZA
jednostavnost instalacije, open-loop sistem, niža radna buka, kvaliteta izrade.

PROTIV
nešto slabije performanse od Corsairovog H110i GT

OCJENA
4/5


RELATED ARTICLES

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular